Dokumentární / Dobrodružný / Hudební

USA / Indonésie / Singapur / Thajsko / Keňa / Dánsko / Brazílie / Jordánsko / Spojené arabské emiráty / Saúdská Arábie / Jihoafrická republika / Itálie / Ghana / Egypt / Čína / Japonsko, 2011, 102 min

Ron Fricke

Ron Fricke

Dan Halsted

Fascinující podívaná na lidstvo, svět a život jako takový. Nestačila jsem zírat, co vše se v tomto dokumentu objevilo. Samozřejmě musím pochválit skvělý hudební podklad, který podtrhnul veškeré úžasně natočené záběry.(6.11.2012)

Štýl sa v podstate v ničom od svojich predchodcov (Koyaanisquatsi, Baraka....)nezmenil. Myšlienka takisto. Zmenila sa doba - a tú je potrebné zachytiť. Viac tu: http://www.kinema.sk/recenzia/36314/samsara-samsara.htm(21.11.2012)

Smutný konec lidské civilizace obestřený magií krásy a duchovna. Některé společenské fráze jsou tezovité a nepřekvapí, ale způsob jejich nasnímaní, propojení a ohudebnění jim dodává silný a apelativní punc. Růžová brokovnice, rakev ve tvaru zbraně, střelivo v rukou nevyspělých kmenů. Nakonec všichni jásavě sledujeme ty zdánlivě nekonfliktní vojenské přehlídky. Pochodující hrozba, zosobněná agresivní podstata lidstva. Není to Quatsi, ale za pozornost stojí.(3.11.2012)

Pokračování Baraky v ještě ostřejší kvalitě. Nádherné i smutné obrazy, které můžete zahlédnout lidským okem z nebe, tváří v tvář lidem či pozorným pohledem. Lidstvo ve své nahotě, křeči i smrti. Skvostná planeta Země, která je schopna unést všechny tvory, dokonce i ty, kteří jí ubližují. Nechybí meditativní hudba a člověk tak může v klidu rozjímat nad svým životem i osudem. Pohledy do pralesů i do továren masové výroby, jednotvárnost, smutek, smrt, duchovní síla mnichů. Konec je symbolicky jasný, protože veškerá pestrost stejně jednou zanikne a přemění se v bezcenný prach, který se vejde do jedné malé misky. Nic nepřetrvá, nic nepřežije, všichni to podvědomě vědí a proto se snaží urvat, co se dá. Přesto zbytečně, protože jejich čas je přesně vyměřen, nic si sebou nevezmou. Lidská modlitba obrazem.(11.1.2013)

Vizuálně a technicky vskutku strhující, zejména ve 4K! Rozjezd filmu, prvních asi 40 minut, mírně pokulhával a do "děje" mě příliš nevtáhnul, nicméně o to zábavnější, poutavější a dynamičtější byl zbytek filmu.(5.1.2013)