30 dní dlouhá noc

• USA 30 Days of Night (více)

Každý rok se město na severu Aljašky na měsíc ponoří do tmy. Letošní zima však přinese i smrt.. Místní obyvatelé nemůžou zastavit to, co přichází. Krvežízniví upíři se vydávají na šílenou žranici. Je to svět, o němž dosud jen snili. Jenom dva lidé stojí mezi hladovými vetřelci a těmi, kdo přežili první krvavý útok. Šerif Eben (Josh Hartnett) a jeho žena Stella (Melissa George) bojují, aby mohli zase spatřit denní světlo. Dokážou městečko zachránit nebo se setmí navždy? (oficiální text distributora)

andalin

Venku je minus 30, sedím si tak s kamarádkami a přemýšlíme, co si večer pustíme. Hele, v létě chceme na Aljašku, co si pustit nějaký horor z Aljašky? A tohle byla první věc, co vylezla (i když se to teda točilo na Zélandě s tunou umělého sněhu, ale to jsme nevěděly, lol). A vlastně docela dobrý. Brutální vyvražďovačka, upíři s vlastním jazykem (velmi nevšední element), nezkrotná zima a jedno špatný rozhodnutí za druhým. Já se poslední dobou velmi bavím odhadováním děje a tady jsem si pošmákla. ()

3 AM Code

Zacatek se mi dost libil, taky atmosfera a gore. Postupem casu se bohuzel projevi, ze komixova predloha je "short story" a na platne je to natazene do celoveceraku. Takze film straci tempo a vyzniva trochu do stracena (i kdyz je to mozny nabeh na pokracovani). Slabsi 4 hvezdy, slusnejch hororu je posledni dobou malo. ()

Looser

Tenhle horor má koule a to je jedině dobře,protože to dokáže, že i když má film vyšší rating (tuším eRko) pořád může bejt dobrej a vydělat dost peněz. Slade mně šokoval (příjemně) už s Hard Candy a tady velmi dobře pokračuje, už jenom ten první záběr s Fosterem ........lahoda až běhá mráz po zádech.Film se asi nezbaví večného srovnávání s Věcí, ale tomu asi moc vadit nebude spíš naopak. Možná mně trochu iritoval "britsky" vypadající hlavní kápo upírů. ()

bloodvomit

Průměrný horor jenž nepřináší vůbec nic nového. Na Aljašce je období kdy je 30 dní tma, tak proc čoho nevyužít a nenasázet do osamělého městečka pár kvaziupírů ať to tam beze smyslu vykydlí. Docela dobrá atmosféra, ale nevyužitý potenciál :-( ()

Soweek

Stejně jako u Hard Candy i zde musím dát plný počet. Mouchy to samozřejmě má, ale jako horor si to určitě zaslouží. Není možné udělat takovýto film bez chybiček či logických souvislostí (neříkám, že zde zrovna jsou). Výborná hororová záležitost. ()

fruitbueno

Film stojí na pečlivě budované ponuré atmosféře a na psychologii hrstky lidí, kterým zbývá naděje jen co se vleze za nehet malíčku pravé ruky. Upíři byli nechutní, pronásledovali mě asi týden, celkově mě ale film bavil, čili účel splnil. Odporně kýčovitá pointa celého příběhu totálně podtrhává nohy předchozímu ději, proto si komentář nezaslouží, u USA filmů se stává pravidlem, proto s sebou vždycky raději tahám kýbl, kam je v případě nutnosti možné něco vrhnout! ()

ZkuKol

Ve srovnání s podobným The Mist, vítězí na celé čáře. Mrazivá atmosféra plná zoufalství a beznaděje že by se v divácích krve nedořezal. Začínám pomalu uznávat Joshe Harnetta i jako herce. + Super hudba! ()

nightevan

Horor je to dobrý, ne však výborný. Za zmínku určitě stojí ponurá atmosféra (tj tou nocí) a samotní upíři, kteří rozhodně nebyli "cool týpci" od Versaceho. To co mi tam ale chybí je pro horor bohužel stěžejní - strach. Krev tam JE, některé scény JSOU trochu nechutné a drsné, ale strach, ten opravdový strach, který vás přibije na židli, tam NENÍ (a že u některých filmů skoro nedýchám!). 3*. ()

ArdathBay

Comics jsem zatím nečetl, ale film mě tedy nevzal. Je to natočeno efektně, ale prostě nevěřím, že by se SPOILER za 30 dní nestihlo projít celé městečko a šéf "tvorů", který vypadá jako vedoucí kancelářského komplexu, by nezorganizoval systematickou čistku ?". A kam se chodí na půdě dělat ee na to se musíte zeptat pana šerifa. A konec ? 10 minut počkat a bylo by to. ()

Dromed

Velice hustá atmosféra. Téměř klaustrofobně frustrující pocit opuštěnosti a vzdálenosti od civilizace. Upírci jsou pěkní netvoří, žádní Brad Pittové. Scény s nimi jsou pěkně vostré. Konečně šelmovitě krvelační upíři jak mají být. Film jako celek je celkem povedený, ale jestli toužíte po strachu a napětí tak se radši porozhlédněte po něčem jiném. ()

slovan1

Tenhle horor mi přišel zbytečně dlouhý. Kdyby tvůrci stopáž zkrátili, mohli jít o celkem svižnou podívanou... Nějaké zbytečné zdržování mi přijde k tomuhle žánru filmu zbytečné. Nicméně i tak slušný film. Představa, že bych musel někde za polárním kruhem vydržet 30 dní nájezdům upíru je nehezká. Šéf upíří bandy se vyvedl jako fajn záporak. Nic mu nechybělo, měl velké zubiska, očiska a ušiska. Navíc drmolil (samozřejmě i ostatní upíři) neznámým jazykem, což umocňovalo tajemnou atmosféru. ()

Mr.Nigga

Pěkně vizuálně zpracovaný horor se špatnou režií, hereckými výkony a hlavně stavbou děje. Postavy se chovají divně, ze začátku chybí špetka napětí a jde se rovnou na věc. To by u hororu nemuselo přímo vadit, ale když film není ani strašidelný, je to chyba. K tomu ještě pitomé dialogy a nezvládnuté pojetí času - kdyby se neukázalo co je za den, příběhově to vypadá, že se vše odehrává za dva dny maximálně. V akčních scénách mi chyběla hudba k podkreslení dramatičnosti, působily proto trochu ospale. Střih často nedává smysl - jednu chvíli šílená honička, střih, záběr jak jde postava v poklidu a po upírech ani vidu, ani slechu... srovnání s Úsvitem mrtvých je nasnadě, protože jde o podobný druh hororu, ale bohužel mu nesahá ani po kotníky ()

The Viper

Vidím film, kombinace upírů s Joshem Harnettem a říkám si, co to asi bude za blbost. Film se mi očividně moc líbil a přiznám se, že jsem ho tak 3x určitě viděl. Prostředí úžasné, atmosféra taky, překvapil mě Ben Foster jak staře vypadal i když je to takový mladík. Krvavých momentů jak na běžícím páse, krásné podané i zobrazené. Pro mě lahůdka. ()

Šakalík

U příležitosti vydání druhého dílu jsem znovu zhlédl jedničku a ani tentokrát jsem z toho nijak zvlášť odvařený nebyl. Začátek je sice nadějný, masakr v Borrow velmi krvavý, ale pak to ztratí na tempu i logice. Kromě charismatického vůdce je zbytek upíru sice hezky namaskovaný, ale naprosto pitomý, když vrcholem jejich dovedností je cenění zubů a neustálé hlasité pištění, kteréžto mi časem lezlo silně na nervy. Děj je dost tak nedomyšlený, hrstka přeživších se měsíc úspěšně schovává v městečku o třiceti domech, které upíří komando z neznámých důvodů není sto prohledat. A samotný závěr se sebeobětujícím se šerifem – no táák! Přesto se tam pár solidních scén najde (upíří holčička, zběsilá jízda sněžné frézy), takže nakonec hodnotím alespoň průměrně. ()

Forsberg11

Z môjho uhlu pohľadu je 30 Days of Night horor určite kvalitný, ale mňa ničím neohúril. Keď sa pozerám na tunajšie hodnotenie, chce sa mi veriť, že je tentoraz chyba naozaj vo mne, ale mám obavu, že tomu tak nie je. Nemám voči tomuto filmu, žiadne veľké výhrady. Prakticky všetko fungovalo, ako malo, atmosféra je krásne mrazivo napätá, kamera podarená, upíri celkom slušne zvládnutí, aj nejaké tie zaujímavé gore scény sa nájdu. No všetko je to príliš neoriginálne, niečo, čo už som mal možnosť niekde predtým vidieť. A nie len v jednom filme. Nezaškodilo by tu občasné pritlačenie na pílu ako pri scéne s malým dievčatkom, ale jedná scéna je sakra málo. Zdá sa mi akoby sa tvorcovia báli niečim šokovať, báli sa ísť trochu za hranice hollywoodskeho hororového protokolu, a potom to aj tak vyzerá. Ešte raz opakujem, kvalitný horor, na dnešnú dobu, dá sa povedať až nadpriemerný, ale to je oproti tomu, čo ja vyžadujem od hororu s tak vysokým hodnotením trochu málo... 60 %. EDIT (20.9.2015) Po zhliadnutí ďalšej tony hororových výtvorov zvyšujem na 4* a 80 %!! ()

sedm.1

Jedno z největších filmových zklamání vůbec.Místo avizované ultimátní řežby,plné napětí,gore a dokonalé atmosféry jsem dostal doslova nudící blbůstku,kde na mě nezafungovalo téměř nic.Vůbec nechápu,čím si 30 dní dlouhá noc všechny získala.Jak moc se mi zdál zajímavý nápad přenést upíry do arktické zimy,tak špatně to dopadlo.Především mě odrovnala abcence atmosféry.David Slade je výtečný režisér,ale jak se mu podařilo tohle podělat,to se jen tak nevidí.Vždyť samotné prostředí udělalo minimálně 70% práce za něj.A stejně to nepomohlo.Napětí též minimální.Vesměs je budováno fakt nezáživnou cestou,pár vybafnuntí za rohem a konec.Co se týká krvavých efektů,možná jsem už až moc vyšinutá hlava,ale tohle mělo k nějakému krvavému řádění hodně daleko.A když už se přeci jen nějaký ten záběr vyskytl,byl opět nudně neefektní a rutinně sračkoidní.Dějový spád se blížil nejvíce k podívané na závod mezi šnekem a želvou,zvraty nudné,závěr pak možná nečekaný,ale po celém předchozím dění mi byl stejně naprosto lhostejný.A nakonec ke všemu i casting byl dost mizerný,Hartnett se sem vůbec nehodil,George jako vždy odpudivě nesympatická,Huston slušně řečeno divnej a jediný,kdo mohl zabodovat,byl jako vždy ultracharismatický Ben Foster,ten ale zase pro změnu dostal minimální prostor.Tohle zkrátka Slade posral na plný čáře,zabil 100% atmosféru,rezignoval na krev a napětí a rozhodl se zabíjet nudou.Čekal jsem cokoliv,ale ne nic tak chudého a především NEVÝRAZNÉHO! ()

Marty89

Divím se i ušima, že to má tak relativně vysoké hodnocení. Už jenom to, že jeden den je slunce poměrně vysoko na obloze a druhý den už vůbec nevyleze a je celý měsíc tma jak v pytli, je dost podezřelé. Další věc je, že městečko má pět a půl baráků a upíři nejsou schopni hlavní skupinku přeživších celých 30 dní najít. To jsou vážně tak blbí? Takhle špatný horror jsem už nějakou dobu neviděl, 1* a sbohem. ()

Lukoboss

Tohle bych doporučil všem Twilighťákům, aby viděli, že upír není lesknoucí se šampon, ale pořádně krvelačný monstrum, který jenom když zavřeští, vyskočí vám pořádná husina. A tom je právě tenhle snímek, kterej stojí na pokraji hororu a akčního filmu a rozhodně se nebojí několika (hekto)litrů umělé krve. Kupodivu mně tam nevadil ani slaďouš Hartnett, kterej se teda už na první pohled do takovýho snímku nehodí, ale budiž. P.S.: doporučuju se na to dívat v bouřce, je to pak mnohem lepší :) ()

pavcas

Krvavý jatka Davida Slada, kterej si pro větší vizuální efekt vybral bílý pláně Aljašky....Tak trochu mám pocit, že se snažil troufnout kolegu Tarantina co do prolitejch hektolitrů krve. Nechci srovnávat jablka s hruškama, ale když krev stříká metr vysoko, ať je to aspoň zábavný ( pokud je to vůbec možný) a ne samoúčelný. Jak tohle může mít 70%, to mi hlava nebere...Jedna hvězdička za to, že mám ráda horory a druhá za Joshe Harnetta. Jinak by to byl jasnej odpad! ()

Režisér Zatmění restartuje Daredevila

26.04.2009

Probuďte mrtvé!

Probuďte mrtvé!

04.06.2008

Včera nám tu dělal bu-bu-bu Tim Burton (ve smyslu vyhrožování dalším filmem ve stejném stylu), dnes probudíme pár dalších strašidel. Především je tady adaptace komiksu Stevea Nilese, autora předlohy… (více)

Wolverine: Spojenci a protivníci

Wolverine: Spojenci a protivníci