Věčný bojovník

• Česko Nefritový válečník (festivalový název) (více)

Epický milostný příběh o boji mezi dobrem a zlem, ve kterém ve starověké Číně bojuje neštastně zamilovaný šermíř Kaj (Tommi Eronen) o šanci žít se svou vyvolenou dívkou Ronjou (Krista Kosonen). To se mu splní, ale v úplně jiné době a na hodně vzdáleném místě: v dnešním Finsku. Minulost se prolíná s přítomností a pomalu odhaluje Kajovi jeho pravý původ, mimořádné schopnosti a osud. Film dovedně spojuje finský národní epos Kalevala s čínskou mytologií a je poctou žánru kung-fu. Vizuálně působivý film byl dotvořen za použití speciálních efektů, jaké se v tvorbě finských umělců dosud neobjevily, včetně propracovaných bojových scén. (oficiální text distributora)

bouncer

Zajímavý pokus jak skloubit finské pověsti z Kalevaly s čínskou mytologií a část děje ještě převést do současného Finska. Multižánrový mix překvapivě funguje a ač má občas nedostatky, tak myslím, že dokáže zaujmout. Film je dělaný s radostí a nadšením a je to na něm vidět. Přesto celkově v mých očích zůstává jako slabší nadprůměr, hezký snímek, na který ale brzy zapomenu. ()

Dale

Podľa obrázkov z filmu som čakal podobný historický opus ako Tiger a drak alebo Hrdina, ktorými som bol fascinovaný, no to, že ide hlavne o fínsku produkciu, ma malo varovať. Takú nudu by totiž Číňania nikdy nenatočili, veď dokonca aj tých pár súbojov je hrozne nudných a amatérsky natočených (odhliadnuc od faktu, že lietajúci Fín pôsobí smiešne, pokiaľ to nie je Matti Nykänen, Toni Nieminen alebo Janne Ahonen) a každou vetou, každým gestom ako by chcel režisér divákov zámerne uspať. Časť zo súčasnosti je totálna blbosť, no žiaľ, ani historická časť to príliš nezachraňuje. Toto sa fakt nepodarilo, s takouto legendou nech si idú Fíni niekam... ()

corpsy

Myslím si, že takmer každý kto tento snímok hodnotí viac než kladne, toho nemá z tejto kombinácie žánrov napozeraného dosť, alebo vôbec. Nemôže tak konštatovať, že okrem niekoľkých technicky dobre spracovaných scén, ide o nudný blábol. A porovnávanie s FONTÁNOU? Tá je na podstatne inej méte, po všetkých aspektoch. ()

Lama.Lama

Omáčka, omáčka... pět vteřin dobrá bitka... omáčka, omáčka... nikomu nepřijde nic divné, všichni všechno vědí... omáčka, omáčka... nesmyslné "vyvrcholení" celého "filmu"... konec. ()

ConanVJ

Tak toto mě hodně nebavilo. Čekal jsem úplně něco jinýho, než to nakonec bylo. Proskoky do novější doby mi celkem vadili a čínská část je kratší, než bych rád viděl. Obsazení mě taky moc neoslovilo. Příběh je celkem dobrej, ale mě moc nesednul. Hudba neni taky kdoví jak emotivní. Celkově 40% :) ()

MartinezZ

Severské ani čínské pověsti mi známy nejsou, takže těžko mohu hodnotit pokus o jejich propojení, ale hudebně i obrazově to bylo moc pěkné. Balada o smutku, samotě a naději. ()

sonnak

Naprosto nepopsatelná, pomalá atmosféra (i na asijský film!), ovšem kdo čeká prostý příběh a spoustu bojových scén, nedočká se ani jednoho. Já to čekal taky, ale jsem neuvěřitelně příjemně překvapen - a to jsem příběh pochopil tak z půlky. Nejednou jsem si vzpomněl na Fontánu. Stejně jako ona je i tohle jeden z filmů, které působí uvnitř, i když je vlastně úplně nechápete. Těším se na druhou projekci, v tomhle případě nevyhnutelnou. E: Druhý pokus dopadl minimálně stejně dobře, pochopil jsem už mnohem více věcí, ale do skládačky pořád kousky chybí. Další pokus bude, přestože film plyne jako postřelený šnek, ta atmosféra ve mně zůstává i po skončení, což se mi často nestává, a čehož si na filmu neuvěřitelně cením. ()

Chen

Svým způsobem velmi zvláštní snímek, který mě okouzlil jen z části. Mystická legenda, láska a s ní spojený smutek, to vše ve dvou dobově vzdálených světech. Má to něco do sebe, ale není to přesně to, co by mě naprosto pohltilo. Není to špatně, jen to je to něco jiného než to, v co jsem doufal. ()

Aljak odpad!

Akože WTF? Tak toto bola kravina par excellence akú som už veľmi dlho nezažil (naposledy asi pri Shinobi). Naozaj, nemám slov a nepochopím ako inak skvelá fínska kinematografia mohla do sveta vypustiť takúto blbosť plnú prehnaných efektov a nadprirodzených javov. Bohužiaľ, ani samotný príbeh to nezachránil - nejaký ten pokus o sekvenčné dejové línie v rôznych obdobiach, ale ani jedna z tých línií ma ničím neoslovila. Všetko to bolo absolútne hrozné, aj keď myšlienku to malo pravdepodobne dobrú. Tak to dopadne, keď niekto silou mocou ide miešať dve mytológie. To už rovno môžu natočiť nejaký aztécko-babylonský film, efekt by bol pravdepodobne rovnaký... ()

dezorz

Nejde siceo tak velke prekvapenie ako pri japonsko finskom indie filme Kamone Shokudo, zato je to slubna ukazka ako z b-ckovej comicsovej globalnej kung fu temy urobit melancholicky seversky film. ()

Shorty_

Z čistého zájmu sem film stáhnul a shlédnul. Víc o něm snad ani říct nemůžu. Neznám Mytologii autorských zemí, takže jejich prolínaní mi stejně jako příběch zcela uníká. Pro mě to je slátanina všeho možného a za shlédnutí filmu stojí maximálně dvouminutová slušná akce, která nečekaně skončí dřív než začne. Ani už nevim za co dávám dvě hvězdy, ale opravdu téměř zbytečně ztracené dvě hodiny. ()

pakobylka

Značně nevyvážený, místy maličko násilně poskládaný příběh o propojení dvou dávných legend. Leč nelze mu upřít značnou dávku originality, pár HODNĚ povedených pasáží a za všech okolností - a v každém ČASE - sympatického hlavního hrdinu. A to jsou docela silné argumenty, kterými se ráda nechám ovlivnit. Tak trochu vydřené, ale přece jen 3*. ()

Martrix

Pro ty, kteří mají rádi mytologii, jde o lahůdkovou záležitost. I když je Věčný bojovník tak trochu guláš Kalevaly a staročínských mýtů, funguje skvěle. Prolínání doby kdy vše začalo a doby kdy "to" opět začalo, nijak neruší a neubírá na srozumitelnosti. Kalevala je pro většinu lidí téměř neznámá, takže i když jde o jeden z univerzálních příběhů, je velmi osvěžující nechat se jím provést a vidět ho "severskýma očima". Na tak nízký rozpočet (necelé 3 mil. USD) je po vizuální stránce hrubě nadprůměrný. Pokud ale čekáte akční nářez plný drátkové choreografie, tak budete zklamaní. Něco malinko tam je, ale jen jako vyjádření sporu mezi postavami, ne však jako přehlídka bojového umění. Ovšem to málo co tam je, dává tušit, že by i to Annila zvládnul. Hudba pomáhá vytvářet atmosféru, která nepůsobí stísněně, ale spíš tak nějak nevyhnutelně. Věčný bojovník je kompaktní film, naprosto nepodobný 99% sračkoidních filmů západní produkce a pokud máte aspoň nějaké povědomí o mytologii obecně (a nemyslím tím ze sledování Xeny) a nebolí vás přemýšlet, rozhodně stojí za shlédnutí. ()

t_gon

Finové se pustily do wuxia opusu, ve kterém kloubí prastarou čínskou mytologii a severský mýtus dohromady. A zde je další důkaz, jak trailery mohou „klamat tělem i duší“. Nabroušený na pořádnou akci se silným příběhem, jež pochází z jiného kraje světa, kde oční víčka přeci jen nemají k sobě blíže než čtvrt mrknutí, jsem dostal naprosto odlišný zážitek. Wuxia a akčních scén je zde velice poskromnu (k jejich počtu si vystačíme s jednou rukou) a jedna jediná davová scéna nemůže kompenzovat natěšení. Otázkou však je, zda je to vůbec špatně. Zde bych mohl nastolit dlouhý plot ze stavebních dílů „možná“, protože jsem to přeci možná jen nepobral jako celek. Možná jsem se napůl cesty utopil ve vyprávění legendy a nebo jsem to možná prostě pochopit nechtěl, kvůli kontrastem mezi tempem vyprávění a původním očekáváním… Bylo by zde spousta dalších „možná“, proto se uchýlím prozatím k průměru, ale časem kdo ví, možná že... ()

LordSnape

Skřížit Kalevalu s čínskou mytologií? Jo je to divné, ale ve filmu to kupodivu funguje. Krásně natočeno i zahráno. Za zmínku stojí i krásná a rozmanitá hudba. ()