30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

wosho

Podařený mix hororu a dramatu. Slede pomaličku rozehrává svou hru, nepřehání to s akcí, ale když jí už chce mít-klobouk dolů (velice realistická jatka, něco takového jsem ani nečekal a to kdykoliv kdy se na plátně objeví sekyra). Většinu filmu sledujem pár přeživších, kteří jsou pomalu konzumováni těmi nejhoršímy upíry (a to myslím jako poklonu, z těchto bastardů jde fakt strach-škoda jen, že zbytečně moc pištěli a mluvili). Jak už jsem napsal, 30 je mix dvou žánrů, které málokdy pohromadě fungují (jako třebu u Osvícení a Věci) . K dokonalosti chybí podle mě hlavně scénář. Co u obyč hororu lze akceptovat, to u psychologického dramatu ne. Místy jsem se prostě nudil. Ale rozhodně se na tento kousek podívám zas a po té zas ještě. A rozhodně ve svém žánru ( lidé jako večeře pro bandu pijáků) je to jeden z nejlepších počinů co se zatím natočilo. Slade natočil budoucí kultovní film a jeho jméno si budu muset zapamatovat. ()

Burdock

Napoprvé hutná upírská nakládačka, napodruhé ještě působivější. Mráz mrazí, tma tmí, odlehlost vesničky je správně depresivní, upíři kupodivu jen nekoušou, ale i trhají a hezky vřeští.. a uprostřed toho slušňák Josh. Kvalitní zábava pro milovníky vyvražďovaček z přihrádky PROPRACOVANÉ. ()

Romario

Není to čistá pětka, ale 4 a 1/2, ale dávám za pět, protože jsem už dlouho neviděl tak dobře natočený horor s parádní atmosférou.Hodně mi to ,celkem logicky,připomínalo Věc.Kvalita. ()

Rssa

Velice atmosférický, temný horor s dobrým námětem. Dialogy jsou trošku slabší, ale toto neni konverzačka, toto je adrenalivoná jízda po zasněžených ulicích aljašského městečka během polární noci. Silných 85 % ()

MareT.

NIKDY jsem ve filmu neviděl tak reálné odnětí hlavy!:-) Jinak podařený horůrek o agresivních upírech. Dlouho tady nic podobného nebylo, což má za následek, že se člověk opravdu dobře baví a užívá si to... ()

MossIT

Zklamání... Podle hodnocení a všech těch chvalozpěvech jsem čekal něco víc než jen obyčejnou klišovitou vyvražďovačku bez příběhu. Ale na druhou stranu to byla jedna z těch lepších vyvražďovaček... 6/10 ()

lukasch

Několikrát provařené téma o upírech je zde docela zajímavým způsobem prezentováno v prostředí mrazivé Aljašky. Nemůžu ale souhlasit s žánrem. Pod hororem si představím film, u kterého se opravdu bojím. Tady bylo akorát pár lekaček, jinak čistá popcornová jízda se sympaťákem Hartnettem. Upíři byli chladní a svými pazvuky mě neskutečně štvali :) Možná si všimnete některých absurdit, že lidi během 30 dní asi moc nejedli a přesto vypadali zdravě, času ke sprchování asi taky moc neměli, ale že by smrděli, jak se říká i z fotky, to teda ne. Prostě film stvořený na nedělní deštivý večer u kterého nemusíte moc přemýšlet. ()

Milan25

Předvídatelný pseudo horor. Při jeho sledování jsem se nudil více než by bylo zdrávo. V poslední době se velice rozmohlo cpát do všech strašidelnějších filmů upíry (a podobnou krvežíznivou havěť), ale marně čekám na kousek, který by si zasloužil více než jedno shlédnutí. A opravdu nechápu co tento film dělá v červené sekci zdejšího hodnocení. Přehlédl jsem snad něco co ho činí tak dobrým? Nevím, u mě asi tak 30%. ()

Shakeus odpad!

Vše je možné, po letech jsem viděl horror a byl přesně takový, jaký jsem čekal, a to po všech stránkách trapnej a lacinej. Rozesmálo mě jen vyprávění jednoho z přeživší party o tom, jak mu umřela žena a jeho děti. V kolika filmech jsem to už slyšel, zase opilý řidič! To je větší zlo, než kdyby existovali ti upíři. Scénář je tak strašně hloupí, spousta omletých klišé aby byl film delší než 5 minut. Celé je to samoúčelové a divákovi určuje pravidla světa, na který se kouká, protože vše na plátně není snad ani ze sluneční soustavy. Třeba, když upírům po strašném řádění, kdy se kusy lidských těl válí po ulicích, dojde, že vlastně musí být nenápadní (proto napadly celé město) a musí uklidit, tak ho zapálí a je to. To by jim samozřejmě svět sežral … no když to ve filmu říkají. Taky jsem nevěděl, že pokud mi u nohou vybuchne bedna dynamitu, tak následuje plamenný výbuch jak napalmu a já to v klídku přežiji. Jak jsou propracované postavy, to je taky lahůdka. Třeba hlavní role, ani si nepamatuju jeho jméno a to jsem to teď dokoukal, několikrát ve filmu řekne, že "jako rodina je moc důležitá a tak prostě", a na konci se obětuje pro svojí holku, takže já to věděl už dopředu, týýý jo, a přišel jsem na to úplně sám. Na konci se jde bít proti celé bandě upírů a já si říkal: „Sakra, to jsou nervy, jak to asi udělá, aby na něj všichni nenaskákali, tak co pane scenáristo?“ No a hlavní upír v něm pozná "Toho co bojuje", a nechá si ho pro sebe. Problém vyřešen, je tu souboj jeden na jednoho s komickým závěrem. A takhle je to celý film. ()

legatio

Bydlet v Barrow a vidět tenhle film, tak se asi odstěhuju. Jinak průměrný horor s pitomým chováním většiny zúčastněných a postupným vyvražďováním. Takže nic převratného se nekoná. ()

bila.tecka

Proč bychom nemohli chtít po přepisu vážného comicsu lehce uvolněnou nebo aspoň trochou nadsázky posunutou verzi? V dnešní sarkasmem prolezlé době, kdy mystériím není vážný tón přán. Aspoň z mého úhlu pohledu. Tahle drsnota je drsná i na filmovém pásu, krev teče a stříká, upíři jsou v markantní přesile a rozjíždějí "kydlící" vyvražďovačku. Triky slušné, atmosféra taktéž, ale překvapení nebo snad náznak strachu se nekoná. Spíš hnusu a znechucení. Za zmínku stojí výtečně zpracované závěrečné titulky, kvůli kterým bych angažoval tvůrce na natočení nového klipu Marylina Mansona. A Ben Foster, který zaujal už ve 3:10 Vlak do Yumy. ()

dopita

Dobrej horor s přímočarou zápletkou. V nejseverněji položeném městě, hluboko za polárním kruhem, vždycky jednou za rok nastává polární noc. Přesněji řečeno, vubec nevylejzá slunce. Ve filmu to trvá 30 dní, ve skutečnosti je to víc než dvakrát tolik. A to je místo jako stvořené pro řádění upírů, kterým jak známo, sluneční světlo moc nevoní. Takže po pár minutách filmu slunce zaleze a upíři vylezou. Maj nabroušený zuby, jsou krvelačný, prostě hladoví. Hrstka přeživších se snaží přežít oněch 30 dní, než je zachrání čerstvě vylezlý slunce. Režisér si moc dobře rozumí s technickejma záležitostma (kamera, výprava, zvuk...), takže atmosféru má film dokonalou – hned bych se za polární kruh rád podíval. Už jen ten úvodní záběr na ledoborec bere dech. Bohužel se mu ale nepodařilo dát filmu patřičnej odpich. Občas trochu přešlapuje na místě, místo aby šel přímočaře kupředu. Prostě se chvílema trochu vleče a tím pádem divákova pozornost upadá. A ani akční scény (není jich moc) se mu moc nepovedly. Jsou trochu moc rychle sestříhané. Ale zase jsou občas opentlené moc pěkným nápadem, tím to aspoň trochu dohání. Závěrečná „překvapivá“ poenta mě zklamala. Přesto film zaslouží uznání, už jen za odvahu film pojmout jinak, než jako teenagerskou vyvražďovačku. ()

Slimak

To bylo řečí a ono to nakonec neni až tak dobrý. Je to slušný ale jako bych to už někde párkrát viděl. ()

1860

Začátek filmu se vyvíjel velmi slibně, ale jakmile se přehoupne do druhé poloviny a přemění se na nahánění přeživších obyvatel po malém městečku, stává se 30 Days of Night zdlouhavý celkem nudný.. Chybí také jakákoli mytologie a David Slade se nám nějaký příběh nesnaží ani naznačit.. ()

showxman

Tohle zombie movie mě dost nudilo, ne že by se v něm nic nedělo - dělo se více méně pořád něco, ale způsob jakým to bylo podáno nebyl můj šálek čaje. Zombíci jsou poněkud "jiní" než v klasických filmech tohoto ražení, což se dá považovat za jakési oživení žánru, ale tím je výčet pozitiv u konce. Nelogické rozhodovaní skupiny přeživších, prokoukutelná zápletka to jsou věci, které u mě v žádném případě neobstojí. ()

eagle-eye

Velmi příjemné překvapení, skoro bych dal i plnej kotel nebýt trošku natahovanějšího konce. Ale jinak vizuální mňamka s pořádně hustou atmoškou. To já můžu...;-) ()

Corpsegrinder odpad!

Hodnocení tolika lidí u hororu a vyplácanej LIVINGDEAD mluví za vše :) Tato upířina je tak otřesná že to ani nejde popsat. NEVER MORE. ()

VIPerson

Parádní atmosféra,parádní masky a odlišení se od klasických upírů.Škoda dlouhé stopáže kde ne vždy byla naplněna potřebná atmosféra a zábava.Taky mě rozhodil trochu konec s Harnettem.Ale budiž....v tomhle filmu je jedna z mých oblíbených scén...tady je to letecký pohled na to co se děje v městečku Barrow. ()

Paity

Nečekal jsem toho hodně, respektive jsem "věděl do čeho jdu". i to mi pomohlo překlenout dobu, kdy by se na to většina lidí asi už vykašlala a řekla si, proboha co je to za další americkou kardinální békovinu. Já dokoukal a příliš nelituji. Zase trochu nový pohled na upírskou "problematiku". ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci