Napříč vesmírem

• Česko Across the Universe (více)
USA, 2007, 133 min (Alternativní 128 min)

Rozverný, bizarní a velice teatrální, takový je převratný muzikál společnosti Revolution Studios Across the Universe, který se zrodil v hlavách známé režisérky a scénáristky Julie Taymor (Frida, Titus, broadwayský muzikálový hit Lví král, inscenace Mozartovy Kouzelné flétny pro Metropolitní operu v New Yorku) a scénáristů Dicka Clementa a Iana La Frenaise, ve kterém se pojí originální příběh s 33 revolučními skladbami - mezi něž patří „Hey Jude“, „I Am the Walrus“ a „All You Need Is Love“ - které utvářely celou generaci. „Chtěli jsme vytvořit původní muzikál pouze za použití skladeb skupiny Beatles.“

Milostný příběh, zasazený do divokých šedesátých let plných protiválečných demonstrací, meditací a rock'n'rollu, se odehrává v Greenwich Village, bouřlivých ulicích Detroitu i na vietnamských bojištích. Milenci Jude a Lucy, jejichž láska je od začátku odsouzena k neúspěchu, jsou spolu s malou skupinkou přátel a hudebníků vtaženi do víru počínajícího protiválečného a protikulturního hnutí. Průvodci jim jsou „Dr. Robert“ a „Mr. Kite“. Síly, které se vymykají jejich kontrole, nakonec oba milence rozdělí, čímž je donutí, aby se navzdory všem překážkám pokusili znovu najít jeden k druhému cestu. (oficiální text distributora)

rigby

Na plátně se objevuje mladík jménem Jude zpívající první sloku písně Girl, která je přerušena divokou jízdou po rozbouřeném oceánu Helter skelter s působivou koláží. Můj mozek se ponořuje do pestrých barev a krásných obrazů, které doprovázejí krásné písně Beatles. Příběh je zpočátku velmi rozvláčný, písně pomalé, chce se mi odejít, i když před očima se mi míhají obrazy z Liverpoolu. Naštěstí se děj brzy přesouvá do New Yorku, kde začíná ta pravá podívaná. Počáteční nuda je zapomenuta a v rychlém sledu střídající se obrazy mě nadobro pohlcují. Romantické scény se prolínají s protiválečnými demonstracemi, poklidné snění přerušují ozvěny války ve Vietnamu. Setkáváme se s opravdovou Sexy Sadie a rozkvétající láskou mezi Jude a Lucy. Do party přibíráme další zajímavé lidičky pojmenované po postavách z písní Beatles. Je tu i křehká dívka Prudence. Snad jen Eleanor mi chybí. S partou hippies navštěvujeme v pomalovaném autobusu doktora Roberta (střihl si ho Bono z irských U2) farmu podivných zvířat, mezi nimiž žije ještě podivnější Mr. Kite. Autoři scénáře nezapomněli na přímou připomínku Beatles a nechali Sadie zahrát si na střeše studia Strawberry. A na tomto místě se odehrává za tónů písně All you need is love i celé finálu příběhu o lásce dvou mladých lidí. Film je naplněn krásnými barevnými obrazy, na kterých spočine oko s potěšením. A v těchto překrásných reáliích o to více vynikají často jen prostince zpívané písně Beatles. Ve filmu jich zazní celkem 33, naprostá většina z období od roku 1966, žádné bezduché yeah yeah yeah se tedy nekoná. A divák si uvědomí, jakou sílu tyto skladby mají i dnes, téměř čtyřicet let po rozpadu skupiny Beatles. Snad je to tím, že už ve své době byly nadčasové, snad je to proto, že autoři filmu jim mnohdy vtiskli jiný význam (podpořený také místy dost rozporným českým překladem). Z nostalgické písně Strawberry fields forever se tak cvaknutím klapky stala silně protiválečná agitka, z milostné I want you přímočará náborová píseň pro americkou armádu, z křehce teskné While my guitar gently weeps barová odrhovačka, A day in the life zůstala schována ve smyčcích. Většině písní však původní smysl zůstal a tak můžeme vidět jen trochu odlišné ztvárnění I am the walrus, než se objevilo v beatlsáckém filmu Magical mystery tour, utěšující Dear Prudence nebo Hey Jude, crazy show Being for the benefit of Mr. Kite, rozvernou With a little help from my friends, syrovou Why don't we do it in the road a neméně drsnou Oh darling, nebo hořce pravdivou Happiness is a warm gun. Potěší gospelové podání hitu Let it be a Bonovo odvázané podání I am the walrus. Zklame nevyužitý potenciál písní Because a Blackbird. I závěrečná All you need is love mi přijde zbytečná. ()

Hans07

Nemám rád muzikály, The Beatles mě nikdy neoslovili a v podání Bona už se to nezlepší -> 3 hvězdy za průměrně vyvedenou uměleckou koláž. ()

saillor

Pro mě dost srdcová záležitost, když jsem to viděla prvně, neměla jsem vůbec tušení na co jdu a dostalo mě to do kolen. Songy Beatles v neotřelém hávu - moje nej asi I wanna hold your hand a Let it be. Nejsilnějším momentem vůbec pak je "jahodová scéna". Jim Sturgess je k zulíbání beatlebritskej a Dana Fuchs má sexy chraplák. Po Moulin Rouge můj druhý nejoblíbenější muzikál. ()

gezper

Celkem příjemný, místy ale trochu fádní kousek, který kdyby byl o půl až hoďku kratší, tak by byl lepší. Takto je děj strašně rozvláčný. V půlce jsem se chvíli dost nudil, pak se to naštěstí zase o chlup zvedlo. Jeden by neřekl, že se jenom z čistě písní Beatles dá sestavit i nějaký příběh. Pro fanoušky Brouků povinnost, některé z remaků zde jsou docela povedené. A to nejsem žádný muzikálový fanda, ba spíše naopak. [60%] ()

blezg

Písničky jsou nazpívané hezky, rozjezd je rozmarný, všechno pomalu vyšumí jaksi do ztracena. Celkový dojem je ne moc dobrý, z mdlého filmu, se skvělou muzikálovou a hroznou nemuzikálovou částí. Napodruhé se mi to líbilo víc, ale dvě hvězdy zůstávají... ()

Mistle_

Masturbující aligátor, jsem homosexuální pacifista se skvrnou na plicích. :o) A komentář uživatele Deverant. ()

Dana1926

Už úvodní scéna mě utvrdila v tom že tohle budu milovat. Beatlesovská atmosféra proudí vzduchem ostošest s tím trocha té svobody, romantiky, rebélie a je vymalováno. Užasné písně hlavně geniální Let it be, Girl, a užasné jahodové mámení. Ani nevím jak z poměrně jednoduché zapletky mohlo vzniknout něco tak kouzenného, podmanivého jako je Bono v akci, zpěv na střeše nebo dupání po jahodách. Herci Jim, Evan a Joe jsou absolutně skvělý. Všichni se bouří doba je napjatá boj, láska, revoluce jsou ve vzduchu a je jen na vás jestli se necháte strhnout jako já. Protože tenhle film přijde chytne vás a pustí až při titulkách s užasnou rozněžnenou náladou, kdy jediné na co myslíte je že All you need is love, love.. ()

Callie

Zdlouhavé,střídali se ve mě pocity nadšení s naprostým zklamáním. Moulin Rouge, Vlasy a nevím co ještě dohromady. A to je ono, Ono to totiž nějak dohromady moc nedrží. Slepenina ze všech možných žánrů . Ani hrdinové mě nijak zvlášť nenadchli. No nevím , zatím průměr. I když pasáž s cirkusem byla famozní, modří paňáci mě teda dostali. Dneska to zkusím znova. ()

JackieBliz

Už jsem filmu ve velkém zklamání chtěla dát dvě hvězdičky a kroutila hlavou, ksakru - spojení mých dvou největších životních lásek - muzikálu a Beatles - se moc nepovedlo! Ale ten konec s písní "All you need is love" mě posadil na zadek! Celkově film stál tak trošku za zlámanou bačkoru (kromě písníček!), ale přesto měl něco do sebe! Něco, co nedokážu tak úplně popsat slovy a líbilo se mi to. Rozhodně to nepatří k nejlepším filmům co jsem kdy viděla, už jen kvůli tomu, že jsem se musela uvnitř přemlouvat ať nepřepnu, vždyť jsou tam písničky od Brouků, na to si musím ještě počkat. Od začátku jsem čekala kdy se to rozjede a ono nic, najednou byl konec. Ale což, tři hvězdičky si to určitě zaslouží i když to není žádná bomba, co by mě chytla za srdce! Hlavní hrdinka nesmírně otravná ženská! ()

PrezidentRickS.

Předem upřednostním, že tento film rozhodně není na pět*, ale nemůžu si pomoct. tento film mě prostě dostal a to nejen díky skvělým hereckým výkonům, ale především díky hudbě od Beatles, kterou miluji. i když jsem se ze začátku bál cover verzí -které nesnáším- , musím uznat, že písně zní skvěle. jediné co mi trochu vadí je příliš dlouhá stopáž, která je pro průměrného diváka nudná. ()

AceDandelion

Jsou filmy, který nestojí ani za to napsat komentář( nemastný neslanný), pak jsou filmy, který jsou peckový a vy nevíte, jaký slovo je lepší použít,aby to bylo trefné. A pak jsou tu filmy, jako je Across the universe, který vám ty slova prostě sebere, že se je ani nesnažíte hledat. Filmy, u kterých už od prvních pár minut víte, že vás poznamenají. Snad kdyby se mě někdo zeptal, co si myslím o Across The Universe, odpovím: Dokonalost ve filmovém podání. ()

Mojo1968

Ako fanúšik Beatles nemôžem byť úplne objektívny. Ale ak spravíte muzikál s hudbou od Beatles, tak to je samé o sebe už niečo. Pekný, oddychový príbeh. Mám z toho pocit, ako keby ste dali hudbe obraz. Proste si sadnete pred telku a pozeráte hudbu. 9/1O ()

jessic

Hm, víceméně čistě z písniček Beatles seskládaný prostoučký příběh, který může vizuálně zaujmout pěknou kamerou a hezkým výtvarným aranžmá. Mě irritovali coververze, z nichž některé byly povedené, některé otřesné. Kýčovitý a pompézní kabát Beatles opravdu nesluší. Ale díky téhle blbině jsem si uvědomila jak skvělé byly Vlasy. ()

Desmi

Teda jakože fanoušek muzikálů nejsem, tak tohle mi nevadilo. Obzvlášť návaznost jednotlivých písní (včetně obsahů) byla v souladu s dějem a nijak mi tam nepřekážela, což se často nestává. Neříkám, že bych si to pustil znovu, pořád je to muzikál a do akčňáku to má daleko, ale byl to asi ten nejsnesitelnější muzikál, který jsem zatím viděl. ()

Ironhead

O deji skoda mluvit ale ty pisnicky a jejich cover verze jsou proste vyborny, takze slabsi ctyri hvezdicky predevsim za soundtrack ;) ()

LeniRo

Naprosté zklamání. Původně jsem se na tento film těšila, hodnocení muzikálu vypadalo též lákavě. Začátek filmu slibný,ale od 37. minuty jsem si říkala: "Co to proboha je?". Buď mi něco unikalo, nebo tomu chyběla pořádná pointa. Tento propadák (aspoň dle mého názoru) jakžtakž zachraňují počáteční a závěrečné scény. ()

Kackac

Pro fanouška Beatles jedna z nejlepších věcí, co vůbec můžou existovat. Na světě. Lze sledovat dokola nekonečněkrát, still works. ()

bonovox

Silný muzikál hlavne kvôli nadčasovej hudbe Beatles. Potešia camea známych spevákov (bono, cocker) a hlavne pestrá vizualizácia celého diela. Jednoducho netradičné ale zato kvalitné. Palec hore aj spievajúcim hercom. ()

MrKrahujec

Tak tenhle film je přímo natřískaný všemi možnými (a občas i nemožnými) hudebními, historickými i filmovými odkazy (kromě téměř celé tvorby Beatles jsem jasně rozeznal i cosi od Joni Mitchellové, Simona a Garfunkela a mnoha a mnoha dalších), z těch by se daly vyčíst kromě Perného dne a Žluté ponorky (samozřejmě) určitě i Formanovy Vlasy a snad možná i Forrest Gump a co já vím co ještě. Třebaže mě to místy (celkem dost) mátlo, nemůžu říct, že by celek nebyl působivý. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky