30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

Freemind

Po dlouhé době jsem byl nadšen z horroru. Už od začátku je vidět, že to nebude jen obyčejná upířina. Režisér vůbec nerezignoval na citlivé ukázání vazeb mezi obyvateli malého městečka, o to více pak zamrazí první údery bestií. Sice tam je několik trochu trapných okamžiků (příšerky by mohly míň kecat), ale jinak ... možná to bylo proto, že hlavní zloduch mi připomínal jednoho neoblíbeného profesora, ale masakr městečka mi přivodil husí kůži. Bestie jsou rychlé a tiché jako stín a když propukne první a největší vlna vyhlazování obyvatelstva a kamera pomalu propluje nad městečkem, je to opravdový, (trochu sadistický) požitek. V rámci žánru bych snad dal i pět *. ()

buldock

Čistě subjektivně velmi povedený upíří horor mísící vynikající atmosféru podobnou Carpenterově "Věci" se správně brutálními a krvavými jatky podobnými Snyderově "Úsvitu mrtvých" , podpořený velmi dobrou myšlenkou , mrazivou hudbou a jak už to tak v poslední době bývá i otevřeným , ale krásně hrdinským závěrem. Film: 86% ()

zipper111

Ty vole! Zase, zase ten Cival napíše jakej má režisér talent a 50 uživatelů tu najednou blekotaj o jeho talentu, ačkoliv je ten film sračkoidní podívaná a oni to věděj. Strach navozuje asi jako seriály s Dádou Patrasovou, Hartnett hraje jako naprostej vocas, občas jsem se s mladou při hodně strašidelných scénách smál do slz, tendle film mě prostě minul, atmosférou si to hraje na Věc ale nemá na ni ani zdaleka. Celý koncept filmu je velmi zmatený, režisérsky nezvládnutý, posouvá se v ději takovým stylem a samozřejmostí, že člověk ani netuší, jak dlouho tam vůbec jsou. Prostě jsou na půdě a najednou je o 20 dní později a poznáte to jen z nápisu, kterej tam režisér musel dát, aby se v tom sám trochu zorientoval. Ale jak to sakra těch 20 dní přežily. co jedli, kam chodily na záchod a co vůbec dělali, to je asi moc informací pro blbýho diváka...SPOILER! Jedna hvězdička je za to, že tam aspoň ten vocas Hartnett padne za vlast... Ale opět neskutečně trapně a kýčovitě. Ne ne ne! Když víme, že je film debilní, ale z nějakého důvodu chceme, aby se nám líbil, řekneme si, že má rejža talent, a už máme 71% :) ()

iolaos odpad!

Na tento recenzemi vychvalovany ackovy horror sem se hodne tesil, o to vic sem zklaman. Prvni, do oci bijici kool kokotina - kamera - pripadalo mi, ze cely film sem se divam pres igelit, tento zamer sem zcela nepochopil. A dalsi prusery. Masky naspeedovanych zombies jsou prinejlepsim odbyte a dialogy tahnouci se celym filmem trumfuji snad jen tlachy na vikendowych babskych jizdach. Avsak tyto veci sou naprosto banalni, oproti mizernemu digitalnimu gore... panove podobne zanrovky kategorie B jsou mnohdy zvladnute stokrat lepe. Vypujcim-li si Antkovu vetu z hodnoceni Mrazive tmy: "Snaží se to tvářit neuvěřitelně cool, ale je to neuvěřitelný shit...", tak zde je to trefa do cerneho. Vyumelkovane, umele...to jsou synonyma tohoto braku a David Slade je babral poctiveho horroroveho remesla. Doporučuju doučko u Alexandre Aji. pr0%padak ()

vorheese

Autoři mají asi rádi Věc....a je to jen a jen dobře. Kvalitu filmu nejlépe vystihuje scéna, ve které kamera tiše letí vzduchem nad hlavní ulicí a vy sledujete masakr, který se dole odehrává. Žádné tupé třepání kamerou a zběsilý střih ála Paul Greengrass. ()

J3dla

Atmosféra temné, zasněžené vesnice kdesi na Aljašce zde působí podobně jako kdysi polární stanice v The Thing. Tohle je na jedničku, horší uz to je se samotným občas velice zkratkovitým a chaotickým vyprávěním a ruční kamerou, která nefunguje jako u Bourna nebo Ryana, kde dodávala na autentičnosti, ale tady prostě z té akce není skoro nic vidět a ni poznat. Odfláknutý finále a pocit, že se z toho dalo vymáčnkout daleko víc ve mně zanechávají jedno z největších zklamání poslední doby. 65% ()

sonnak

Pokud jsou herci, režie a hlavně atmosféra na takovéhle úrovni, člověk mile rád odpustí všechny nedostatky. Co se týče akce tak mnohonásobně lepší než I am Legend. ()

Makky

Jeden z najlepších "zombie - sme krvelačné svine" hororov, aké som kedy videl. Slušná atmosféra, herci (Hartnett stúpol v mojich očiach), kamera, prostredie... jednoducho som sa príjemne zabavil ()

Tony.cs

Dokonalý film o upírech. Je to něco nového, originálního. Asi nejlepší film o upírech. Mrazivý, strašidelný, napínavý a dá se říct, že i nepředvídatelný. ()

blackrain

Poslední dobou nějak zapomínáme na to, že upíři jsou krvelačné bestie hnané věčnou žízní, kteří nám bez sebemenšího zaváhání skočí po krku, zahryznou se do krční tepny a vysají životadárnou tekutinu. Tenhle film nám skvěle připomene s kým máme tu čest, jako se to stalo v jednom městečku na Aljašce. To se totiž na dlouhý jeden měsíc zahalilo do tmy a tmu, jak všichni dobře víme, mají upíři nejraději. Nic jim nebrání v tom, aby se pořádně nasytili. V městečku přežila jen hrstka lidí, kteří se nějakým způsobem snaží přečkat několik týdnů bez slunečního svitu. Neštří se tu prolitou krví a dočkáme se i originální likvidace nemrtvých. Zdá se, že Josh Hartnett konečně dospěl. ()

SarumanKo

Človek si občas potrebuje pustiť nejakú prudko krvavú žranicu a 30 dní dlhá noc sa stala ideálnou voľbou. Upútala ma už v komiksovej podobe, ktorú kreslil a maľoval Ben Templesmith, majster atmosféry a desivo šedých farieb. A tvorcom sa podarilo toto isté preniesť aj do filmu. Ide totiž o nádherne vizualizovaný a atmosférický kúsok. A možno preto, že z hororov toho nemám veľa napozeraného, ma film dokázal zaujať a primitivitu dialógov som bral ako samozrejmosť. Občas sa tam mihne nejaká sympatická postava, no herecké výkony nie sú silnou stránkou filmu. Ultrabrutálne krvavé scény, hrôzu naháňajúci upíri a pár podarených ľakačiek sú naopak veľkým kladom. Skutočne efektívne. Fanúšikov Twilightu každého pohlavia a veku by som priviazal ku stoličke a púšťal im 30 dní dlhú noc dokola. (75%) ()

Naslund

Ha, i vyvražďovačky můžou být dobré. I když tahle je tak trochu jiná. V poslední době všude vidím jen ty krásné a úžasné upíry a tady najednou odporná monstra, která by se dokázala jen stěží představit. Každopádně jim to dobře myslí, protože kdo by dokázal dát dohromady tak boží hlášku, jako "God?... No God...". Tentokrát jsou upíři krásně zvířecí a děsiví. Potkat nějakého takového na ulici, asi se pěkných pár let nevyspím. Jinak se to od podobných filmů až tak neliší. Snad jen výbornou kamerou. Ten průlet nad napadeným městem sice vypadá jako z nějaké hry, ale s živýma lidma to nabírá dost na síle. Asi si ten film někdy zopakuju, což se u čistých hororů nestává. ()

kaylin

„30 dní dlouhá noc“ je film, který mě dostal svou komorní atmosférou, celkem jednoduchým, ale silně zpracovaným příběhem, kde jsou i scény, jež se mi vryly do paměti. Je jedno, kolikrát uvidíte podobně děsivou malou holku, vždycky vás to dostane. U mě to alespoň funguje. V rámci akčních hororů mi tenhle film stále přijde jako nadstandard, a to i díky tomu, že je zde skutečně možné mluvit o hororu. ()

raimi

EDIT: Poprvé jsem 30ku viděl v kině a byl vcelku spokojen. Takže za tři. Teď jsem se koukl podruhé na dvd a byl jsem naprosto uchvácen. Takže měním na pět. A myslete si o mně co chcete :-))) ()

anniehall

Předesílám, že nejsem člověk, který holduje podobným filmům. Takže, jste–li oddaným příznivcem tohoto žánru, raději dál nečtěte. Většinou tedy tyto filmy nevyhledávám. Konzumuji je, když se dočtu, že jsou něčím výjimečné (jako třeba experimenty s narací a popření žánrových pravidel u Monstra) nebo je atmosféra jejich trailerů tak sugestivní, že mě naláká do kinosálu či před TV sofa (jako třeba v případě filmu Já, legenda). Tomuhle filmu předcházela mnohá doporučení z řad zdejších uživatelů a jeho atmosféra se alespoň z ukázek zdála být přinejmenším tak hustá, jako mlha za rybníkem Brčálníkem. Inu natěšil jsem se, obrnil hroší kůží a společně s Rákosníčkem jsme čekali, kde na nás co vyhoukne. Fungovalo to tak dvacet minut, možná o kapínek dýl. Rákosníček sebou házel, škubal a řval tak, že probudil i sousedovic psa. Ale pak se odkryli záporní hrdinové v celé své kráse a scénárista zřejmě v tomtéž okamžiku utrpěl od některého z nich lebeční frakturu. Jinak si to nedokážu vyložit. Veškerá práce, kterou na filmu doposud odvedli střihač a režisér společně se skladatelem, kterým ji kongeniálně sloužil, se obrátila vniveč. Všechna ta pečlivě budovaná atmosféra, šerosvit, ponurá hudba a snímání v náznaku se postupně rozpouštěli do kupy rozváleného hnoje, kterou po sobě scénárista zanechal. Ten chlap snad nikdy neměl pojem o tom, co je to gradace, jak se staví dramatický oblouk, že existují nějaké fáze ve výstavbě scénáře, které buďto můžu ctít, nebo se je snaží přetvářet či vědomě měnit, ale ne řetězit na sebe a přes sebe jednu přihlouplou situaci za druhou, aby to ještě chvíli trvalo a něco se tam jako hýbalo. Celému tomu vratkému konstruktu scházela logika, uvěřitelnost, alespoň punc reality a špetka intelektu. A závěr to celé naprosto spolehlivě poslal do kytek a to se snažím být slušný. Takovou zhovadilost by snad nevymysleli ani klienti Ústavu sociální péče! Věřte mi, pracuji s nimi. A Rákosníček? Ten odešel na panáka s Jiřinou Bohdalovou už ve chvíli, kdy se hlavní ženská hrdinka rozpomněla, na které straně hrudníku se nachází její srdce a následovala jeho hlas! Zajímavé komentáře: jojinečko, gudaulin. ()

Mikita

Po dlouhé době jsem opravdu ráda, že jsem našla odvahu, zhasla a pustila si tento film. Mrazivé, působivé, ztrhující. Bylo to trochu moc zdlouhavé, ale aspoň jsem měla chvilku na vydechnutí před působivým finále, které bych u podobného vyvražďovacího filmu zdaleka nečekala. Bylo tam mnoho momentů, které mě budou ještě dlouho strašit. Také mě zaujalo, že i když je to celé v zasněženém temném prostředí, je obraz místy tak podivně působivě barevný (nemyslím tím jen, že je zbarvený krví). SPOILER: 5ti * záběry: 1) příchod Bena Fostera, 2) scéna se štěkajícími tažnými psy, 3) jeden z prvních útoků do domu a únos manželky, 4) lidské návnady, 5) řádění toho těžkého stroje s pilou, 6) závěrečná scéna, 7) tak povedené závěrečné titulky už jsem dlouho neviděla. 80% ()

Remedy

Famózní. Natočit v dnešní době solidní horor, kde by záporné postavy nebyly povětšinou k smíchu, se moc často nepřihodí. Ve filmu producenta Sama Raimiho a režiséra Davida Sladea nejenže nejsou záporné postavy (upíři) k smíchu, ale co víc – jsou neuvěřitelně charismatické a působí věrohodně. Strašně moc se mi líbil Sladeův přístup – práce s prostředím, využití všeho možného prostoru (i v rovině psychologické) a „zrovnoprávnění“ obou skupin co do angažovanosti v celém příběhu. Nemohu říct, že bych vraždící skupině fandil, ale David Slade z nich dokázal udělat velmi zajímavé a charismatické postavy (což je vzhledem k minimu dialogů v podivném jazyce značně obdivuhodné). 30 Days of Night je moderně koncipovaným hororem, který dokázal do puntíku zužitkovat svůj potenciál. ()

K.I.N.G.

Sám se divím tomu, jak příjemně mě tento chladný upírský náser z prostředí Aljašky dokázal překvapit a i když občas nějaký ten záběr působil docela lacině, jako celek to drží velmi dobře pohromadě, má to spád jak blázen, nechybí řev, cákance krve ani další věci, tak důležité pro dobrý horor no a scéna, kdy Beau projíždí s tím svým "tankem" mezi hordou vampýrů a zabíjí je takovým způsobem, že kdyby měl ještě dvě ruce navíc, tak by to byl už nejspíš závěr filmu, tak ta je v mých očích opravdu brilantní. Ben Foster byl jinak taky moc fajn a nebýt toho nesympatického Joshe Hartnetta v hlavní úloze, bylo by to asi na rovných 80%, takto je to "jen" taková slabší 4*. ()

Damiel

80 % - Příjemně mě to překvapilo (žádné podrobnosti jsem o filmu předem neměl), asi jako před nějakými třemi roky Snyderův Úsvit mrtvých. Hutná atmosféra, epesní upíři (FAKT z nich mám nepříjemný pocit ještě teď, co večer, až půjdu spát... ? :-), krvavá řežba překračující hranice "politické korektnosti" (což je ku prospěchu věci), k tomu návdavkem hrst nelogičností (což není poprvé ani naposledy). V hororovém žánru je v posledních letech docela sucho, a tohle je příjemné osvěžení. ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci