Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street

• USA Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (více)

Nespravedlivě odsouzenému Benjaminu Barkerovi, který musí ve vězení na druhé straně světa strávit celých 15 let se podaří uniknout do Londýna a je plně rozhodnutý pomstít svou rodinu i zmařené roky. V Londýně se setká se svou novou společnicí, paní Nellie Lovettovou, změní si identitu na Sweeneyho Todda a začne provozovat svou starou živnost - holičství. Jeho salón je těsně nad pekařským krámkem, kde paní Lovettová peče své masové bochánky. Todd se zaměří především na svého úhlavního nepřítele, soudce Turpina a jeho poskoka Bamforda, kteří jej nespravedlivě odsoudili. Když se na scéně objeví konkurenční holič, okázalý Ital Pirelli, Sweeneyho identita je zásadním způsobem ohrožena a proto se rozhodne sprovodit jej jedním řezem břitvy ze světa. Zpočátku sice netuší, jak se zbavit těla, ale tento problém záhy vyřeší paní Lovettová, která vzniklou situaci bere jako východisko ze své svízelné situace. Její obchod upadá, a proto začne masové bochánky plnit lidským masem. Masové bochánky paní Lovettové se záhy stanou londýnskou senzací, její obchody rostou a ona začne snít o životě respektované dámy. Sweeney však sní jen a jen o pomstě - ke škodě své i svého okolí... (oficiální text distributora)

Klajnik

Muzikálové podání tomuto filmu neprospělo. Písně mě otravovaly a navíc kradou filmu čas, jenž by měl být věnován postavám a ději, aby se zacálovaly díry v narativu. ()

Oralfabet

Trochu mi tam chybí nějakej pravej banger, takhle je ta muzikálová část spíš takovým ozvláštněním (a bohužel taky občas zbytečným protahováním) dialogů. Ale stejně je tohle za mě zcela jistě příklad filmu, u nějž klady převáží zápory a také důkaz, že i v pozdější části Burtonovy kariéry lze nalézt nějaké klenoty. Kdybych znal ten původní muzikál, tak možná budu mít víc připomínek, ale takhle za 9/10 ()

martalini

V tom, co Burton dělá, je opravdu mistr. A zde to jenom potvrzuje.Geniální zpracování vcelku průměrného muzikálu s průhledným scénářem. Nevim, jak to Burton dělá, ale jeho styl a atmosféra jsou neskutečně sugestivní, působivé, originální a nenapodobitelné (asi proto ho mám tak rád). Dokáže ze svých oblíbenců Deppa a Carterové vyždímat to nejlepší (ovšem,ne že by byli jinde k zahození, naopak). Za povšimnutí stojí i jakési cameo Sachy Barona Cohena, zvládl to na jedničku... Burton se po "jemnějsím" Karlíkovi a Velké rybě vrátil zpět do svého světa. Servíruje ponurost na krásně temném podnosu a jako přílohu podává atmosféru, která by se dala krájet leda tak Sweeneyho břitvou. Jako dezert nám pak představuje krásně a drsně upečené úchylnosti (stejně jako koláče paní Lovettové) a všechno nakonec podlévá muzikou, která přinejmenším zaujme stejně jako Deppův účes...I když nejsem fanda muzikálů, tenhle mě vzal za srdce a to nejenom kvůli chytlavým písničkám a super textům, ale hlavně Burtonově bezchybném provedení...po druhém shlédnutí hodnocení neměním, ale dodávám, že filmu opravdu chybí jakýsi nadhled, který hraje v muzikálu poměrně důležitou roli ()

Phillo

Môžem privrieť oko a obdivovať Burtonovo geniálne spojenie násilia a humoru a kochať sa perfektnou atmosférou. Alebo ma to po toľkých Burtonovkách môže prestať baviť (čo je oveľa logickejšie) a nič mi nezostane. Sweeney Todd až nebezpečne balansuje nad priepasťou gýču a trápnosti, od ktorej ho drží na dištanc len skvelý Depp (jeho najlepšia rola za posledných cca 10 rokov) a nádherný záver. Je to zábavné, je to krvavé, je to chytľavé, ale v konečnom dôsledku je to skôr smiešne (nechcene). 70% ()

Martinius

po casovom odstupe od premiery filmu som znizil jeho hodnotenie na tri hviezdicky. uvedomil som si, ze film by som si uz druhykrat pozriet nedokazal. v prvom rade kvoli vsetkemu tomu vyspevovaniu. osobne sa az na par vynimiek rad zrieknem vsetkeho, kde herci robia to, co nevedia: spievaju alebo politizuju. tim burton je svojim sposobom sarkastom, ked donutil k trilkovaniu osobnosti ako johnny depp, helen bonham carter alebo alan rickman. vyspevovanie samo o sebe nebolo az take katastrofalne ako skutocnost, ze ho bolo vsade a bolo ho privela. a jednoznacne sa tak zviezlo na ukor pribehu. tu sa potkol aj taky majster ako je tim: sweeney todd jednoducho nie je mrtva nevesta, kde bol spev len akymsi podmazom sialenej a magicky pestrej dejovej estrady. temna atmosfera sa tak neustale vytracala a unikala ako vzduch z cinskej nafukovacky, reziser ju nestihal udrziavat ani seriovym podrezavanim hrdiel. dej sa riadne nerozvinul, postavy sa nevyprofilovali, pretoze ked sa spievalo, nic ine sa nestihalo. osobne nemam nic proti zanrovym zlataninam ci roznym filmovym cross-overom, ale vsetko zalezi od spravnych ingrediencii a ich miere. tim burton vsak skrizil moriaka so zajacom, hranu muzikalovu frasku s pochmurnou morbidnostou a vysledok je akysi rozporuplny hybrid a nasledne sklamanie z neho. sweeney todd je sice v celkovom filmovom meritku mierne nadpriemernym filmom, patri vsak k najhorsim od tima burtona. ()

Oxymoron

Pořád přemýšlím, zda by Sweenymu neprospělo víc, kdyby nebyl natočený jako muzikál, ale jako čistokrevný hororák. A ono je to asi celkem fuk. Při jedné scéně ke konci filmu (nebudu vyzrazovat ve které, aby mi ti, co film ještě neviděli, nezrušili účet:) mi totiž projelo tělem takové silné mrazení (a to fakt nekecám!), že už jen kvůli ní si to tu pětku zaslouží. ()

Strike

Naprostá spokojenost rozhodně nepanuje. Trochu mi to připadá, že Burton chtěl natočit jeden ze svých klasických filmů, ale pak se zamyslel čím ho ozvláštnit, a tak tam přidal zpěv. Což by ani tak nevadilo, kdyby, alespoň z mého pohledu, hudbou pomohl hercům k lepšímu zpěvu. Přišlo mi, že hraje hudba a herci si zpívají něco úplně mimo - nejvíce to bylo u Heleny Bonham Carter (vlastně u všech ženských rolí - Jayne Wisener - to bylo hrozný kňučení). Jinak bych opravdu nečekal, že nejlepší hudební část bude duet Deppa a Rickmana - to jsem dost zíral. Jinak u filmu oceňuju opravdu výborný černý humor. Co se týče herců, tak Sasha Baron Cohen boratuje jak o život (je výborný), Depp, Rickman a Bonham-Carter(až na ten zpěv) jsou skvělí. Zbytek tzn. ti mladí nezaujali. ()

bidja

Asi muzikály moc nemusím a tak jsem to časem vypnul. Zkusím to jindy. Jedno musím Burtonovi nechat, ponuré prostředí mu jde na výbornou. ()

Pawlisman

Toto se myslím Timovi příliš nezdařilo. Milostný příběh podobající se například tomu z Mulin Rouge. Pojídání lidského masa v různých formách už jsem také párkrát viděl a přidáním trochu té surové krvelačnosti také neni nic obtížného a nikdy neuškodí (Kill Bill I?). K dobru věci zaznamenat autentický zpěvecký výkon herců a vynikající kameru. Maximálně však 7/10 Zklamání. ()

Greg25

70% Tak tady bylo moc krve i na mě, líbil se mi Kill Bill, kde té krve bylo taky požehnaně, ale až v takovémhle množství, to snad ne. A to je právě to, čeho je na tomhle filmu moc, totiž té krve a brutality (pád obětí do kotelny), uvážíte.li, že tohle není podprůměrný řadový horor, výtvrně syrová stylizace Tima Burtona s dlouhým záběry na podříznuté krky nebylo zrovna to, co jsem od tohodle filmu čekala, ale budiž herecké a i pěvecké (!) výkony Deppa a Carterové jsou naprosto bezchybné a oslňující je pak vizuální zpracování atmosféry starého Londýna, nemluvě o dobrých textech k písním, jenže tohle není ten Burton, kterého jsem čekala, a možná proto jsem byla po odchodu z kina až příliš zklamaná, a tak trochu znechucená, a to i přesto, že nemám zrovna slabý žaludek. ()

dickadonna

Nemám rád muzikály, zpívání je otravný, bavil jsem se jenom kdyz se mluvilo nebo někomu prořezávali hrdlo a konec byl dost predvidatelnej ()

Simgal

Upřimě jsem přemýšlel, jestli tomuto filmů dát 3 nebo 4 hvězdy. Nakonec jsem se ale rozhodl, tak jak jsem se rozhodl a to především kvůli výkonu Johnyho Deppa. Tento herec mě každou svou rolí přesvědčuje, že dokáže zahrát opravdu všechno. V tomto muzikálu Tima Burtona dokonce zpívá a o to víc mě udivuje, že ani zpěv mu zjevně nedělá žádný problém. Bravo Johnny! ()

Deywid

Úžasné, čakal som, že to bude dobré, ale že až takto.... skvelí Depp, Bonham Carterová, Rickman, Cohen a v neposlednej rade Timothy Spall + malý Ed Sanders...famózna výprava, fantastické kostýmy.... zaujímavé hudobné čísla (najma Bonham Carterová)....drsný koniec... ()

Jendus

Film,na nějž jsem jako fanda Burtonových děl čekal s velkou zvědavostí...Ponurá atmosféra Londýna (co se ale taky od Tima dalo čekat) je naprosto úměrná touze po Sweenyho pomstě, která mne naprosto dostala. Oproti spoustě negativním ohlasům na Deppův zpěv,ehm,mně se líbil - skladba My friend,kdy zpívá o břitvách. Naopak proti tomu byl uširvoucí zpěv H.B. Carter, kterej mi spíš připomínal zvuk brzkýho budíku,kterej je třeba zneškodnit,jinak skladby vynikající.Nejvíc jsem se ovšem bavil při pohledu na londýnské "domorodce",jak si pochutnávají na masových košíčkách Mrs. Lovett :)...Celkovej dojem z filmu mi jinak zkazil trochu klišé konec,zpěv Heleny a podle mně teda divně namíchaná "malinovka",která je tu hodně k vidění...3,5* (zaokrouhlujeme nahoru,že) ()

Gore

Musím dát plné hodnocení už jen pro skvělou gotickou výpravu (zasloužený oscar) a bezchybné herecké výkony všech zůčastněných (zvlášť Johnny Depp a Helena Bonham Carter - byli skvostní). Muzikály jsem nikdy neměl v lásce, ale tenhle mě prostě dostal a té krvavosti tam zas není tolik jak většina tvrdí a je hlavně brána s velkým nadhledem, což působí spíš roztomile až komediálně než nechutně a brutálně. ()

scajo

Tim tentokrát bohužel hodně přestřelil a Sweeney Todd je pro mě zklamání roku. Jasně, po všech technických stránkách bez připomínek, stejně tak co do perfektní hudby, jenže tím veškerá chvála končí. Každá druhá písnička byla spíš otravná (no aspoň jsem si vyřídil pár esemesek), herecké výkony okoukaných Burtonových oblíbenců taky nic moc (výjimkami jsou Alan Rickman a Timothy Spall) a vůbec mi přišlo, že dobrá polovina herců při tom zpívání jen otevírala pusu a jaksi zapomínala hrát. A to nic proti mizikálům... Docela nelogický, jak už psal POMO, je i příběh, respektive Sweeneyho/Barkerovo rozhodnutí podřezávat každého kdo se namane. I tak jsem ale, zvlášť díky svižnější druhé půlce a vydařenému (i když v mnoha ohledech nedořečenému) závěru chvíli uvažoval i o 4 hvězdičkách s dovětkem o 70 procentech, jenže za a) ten závěr se mnou ani nehnul, protože tam Burton během celých předhoczích dvou hodin nedokázal narvat pražádné emoce (až na tu divnou všudypřítomnou zlobu a nenávist) a za b) Sweeneymu Toddovi naprosto chybí autorský nadhled, jakým oplývaly třeba o třídu lepší Ospalá díra nebo Mrtvá nevěsta. No a ještě vysvětlení, proč Burton přestřelil - když padaly hlavy v Ospalé díře, bylo na co koukat a zkrátka mělo to grády, zatímco když stříká krev ve Sweeneym Toddovi, jde jen o plejádu samoúčelně exhibicionistických podřezávání hrdel, navíc dost bezinvenčně natočených - po chvíli už mě fakt nebavilo koukat na detail břitvou podřízného krku a pak jak příliš okatá figurína padá dírou do sklepa. Kdepak, narozdíl od většiny ostatních Burtonových filmů si tohle víckrát než jednou dobrovolně nedám. Velká škoda, potenciál byl totiž na 5 hvězdiček. ()

thunnus

Velké očekávání a po prvním shlédnutí velké zklamání. Neukamenujte mě, ale pokud je hlavní hrdina sériový vrah, měl by to být asi záporák a měl by z něj mít aspoň někdo strach. Nebo alespoň pro něj cítit soucit nebo cokoli. U Deppa s jeho krákáním nenacházím ani jedno (i moje sestra se u to spíš smála). Jinými slovy mi hlavní postava (stejně jako všechny ostatní) vůbec nepřirostla k srdci. Vizuální stránka filmu je okázalá, ale že by mě nějak oslovila to se říct nedá. Je to moc hype. Možná změním názor, až se na to znovu podívám. Mrtvá nevěsta byla rozhodně lepší.......................Díval jsem se podruhé a moc jsem názor nezměnil. Navíc se mi do mysli vkrádá pocit, že by celý Londýn hodně rychle věděl, kdyby se najednou začali ztrácet Sweeneyho zákazníci jako myši do spižírny. Celé mi to připadá nelogické. Další věc, kterou nechápu je, proč Todd začal zabíjet své zákazníky, když chtěl zabít jen Turpina. Jedna věc je pomsta, ale stát se sériovým vrahem je něco jiného. Další věc, která mě naštvala, je nedokončená linie s dcerou a námořníkem. Ale takových věcí je víc. Proto nemůžu dát víc než dvě hvězdičky. ()

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

Zemřel skladatel a textař Stephen Sondheim

27.11.2021

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

Sacha Baron Cohen vs. Depp s Alenkou

27.01.2014

Johnny Depp a Sacha Baron Cohen (Borat, Bruno) už se na stříbrném plátně setkali jednou – ve Sweeneym Toddovi Tima Burtona. Spolupráce se jim očividně zalíbila, chtějí si ji tudíž zopakovat, a to v… (více)

Depp a Burton v říši divů

Depp a Burton v říši divů

09.08.2008

Filmový svět zná spoustu dvojic. Momentálně dost možná nejznámější a bezpochyby nejvytíženější jsou Johnny Depp a Tim Burton. Jejich spolupráce začala už v roce 1990, kdy spolu natočili Střihorukého… (více)

Alenka v říši přízraků

Alenka v říši přízraků

15.12.2007

To snad napadne každého v souvislosti s plány Tima Burtona natočit adaptaci slavné pohádkové knížky Lewise Carrolla. Za týden má světovou premiéru hororový muzikál Sweeney Todd: The Demon Barber of… (více)