Sicko

Známý kontroverzní americký filmař Michael Moore se ve svém filmu Sicko zaměřil tentokrát na poměry v americkém systému zdravotního pojištění. Na příkladech několika lidí, kteří z různých důvodů potřebovali lékařskou pomoc, demonstruje Moore triky, jimiž se pojišťovny snaží zabránit, aby za své klienty platily. Řadu lidí dokonce tyto instituce z malicherných důvodů vůbec odmítají pojistit jako příliš rizikové klienty. Autor se vydává i za hranice, konkrétně do Kanady, Francie a dokonce na Kubu, aby ukázal, jak funguje zdravotní systém tam. Michael Moore, jak je u něj již obvyklé, zaujímá jednoznačné (a pohříchu i jednostranné) stanovisko, přičemž své "nepřátele" nijak nešetří. Používá přitom svůj pověstný sarkasmus, ironii a samozřejmě též nesporný filmařský talent.

Název Sicko je odvozený od slova sick (nemocný), přičemž přidaná koncovka -o je odkazem na horor Alfreda Hitchcocka Psycho. Shodně s ním se název Mooreova dokumentu vyslovuje "sajko". (oficiální text distributora)

eraserhead666

„Jmenuji se Linda Pinová. Jsem zde kvůli veřejnému přiznání. Na jaře 1997 jsem jako lékařka zamítla nevyhnutelnou operaci člověka, která by zachránila jeho život a tak jsem způsobila jeho smrt. Žádná osoba ani skupina mě za to nehnala k zodpovědnosti, protože jsem ve skutečnosti ušetřila mé společnosti půl milionu dolarů. Tento akt mi později zabezpečil pověst dobré posudkové lékařky a zajistil můj další postup na poli zdravotního pojištění. Z několika stovek dolarů týdně se můj plat posudkové lékařky vyšvihl na šestimístné sumy výkonné pracovnice. V mé práci jsem měla jediný primární úkol, a sice využít mou lékařskou odbornost pro finanční zisky společnosti, pro kterou jsem pracovala. Vícekrát mi bylo řečeno, že neupírám léčbu, že upírám jen platby. Vím, jak tento systém mrzačí a zabíjí pacienty.“ Kdyby jste do nemocnice přišli se dvěma uřezanými prsty a oni vám dali na výběr, že vám zpět přišijou prstředníček za 60 000 dolarů nebo prsteníček za 12 000, jak by jste se rozhodli? Moore se ve filmu ptá: „Kdo jsme?“ Myslím, že nejen jeho filmy na to odpovídají – když jde o prachy, jsme často pěkný hovada!!!!!!!!!!! Lék, který v USA stojí 120 dolarů seženete na Kubě za cca 5 centů!!!! Dobrý je star warsovský seznam nemocí, při kterých v USA nezískáte pojistku. Není moc krátký. Můžeme mít k Moorovi spoustu výhrad, základ a odkaz jeho filmů je ale jasný a nejde než dát opět za pět. Druhý film Michaela Moora, u kterého jsem brečel. ()

Othello

Moore to tentokrát měl krutě jednoduchý. Jak zkurveně je nastavenej systém amerického pojišťovnictví a zdravotnictví je věc všeobecné známá a pro nás dost nepředstavitelná. Nicméně po Fahrenheitovi jsem byl z jeho dokumentu už zase potěšenej, protože do něj vrátil celkem trefný humor. Pořád je to levičárna až kam, ale sympatická. Výlet na Kubu je správné vyhnání do extrému, naopak neochota zjistit si něco více o systému, který mají nastavený pro něj ony "pohádkové státy" jako Británie a Francie je nepřehlédnutelný. Stejně tak se totiž mohl rozplývat i nad českým zdravotnictvím a to bych byl moc rád, kdybych potkal jeho štáb někde v motolský čekárně. Nicméně za totální highlight tohohle dokumentu považuju krátkou montáž o životě a zadluženosti jednoho amerického občana, která je übervtipná a neskutečně pravdivá. Jinak ono laciné dojímání Moorovi protentokrát odpouštím, protože se očividně snaží oslovit zejména američany a ty probudit z letargie musíte (podobně jak Čechy) mnohými podvratnými metodami. A i to nepomáhá. ()

Dharter odpad!

O co těm povstalcům z Biblického pásu jde? Mají peníze, ale dělá jim problém platit si zdrav. pojištění? Tak snad si přeci nekoupím dům a čtyři auta, když mám prachy jen pro banky, a ne pro pojišťovnu... Takoví povstalci si i myslí, že Zemi vytvořil před 5 000 lety Moroni. ❌ ()

TheJokerCZ

Nechat si přišít prostředníček za 60 000 dolarů a nebo za 12 000 prsteník? Toď otázka. Hodně zajímavý pohled na americký zdravotní systém. Mám sestřenku, která žije v Coloradu a už párkrát jsem slyšel historky ohledně tamějšího zdravotního systému, ale že by to bylo tak špatné jsem si nemyslel. Vždycky jsem chtěl žít v Americe, ale po shlédnutí tohoto a Bowling for Columbine si to ještě hodně rozmyslím. A jestli bych se měl rozhodnout žít v Kanadě nebo v Americe, beru všemi deseti Kanadu. 7/10 ()

rawen

Michael Moore je velký iluzionista a "dojič" emocí, přesto na mě zapůsobilo Sicko snad ještě víc, než jeho předchozí filmy. Jsem při jeho filmech rád, že nemusím žít v USA (i z jiných důvodů samozřejmě) - nejen proto, že bych se určitě trochu zastyděl, ale i proto, že bych byl na Moora naštvanej, že všechno tak trochu přikresluje, aby docílil většího efektu. Tak jako tak, Sicko je Moorovým nejlidštějším a nejidealističtějším počinem a já to nevidím jako vadu na jeho kráse. Minimálně tomu dejte šanci. 9/10 ()

BoPo

Jednostranný dokument, ktorý má jasne rozdelené kto je dobrý a kto zlý. Všade sa majú pacienti úžasne, len v USA nechávajú ľudí zomrieť. Tak to vidí Michael Moore. Jeho zámer je jasný. Vyvolať odpor k americkému zdravotníctvu. Lebo predsa všade inde je všetko úžasné a predovšetkým ZADARMO! Naozaj pán Moore? ()

Mononoke.

Film je určen zejména pro američana než českého diváka. Místy jsem se bavila, musim uznat že, Moore dokáže vhodně vybrat dobrou a hodící se hudbu, která podtrhne nebo zkarikuje danou situaci. Ale nesnášim jeho manipulativní sestřihy a polovičatí informace, jako u večerních zpráv TV Nova. Zajímalo by mě, jak dlouho mu trvalo, než našel vhodné adepty do svého filmu, z kterého tak trochu vyplívá, jakoby americké zdravotnictví nikdy nikoho nevyléčilo. Jaktože se tedy lidi v US stále nechávají pojistit, když je to jen černá díra do které se vhazujou peníze? Vylíčení výhod ve Francii a británii bylo jakoby to byla země zaslíbená, ale opět jen jeho jednostranný pohled. Moore si prostě točí filmy, tak jak je on sám chce vidět, nemyslím že by to mělo se serioznim dokumentem něco společného. ()

Marek1991

Tento kontroverzný dokument idem hodnotiť po tom ako som ho videl a predtým videl a ohodnotil film Air Force One a udelil som mu odpad nielen kvôli klišé a hlúpostiam, ale najmä kvôli propagande. Taktiež som sa k nemu dostal aj preto, lebo ho môj bývalý spolužiak zo strednej školy, s ktorým sa v mnohom odlišujeme ohodnotil ako odpad. Bol som teda zvedavý, či už konečne zistím niečo normálne a opodstatnené v kritike okrem hlúpych urážok na M.M., ktorého tu mnohí častujú slovami ako tlsté prasa, ktoré manipuluje, je jednostranný a je ľavičiar. No paradoxne som mu ani v štvrtom dokumente od neho, ktorý som videl neudelil menej ako štyri hviezdy. Na rozdiel od Air Force One toto bolo okaté v manipulácii, tá bola robená za dobrým účelom a tak, aby sa ľudia zamysleli, nie ako v tamtom prípade. Bolo to jednostranné, ale on sa svojou jednostrannosťou a účelovosťou ani netají. Má v tom aj ľahkú prácu, lebo nie je investigatívec, len popisuje nefunčné svojským a do očí bijúcim spôsobom. Celé to bolo opäť podfarbené okatým špecifickým ironickým, cynickým a jeho osobitým humorom, naozaj som sa niekde pobavil, to je jeho štýl vo vážnych veciach, aby ľudí nabudil. Áno tento dokument využíva polopravdy, nevenuje sa veciam do hĺbky, prekrúca k svojim potrebám, ale čo je na tom najzávažnejšie je, že má úplnú pravdu. V USA mi žije rodina, žije mi aj v Kanade, blízky mi žijú aj Británii a čo to viem aj o inom svete, narozdiel od toho kamaráta teda viem posúdiť niečo ohľadom týchto vecí a čo je šokujúce je, že americké kapitalistické zdravotníctvo je jedna veľká žumpa. Nie zo srandy robí Obama tú reformu. Tie emócie, ktoré sú v tomto dokumente berte s nadhľadom, ale nezabudnite, že sú to dôležité skutočnosti, ozajstní ľudia, ktorí sa s tými problémami denne stretávajú a trpia tým. Moorove otázky berte s nadhľadom a s istou dávkou uštipačného a v skrytosti rozumného humoru. Jasné, poviete si, socializmus nefunguje a naše zdravotníctvo sa rozpadáva, nemocnice sú v zlom stave, no riešenie nie je prejsť na toto. Tie naše problémy sú iného charakteru a v istom zmysle máme systém lepší, problém u nás je v štátnom aparáte a toto by nám iba prinieslo viac korupcie pod rúškom lobby, viac hnania za ziskom ako prihliadanie na život a zdravie jedincov. Keď vidím všetky tie farmaceutické spoločnosti ako liek na všetko, spoplatnenie všetkého, tak mi je zle. Socializmus o ktorom tu tak hovoria, vám síce prináša odklad zdravotných zákrokov, ale nie je to systémom ako celkom, je to jednou z častí nášho systému, ktorí nefunguje, ktorí treba ešte vylepšiť. V tom kapitalistickom sa však nedoplatíte a chudobný nemá rovnaké práva s bohatým. Socialistický systém, všetko bezplatné, v týchto verejných statkoch, ako ich kapitalistické ekonomické teórie pomenúvajú, to by bol ideál a treba to dosiahnuť však správnou funkciou štátu, inak by to mohlo dopadnúť ako v KĽDR. Treba sa však najprv zbaviť zmýšľania o červených a modrých, o komunistoch a kapitalistoch, o politickej príslušnosti, vo všetkom, treba hľadať skutočné riešenia, tak ako sa nimi v politike ukazuje priama demokracia, iných veciach zas zdrojová ekonomika, lebo školstvo, zdravotníctvo by mali byť ozaj pre všetkých bez ohľadu na všetko, či drogujú, či majú iní obnos peňazí, či sú hlupáci, pretože sme ľudia, tieto veci sa dajú zariadiť aj inak. Nevylúčite predsa narkomana zo školy a tým mu nedáte možnosť vzdelať sa a zistiť, kde robí chybu, proste nie na všetko sú odpoveď peniaze a zisk. Chápem potrebu Američanov byť jednotlivcami, byť slobodní, ale toto to predsa nevylučuje, treba to urobiť tak, že keď niekto nechce byť poistený, tak mu to treba dovoliť, ale odmietnuť mu akúkoľvek starostlivosť je protiľudské. Nie som za kontrolu ľudí štátom, som za slobody v mnohých veciach, som jasný demokrat až anarchista v právach, ktoré by mali ľudia mať, ale solidarita a sociálne potreby sú dôležité, tak ako vidím šancu v všeobecnom základnom príjme, no všetky tieto veci sú zatiaľ vo vývoji a preto dochádza k rozporom a ľudia sa tu hádajú. Nehľadajte za týmto dokumentom faktické porovnávanie systémov, to by bolo nad sily tohto špecifického režiséra, ktorý to má na svedomí, skúste to zobrať ako svojský pohľad na problémy v zdravotníctve USA. Môj záver je, zdravotníctvo má byť bezplatné, pre všetkých, bez podmienok, napr. peňažných, pretože podporuje výkonnosť štátu a ľudí v ňom, treba však urobiť zmeny v celkovom systéme, aby bolo funkčné a nie ako v KĽDR. Ak niekto nebude niečo chcieť, nútiť ho nemožno a s tými, čo to zneužívajú sa porátať inak, dokázať im to a udeliť im povinnosti, aby si to odpracovali, s prísnou kontrolou, ale zdravotnú starostlivosť im poskytnúť treba. () (méně) (více)

F.man

Moore je sice klasicky neobjektivní, ale Sicko opět funguje na diváka více než dobře. Přesto mi to všechno přišlo moc ploché a na efekt a nemůžu jít tak výše než na tři hvězdy. Ale ne že bych se nebavil... In the meantime, I'm going to get the government to do my laundry. ()

Kryton

Sice je to velká agitka co se týče levice(tu Kubu si mohl Moore odpustit). Tak na druhou stranu máte krásný obraz zdravotnictví v Americe. Nikdy nechci být Američan. ()

yakoob

Moore jednostranný dokumentarista se vším všudy...Američany lituju...ale lituju taky nás, že se řítíme do podobné situace jako oni...Nic se nedá dělat, jednou asi budeme muset jezdit na bezplatné vyšetření do Bulharska:)... ()

draggo

Jeden z nejsilnějších dokumentů, co jsem kdy viděl, a určitě nejlepší dokument Michaela Moora. Nejhorší na tom je, že tohle není žádný výmysl, ale prostě pravda. Takhle to v USA opravdu chodí. Můžete obviňovat Sicko z toho, že ukazuje jen ty nejhorší případy, ale nemyslíte, že samotný fakt, že se něco takového může stát třebas jen těm deseti lidem, je alarmující? Zvlášť v tak "vyspělé zemi" jako je USA? A vemte jed na to, že se to rozhodně netýká jen úzké skupinky lidí. Ten systém "nemáš prachy - máš smůlu" tam prostě je, a to nikdo nevyvrátí. Pan Moore jen ukazuje, že takovýhle zdravotní systém je zvěrstvo, v čemž s ním plně souhlasím. O to více mě mrzí, když se podívám na současnou vládu, která už má v plánu možnost si připlatit za "lepší služby". Nejdřív absurdní poplatky, a teď tohle? Kde to skončí? Pokud ty svině necháme u koryta, tak stejně jako v úžasných USA. Vzpomeňte si na Sicko, až budete příště volit. Dokument samotný považuji za výborně zpracovaný. Je natočený poutavou formou, díky které je přístupný opravdu pro každého. Zapůsobil na mě velice silně, několikrát jsem se přistihl, že mi slzí oči. Nejdřív u případu, kdy měl dotyčný leukémii a pojišťovna mu odmítla zaplatit transplantaci kostní dřeně, a on kvůli tomu za pár týdnů zemřel. Nebo případ malé holčičky, která zemřela jen proto, že na klinice kam ji její matka odvezla neměli smlouvu s patřičnou pojišťovnou a tak jí neošetřili. A nebo záchranáře z 11.září, které odmítli v USA léčit, a pomoc našli až na "zlé a zaostalé Kubě". Michael Moore tímhle počinem definitvně putuje do mé topky. /viděno na PC(DVDrip): 100% a 5*/ ()

hous.enka

Je to takove... americke... Hodne slz, dojeti, mrtvych a prehnanych reakci. Jenze pod tim vsim se skryva jakesi kopnuti do vlastniho hnizda, da-li se to tak rict. Amerika uz davno neni mistem, kde si Evropani plni svuj "American dream". Spis naopak - Amerika se zacina obracet na Evropu, odkud by chtela cerpat sve vzory. Presne takhle pojmul M. Moore svuj dalsi dokument: socialne-zdravotni pojisteni ve vetsinove Evrope vs. komplikovany system zdravotniho pojisteni v Americe. K dokumentu Sicko se ale rozhodne neda pristupovat tak, jak divak pristupuje k vetsine dokumentu. Nejde o prime zachyceni reality, ale o to, jak Americane svuj system zdravotniho pojisteni sami vnimaji. Pokud se na dokument koukam z tohohle pohledu, musim dat jednu hvezdicku navic. ()

NinonL

Velmi zajímavý dokument, při jehož shlédnutí mi běhal mráz po zádech. Kam se to vlastně řítíme i s celou naší politikou? ()

Turiec

Michael Moore opäť vo forme. Ženie situácie vo filme až do absurdností. Asi práve preto sú jeho dokumenty také obľúbené. Rovnako asi nejde ani tak o objektivitu ako o poukázanie na problémy a niečo zhnité v systéme. A to sa mu myslím podarilo. ()

mysiak

Michaela Moorea mám rád...a toto je to najlepšie čo natočil...tak kruté a zároveň reálne...až mi bolo ľúto tých ľudí...fuj na USA ()

Ridick

je jasne, ze michael moore je vacsi demagog ako sam kral fico, ale dokaze hravou formou presvedcit, aj ked na iba zriedkavych pripadoch a to tak, ze tukne presne na tu strunu, kt. vo vas vyvola pocit, ze tu nieco nesedi, system je zly a treba ho zmenit...po tomto filme mam velku radost, ze zijem na slovensku a amerika je banda lobbistickych svin (oligarchia), kt. vlastne serie na vlastnych ludi....90% ()

Ender66

Moore opäť vo forme. Po slabšom Fahrenheite, kde sa až príliš okato prejavila jeho neznášanlivosť prezidenta Kríka sa mu znovu zadaril touchdown. Zdravotnícky systém v USA (a zároveň aj školstvo o ktorom sa tiež vo filme trochu hovorí) ma už dlhšiu dobu fascinuje. Z osobných skúseností (pracujem občas ako turistický sprievodca) viem akí sú Američania fascinovaní keď sa dozvedia, že u nás je školstvo a zdravotníctvo zadarmo. Hoci Sicko určite obsahuje množstvo poloprávd, prekrúca realitu a ťahá často situácie do extrémov (výlet na Guantanamo), tak aby to Moorovi vyhovovalo, aj tak ma pri jeho pozeraní mrazilo a miestami som len nechápavo krútil hlavou (žena, ktorú vyhodili z taxíku ešte v nemocničnom oblečení, muž, čo mal na starosti zabezpečiť nevyplácanie poistného atď). Je smutnou pravdou, že zdravotnícky systém v najmocnejšej krajine sveta je takýto skazený a nesolidárny. P.S: Milý pán Moore, tentokrát Vám opäť hru s faktami odpúšťam a hodnotím Váš nový počin plným počtom. ()

Freemind

Kdo někdy přišel do střetu s americkým zdravotním systémem, ten ví, jaký horror to je. Podobně jako u předchozích filmů Michael Moore upozorňuje na závažné problémy, ale zároveň svým manipulativním přístupem shazuje jejich význam. Film je sice vcelku svižný, ale přesto uprostřed znatelně zpomaluje a nadechne se zase až ke konci. Po filmařské stránce lze asi těžko něco vytknout, horší je to s obsahem. Hlavně mě několikrát opět - bez prominutí - nas*al. Za prvé citovým vyděračstvím (což u dokumentu ještě můžu pochopit), za druhé jeho akcí s "anonymně" zaslanými penězi na léčbu nemocné ženy svého protivníka a následným roztroubením onoho faktu do světa (tohle je fakt sviňárna a hyenismus největšího kalibru) a za třetí nesmyslnou scénkou na Guantanámu a Kubě. 3 hvězdičky jen za techniku a téma. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky