Dokumentární / Dobrodružný / Hudební

USA / Indonésie / Singapur / Thajsko / Keňa / Dánsko / Brazílie / Jordánsko / Spojené arabské emiráty / Saúdská Arábie / Jihoafrická republika / Itálie / Ghana / Egypt / Čína / Japonsko, 2011, 102 min

Ron Fricke

Ron Fricke

Dan Halsted

Slovy režiséra: a nonverbal guided meditation on birth, death, and rebirth aneb Krásná vznešená nuda. 1) Přiznávám a vyznávám, že se "obrázkové onanie" (komentátor mazic) dopouštím opakovaně a rád. Dlouho u toho však nevydržím, i Samsaru jsem zhlédl na dvakrát. Myslím si, že zvláště u filmů tohoto typu méně znamená více. Raději bych si po půlhodině říkal, škoda, přeškoda, že je to tak krátké, než abych se po filmu utrmáceně odpotácel s myšlenkou, že to bylo krásné, fakt krásné, ale trochu...jaké slovo použít...nudné? 2) Není sporu o nádherně působivé kameře ani o ušlechtilé duchovní náplni, tu by snad nepřehlédl ani slepý. Je však vznešená nuda méně nudná? 3) A tak mi největší potěšení působila snaha identifikovat natáčená místa, chrámy a kultury. Musím se pochlubit, že asi půlku z nich jsem navštívil...v tomto životě...a některé další navštívit hodlám...v tomto životě.(18.7.2014)

Myšlenkově nic převratného, ale vizuální zážitek nádherný.(27.12.2012)

Ak sa nás raz budú pýtať naši vnuci a vnučky, aké to bolo na začiatku nového milénia a my to nebudeme vedieť celé opísať, Samsara im na to môže skvelo odpovedať aj za nás. Tak ako začína tento film tradíciami, prírodou, duchovnom, tak najmä tým duchovnom podľa mňa aj končí, no cesta vedie cez hnanie sa dopredu, aký si rast, konzum, nápor požiadaviek, preľudňovanie, strojový život, aj keď sa mnohí snažíme žiť inak, všetci utvárame celok, ktorý tu je a ten akoby smeroval k záhube. Vizuálne a zvukovo je to proste nádhera. Nie je to dokument len o prírode a svete ako napríklad Domov, je to pohľad skôr viac na náš svet ľudí a to, ako tento svet dotvárame. No a tá mandala len krásne metaforicky ukazuje pomynuteľnosť nášho sveta. Slová sú opäť zbytočné, svet to povie za nás. Skvelý komentár má užívateľ Beastmaster4.(1.12.2013)

Opět nádherný a nepochopitelný dokument o naší Zemi. Pravda, o trošku slabší než předchozí díl s názvem Baraka, ale opět to stojí opravdu za to. Zvláště já jako fotograf u každé scény slintám blahem. Hodně jsem se na něj těšil a zklamání se naštěstí nedostavilo, takže jsem spokojen. 8/10(22.12.2012)

Pokračování Baraky v ještě ostřejší kvalitě. Nádherné i smutné obrazy, které můžete zahlédnout lidským okem z nebe, tváří v tvář lidem či pozorným pohledem. Lidstvo ve své nahotě, křeči i smrti. Skvostná planeta Země, která je schopna unést všechny tvory, dokonce i ty, kteří jí ubližují. Nechybí meditativní hudba a člověk tak může v klidu rozjímat nad svým životem i osudem. Pohledy do pralesů i do továren masové výroby, jednotvárnost, smutek, smrt, duchovní síla mnichů. Konec je symbolicky jasný, protože veškerá pestrost stejně jednou zanikne a přemění se v bezcenný prach, který se vejde do jedné malé misky. Nic nepřetrvá, nic nepřežije, všichni to podvědomě vědí a proto se snaží urvat, co se dá. Přesto zbytečně, protože jejich čas je přesně vyměřen, nic si sebou nevezmou. Lidská modlitba obrazem.(11.1.2013)