Zápisky o skandálu

• Velká Británie Notes on a Scandal (více)

V centru příběhu filmu Zápisky o skandálu jsou dvě ženy, které se díky svým touhám a nečekané zradě ocitnou ve velmi vyhrocené situaci. Celý příběh je i se svými zvraty zaznamenán v deníku Barbary Covett (Judi Dench), despotické a samotářské učitelky na chátrající londýnské střední škole, která své třídě vládne železnou rukou. Žije sama s kočkou Portií, bez přátel nebo lidí, kterým by se mohla s čímkoliv svěřit. V jejím osamělém světě však dojde k zásadní změně v okamžiku, kdy se ve škole setká s novou učitelkou Shebou Hart (Cate Blanchett). Sheba se zdá být přesně tou spřízněnou duší a věrným přítelem, jakého Barbara vždycky hledala. Když se ale ukáže, že má Sheba vášnivý vztah s jedním ze svých mladých studentů (Andrew Simpson), změní se jejich vzájemné přátelství v naprostou nevraživost. Zatímco Barbara vyhrožuje, že odhalí Shebaino tajemství jejímu manželovi (Bill Nighy) i zbytku světa, začínají se dostávat do popředí její vlastní tajemství a temné posedlosti. Podvody a klamy, okolo nichž jsou vystavěny životy obou žen, pomalu vyplouvají na povrch.

Ve filmu z produkce společností Fox Searchlight Pictures a DNA Films se představí dvě přední světové herečky a držitelky Oscara Judi Dench a Cate Blanchett. Na tuto cenu byly obě nominovány i díky tomuto snímku. Zápisky o skandálu produkovali Scott Rudin a Robert Fox, kteří nedávno přivedli na stříbrné plátno také oblíbenou knihu Michaela Cunninghama Hodiny. (oficiální text distributora)

Renton

Febiofest .. Scénář: Patrick Marber .. Drama o samotě. O kruté, depresivní samotě. A jedné nevěře.. Zápletka je vlastně jen z řady obyčejných, mnohokrát viděných (i díky traileru může snadno vzniknout pocit, že půjde o průměrný až banální film), avšak díky kvalitnímu režijnímu zpracování dostává velmi silný náboj a vymaňuje se tak z řady tuctových snímků. Richard Eyre postupně šlape na plyn a snímek vás po kouscích pohlcuje a válcuje svojí propracovanou atmosférou a intenzitou emocí. Mnohé skvěle graduje hudební doprovod, kdy některé vypjaté scény doslova fungují jen díky hudbě. Ženské herecké výkony jsou taktéž bezvadné - Judi Dench je demonická až maniakální, Cate Blanchett přitažlivá a podléhající pudům. Herecky obě patřičně věrné a osobně mě hodně potěšil i Bill Nighy. 75%. ()

Lynn

Výborný scénář, režie...Ale :-) Film stojí zejména na výborných hereckých výkonech obou hlavních představitelek. Na Judi Dench je radost se podívat (ostatně to v každém filmu, ve kterém se objeví :-) Navíc téma člověka musí zaujmout (snad každý z nás byl někdy zamilovaný do svého učitele / učitelky). Dramata tohoto střihu patří mezi má zvlášť oblíbená. ()

kulyk

Aby Prima napravila prizma, flákla hned po ultranudě psychologický trhák. A tak jsem byl proti své vůli, zatímco se mi minuty života vlekly při psaní hanlivého komentáře na Pokání, vtažen do děje. Skutečně kontra mé chtění, protože se psychovložkové filmy snažím obcházet uctivým obloukem. Žiji totiž v přesvědčení, že nejsem jejich cílovým divákem, neboť PMS téměř nikdy netrpím a hysterickou záduchu jsem předvedl naposledy v dávných letech, ještě před oochlupením. Zkrátka je ve své bláhovosti považuji za frndí državu. Proto klopím všechny své hlavy a tvůrcům Zápisků vzdávám hold. Při pohledu na slaďoučkou Cate mi hlavou táhnul zásadní dotaz: co jsem to míval ve školských ústavech za katedrnické schoury? Pro týčerskou rozkuřovačku jejího ražení bych neváhal naučit se azbuku, základy zpěvu, trojčlenku či periodní tabulku prdků, tedy tajemné vědy, jimž jsem se nekompromisně vyhýbal. K samotné ,,vypravěčce" a tahounce celičké storky, tedy ku starolesbické madame Denchové - vynikající výkon. Její postava chvílemi ukazuje lidské ledví v jeho defekáty obalené střevnatosti. Je to o nás. O sobcích. A kdo tvrdí, že není, dělá si to dodnes! ()

Anderton

Typický film, ktorý stojí na výkone a hviezdnosti dvoch hlavných predstaviteliek a vo svojej propagácii sa tým vôbec netajil. Bez nich, v menšej produkcii s menej schopnými herečkami by sa mohlo jednať o dosť slušnú frašku. Ich presné vystihnutie svojich postáv im dodáva hĺbku a uveriteľnosť, zato vo vás vôbec nemusia vzbudiť sympatie a ani to nemajú v úmysle. Nejednoznačné poňatie, kde divákovú ľútosť s postavami strieda nenávisť alebo pohŕdanie a naopak, dáva na známosť, že sa pozeráme na vyzretý psychologický film, ktorému sa dá trochu vyčítať iba mierna akademickosť. ()

meave

Koľko vlahy dokáže vstrebať púšť srdca rokmi vyprahlého..."tak moc chceme uveriť, že sme našli svoj proťajšok". Strach z osamotenia, opustenosti dokáže zahnať len láska, hoci vynútená. Len tá môže byť spásou duše stratenej a blúdiacej v toľkej temnote, že ostane sama čiernou ako tieň. Tmavý a pokrývajúci duše ako biely šifón zrkadlá...ten smäd pretrvávajúci a vytrvalý a urputný ako túžba po delení a živote u každej bunky tohto sveta... ()

• Na otázku, zda umí pochopit situací, v níž zralá žena podlehne mladému chlapci, Cate Blanchett (Sheba) odpověděla: "Na mě osobně mladí muži nijak nepůsobí, ale to jsem já. Jiné ženy to určitě mají jinak. Ale tohle je záležitost něčeho jiného, než obyčejné přitažlivosti. Kdybych věděla, že si to učitelka rozdává v učebně s mým čtrnáctiletým nebo patnáctiletým synem, naběhla bych tam se sekáčkem na maso. Ona je dospělá a on je její student. Kdyby se potkali někde na večírku, možná by to bylo jiné. Ale s učitelským povoláním přichází zodpovědnost. A Sheba ví, jaké hranice překračuje. Film to zobrazuje tak, že do té situace sice nevstupuje lehkovážně, ale rozhodně do ní vstupuje bláhově. A nemyslím, že se její konání snaží ospravedlnit nebo je nějakým způsobem vysvětlit. Jeho ústředním motivem je vztah dvou žen a zápletka s klukem je jen prostředek, jak Shebu postrčit do Barbařiny chamtivé náruče. Je to obrovské tabu, což je z dramatického hlediska důležité, protože Barbara potřebuje být nositelkou obrovského tajemství. V dnešní společnosti už zůstalo jen málo věcí, které jsou doopravdy tabu, a tohle je jedna z nich." (NIRO)
  • Drama distributora Fox Searchlight debutovalo (22. – 25. 12. 2006) vydělalo v USA celkově 17,5 milionu dolarů. (imro)
  • Zápisky o skandálu vznikly podle knihy „What Was She Thinking: Notes on a Scandal“ od Zoe Heller. Ve světě nepříliš známá autorka má na kontě ještě scénář k filmu Twenty-One (r. Don Boyd) z roku 1991. (imro)

Zápisky o nevěře

Zápisky o nevěře

06.07.2007

Vypjaté psychologické drama Zápisky o skandálu nadchlo většinu kritiků a probojovalo se i do oscarových nominací. Zásluhu na tom mají hlavně herecké výkony Judi Dench a Cate Blanchett, ale ani… (více)