Ponyo z útesu nad mořem

• Česko Ponjo z útesu nad mořem (festivalový název) (více)

Vítejte ve světě, kde nic není nemožné. Neobyčejná animovaná pohádka se odehrává v malém městečku u moře, kde syn námořníka, pětiletý Sosuke, žije poklidný život v domě na útesu ses vou matkou Lisou. Jednoho osudného dne objeví Sosuke na pláži krásnou zlatou rybku jménem Ponyo uvězněnou v láhvi. Jak se však ukáže, Ponyo není obyčejná zlatá rybka, ale dcera mocného podmořského čaroděje. Ponyo využije kouzel jejího otce a promění se v mladou dívku, aby mohla být se Sosukem. Mořské hladiny se začnou vinou kouzel nebezpečně zvyšovat a Ponyin otec vyšle mocné mořské vlny, aby našly jeho dceru. Ponyo a Sosuke musí podniknout velké dobrodružství, aby zachránili svět a splnili Ponyin sen stát se skutečným člověkem. (oficiální text distributora)

Micro41CZ

Skvělá animace i hudba, kouzelný příběh plný napínavého dobrodržství, který baví. Pohádkově pozitivní a milé. Miyazaki. Víc není třeba. ()

Elementál

Mistr je zpět! V poslední době přišlo pár menších zklamání (Porco Rosso, Zámek v oblacích, Kiki), ale Ponyo mi opět připomněl, s kým mám tu čest- úžasná barevnost, hravost, nesčetná imaginace... Drnkání na dětskou strunu se daří stejně jako v Totorovi a ačkoliv jsem vlastně ani pořádně nerozuměl tomu, co se děje byl jsem nadmíru spokojen - a to i s příběhem. Ponya musíme brát zkrátka stejně jako Totora - dětsky, jednoduše. Miyazaki nestárne a já se těším na další! ()

danoo

Miyazaki znova dokazuje, že hand drawn animation je stále živá a pridávať sa k computer graphics mainstreemu nie je jediná cesta. Jeho rozprávka je síce primárne určená mladším - potlačil temný podtón, fabulu spracoval dosť jednoducho - charakteristické znaky (ekológia, lietajúce, či tentoraz plávajúce stroje) ostávajú zachované. Len škoda, že sa nedostane k svojim cieľovým divákom (deťom), tak ľahko a často ako si zaslúži ()

lennyd

Jednoho dne najde malý Sosuke poblíž svého domova zlatou rybku. Pojmenuje ji Ponya, a hned si s ní začne hrát. Ale Ponya není úplně obyčejná rybička, a díky mocným kouzlům se z ní může stát holčička. Jenže tímto kouzlem spustí lavinu změn, které mohou skončit zničením celého světa. Jen vzájemné přátelství Sosukeho a Ponyii může svět před katastrofou zachránit ... I když obecně nejsem velkým příznivcem anime (ani japonského), Miyazakiho filmy mám hodně rád, a vždycky se těším, co nového jeho fantazie přinesla. Jenže z Ponya jsem trochu rozpačitý. Příběh je hodně infantilní, a musím říct, že kromě několika málo záblesků Miyzakiho geniality jsem se trochu i nudil. Ani Miyazakiho dvorní hudební skladatel Joe Hisaishi se tentokrát dvakrát nevytáhl - ani si neuvědomuju, že nějaká hudba ve filmu byla, a to není u Hisaishiho není úplně obvyklé. A tak doporučuji, pusťte si radši Cestu do fantazie, Princeznu Mononoke nebo Zámek v oblacích.. ()

pytlik...

Póňo póňo, holčička s kulaťoučkým bříškem... Nedá mi to a tu chytlavou písničku si pobrukuju pořád dokola. Na Mjazakiho filmech se mi mimojiné líbí, že některá postava se tam vždy chová poněkud zvláštně či roztomile. V tomhle díle je to Póňa, která běží na vlnách a přitom se přitrouble směje na celé kolo, ale je to spíš takový zlověstný smích, až z toho člověka mrazí a říká si, jestli nesleduje spíš horor. Má jí být sice 5 let, ale mluví a chová se jak jednoroční dítě. Trochu mi vadil ten konec, já nechápu, proč se nadpřirozená stvoření tak hrnou do toho, vzdát se své kouzelné moci a stát se člověkem... Viz Leontýnka & její fotr v Ať žijí duchové, vodníci v Konci vodníků v Čechách a celý zástup dalších. Myslím si, že je v tom jistá sebestřednost a psychologie ála liška a kyselé hrozny, když zkrátka my lidé kouzlit neumíme, tak si aspoň vymyslíme, že nám všichni okolo náš život závidí. ()

skretik

no nádhera... a máme vysvetlenie, ako a prečo vznikajú tsunami (teda aspoň v Japonsku :D )... Mala som celý deň takú zlú náladu a depky, ale ako som začala pozerať túto nádheru, som sa nemohla prestať usmievať... Veľmi príjemný príbeh a tá animácia... No, neviem, či to momentálne nie je aj jedno z naj od Myazakiho :) Ale fakt sa neviem rozhodnúť... medzi toľkými kvalitnými dielami :) ()

VasaX

Nový Miyazaki a nové Ghibi. Jako vždy s jednoduchou sytě barevnou animací, chytlavým příběhem a skvělými charaktery, které si oblíbíte. Navíc s trochou té výchovné noty a protentokrát i s absencí opravdových záporňáku (zde se prostě bojuje s "nepřízní osudu" a každý na tom má svůj podíl či postoj). Nic epického se tentokrát moc nekoná, spíš má člověk produkce typu "přímo-na-DVD", ale to je vlastně vzhledem k příběhu dobře, byla by chyba zbytečně nadstavovat těsto jen kvůli zaplnění plechu. Takže nakonec, a naštěstí, dostáváme další povedený "animák" z produkce Ghibi, za který se nemusí stydět, a z kterého nebudou diváci studiu věrní zklamáni. ()

ravalah

Nechci srovnavat s ostatnimi reziserovy pociny jako ostatni. Vyrazy typu "Nejslabsi Miyazaki" jsou absolutne zcestne. Kazdemu se libi neco jineho a cilovou skupinou snimku se tentokrat staly deti. Kdybyste vy vsichni byli detmi hodnotili byste urcite s nadsenim, protoze ten film je srandovni, nijak slozity a dej je vskutku velmi zajimavy a hezky kresleny. Rybicka, ktera se chce stat clovekem...kdo mel kdy takovy napad, ze vam to prislo okoukane? Vymyslet dnes originalni pribeh, ktery by se detem libil, pri spouste svetove produkce je skutecne umeni. Drtive vetsine ceskoslovenskych deti se porad nejvic libi Pat a Mat a tento typ oziveni aspon podniti jejich predstavivost. Tedy az film bude s dabingem u nas. Za deti davam 10/10 , za sebe, velke dite 9/10 ()

Midori_Mike

Mno, konec už se mi zdál trochu překombený, ale začátek filmu byl dokonalý, opět čisté, samovolně přicházející emoce, všechno působilo velice přirozeně tak, jak jsem od Mistra zvyklý. Celkově prostě opět parádní kousek, ve kterém nechybí skvělé nápady. Trochu slabších 5* ()

Kicune

Kouzelná Miyazakiho pohádka o rybce, která se chtěla stát člověkem, aneb variace na motivy malé mořské víly. Bezstarostná jako Kiki, pohádková jako Totoro, fantasy jako Cesta do fantazie nebo Zámek v oblacích, s hudebními motivy, které mi trošičku připomínaly Disneyho klasiku. Příjemné, povznášející a trochu nevšední. ()

VanTom

Mijazaki se nezapře, také tuto pohádku prodchnul radostí, vlídností a pozitivismem. Často mi vytanula na mysli podobnost s Totorem, jenom tentokrát ta bezdějovost, nekonfliktnost a prolínání kouzelného světa s tím naším o dost víc skřípe. Reální současní lidé reagují na mořskou bohyni jako na příjezd zmrzlináře a kompletní zaplavení svého městečka považují pomalu za příležitost pro festival, díky čemuž sice dostaneme několik nádherných "magických" obrázků (pravěké ryby v korunách stromů), ale působí to docela uměle. A upřímně, založit rozhodující zvrat na síle "pravé lásky" mezi pětiletými, to už trochu přeháníme, ne? 6,9/10 ()

Kurikmoon

Zo začiatku som pozeral: "Preboha, to červené je čo!..." ale ako dej plynul, tak si ma atmosféra uplne získala. Z tohto filmu ku mne plynula hravosť, pohoda a strašne milá jednoduchosť. Detská radosť... Áno, to bolo veľmi silné... ()

zigíš

tentokrát je to fakt pre mrňatá; dobre rozbehnutá úvodná štvrťhodinka sa topí vo velmi jednoduchom deji a (pre miyazakiho) netypickej animácii ..ale i tak nadštandart vo svojej hravosti majúci konkurenta tak akurát v pixare ()

Autogram

Mijazaki tentokrát nevzlietol do výšok, ale ponoril sa do mora a zvolil príbeh pre menšie deti. Preto je tu viac infantilnosti, jednoduchšie správanie postáv a pre dospelého občas nedostatok zábavy. Stále je to však milý príbeh o priateľstve chlapca a ryby, a takéto priateľstvo, ak je dosť silné, dokáže zázraky. Páčilo sa mi zobrazovanie mora a riek so všetkou špinou, plastovým a skleneným odpadom, to pre rozprávky nie je bežné a takto sa ekologicky pôsobí už na malé deti. Tiež sa v rozprávkach bežne nehovorí o cunami. ()

vyfuk

Za celý život jsem viděl od Mijazakiho jenom pět filmů. Čtyři z toho, že byly mezi nejlepšími a nyní přichází éra toho, že "doplácím" na to, že mám vlivné známosti v tomto okruhu. Mijazakiho filmy mi nikdy nepřirostli k srdci, ale to není tak, že by svou práci nedělal dobře. Spíš naopak. Ponyo je film čistě dětský, jelikož je vskutku o nejmenší kategorii dětí, kterou jsme zatím v tomto filmu viděli. Film si udržuje svoje kouzlo roztomilosti a milosti samotné, což bylo pro mne velké plus. Ale celkově vzato mi tento film zase tolik nedal. Neříkám, že to nebylo hezké pokoukání, ale když to vezmu kolem a kolem, byla to jen další obyčejná kapitola od Mijazakiho. ()

PollyJean

Miyazaki pro děti. Pořád sympatické, jen hodně jednoduché. Jenže snad poprvé - Hisashiho hudba vnímána místy jako silně rušivá. A podobně jako Morien - příprava na velké finále, které se tak nějak nekoná. Přesto ale pár zajímavých motivů, například převrácená verze mořské víly - co se stane s chlapem, který se zamiluje do mořské bytosti a odejde žít za ní? ()

Kalidor_

Je neuvěřitelné a obdivuhodné, jak základní motiv Malé mořské víly Miyazaki přenesl do svého kouzelného světa, který tak miluji a nepřestane mě udivovat. Ještě bych chtěl (opět) vyzdvihnout překrásnou hudbu Joe Hisaishiho. ()

Filmasia 2010 – asijské „best of“

Filmasia 2010 – asijské „best of“

30.11.2010

„Neúspěch“ Temného rytíře?

„Neúspěch“ Temného rytíře?

01.09.2008

Temný rytíř už v celosvětových tržbách přeskočil laťku 900 milionů dolarů, ale honbu za vytouženou miliardovou hranicí mu kazí nepříjemný fakt: v Japonsku je film propadák. Zatímco Batman začíná… (více)