Dokumentární / Dobrodružný / Hudební

USA / Indonésie / Singapur / Thajsko / Keňa / Dánsko / Brazílie / Jordánsko / Spojené arabské emiráty / Saúdská Arábie / Jihoafrická republika / Itálie / Ghana / Egypt / Čína / Japonsko, 2011, 102 min

Ron Fricke

Ron Fricke

Dan Halsted

V první třetině to trošku přešlapuje odnikud nikam a divákovi jsou jakoby bezcílně předhazovány"jen"krásné záběry. Někdy na začátku druhé třetiny však začínají být asociační řetězce-a myšlenky filmu-čitelnější-aby se pak na konci vše uzavřelo do komplexního kruhu poznání...Co dodat? Snad jen, že v celém filmu mi vadila jen jedna laciná slzička a, že střízlivý pohled do masokombinátů-bez zbytečné, prvoplánové brutality, šokujících záběrů a srdceryvných komentářů-je silnější a výmluvnější než všechny vegetariánské propagandy světa(Nasrat Earthlings!)(22.12.2012)

Vizuálně a technicky vskutku strhující, zejména ve 4K! Rozjezd filmu, prvních asi 40 minut, mírně pokulhával a do "děje" mě příliš nevtáhnul, nicméně o to zábavnější, poutavější a dynamičtější byl zbytek filmu.(5.1.2013)

• nascendi

No, musím konštatovať, že sa ma žiadne väčšie nadšenie nezmocnilo. Miesta, obrazy aj forma už tu boli pred Samsarou. Bola možnosť poňať to inak a lepšie. Nepodarilo sa. Často išlo o vykrádanie a bolo to horšie. Dlhé zábery musia byť vyvážené atraktivitou snímaného objektu, inak nudia. A v tomto filme bolo nudy dosť. I keď na druhej strane je treba uznať, že mnohé krásne zábery som ešte nevidel. I keď by som si prial, aby bol celý film poskladaný z doposiaľ nevidených záberov. Ale to chcem asi mnoho.(1.8.2014)

Slovy režiséra: a nonverbal guided meditation on birth, death, and rebirth aneb Krásná vznešená nuda. 1) Přiznávám a vyznávám, že se "obrázkové onanie" (komentátor mazic) dopouštím opakovaně a rád. Dlouho u toho však nevydržím, i Samsaru jsem zhlédl na dvakrát. Myslím si, že zvláště u filmů tohoto typu méně znamená více. Raději bych si po půlhodině říkal, škoda, přeškoda, že je to tak krátké, než abych se po filmu utrmáceně odpotácel s myšlenkou, že to bylo krásné, fakt krásné, ale trochu...jaké slovo použít...nudné? 2) Není sporu o nádherně působivé kameře ani o ušlechtilé duchovní náplni, tu by snad nepřehlédl ani slepý. Je však vznešená nuda méně nudná? 3) A tak mi největší potěšení působila snaha identifikovat natáčená místa, chrámy a kultury. Musím se pochlubit, že asi půlku z nich jsem navštívil...v tomto životě...a některé další navštívit hodlám...v tomto životě.(18.7.2014)

Audiovizuálně strhující "nemluvný" dokument, jehož obrazy jsou v mnoha ohledech neuvěřitelné a neskutečně nádherné. Blue-Ray disk a pořádná TV a máte postaráno o nevšední zážitek.(5.2.2013)

• - Podle tvůrců vytvořil hudební skladatel Michael Stearns svůj originální soundtrack pro film až po jeho konečné režisérské úpravě. To je opačný postup, než to bylo při jejich předchozí spolupráci na filmu Baraka - Odysea země (1992), kde byla vizuální stránka do značné míry upravená podle hudby. (Aelita)

• - Samsara znaméná v jazyce Sanskrit "nepřetržitý tok". (Rugero)

• - Každý záber znamenal množstvo práce. Tvorcovia sa napríklad dvakrát vybrali na náročnú túru do prírodnej zrúcaniny Betatakin v Arizone, každá cesta trvala dve hodiny, pričom teplota dosahovala 38°C, a na plátne ten záber trvá len 8 sekúnd. (krasomama)