Dokumentární / Dobrodružný / Hudební

USA / Indonésie / Singapur / Thajsko / Keňa / Dánsko / Brazílie / Jordánsko / Spojené arabské emiráty / Saúdská Arábie / Jihoafrická republika / Itálie / Ghana / Egypt / Čína / Japonsko, 2011, 102 min

Ron Fricke

Ron Fricke

Dan Halsted

Slovy režiséra: a nonverbal guided meditation on birth, death, and rebirth aneb Krásná vznešená nuda. 1) Přiznávám a vyznávám, že se "obrázkové onanie" (komentátor mazic) dopouštím opakovaně a rád. Dlouho u toho však nevydržím, i Samsaru jsem zhlédl na dvakrát. Myslím si, že zvláště u filmů tohoto typu méně znamená více. Raději bych si po půlhodině říkal, škoda, přeškoda, že je to tak krátké, než abych se po filmu utrmáceně odpotácel s myšlenkou, že to bylo krásné, fakt krásné, ale trochu...jaké slovo použít...nudné? 2) Není sporu o nádherně působivé kameře ani o ušlechtilé duchovní náplni, tu by snad nepřehlédl ani slepý. Je však vznešená nuda méně nudná? 3) A tak mi největší potěšení působila snaha identifikovat natáčená místa, chrámy a kultury. Musím se pochlubit, že asi půlku z nich jsem navštívil...v tomto životě...a některé další navštívit hodlám...v tomto životě.(18.7.2014)

Pokračování Baraky v ještě ostřejší kvalitě. Nádherné i smutné obrazy, které můžete zahlédnout lidským okem z nebe, tváří v tvář lidem či pozorným pohledem. Lidstvo ve své nahotě, křeči i smrti. Skvostná planeta Země, která je schopna unést všechny tvory, dokonce i ty, kteří jí ubližují. Nechybí meditativní hudba a člověk tak může v klidu rozjímat nad svým životem i osudem. Pohledy do pralesů i do továren masové výroby, jednotvárnost, smutek, smrt, duchovní síla mnichů. Konec je symbolicky jasný, protože veškerá pestrost stejně jednou zanikne a přemění se v bezcenný prach, který se vejde do jedné malé misky. Nic nepřetrvá, nic nepřežije, všichni to podvědomě vědí a proto se snaží urvat, co se dá. Přesto zbytečně, protože jejich čas je přesně vyměřen, nic si sebou nevezmou. Lidská modlitba obrazem.(11.1.2013)

Hudobno-vizuálny dokumentík, pre ktorý naozaj neviem nájsť vhodných slov. Jednoducho zobrazoval mnoho aspektov dnešného života, každý si v ňom určite nájde pasáže ktoré ho oslovia a bol to pekný film. ;)(28.5.2013)

O tomhle následníkovi geniální Baraky jsem vůbec nevěděl a viděl jsem ho teprve nedávno. Opět vizuálně krásné, ale Baraka už to zkrátka není, myšlenkovou a pocitovou hloubku a všeobsažnost, kterou jsem cítil tam, se mi tady pocítit nepodařilo. Přišlo mi to celé zkrátka tak trochu zbytečné, i když obrazově jistě působivé. Ale po Barace už se vlastně nic nového tímto způsobem ani říct nedá, tak možná proto mi to tak přišlo. Určitě si to ještě někdy pustím. A hudba mi, na rozdíl od Baraky, také v hlavě neuvízla. / Po druhé projekci - ještě slabší dojem než poprvé, po Barace úplně zbytečný film, slabší čtyři.(7.3.2013)

V první třetině to trošku přešlapuje odnikud nikam a divákovi jsou jakoby bezcílně předhazovány"jen"krásné záběry. Někdy na začátku druhé třetiny však začínají být asociační řetězce-a myšlenky filmu-čitelnější-aby se pak na konci vše uzavřelo do komplexního kruhu poznání...Co dodat? Snad jen, že v celém filmu mi vadila jen jedna laciná slzička a, že střízlivý pohled do masokombinátů-bez zbytečné, prvoplánové brutality, šokujících záběrů a srdceryvných komentářů-je silnější a výmluvnější než všechny vegetariánské propagandy světa(Nasrat Earthlings!)(22.12.2012)

• - Celý film se natáčel v průběhu pěti let v 25 různých zemích světa. (Ignus.cz)

• - Každý záber znamenal množstvo práce. Tvorcovia sa napríklad dvakrát vybrali na náročnú túru do prírodnej zrúcaniny Betatakin v Arizone, každá cesta trvala dve hodiny, pričom teplota dosahovala 38°C, a na plátne ten záber trvá len 8 sekúnd. (krasomama)

• - Samsara je buddhistický termín pro utrpení v životě během koloběhu znovuzrozování. Všechny naše radosti v tomto životě/světě jsou podmíněné, nejsou trvalé, nemohou tedy být zdrojem trvalého štěstí, protože jakmile se rozpadnou (a ony se jednou rozpadnou) podmínky jejich vzniku, mizí i objekt, od kterého očekáváme, že nás učiní šťastným. Nic ve vnějším světě nás nemůže učinit trvale šťastnými. Opakem samsary je nirvána - absolutní cíl, tj. dosažení buddhovství, rozpoznání dokonalosti, kterou máme všichni v sobě. Jedná se o prožívání našeho plného potenciálu, všech dokonalých vlasností: radosti, moudrosti, soucitu, intuice, odvahy. Oproti osvícení jsou i nejintenzivnější radosti v našem samsarickém životě utrpením. (FIorian)