Pokoj 1408

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

Anderton

Totálne preplácané, bez myšlienkovité, s divným zakončením. Potom musia vznikať alternatívne konce. To je pre mňa znamenie, že niečo nevyšlo, pretože režisér a scenárista zrejme nevedia, čo chcú povedať,. Ale nevidel som ich, možno by mi niektorý z nich zdvihol mienku o tomto horore, ktorý si už asi nikdy znova nepozriem. VIDENÉ ZNOVA 12/23: Tak aj napriek poslednej vete v komentári som tomuto hororu dal znova šancu. Extra zmysel som v tom opäť nenašiel, ale uznávam, že ide o kvalitné remeslo, film obsahuje niekoľko kvalitne nakrútených scén a záverečná pointa nie je priamo zlyhaním. ()

Frajer42

Kupa nesmyslů a naprosto nepochopitelných zvratů nakonec dovedou film neslanému závěru. Strach zřejmě nepocítíte ani na okamžik, ale jistý pocit beznaděje zcela určitě. Až na pár úleků není o co stát. Cusack mě bohužel neoslnil, což je celkem průšvih vzhledem k tomu, že se snímek točí právě kolem něj. Naprosto nechápu, co našeho cynického hrdinu tolik polekalo. Okno mu rozdrtilo ruku a kdosi pustil radiobudík. To přeci není důvod k vyvádění. Asi v polovině mě pohltila tetička Nuda. Existují sice výrazně horší horory, ale tenhle mě také absolutně neoslovil. Jedna lebka ať nejsem za bezlebka. ()

AppleCore

Neni to nic extra, ale má to svoje vostrý chvilky (např. Rozhodnutí že podpálí pokoj 1408), v některejch momentech je to i dost předvídatelný, párkrát sem si odhad co se asi stane a bylo to tak jak sem si myslel, ale jinak je to celkem slušnej, průměrnej horor, takže tři. ()

teutates

Nič veľkého sa nekoná!Mike Enslin ako spisovateľ a lovec duchov v podaní Johna Cusacka,ktorý sa ozaj snaží a pár chviľ so Samuelom L.Jacksonom,ktorý nahodí tu správnu atmosféru a zmizne!Ide o nízkorozpočtový snímok odohrávajúci sa za zavretými dvermi izby 1408!Celý snímok je postavený na atmosfére a napätí v ktorých hrá hlavnú úlohu hudba a myšlienky hlavného hrdinu!Oceňujem herecké výkony,ale mám výhrady voči réžii-pretože scénar nie je vôbec zlý,len to prevedenie na filmové plátna sa nepodarilo!Scénam častokrát chýba konečný efekt,miestami sa zdá že ide o psycho a nie horor!Ocenil by som viac hororových a atmosferických scén..! ()

mil@n.fanatik

Další z hororů, kde není hlavní stránka krev, ale přírodní jevy. A ten pokoj byl opravdu strašidelný a depresivní. Pokoj 1408 mě dosti chytl a rozhodně jsem se nenudil. 80% ()

predators

Tak od teď si asi budu hodně vybírat, kde přespím, ale vím jistě, že to nebude pokoj s číslem 1408:-) Cusack zahrál dobře, ale občas se mi zdálo, jakoby to přeháněl a byl trochu nepřirozený a Samuel, ten se moc na písku neohřál:-) Pár lekavých scén tu, ale určitě je a konec taky není k zahození.60% ()

Eawy

Jeden z najlepších hororov ktoré som za posledných niekoľko mesiacov videla. Stephen King je majster svojho formátu. Preto príbeh, ktorý nám načrtli filmári v tomto diele bol samostatne skvelý. Okrem toho John Cusack v tejto roli exceloval. Samuel L. Jackson bol neuveriteľne mysteriózny a záhadný. Pri tomto filme som neodišla ani raz. Okrem úvodu bol nabitý, preto som na to nemala čas. Skvelé, strašidelné. Neboli potrebné žiadne super krvavé scény Pôsobenie na človeka, teda na mňa to malo asi na psychiku. Od začiatku až po koniec zážitok, ktorý sa mi zapíše do pamäte navždy. 100% ()

nash.

Je radost vidět zase jednou horror, který je postavený na strachu a ne na odporu, který pracuje spíše s atmosférou než s do detailu pitvanými těly. John Cusack s jehož výkonem film stojí a padá, zahrál svého cynika s bolavou duší velmi dobře, atmosféra výtečně houstne a přestože ve třetí čtvrtině trochu ztrácí dech, neztratí ho natolik, abych jako divák vypadl z nálady a navíc brzy znovu nabere obrátky až ke scéně, která mi doslova sevřela srdce a lahůdkovému závěru hodiny "co déle nikdo nepřežil", který pobavil. ()

Slarque

Kingova nepříliš rozsáhlá povídka o souboji cynického spisovatele s jedním zlým pokojem ve mně nevzbuzovala příliš důvěru v možnost povedené filmové adaptace. V pravém slova smyslu staromódní práce Mikaela Håfströma mě však příjemně překvapila. Cusackova one man show dostala hloubku a řemeslně poctivý kabát. Rozhodně jeden z kvalitnějších přepisů hororového Kinga na plátno (70%). ()

Arsenal83

Jedna z najlepších Kingoviek, aj keď ťažko posúdiť, ktoré z tých skvelých filmových spracovaní je najlepšie. Ovzdušie úzkostí trvajúce viac ako hodinu a pol a v jednej izbe. Vydarené spracovanie a za najlepšiu scénu považujem situáciu, keď si spisovateľ myslí, že sa konečne z toho najhoršieho dostal a je na pošte. Následný pocit bezmocnosti po vytriezvení je neopakovateľný. ()

Bachy

Tenhle snímek zbožňuji. Neuvěřitelná spousta nápadů, úžasná kamera a celou dobu kolem frčí spousta filmařské svěžesti. Je to velký koncert Johna Cusacka a já bych jej mohl klidně sledovat i déle. Viděl jsem i režisérskou i normální verzi. Já doporučím spíše tu režisérskou, díky neskutečnému závěru. Atmosféra špičková, napětí přišlo. Krásné balení originálního dvd a vzpomínky na něj, dělají z Pokoje klenot v mé sbírce. ()

Rocky62

Z tvorby Mikaela Håfströma jednoznačně nejlepší dílo. Pro někoho průměr nebo podprůměr pro mě dokonalý hororový thriller s tísnivou atmosférou s pocitem beznaděje a zoufalství. Tohle jsem zkrátka sežral i s navijákem. 90% ()

Chrustyn

Poměrně slušný snímek s dobrou atmosférou. Sice se nejedná o horor jak by se mohlo zdát a nějaké lekačky byste hledali marně. Film se víceméně odehrává v jedné místnosti a většina filmu stojí na výkonu Johna Cusacka, který naštěstí hraje celkem přesvědčivě a jeho psychické i fyzické vyčerpání mu rádi uvěříte. Po dlouhé době zde máme film, který se nesnaží šokovat krví ale atmosférou. ()

dopitak

Říkal jsem si, že po delší době zkusím nějaký novější horor. V případě 1408 to ale nebyl dobrý nápad. Kdyby se Mikael Håfström nepokoušel o příběh, bylo by to v rámci žánru jakž takž ok (to tisíckrát profláknuté klišé s balancováním na římse ale odpustit nejde). Cusack je nepřesvědčivý, což mi k němu vůbec nepasuje (mrkněte na Grace is Gone). 1408 je jen vykrádačka Minority Reportu, pokud jde o příběh smrti vlastního dítěte. V první polovině je to přesně ten film, kdy se bojíte už v okamžiku úvodních titulků, v té druhé je to ale propadák. A tak to zůstalo až do konce. ()

SeBig

Je to 3-4 hvězdy. Ze začátku jsem si říkal že to bude výbornej horor a ze si ho urcite zařadím do mé topky oblíbenych hororu i John Cusack se mi tam dost libil a pak to bylo čím dal tim víc nesrozumitelnější a čim dál tim víc přehnanější pak ztoho nakonec vznikla s prominutím uplná kokotina...takže proto tři hvězdy. Bez přehnaných scén by to možná bylo to pravý.. já mam rád přehnáné scény ale né takový ty přehnáné scény který se do filmu vubec nehodí. ()

ainny

One man show, která mě docela slušně bavila. Horory moc nemusím, ale když je to King... tak to není jenom horor, to je určitá nadstavba, u které se musí přemýšlet. A tak to mám ráda. Navíc ve chvíli, kdy si myslíte, že už je po všem, vyjde najevo, že všechno je jinak a ta noční můra ještě neskončila. ()

korbitch22

Výborný!!!!!!!Sice to není moc srašidelný,ale celkem dobrý psycho a to já rád.Nejlepší je jak mu ten pokoj řekne:chcete se expresně odhlásit nebo tu hodinu zažijete znovu?potom hlenc sem utíkal na dalšího joynta ()

LaciLC

Bohužiaľ len ďalšia z (pod)priemerných Kingových adaptácií... Horrorová "one man show" Johna Cusacka s efektným obrazom a vážne dobrou prvou polovicou, zato s monotónnou a ťažkopádnou druhou. Začiatok ako vyšitý z výbornej Identity, ale to však trvá len chvíľočku. Nasleduje tiež vcelku zaujímavé oboznamovanie sa s hlavnou postavou cynického spisovateľa a niekoľkominútové "šteky" chlapíkov ako Samuel L. Jackson, či Tony "Monk" Shalhoub. Po tom, ako sa zatvoria dvere izby č. 1408, v ktorej už päťdesiatšesť zákazníkov našlo miesto posledného odpočinku, ostáva Cusack na všetko sám. Spustí sa rádio, pokazí sa termostat a začne to, čomu sa hovorí "strašenie". Všeobecne nie sú "duchárske horrory" mojou presnou šálkou kávy, pokiaľ ale majú dobrú atmosféru, nebránim sa im. Nepopieram, že Håfströmova Izba 1408 ju má a rovnako mala aj potenciál stať sa jedným z najlepších žánrových filmov za posledné roky, utápa sa ale v lacných a často aj predvídateľných a opakujúcich sa ľakačkách. Uznávam ale, že sfilmovať námet o "vraždiacej izbe" nie je príliš ľahké, už len vzhľadom na to, že sa po väčšinu času odohráva výhradne v nej a stojí v podstate na jednej jedinej postave. Niektoré scény sú "ovšem" aspoň ako tak desivé, jedna z nich je aj prekvapivo nápaditá, veľmi rýchlo to ale prejde do "púheho" stereotypu a ku koncu už je film čím ďalej, tým viac nudný. Potešili ma rôzne maličkosti (úmrtia, Jackson...), potešil ma John Cusack, ktorý hral priam "o dušu", ale v konečnom dôsledku ma Håfströmov film nepotešil tak, ako som čakal. Na jedno pozretie fajn, apropo ako mnoho ostatných majstrových adaptácií. 60% ()

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (více)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (více)