Kronika rodu Spiderwicků

• USA The Spiderwick Chronicles (více)

Po rozvodu rodičů se desetiletá dvojčata Jared a Simon nastěhují s třináctiletou sestrou a maminkou do zchátralého domu pratety Lucindy. Ta je zavřená v blázinci, protože tvrdí, že jejího otce Arthura unesli elfové. Při průzkumu domu objeví Jared Arthurovu pracovnu a v ní podivnou knihu, nazvanou Klíč k určování kouzelných tvorů kolem nás. Přestože je u ní varování, aby ji nečetl, chlapec neodolá. Dozví se tak o světě neviditelných, kteří se maskují různými kouzly a vidět je může pouze ten, kdo vlastní magický kámen nebo získal schopnost zření. Dočte se také, že některé bytosti jsou hodné a přátelské, jiné protivné a některé přímo nepřátelské. Nejstrašnější z nich je prý obr Mulgarath, který se chce knihy zmocnit a s její pomocí ovládnout svět. Díky knize Jared pochopí, že rozhněvali domácího skřítka, a pokusí se znovu získat jeho přízeň. Od něj se pak dozví, že Jaredovou vinou se k domu stahují příšery ve službách Mulgaratha a brzy dům napadnou. Jeho slova se potvrdí vzápětí, když Simon překročí Arthurem vytvořený ochranný kruh a skřeti ho unesou. Jared ho běží zachránit a objeví hejkala, uvězněného v kleci. Osvobodí ho a na oplátku od něj získá schopnost zření. Společně se Simonem, kterého obr poslal pro knihu, zjistí, že z domu vede tajná chodba do blázince. Vydá se s Mallory za pratetou, zatímco Simon doma připravuje rajskou omáčku jako obranu proti skřetům. (TV Nova)

kubixix

Na to, že je to vlastně pohádka pro děti, i já jsem si v tom našel to své. Fantasy podobného ražení mě vždy uchvátí a toto zpracování je dle mého názoru velmi dobré. Celková atmosféra občas zabředává do patosu, ale neplno to na druhou stranu vyvažují nápady, které mě velmi zaujímali. Není to film pro každého, ale Já mám Spiderwicky rád. ()

Krčmář

Pokládal jsem si otázku, zda bude Kronika rodu Spiderwicků jen dalším z řady fantasy filmů. Výsledek ale byl ohromující. Kronika přinesla daleko propracovanější popis jednotlivých potvůrek a velmi se tak liší od Narnie, která se výrazně liší od knižní předlohy. Přiznám se, že hlavním lákadlem tohoto snímku je pro mě Freddie Highmore. Jak už je u něho zvykem, rozhodně nezklamal. Ba dokonce nadchl. Nečekal jsem, že se dvojrole zhostí s takovou bravurou. Ovšem představitelka Mallory předvedla spíše průměrný výkon. Svou roli perfektně odehrál Nick Nolte, který byl dokonale slizký. Příjemní a zábavní byli taktéž Náprstníček a Hejkal. Pro mě bylo tempo celý film strhující. Nesouhlasím, že ztrácí dech v druhé půli. Režie byla skvělá. Stejně tak hudba, kterou složil James Hornerem ( mimo jiné autor hudby ke Statečnému srdci ), byla příjemná na poslech a kouzelná jako celý snímek. Velice se mi líbila dvojčata Jared a Simon, ačkoli Simon mi byl přeci jen sympatičtější. Ukazuje se tu univerzalita Freddieho Highmorea. A k námitce okolo realističnosti bych dodal, že by člověk měl na chvíli uvěřit tomu, co vid,í a přistoupit na jejich hru. Film má divákům zprostředkovaturčitý pohled do prostředí, kde se odehrává děj. Ostatní je už na Vás. Rozhodně musím Kronice rodu Spiderwicků dát pět hvězdiček. Za její kouzlo a bravurní řemeslné zpracování. ()

jvoza

Překvapivě milá rodinná fantasy pohádka se skřítky a skřety. Zhltnul jsem to od začátku do konce. Bohužel tomu chyběla silnější atmosféra a silný prvek, který měl film podobného žánru Bridge to Terabithia. Hodně jsem se bavil u emočních vylevů domácího skřítka Náprstníčka. ()

cstars

Prijemna rodinna fantasy s dobrymi efekty, ktera navic pekne odsejpa. Pohadkovy pribeh jak ma byt. Felix Achille de la Cámara by byl nadsen. Komentare z csfd u kterych jsem se nejvic pobavil: "Příběh pro malé děti, který se v traileru tváří jako velká fantasy typu Harry Potter." nebo "Další z mnoha fantasy, které doufají, že se stanou ikonou žánru." nebo "Je to až příliš dětský film, který se chce tvářit jinak, ale opravdu mu to nejde." V dalsich komentarich se taky hodne vyslovuje slovo "klise", ktere je jednim z nejpopularnejsich terminu amaterskych filmovych kritiku. Kdo by si myslel ze v rodinnem fantasy filmu nebude toto tzv. klise je velmi naivni. Nehlede na to, ze kdyz se zamyslite prakticky nad cimkoliv, dojdete nutne k poznani ze uz to bylo nejak nekde nekdy pouzito a tedy je to (hyml) klise. ()

smazilek

Dětem se to bude určitě líbit a i já jsem se dodívala až do konce. Příšerky jsou roztomilé, některé jsem si hned oblíbila, ale příběh mi přijde takový - no nedotažený. Je to docela škoda..... ()

maart

Pozrel som si s istou nedvoverou, vzhľadom na tunajšie hodnotenie. mam pocit, že sme týmito fantazy filmami len presýtení, pretože vôbec nebol až taky zlý. ()

bocy

Naozaj podarená rozprávka. Takéto niečo som čakal od Bridge of Terabithia, ktorá tiež nebola zlá, ale bola trochu iného razenia...Jednotka s hviezdičkou :-) ()

Erieril

Nemuže to být dobrý film. Všechno je strašne laciné. Postavy nepřemýšlí. A chovají se nelogicky. Konec typu Deus ex machina v podobe hladového hejkala tomu taky moc nepřidal... ()

Fujin

Fantasy pro děti aneb jak obrovi knihu neukázat. Ovšem za luxusní žabí troly, jejich pirátského velitele a flusajícího hejkala nemůžu jít pod 3 ani náhodou. ()

Jakim

Viděl jsem to již dvakrát, po velice dlouhé době... tento film se mi líbí po stránce originality.... podle mi si tento film zasloužil alespon 65 - 70 procent, ale to je pouze můj názor... některé filmy, které mají více procent, tak mi přijdou horší než tyto... I KDYŽ SE MI TENTO FILM LÍBIL, nedoporučuji KOUPIT. JEE TO ZBYTEČNÉ! ()

pavlamax

Problém začíná už u námětu. Nápad je dobrý, ale ne úplně využitý. Čekala bych od něj víc šťávy, větší využití fantazijních postav. Knihy jsou zaměřené jen pro prodej, tak okatě, až to bolí.( Jedna kniha rozdrobená do cca 100 stránkového paskvilu o trochu větší než pas a aby jste se dozvěděli, jak to skončí musíte si jich přečíst pět). S takovým základem nemůže být už film nic jiného než to samé. Masivní kampaň, o obsah už tak ani nejde. Mimochodem u nás zabrala, máme jich doma všechny, klíč k určování potvor a hru. Bez kampaně by film prošel bez bližšího povšimnutí a za dva měsíce by vyšel v trafikách na dvd za 39,-Kč . Ale pro děti slušná zábava a mě taky celkem bavil. Jen některá klišé a efekty mě dost vadily. Jako by byl celý film slepený ze dvou jiných. O pointě a zakončení nemůže být moc řeči, nějak se to rozbředne a přestane držet po hromadě. Takže pokud prší, děti zlobí a vy chcete spát, pusťte tento film. Vás rušit nebude a děti ztichnou. ()

mrkvicka33

ROZPRAVKA ? ani nie perfektne spracovane, premislene, napinave a az hororove. A tie efeky a tryky... mnohy iny bi sa nimi mohly inspirovat ()

majka147

U mňa je tento film menšie sklamanie.Knižky som mala rada :) Bol to pre nás (v triede) kedysi hit a každý to čítal. Ale realita sa teraz úplne zmenila. A taktiež film od ktorého som očakavala viac... Aj keď boli tu aj plusy ako súrodenecká trojka bola veľmi dobrá (myslím tím herecký výkon), alebo tiež chudinka Melody a tie jej vlasy :D a inéé... Myslím že sa vyberiem po zlatej strednej ceste . 3/5 ()

Stalker85

Vůbec nechápu proč to má u spousty lidí tak špatný ohlas...Já musím souhlasit s Radyo :) mě se to moc líbilo..bylo to hezký,svižný,přijemný fantasy,žádný drasťák nervy šponující..bylo to miloučký rodiný fantasy...hezký triky...Já jsem byl teda mnohem víc než jen mile překvapen :) podle mě to je opravdu hodně silný nadprůměr :) ()

Jirkacek

Kronika rodu Spiderwicků nám doma ležela obrazně řečeno doma několik let na DVD, než jsem se rozhodl na tento film z roku 2008 podívat. Podle doporučení od CommanderCZ se prý jedná o výborný fantasy rodinný film a po uplynutí 95 minut musím jeho slova potvrdit. A to i navzdory tomu, že ze seznamu zúčastněných herců jsem znal jen Nicka Nolteho, který se na obrazovce ohřál sotva pět minut. Hlavní role zde hráli totiž děti a digitální hodní skřítci a zlí skřeti či fantastické květiny. v ráji. Do edenu byla však cesta daleká, začali jsme a většinu času i zůstali ve strašidelném domě prastrýce Spiderwicka, do něhož se sourozenci Jared, Simon a Mallory s maminkou v úvodu snímku přistěhovali. Netrvalo dlouho a dětská zvědavost převýšila varování dospělých, inu to tak bývá a sám jsem to jako dítě dělal. Kdo by věřil rodičům, že ta žehlička opravdu pálí nebo že se mám teple obléci, jelikož je venku zima. Nejzvědavější ze sourozenců Jared totiž objevil v tajném pokoji, na které bylo napsáno, aby ji nikdo nečetl a on varování nerespektoval. Otevřel ji a tak si začal číst v knize, kterou sepsal před 80 lety jeho strýc a v níž popisoval magické bytosti, které žili kolem jeho lehce strašidelného domu. Otevřením knihy přilákal zlého obra Hogsqueala a jeho bandu nebezpečných skřetů, kteří po knize strašně toužili, aby se obr stal všemocným. Celý film pak probíhaly souboje mezi zlou bandou a ochránci knihy, kterými se stala postupně celá trojice sourozenců. A protože se jedná o rodinný film, dopadlo to dobře, konec byl dokonce velmi dojemný, ale detaily nebudu prozrazovat, abych vás nepřipravil o slušný zážitek. Děj byl lehce předvídatelný a nepřinesl nic extra převratného, herecké výkony průměrné, digitální efekty taktéž nijak nevybočily ze škatulky šedé barvy. Přesto bych film doporučil jako oddychový pro celou rodinu, včetně seniorů a malých dětí. S dobrým pivem pro dospělé, kofolou pro větší děti a kakaem pro malé se dá dobře pobavit skoro celých 95 minut. Více bych to neřešil a tak suma sumárum uděluji snímku Kronika rodu Spiderwicků tři rodové hvězdy ***. ()

Protivný sprostý nemrtvý holky

Protivný sprostý nemrtvý holky

05.02.2013

Nemáte dost zamilovaných upírů? Blbá otázka, já vím. Všichni jsme si oddechli, když Twilight sága přestala otravovat na plátnech kin... no, možná ne úplně všichni. Pro ty z vás, kterým žánr… (více)

Problémové filmy

Problémové filmy

10.02.2008

Mezi námi kluky

Mezi námi kluky

17.07.2007

U sledování traileru na fantasy Kronika rodu Spiderwicků, v níž Freddie Highmore opět objeví na zahradě úžasný svět kouzel (nedávno něco podobného zažíval v Athurovi a Minimojích) se člověk ptá, kde… (více)