Sicko

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiální text distributora)

TheDarKnig

Ne tak násilné a strašidelné jako Fahrenheit 9/11 (Mikeu, kde je ten druhej slibovanej díl?? Nakonec tě ten Bush a jeho poskoci přece jen dostali?), možná, že ani ne tak zajimavé a vtipné, ale přesto hodně dobré. Moore stále potvrzuje, že je králem mezi útočnými a varovnými dokumenty, které ukazují kruté pravdy o stavu americké společnosti.. Nevím, či na tom je Amerika opravdu tak špatně (i když bych mu rád věřil), ale rozhodně se tam nechystám. Už dávno neplatí, že to je země zaslíbená a bude ještě hůř. Ještě že existujou hodní komunisté na Kubě a Mike má tak dobré srdce.. Úplně poslední scéna mně naplno rozesmála a dala za Sickem důstojnou tečku.. PS: ale nebojte, kdo má po událostech v českých zemích z komunistů fobii, existujou i jiné státy.. reklamovat je ale nebudu, to by chybělo, dávat si nějaké product placementy do komentáře) ()

genetique

Moore znova potvrdil svoj fenomén kritického blázna, ktorého narážky nepoznajú hraníc. Tento krát si vzal na mušku ďalšiu citlivú tému – zdravotníctvo. A ako inak – americké. Znovu je na vine kto? Vláda. Smutné však je, že je to asi viac-menej pravda. Smutných vecí je v dokumente viac. Osudy pacientov a klientov poisťovní sú naozaj na zaplakanie, tak ako aj celý americký zdravotnícky a poisťovnícky systém. Celkovo však film srší svižnosťou, množstvom nových, prekvapivých a zaujímavých faktov a samozrejme sarkazmom a štipľavými poznámkami Michaela Moora. Je tu pár faktov a odbočiek, ktorými dokonca naráža aj na iné aspekty (klasika - Bush, Kuba atď.) ako sú zdravotníctvo a ktoré tu nemali čo robiť, ale to by nebol Michael a nemohol si ich nechať odpustiť. Škoda len, že takýchto pravdovravcov nemá každá krajina aspoň desať. 90%. ()

Eddard

Otázka zůstává stále stejná - je Moore novodobý komunista, demagogická svině, potažmo obchodník, nabízející davům to, co chtějí vidět (zejména neamerickému publiku hřejivé poplácání po zádech - jak samolibě se po zkouknutí Sicka asi musí cítit takoví Francouzi) nebo jde o upřímného, řadového Amíka, schopného filmaře, který svéráznou interpretací faktů bojuje za lepší budoucnost? Jisté je, že idealogická vyhraněnost Moorových filmů začíná bít do očí čím dál silněji, až se mi v některých momentech zdá, že to Michael tu a tam přetahuje do sebeparodie (například společné pózování s bustou Karla Marxe). Za podívání Sicko stojí, ale až ho budete konzumovat, nezapomeňte na starou dobrou popperovštinu: question everything. ()

Davies182

Něco jsem se dozvěděl - málo toho nebylo, ale bohužel jde z tohoto dokumentu poznat, že Moore dost mlží a nebo určité věci strašně dramatizuje. Tak jako tak bych v Americe nechtěl být nemocný. ()

FlyBoy

Pri bowlingu som sa zastal M.M. v pomerne obšírnom rozsahu a až doteraz som presvedčený o jeho filmárskych kvalitách podložených empatickým uvažovaním. Tu sa však uskromním iba na pár rozvitých viet, ktorými aspoň trochu vyvážim ono nedôstojné urážanie a zhadzovanie od niektorých lumenov majúcich asi všeobecný rozhľad na úrovni Homera Simpsona. Nevidím dôvod prečo by som mal sypať popoľ na hlavu osobe, ktorá-nech už je akokoľvek názorovo vyhranená/na prvý pohľad nedôveryhodná-tak neprestajne bojuje za práva slabších a sociálnym cítením extrémne (!) kontruje extrémom (!) sociálneho barbarstva. Je to boj márny, ale aspoň existuje niekto, kto má záujem (kľudne aj) kategoricky poukazovať na nespravodlivosť, zákernosť a intoleranciu kolujúcu v spároch amerického zdravotníctva. Zarputilé výtky vôči netransparentnosti, manipulácii, fabulácii, vytrhovaniu-zamlčovaniu a upozaďovaniu faktov? Prosím Vás, na čo sa chceme hrať? Akokeby tí, čo naozaj populácii škodia boli samí anjeli strážni zoslaní z nebies šíriaci len samé pravdy či humanitárne skutky. Chrániť a pomáhať? S prospechárskym prístupom určite áno. Samozrejme, že zdôvodňovanie fifty-fifty by bolo najférovejšie a najkonštruktívnejšie, ale zdá sa Vám dianie vo svete fér (?), prečo by mal jeden viesť ústretové (alebo jak sa tu demoštratívne vykrikuje "nečierno-biele") jednanie, keď ho nevedie ten druhý? A takto by sme mohli pokračovať "donekonečna." Myslím si teda, že vôbec nie je na škodu občas zamávať "moorovským" praporom a pripomenúť, že neni všetko vo vnútri tak košer ako sa to navonok prezentuje. Napokon kto nejakú tú dobu v USA žil a na vlastnej koži si vyskúšal tamojší zdravotnícky systém, tak skôr než k potupným posmeškom možno dospeje k úsudku, že M.M. síce preháňa, ale rozhodne si nevymýšľa. 3* len preto, lebo zo "Sicka" je mi síce "sick", no nenazdávam sa, že by sa jednalo o tak dôkladne spracovanú látku ako pri zbrojnom priemysle a ani tak o komický kabaret ako v kapitalizme. Je to niečo medzi tým a patrí tomu moja vďaka za vznik. ()

petaspur

"Jakákoli platba za pojištěnce je považována za ztrátu." Není nad to, když stát předá slavnostně zdravotní systém do rukou zdravotních pojišťoven s výzvou, ať si nahrabou, kolik dokážou. Při znalosti Moorova pohledu na svět je však jasné, že některé informace opomněl divákovi prozradit a svůj černobíle vystavěný dokument tradičně pojal jako kopání do nepřítele, který nedostane příležitost k obraně. Naštěstí však nezapomněl na svůj provokativní humor, takže největší nepřátelé USA umístění na Guantánamu jsou jediní, kdo mají zdravotní péči zdarma a myšlenka poslat americké národní hrdiny léčit na Kubu zase jednou zavanula genialitou. Vzhledem ke spoustě rozhořčených komentářů jsem patrně jediným uživatelem, který nemůže z osobní zkušenosti porovnat zdravotnictví USA a Kuby, ale přesto mohu za sebe uvést, že kdybych potřeboval přišít penis na původní místo, tak bych, místo žebrání o provedení zákroku před paláci zdravotních pojišťoven (s orgánem v misce s ledem) a následnými doživotními splátkami tohoto zákroku, raději volil doživotní opěvování velikosti Fidela na ostrově. ()

Aky

Jako by bylo zapotřebí zase natočit něco provokativního, jenže se horko těžko hledal námět. Záhy nastoupila nuda. ()

666teen

Máte tam v tej Americe pěknej bordel ve zdravotnictví. Ale Michaeli, až zase budeš stonat u Fidela, dávej si pozor na hubu. Kromě prášků zadarmo bys mohl vyfasovat i pěknejch pár járů natvrdo. ()

HAL

Věčná škoda že si Moore tak dlouho a pečlivě budoval pověst dokumentaristy který hlásá levičáckou propagandu... protože tím značně nabourává dopad argumentů předkládaných v Sicko, protože tady má prostě pravdu. Pořád nabízí svůj subjektivní pohled, ale na tak jednostranný problém a s tak silnou argumentací, že jeho "nedokumentární zaujatost" působí spíš jako šibalský trolling. A troll, to on je výtečný, obzvlášť v geniálně promyšlené pointě... a ještě více pak v osobní tečce na závěr. Hlavně ovšem nezapomněl nic ze své snahy v prvé řadě pobavit, a na hraně nestravitelné bulvarizace ve svých režijních skopičinách a snaze zesměšnit kritizované bruslí podle mě (tentokrát) bez problémů a se ctí. Bez problémů se tak Sicko dá označit za nejlepší z jeho dokumentů. 8/10 ()

Vavča

Vynikající dokumentární "komedie", která vtipně ukazuje co je zdravotnictví v USA a co se děje špatně nejen v této oblasti, ale v Americe celkově. Ano je to propaganda, ale rozhodně se z toho dozvíte více, než z běžných médií a zároveň to varuje, takhle přece nechceme skončit ne? Zdravotnictví jen pro elitu, stejně jako vzdělání. Demoralizování obyvatelstva a podporování jeho apatie, špatnou lékařskou péči, vzdělávacím systémem, nedostatečným sociálním státem atd. Tohle chceme? Že nejsou peníze, máme si všichni vydělat? Pcha! Moore jim to zase jednou nandal a škoda, že Klause ani další u toho netrefil šlak. ()

Tomco

Nech tu každý nadáva na Moorovu zaujatosť a poukazovanie na veci len z jedného uhla pohľadu, mne je tento chlapík veľmi sympatický a fandím mu. A to nielen preto, že je schopný filmár, on má totiž potrebu poukazovať na veci, o ktorých ostatní mlčia a pritom by sa mali pripojiť na jeho stranu. Vďaka jeho dokumentom vidím ako si to v tej krajine neobmedzených možností ľudia žijú. Zdá sa mi, že je to miestami aj trochu na pi-u. A nech mi tu nik nehovorí, že to tento tučko v šiltovke robí len pre prachy. A P.S.: Straaašne nenávidím Busha. ()

Slarque

Co je mi do amerického zdravotnictví? říkal jsem si. Ale Moore je Moore, tak jsem to zkusil. Kupodivu mi tu zjevná inscenovanost mnohých scén vadila méně, než jsem čekal (možná i proto, že u řady jiných inscenovanost nijak nezakrýval). Moore je zručný manipulátor, ale v určitě ví, jak své filmy poskládat, aby dobře fungovaly. Hlavně diváky dvě hodiny soustavně nedeptá, ale průběžně vše odlehčuje humorem a nadsázkou. Bavil jsem se dobře a v dohledné době bych nejel do USA ani na dovolenou. ;-) ()

klerik

Moore je skrátka alternatívou k propagande, v ktorej vyrastajú samotní Američania. Je vlastne smutné, že musí prísť takýto chlapík, aby sa vôbec začalo hovoriť o kríze americkej spoločnosti. V každom prípade treba oceniť, ako pútavo dokáže Moore svoje filmy natočiť... A dokonca aj dojímavo... ()

Chrustyn

Michael Moore je asi jediný patriot, který neustále bojuje proti své zemi. Moore opět ukazuje, že v USA není vše tak úplně v pořádku a když se zrovna mezi sebou nestřílí nebo nechodí bojovat do nesmyslných válek, nechávájí umírat své spoluobčany, jen kvůli tomu, že nemají zdravotní pojištění. Jak je možné, že Kanada, VB nebo Francie lečí své občany zdarma a USA ne. Poutavý a v mnoha ohledech až neuvěřitelně silný dokument. ()

heyda

Film, který by se měl automaticky pouštět na ministerstvu zdravotnictví. Není to žádná socialistická propaganda, je to film o tom, jak se chovat k nemocným lidem, jak si vážit jeden druhého. O tom, že když si jednou platíme zdravotní pojištění, tak proč dávat 60 000 dollarů za přišití prostředníčku. Je to film o střetu dvou myšlení, na jedné straně komerční zdravotnictví v USA, které je čistě o zisku pro majitele a ředitele a kdo na léčbu nemá peníze, má smůlu...ale naopak těm, co peníze mají, se dostává velmi dobrých služeb i dobrých doktorů (vím i z vlastní zkušenosti), jenže je to o penězích. Na druhé straně máme socialistické zdravotnictví, které je v mnoha státech Evropy či Asie, kde je za placení normálního zdravotního pojištění (které navíc hradí zaměstnavatel) dostupná péče pro všechny, ale kvalita služeb a nemocnic je výrazně horší. Nejvíc mě u nás deptají ty komunistický hnusopaneláky, kde léčený člověk snáz chytí depresi, než se zbaví nemoci. Moore je jednoznačně na straně socialistického zdravotnictví, ale chápu jeho rozhořčenost. Zdravotnictví v USA je dlouhodobě kvalitní, péče je tam dobrá, tak proč jenom nezměnit systém. Jenže to by si museli ti nahoře utáhnout opasky a navrátit zdravotnictví smysl pomoci všem, a toho se v USA jen tak nedočká. ....... Po technické stránce to možná není úplně nejúžasnější dokument, ale výtky k Moorovi, že je to demagog neuznávám. Proč by měl filmovat nějaké spokojené Americké zbohatlíky, kteří dostávají za těžké prachy nejlepší doktory? To není jeho cílová skupina a ani by tím ničeho nedocílil. ()

rikitiki

Mám chuť dát čtyři hvězdičky, ale nemůžu, protože Moore nesplňuje moji představu dokumentaristy. Je až příliš obratný manipulátor, nevěřím mu jeho bukolické vylíčení sociálních a zdravotních systémů na Kubě a ve Francii. Taky by mne zajímalo, co všechno zatajil z návštěvy Američanů na Kubě, to rozhodně nevypadá jako čistá záležitost. Ale je fakt, že skoro dvouhodinový snímek se sleduje se zatajeným dechem a některé osudy nemocných Američanů a chování tamních lékařských institucí jsou hrozivé a odstrašující. /17. 4. 2011/ ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: JOJ Plus = 8.5.2009 - Dokumenty či paradokumenty tohto chlapíka sú možno jednostranné ale zábavné. (9.5.2009) ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky