Letecké katastrofy

• Česko Vyšetřování leteckých neštěstí (více)
Kanada, (2003–2024), 176 h 20 min (Minutáž: 42–52 min)

Tvůrci:

André Barro

Jonathan Aris (vypravěč), Von Flores, David Bamber (vypravěč), Daniel Park, Jason Weinberg, Bill Lake, Marty Moreau, Jon De Leon, Jorge Molina (více)

Série(24) / Epizody(230)

Letecká doprava je nejbezpečnějším způsobem přepravování osob i zboží po celé naší planetě. Každou minutu jsou ve vzduchu tisíce strojů letících všemi možnými směry. Většina z nich dosáhne bez problémů svého cíle. Jsou ale okamžiky, kdy se posádky a cestující dostanou do situace, jež může skončit tragicky.

Námětem šestidílného kanadského cyklu dokumentárních rekonstrukcí jsou události, které se na kratší či delší dobu staly středem pozornosti sdělovacích prostředků. Autoři rekonstruují průběhy známých leteckých nehod prostřednictvím obrazových a zvukových archivních materiálů, výpovědí svědků, pozůstalých, leteckých odborníků a vyšetřovatelů. Svou důležitou roli má také počítačová animace, jež evokuje to, co snad mohli jen tušit dispečeři u svých radarů, a to, co v několika posledních sekundách svého života viděli muži v pilotních kabinách. Charakteristickou součástí cyklu jsou pak hrané scény, které vypovídají o tom, k čemu všemu během letu došlo a jak se s mimořádnými situacemi vyrovnávali lidé za řídícími pákami, jejich neviditelní partneři ve střediscích letového provozu a konečně i pasažéři, jež svůj osud vložili do jejich rukou.

Seznam dílů: 1. Když na palubě vypukne požár (Fire on Board)
2. Když se za letu otevřou dveře (Unlocking Disaster)
3. Když dojde palivo (Flying on Empty)
4. Když nefungují přístroje (Flying Blind)
5. Když je nebe příliš těsné (Deadly Crossroads)
6. Když na palubu vstoupí teroristé (The Killing Machine) (oficiální text distributora)

Recenze uživatele Bozvav k tomuto seriálu (89)

Zlověstné ticho (2016) (S16E01)

Tady je vidět zcela odlišný úhel pohledu amatéra "nepilota" a profesionála. Profík jede dle postupů, neb si je vědom, že z 98% je to nejlepší možné řešení, amatér by myslel prakticky a jako první by se sápal po kyslíkové masce v rámci pudu sebezáchovy a pak by panikařil. V tomto případě ovšem postupy selhaly. Co mne štve je, že na palubě bylo 6 lidí, ale všichni vnímají jako tragédii smrt  golfového hráče Stewarta, Smrt ostatních byla méně závažná, nebo co? ()

Kolize na Tenerife (2016) (S16E03)

V tomto vzácném případě se jeví hrozba teroristického útoku na druhém letišti, jako ta méně nebezpečná varianta. "Kdo je víc, pilot nebo Pánbůh - Pánbůh si nemyslí, že je pilot" - asi tak nějak k jednání pilota KLM. ()

Smrtící detail (2016) (S16E04)

Jedna malá podložka a takový průšvih. Nicméně za mne ten systém pouzdra v palivových nádržích není zrovna nej, ale asi to jinak nejde. Co mne ovšem fascinovalo nejvíce je představa, že mi letadlo hoří pod nohama a čínská posádka si dokončuje popříletové úkoly, k čemu proboha? Když je evidentní, že letadlo vybouchne. kdyby to buchlo o pár vteřin dříve, tak je po cestujících, ale hlavně, že posádka má odškrtáno. ()

Cena za vstřícnost (2016) (S16E05)

Pekelně draze zaplacení vyhlídka na zaoceánský parník a to to mohlo dopadnout mnohem hůře, kdyby letadla dopadla na loď. ()

Nebezpečné přiblížení (2016) (S16E06)

Jeden pilot feťák, druhý packal se sklony k alkoholismu, bezva dvojka pro řízení čehokoliv. ()

Přistání na řece (2017) (S16E08)

Kapitán i druhý pilot jsou opravdoví hrdinové a velcí frajeři. "Radarový stín" a piloti o něm nevědí, zase to někdo někde posr. Jo to je život, Někdo letí s opravdovými mistry a někdo holt má tu smůlu, že má za kapitána chlápka, co když mu vysadí motor dva, tak omylem vypne pro jistotu motor jedna, nebo zapomene při přistání vysunout klapky a vstupenka na onen svět je jistá. ()

Hněv, který se nevyplatil (2017) (S17E01)

Blbec je blbec a blbcem zůstane, někdo má dlouhé nohy, někdo dlouhý vedení.............. ()

Smrtící mýtus (2017) (S17E02)

Absurdní chyba, která zapříčinila smrt mnoha lidí. Hlavně, že to FAA vědělo. Klasika, úřední šiml je velmi pomalý. ()

Rozhodující okamžik (2017) (S17E03)

Zmatkující piloti, zastaralý výstražný systém, dispečer na věži, který moc neřešil, že mu piloti odpovídají na půl huby. Výsledek - zbytečná smrt mnoha lidí. ()

Smrtící jiskra (2017) (S17E04)

NTSB jsou pašáci, klobouk dolů. FBI se moc nevytáhla a to bylo před zářím 2001. To by se teprve předháněli v konspiračních teoriích. Na stranu druhou je fakt, e houby víme, kolika teror. útokům už zabránili a ututlalo se to. Blbé je, že zpráva vyšla za 4 roky a mezi tím mohlo spadnout mnohem více letadel. ()

Smrtící iluze (2017) (S17E06)

Mikroburst je zrádná mrcha a má na svědomí hromadu životů v rámci ošklivých leteckých nehod. Konečně už snad dnes jsou téměř všude Dopplerovy radary, které pomáhají těmto nehodám předcházet. ()

Tragický omyl (2017) (S17E07)

Fatální chyba ze strany kapitána. Lidi, co nezvládají stres, by NIKDY neměli řídit cokoliv, natož pilotovat letadlo. nechápu, jak mohl dělat vojenského pilota. ()

Útok nad Egyptem (2017) (S17E08)

IS banda dementních fanatiků, bez respektu k životu. Lze jen doufat, že všichni shoří v pekle. ()

Smrtící nedbalost (2017) (S17E09)

Dva dementi s kokpitu. Nepoznali výstražný signál a nevysunuli klapky. Kapitán létal 20 let, nepochopím, jak se mu mohlo něco takového stát pod rukama. ()

Ztracené letadlo (2017) (S17E10)

Ten kompas bez označení mne docela dostal, v letadle, to je haluz. Dále letiště utopené v nejvyšších horách vysokých na světě bez radaru a první důstojník v letadle, který nemá svůj den. Kapitán nervák a dispečer jelito. Cestující neměli moc šanci na přežití.  Ještě, že mne jako dovolenková destinace zmrzlé velehory nelákají. ()

Únava a nedbalost (2018) (S18E02)

Letecká společnost TransAsia zjevně moc na výcvik a psychickou pohodu svých pilotů nedbala. Výsledkem byly dvě katastrofální nehody v jednom roce a pak následný krach společnosti. Není se čemu divit. ()

Nedostatek disciplíny (2018) (S18E03)

Nedodržení zásady "sterilního" kokpitu, přílišné rutinérství posádky a závada na kontrolním mechanismu, způsobily zcela zbytečnou nehodu. ()

Trasa smrti nad Ukrajinou (2018) (S18E04)

To je síla, proruští separatisté sestřelili civilní letadlo a nic se jim nestalo. Schovaní ve stínu svého velkého rudého bratra, jsou v klidu. Nezodpovědnost a lehkomyslnost všech těch aerolinií, je do nebe volající. ()

Volný pád (2018) (S18E07)

Záhadné chování "chytrých " přístrojů málem zabilo hromadu lidí a ne jednou. ()

Klamné zdání (2018) (S18E08)

Špatný nemonitorovaný přijímač ALS, vyřazený GPWS, zmatečně konstruovaný výškoměr, nedbalá instruktáž, nepozorný letový dispečer a trochu zbytečně mentorující kapitán = zbytečná nehoda se smrtícímu následky. ()