Ve třetím století stála království Wu a Xu ve válce proti vojevůdci Cao Cao, který se snažil sjednotit Čínu. Království Wu i Xu ovšem nedosahovala takového počtu vojáků jako jejich protivník Cao Cao, proto uzavřela dohodu a spojila se proti němu. Ani to jim ovšem nestačilo aby se alespoň rovnala vřavám protivníkovy armády. Můžeme se těšit na bitvy jak na moři tak na souši. Film bude rozdělen na dvě části, první část by měla přijít do kin v roce 2008 před konáním Letní Olympiády a druhá část koncem roku 2008. Režisér John Woo má k dispozici rozpočet 80 millionů dolarů a herecká esa jako Chang Chen (Tygr a Drak), Takeshi Kaneshiro (Klan Létajících Dýk), Tony Leung Chiu Wai (Hrdina) a Zhao Wei (Smrtící Andílci). (sheen)

gezper

Pompézní výprava, taková, kterou si můžou dovolit jen v Číně a Hollywoodu, v eposu o hrdinské bitvě. Bál jsem se, že mám jen sestříhanou verzi z obou původních dílů. Nicméně i přes přehršel postav (a mé neutuchající snahy se v nich pečlivě orientovat - což je nakonec téměř zbytečná snaha) jsem se stále chytal a nepostřenul v průběhu žádné větší 'katy'. Když se film nachýlil do poslední třetiny, stopáž do konce ubývala a ubývala, začínal jsem být trochu nervozní, aby tu velkou avizovanou bitvu vůbec stihly. Závěrečné 'to be continued' už bylo dosti výmluvné. A tedy z větší části vyjednávací prolog se Johnu Wooovi povedl. Mimochodem nádherná příroda (pokud není zrovna CGI), povětšinou dobrá hudba a spousta (na to že se až tak moc nebojovalo) netradičních vojenských strategií. Už se těším na hlavní BATTLE! PS: těch pár vtipných míst si mohli odpustit [80%] ()

RomanT

Teda, to muselo dát příšernou práci. A přitom taková blbost, co? Precizní velkofilm, který potěší především skalní militaristy a vychutnávače čaje. ()

kolly13

Sice bojové až na půdu, ale typicky čínské - nereálné akce, přemíra snahy o morál, úšklebky paní Novákové a cílenost na skoro americké pojetí scénáře. ()

FLVEKK

S nedočkavostí jdu na druhý díl !! Skvělá hudba, kamera, herecké nasazení, choreografie, příběhově taky velice příjemné no a ČEST v tomhle filmu hraje zásadní roli. Sice nečekejte žádné zběsilé kung fu jako jste byli zvyklí v tygr a drak, obávaný bojovník, Ip man..etc. Ale strategické boje, kde převládají kopí a meče. Jsem spokojený. ()

karnifex

Zdlouhavé, bez nápadu, pokusy o "odlehčující" rádobyvtipné scény vyloženě trapné. Samotná epická bitva je jako celek nasnímána slušně, ale choreografie jednotlivých soubojů velmi slabá. Pár hezkých záběrů a vesměs sympatičtí herci - to je vše. Vlastně ne, ještě jeden moment za něco stojí: když v závěru vojevůdce Cao Cao pobaveně sleduje a komentuje čínskou obdobu fotbalu, okamžitě se vybaví major Terazky: "Kefalín behá!" ()

Grimaldi

Nádherné, velkolepé, opulentní. Přesně tato slova mi přichází na mysl po shlédnutí první části Krvavého pobřeží. Jako divák jsem oproti u nás distribuované verzi zatím dostal stejně dech beroucí vizuál ale taky mnohem propracovanější postavy, v kterých se už neztrácím, a naopak jim ještě víc fandím. I když tak znám konec, už se nemůžu dočkat druhé části. Když si udrží stejnou úroveň jako tento snímek, budu nadmíru spokojen. ()

oceanic6

John Woo je späť a to vo forme v ktorej prekonáva sám seba! Natočil totiž až neuveriteľne pútavý a vizuálne neskutočne našlapaný historický veľkofilm, aký ste ešte zaručene nevideli. Tí najlepší čínski herci pod vedením toho najslávnejšieho čínskeho režiséra v najdrahšom čínskom filme všetkých čias vám predvedú čo je krvavé divadlo. Napínavé scény prípravy na vojnu medzi kráľovstvami, intrigy medzi jednotlivými postavami, láska ktorá nepozná hraníc - toto všetko sa deje vo chvíľach kedy nezúri vojnová vrava.Pre mňa osobne to bol prvý historický film pri ktorého "nebojových" scénach som sa vôbec nenudil, práve naopak. Všetci ,ale budú netrpezlivo očakávať hlavne bojové scény a tie potešia aj tých najnáročnejších...a dokonca aj tých ešte viac náročných :) Bojová choreografia spolu s dokonalou kamerou prináša tie najprehľadnejšie a najúžasnejšie bojové scény aké ste kedy videli a hneď v prvom momente vám vyrazia dych. Miestami som jednoducho len s úžasom krútil hlavou, ako sa niečo tak úžasné dá natočiť. Pochvalu si zaslúži aj vynikajúca monumentálna hudba,či už v bitkách alebo mimo nich. Red Cliff končí v tom najnapínavejšom momente, keďže je rozdelený na dva filmy (podobne ako napríklad Kill Bill) a osobne sa druhej časti už neviem dočkať. Záver prvej je totiž tichom pred búrkou... P.S.: Za záverečnú scénu s letiacim holubom by si John Woo zaslúžil Oscara za Najviac dychvyrážajúci záber :) ()

Africanus1

Po počátečních zmatcích, kdy jsem měl potíže rozeznat kdo s kým proti komu, se rozjelo pravý historický drama. Příběh je skvěle a elegantně odvyprávěný, s výborným tempem, famózně provedenou bitvou a je v něm i lehký, hravý nadhled. Prvnímu dílu fakt nemůžu vytknout nic. Druhý mě bohužel tak nenadchnul. Nadhled se proměnil v podivnou a občas nemístnou komiku, stratég Liang, v jedničce jedna z nejdůležitějších postav, se tady skoro vytratil, charaktery postav se dál nerozvíjely atd. Ten kvalitativní pokles mi hlava nebere, celé to vypadalo jako by režisér najednou nevěděl kudy kam. Vlastně se jen čekalo na závěrečnou bitvu, ta ale zdaleka nebyla tak kulervoucí jak jsem očekával. Nezanedbatelný podíl na tom měly i titulky, které byly o dost horší než u jedničky. Prvnímu dílu dávám 95%, druhému s odřenýma ušima a poměrně velkým zklamáním 70%. ()

Big Daddy

Klasická novodobá čínská akční/válečná tvorba plná efektů a slow motion prvků ala Matrix s velkolepou výpravou. Po vzoru obdobných filmů tvůrci vyzdvihují hodnoty jako oddanost, sebeobětování či morálku. Jde sice v podstatě o akční pohádku pro dospělé, ale zatraceně dobře se na ni dívá. První věc, která vás napadne po shlédnutí tohoto prvního dílu , je kde nejrychleji sehnat jeho pokračování. ()

rozum i cit

A tehdy se spojil Gondor s Rohanem proti Sauronovi v boji o záchranu Středozemě. Sauron vyrazil s velkou přesilou, ale netušil, že nemá žádnou šanci, neboť jeho protivníci oplývají bojovými schopnostmi ,,rychlonohého Achillea", charakterem Hektora a mazaností ,,lstivého Odyssea". Zdejší Helena se též ukáže být užitečnější než ta trójská, nemluvě ani o věčně podceňované Eowyn, která všem vytře zrak. Film je založen na historické události, přesto však nepůsobí tak realisticky jako Musa, a není to v krvi (té je tu sice dost, ale kromě jedné useknuté ruky se tu divák, naštěstí, nedočká žádných přílišných nechutností). Od výše zmíněného se liší hlavně ve dvou věcech. Ačkoli i v Rudých útesech jde o souboj s přesilou (zde jsou to ovšem střety velkých armád), film je především jednou velkou šachovou partií, nejdříve diplomacie, pak strategie a opět strategie, kterou tu vládne zejména pilný a všeznalý Ferda mravenec Takeshi Kaneshiro, jenž se tu ohání pouze ptačím perem, přesto na sebe strhává většinu pozornosti. Ostatně v té bílé svítí v každé scéně tak, že ho nelze přehlédnout, ani kdybyste chtěli (a jeho způsob opatřování chybějící výzbroje nemá chybu). Druhým rozdílem je nedostatečný rozvoj psychologie postav, od začátku víte, kdo je zlý a kdo dobrý. To je jistě dáno tím, že je tu na plátno převedena jedna z nejslavnějších bitev čínské historie, proto je i zpracována jako legenda s idealizovanými hrdiny. A jelikož Cao Cao platí za prototyp padoucha, snímek se prostě rozhodl z tohoto obecného povědomí nevybočovat. Celkově tak atmosférou působí spíše jako příběh ze sbírky Tisíce a jedné noci prokládaný scénami z dokumentu na Viasat history, nálety na krajinu à la Pán prstenů a některými záběry, za něž by se nemusel stydět ani Zhang Yimou. Propaguje nepokrytě čínskou kulturu a zemi, počínaje známými krasovými útvary, přes čaj, až po Umění války a Způsoby boje od Sun Zi a Sun Bina. Snad proto tu není válka pranýřována tak jako ve Válečníkovi, byť na konci se jeden slabý náznak vyskytne. Srovnávání s Tolstého Vojnou a mírem tedy pochopitelně není na místě, ale stejně tak nevidím velký smysl v kritizování čínských filmů za to, že jsou čínské. Počet mužů, které měl v roce 208 Cao Cao při tažení k dispozici, je tu sice nadsazen v duchu Příběhů tří království (reálně se odhaduje na nějakých 200 000), ale uvážíme-li, že mezi lety 2 a 280 ztratila Čína ve válkách více než 40 miliónů obyvatel, a vzpomeneme-li si na megalomanství císařů, jako byl např. Qin Shi Huang di, řekla bych, že představa velikosti Číny stejně jako významu jejího kulturního přínosu (pokud vlastenectví nepřerůstá v extrémní nacionalismus tak do jisté míry oprávněná, byť vnímání čínské kultury jako čehosi jednotného a omílaných ,,5000 let čínské historie“ je naprostý nesmysl), je něco, co je v lidech zakořeněno mnohem hlouběji, a není to asi jen ,,přínosem" současného režimu. V amerických katastrofických filmech o asteroidech, záplavách, tornádech, sopkách, mimozemšťanech a kdo ví, o čem všem ještě, vždy zachraňuje hrdinný Američan ,,celý svět" (tj. USA, eventuálně i Kanadu), a když už po stopadesáté vítězí nepřekonatelná americká armáda nad typickým zloduchem Arabem, muslimem či Rusem (tento pokud je na straně USA, pak je z něj obvykle karikatura věčně opilého ňoumy), nikdo jim to nevyčítá. Nicméně zpět k filmu (jen pro upřesnění, viděla jsem nezkrácenou verzi a hodnotím zde oba snímky jako celek). Ocenila bych méně zpomalených záběrů na začátku, ale jinak, přijmete-li výše uvedené, je film pěknou a příjemnou oddechovkou, místy (vlastně dost často) dokonce vtipnou. Protože nejsem divák, který se potřebuje dívat přes čtyři hodiny na boj, bavila jsem se nejvíc právě v místech, kde byly pouze ty ,, kecy".:) Ovšem každému dle jeho gusta, shlédněte a posuďte sami. Pokud jde o kritizovaný závěrečný obraz s duhou, podotýkám, že v Číně platí duha za špatné znamení. Je ironií, že Wei nakonec Shu a Wu stejně zabral, ale to už nebyla moc v rukou Cao Caových potomků, neboť byli odstraněni jiným rodem Sima (jak jinak ministry a vojenskými veliteli), jehož hlava generál Sima Yan se provolal císařem dynastie Jin. A tak jedni zabíjejí druhé, aby byli nakonec sami zabiti a společně zmizeli v propadlišti dějin. () (méně) (více)

Tomulka

Takeshi Kaneshiro naprosto famozně zvládl svou roli hlavního stratéga (v obou dílech) další borec Tony Leung Chiu Wai také výborně zahrál. Co se týče celého filmu je operou , kterou nám John Woo naservíroval bez chybiček. Nenašel jsem nic co bych filmu vytknul(obou dílům). V mých očích předčil tento film(myšleny oba díly) i Tygra a Draka a to už je co říct! Nezapomenutelný a určitě neviděný naposlet, taková díla si rád vychutnám čas od času znovu. Mohu jen doporučit, ale není to film pro každého. Je třeba býti fanouškem Asijských filmu. ()

matej.perun

A vraj iba Americania vedia tocit pateticke filmy. Cinsky zmysel pre kolektivizmus, "tahanie za spolocny povraz" a "spravne hodnoty" v ukazkovom baleni na zakazku zrezirovanom Johnom Woo. Spomalovacky, ktore perfektne funguju vo Woovych starych filmoch v tomto pripade podrazaju celej veci skor nohy a obcas je to vazne utrpenie vydrzat (tusim ani pri prvom Hobitovi to nebolo horsie). Azda naberiem dost trpezlivosti a odvahy dokoncit i druhu cast, i ked o tom zacinam pochybovat. ()

Forsyte

Ak vieš, ako sa zem, obloha, jin a jang menia, potom slnko, mesiac a hviezdy, vietor, les, vrchy a oheň sa stanú vojakmi na tvoj rozkaz. ()

daleco

Monumentální historický epos. Na rozdíl od tygra a draka a podobných asijských filmů dosti realistické. Žádné fantasy pohádky. Že by návrat Johna Woo zpátky na vrchol??? ()

sugar80

WOW, tenhle film je ve všem naprosto obrovský. Desetitisíce vojáků v několika krvavých bitvách, hromada významných postav (které snad ve druhém díle utrží i nějaká větší zranění), efektní zpomalovačky a nějaké to drnkání na čínské hudební nástroje. John Woo se vrací na asijský kontinent a jde mu to tam o poznání lépe než v Hollywoodu. Číňané investovali velké peníze, ty jsou ale vidět doslova v každé sekundě. Správňáci jsou trochu moc správňačtí a zlosyni trochu moc zlí, ale dá se to zkousnout a nevadí ani dvouapůlhodinová stopáž. Jsem zvědav, co Woo převede ve druhém díle, bude se ale muset sakra snažit. :) ______PLUSY: Monstrózní bitvy, kamera, střih, Kaneshiro ______MÍNUSY: Na 2. díl si musíme ještě chvíli počkat, některé triky jsou slabší než zbytek (např. lodě na vodě) ()

MimiXus odpad!

To byla teda blbost! Vůbec nechápu tak vysoké hodnocení. Ruce pryč. Je to směšné a komické. A ani ty bitvy tam nejsou nic moc. ()

Kyblik78

Tak Číňanom davové scény idú. Obrovské presuny, technicky dobre zvládnuté. Ale štandardné klišé o generálovi ktorý vie sám vy-zabíjať stovky vojakov. Múdre rady o tom ako malá armáda môže poraziť silnú a iné rozprávky. Vojnové scény zvládnuté dobre, dej strašne dlhý a roztiahnutý. ()

Chaozzak

Perfektní! Red Cliff se naštěstí nestal pouhou válkou mezi dynastií Han proti sjednoceným Wu a Xu a film se netočil "pouze" okolo bitev (v této části jich je sice dost, ale jsou rozumně vyváženy). Mnoho jiných faktorů zde hrají důležité role - například tehdejší velmi disciplinovaná doktrína jednotlivých dynastií, umění boje, filozofie, předvídání nepřítele, čest, sláva a diplomacie. Vše zamícháno v jednom velkém balení a následně servírováno skvělým provedením. První část je více nabitá akcí (formace suchozemské želvy byla výtečná) a velmi přehledně vás uvádí do celkového děje (představování hlavních postav a jejich vztahů, které mají větší hloubku). Kamera super stejně jako střihy. Výprava a hudba byla úžasná, doslova vás vtáhne do místa dění. Kompars (čínská lidová armáda) byl obrovský, takže vás velké bojové scény rozhodně neminou. Hlavní postavy jako by se pro jejich role v Red Cliff doslova narodily - zejména Takeshi Kaneshiro a Leung Chiu Wai. - 95% ()

Jackie točí, Woo odpočívá

Jackie točí, Woo odpočívá

14.04.2009

Co nového v Asii? Takhle před rokem mělo premiéru Zakázané království. A Jackie Chan si opět navlékl historický kostým a vydal se na cestu plnou nástrah a kung-fu soubojů. Historický epos Big Soldier… (více)

Chow Yun-Fat – filosof nebo zabiják?

Chow Yun-Fat – filosof nebo zabiják?

12.03.2009

Filosof určitě. Podle magazínu Production Weekly začne v Pekingu už koncem března natáčet historický epos Confucius, ve kterém si zahraje slavného filosofa a státníka ze 6. až 5. století před Kristem… (více)

Jackie Chan nevhodný pro Čínu?

Jackie Chan nevhodný pro Čínu?

10.03.2009

Ačkoli nad kvalitou jeho posledních filmů nelze moc jásat, pětapadesátiletý „princ kung-fu“ je stále obrovským miláčkem šikmookého publika. Jeho nový film Shinjuku Incident se však jako první… (více)

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

Kytarista, Dracula a sportovní John Woo

31.08.2008

...aneb „Novinková smršť 2“. Tak co tady dnes pro vás máme? Brett Ratner je momentálně spojován s adaptací počítačové hry God of War, ale kromě této starořecké mytologické řežby pošilhává i po… (více)