Hrdinové a zbabělci

Hrdinovia a zbabelci

Lions for Lambs

Válečný / Drama / Thriller

USA, 2007, 92 min

„Prečo mi nepoviete radšej o jednotkároch?“ – „Pretože si ich nepamätám.“ Robert Redford je múdry fešák, fanúšik nezávislého filmu, fanúšik silných žien, majiteľ pevného zadku (obtiahnutého čo najtesnejšími riflami), štandardne veľký narcis a politicky zapálený starý vlk, ktorý vie, čo číta, čo pozerá a o čom rozpráva. Hrdinovia a zbabelci sú vydarený počin. Posledný raz som bol takýto napätý u "dialógového" filmu v prípade 12 rozhnevaných mužov a 13 dní. Redford je inteligentný a tichý profesionál, ktorý si váži názor diváka. Akože nie je to nejaký "veľkofilm" alebo čo, ale mňa to proste bavilo. Navyše som Hrdinov a zbabelcov videl tesne po mojom odchode do Leicestru, takže pár bodov k dobru za nostalgiu. 70%(8.3.2008)

Hernajs, z tohohle filmu jsem byl zatraceně spokojej. Žádné moralizování, až překvapivě chytrý scénář, ve kterém dialogy nepůsobí vykonstruovaně a sedí k postavám. Opravdu výborně je napsaný Cruisův senátor Irving. Když mluví užívá obraty a způsob argumentace, jaké skutečně politici užívají (připoměl mi takového 10x chytřejšího Topolánka - zdravím Civala, ani já se tomu nevyhnul :)). Když obhajuje politickou linii, vybavuje se mi téma pro naši republiku značně aktuální. Zároveň oceňuju, že divák má možnost pochopení pozice, ve které se nachází. On (a jeho prezident), když už se dostal svými tahy tam, kde je, si skutečně nemůže dovolit prohrát a musí pokračovat za každou cenu. I rozhovor proferora se studentem není překvapivě prázdné mentorství, ale úvaha o vztahu občana k politice. Příběh dvou vojáků bojujících po vzoru občanů řeckých měst kromě Talibanu boj o vlastní zapojení se je sice trochu schématický, vůbec to ale nevadí. Záběr filmu tedy jde daleko hlouběji, než jen současná geopoliticá situace. Neměl by uniknout nikomu, kdo se zabývá úvahami občan - společnost - stát.(19.11.2007)

Dvě dvojice postav sedí v něčí kanceláři a diskutují, třetí dvojice leží zraněná a obklíčená nepřáteli a čeká, jak dopadnou. Přesto je tahle konverzačka dramatičtější a má větší spád než většina běžných thrillerů. Může za to jednak chytře poskládaný scénář, věrohodně napsané i zahrané postavy a také zkušený režisér, který ví co a jak říci. Film, který pokládá spoustu obecně platných otázek a odpovědi nechává na divácích.(8.2.2008)

Tézovitá hollywoodsko-demokratická propaganda o republikánskej propagande. Nič proti, hlavne ak je to podané takou odvážne divácky netraktívnou (ale zaujímavou a osviežujúco inou) formou a Redford má gule zavŕšiť film... vlastne bez zavŕšenia. Herci samozrejme skvelí. 7/10(6.9.2009)

Upovídaný, patetický a nepříliš působivý snímek od hereckého a režiserského veterána Roberta Redforda. I když filmu v hlavních rolích vévodí známý herci ani jeden z nich zde nepředvádí nic než jen pouhopouhý standard. Ať už jde o nevěrohodného Cruise, mdlou Streepovou a klasicky kantorského Redforda. Naštěstí je film překvapivě krátký takže se nestane aby se divák moc nudil.(28.7.2008)

• - Vlajka, která je v kanceláři Irvinga (Tom Cruise), patří státu Illinois. (jezurka42)

• - Film se stal v kariéře Toma Cruise druhým nejméně ziskovým filmem, kdy v USA totálně propadl a zisk přišel až po promítáních ve světě. (Rafik)

• - Práci režiséra si Robert Redford zkusil už posedmé, po Zaříkávači koní je to však teprve podruhé, co ve svém vlastním filmu také hraje. (Siriuss)