Až kohout snese vejce (TV film)

Pohádka

Česko, 2005, 58 min

Jak nemusím novodobé české pohádky a mé oblíbené skončily s Chytrým Honzou a Nudnou statistikou, tahle mi nepřišla vůbec otravná. Chytrá princezna v podání Míši Maurerové byla dokonale roztomilá, král Helšus zdatně navázal na své předchůdce zmatených popletených taťků vladařů ve slavnějších pohádkách a záporák Martin Hofmann je slušný ksicht, kterému slušel zlotřilý a lehce nešikovný rádce. Některé vtípky byly povedené a kvůli pár nápadům nepokládám pohádku za zbytečnou.(20.2.2016)

• Jezinka.Jezinka

Nejde o to, že se opakují motivy použité jinde, to by pak mohla princezna nebo král být jen v jedné pohádce, případně princezna by si někoho jiného, než prince, mohla vzít jen v jedné pohádce, jde hlavně o to, jak se to staré pojme, aby to nebylo nudné. Tady to je tak na půl cesty. Místy hodně vtipné, místy křečovitě tlačí na pilu a je to pak přesně tak, jak když se tlačí na pilu. Hodně to dře a výsledek nestojí za moc, nemluvě o té poničené pile. Tady velmi dobré výkony princezny, krále, proradného rádce a jeho tupého asistenta a vcelku příjemný projev postav ostatních, kde nejvíc kritických připomínek mám k postavě kuchařky, kazí to, jak z toho kape snaha scenáristy být nápaditý a hlavně za každou cenu vtipný. Nechat někoho, kdo hraje postavu, co předstírá, že je ctihodný profesor, podlézat pod břichem oslíka (ještě jsem čekala, že ho nechají strkat oslíkovi prst do zadku), působí přinejmenším rozpačitě. Nebudu-li se pokoušet o to být laskavá, asi rovnou vybalím, že to je trapas. Vtip s natíráním vejce a nekonečným rozbíjením dalších je taky klišovitý a jak z výstupu narozeninových klaunů (což vysvětluje, proč má v Americe tolik dětí panickou hrůzu z klaunů). Proti tomu reminiscence na Zlatovlásku je svěží a milá. Další plus jsou živá zvířata, ale nějak se zdráhám přihodit hvězdu za herecký projev akvarijní rybky.(19.4.2014)

• rakovnik

Pár minut po skončení pohádky jsem nevěděl, o čem byla. Herecké obsazení mi bylo krajně nesympatické, postavy chodí a mluví bez emocí, kulisy vypadaly sice hezky, ale měl jsem z nich prostě divný pocit a exteriéry byly natáčeny na jednom jediném místě. Televizní nuda.(20.2.2016)

• Mylouch

Něco opravdu zlého - herecky, režijně, scénáristicky, ovšem zase s nepřiměřeně bohatou výpravou(27.6.2015)

• wictoria

kam ten pohádkový svět spěje...(1.8.2010)