Reklama

Reklama

Mrakodrap, který má stopětatřicet poschodí a před sebou slavnostní uvedení do provozu, postavil stavební magnát Jim Duncan podle návrhu architekta Douga Robertse, který využil nejen všech svých znalostí a zkušeností, ale také nejmodernějšího vybavení a poznatků v oblasti bezpečnosti. Ani jeden z nich však netuší, že Duncanův zeť Roger do stavebních prací nejednou zasáhl a v rámci pochybných úspor udělal z mrakodrapu smrtící past. Zatímco se na slavnostní otevření sjíždějí významné osobnosti, vznikne v jednom z malých skladišť pro údržbu k malému požáru. Nikdo netuší, že polovina supermoderního bezpečnostního systému nefunguje a požár se pomalu šíří. Následuje selhání elektrického systému, a když se oheň setká s plynem, dojde k explozi, která promění mrakodrap v planoucí pochodeň a odřízne hosty od možnosti uniknout smrtícímu žáru. Do boje s živlem se pouští nejen zoufalí lidé uvěznění v nebezpečné pasti, ale také hasiči pod vedením chladnokrevného a odvážného Michaela O'Hallorhana. Je to závod s časem, závod, v němž padají masky a na povrch vyplouvá pravá a často nečekaná tvář jednotlivých postav. O poslední odvážný kousek se pokusí Doug s Michaelem, kteří chtějí odpálit obrovský rezervoár na střeše mrakodrapu, obsahující téměř dva miliony galonů vody. (TV Nova)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (565)

Marigold 

všechny recenze uživatele

Před dávnými časy ten, kdo neviděl Skleněné peklo, byl naprosto mimo. Maminka mi ten film nechtěla dovolit, takže jsem si musel pár let počkat, ale nakonec ani co většímu mi tahle špička mezi katastrofickými filmy náramně zachutnala. Skvěle vystavěný příběh podle pravidel žánrů, výtečné herecké výkony a napětí do poslední minuty. Tak sa robí katastrofa! Lepší než knižní předloha a všechny katastrofické filmy, které znám. Dokonce ani efekty nepůsobí dnes nijak směšně... ()

Falko 

všechny recenze uživatele

Ako je uz v komentaroch casto spominane, aj ja povazujem tento film za jeden z najlepsich katastrofalnych filmov, ake som videl. Dlzka filmu a mozno pre niekoho nudne dialogy boli podla mna dolezite pre spoznanie hrdinov vo filme, pretoze jakmile im slo o zivot, viac mi na nich zalezalo. Presne tuto chybu urobil reziser Wolfgang Petersen pri natacani POSEIDONU (2006), kde to rychlo odflakol na 90 minut a utek ludi z lode nebol az tak napinavy. V tomto filme nezabudnem na vybuch plynu na poschodi a nasledne splhanie alebo vybuch prave vo chvili, ked siel dolu vytah plny ludi. Reziser John Guillermin natocil o 2 roky neskor druhu verziu KING KONGA (1976), kde si zahrali Jeff Bridges a Jessica Lange a na ktory nedopustim, pretoze som nim v detstve vyrastal. Film Sklenene peklo mal az 8 nominacii na Oscara, z toho ziskal 3 za kameru, strih a piesen. Medzi dalsimi nominaciami boli aj kategorie najlepsi film alebo herec vo vedlajsej ulohe Fred Astaire, ktory je znamy a slavny tanecnik z muzikalov z 30-tych rokov. Avsak na Oscaroch z roku 1975 si sosku za najlepsi film roka prevzali producenti za dramu KMOTR 2 (1974) a Fredovi Astairovi sosku vyfukol Robert De Niro za ulohu uz v spominom filme KMOTR 2...27.02.2010 ______ Steve McQueen - (Veliteľ požiarnikov Michael O´Hallorhan) +++ Paul Newman - (Architekt budovy Doug Roberts) +++ William Holden - (Jim Duncan) +++ Faye Dunaway - (Susan) +++ Fred Astaire - (Harlee Claiborne) +++ Richard Chamberlain - (Roger Simmons) +++ O.J. Simpson - (Harry Jernigan) +++ Robert Vaughn - (Senátor Gary Parker) +++ Robert Wagner - (Dan Bigelow) +++ Hudba: John Williams +++ ()

Reklama

Matty 

všechny recenze uživatele

Výkladní skříň filmů o lidech konfrontovaných s vlastní smrtelností a zřejmě to nejlepší, co katastrofický cyklus v sedmdesátých letech přinesl. Během čtyřicetiminutové expozice jsou nám představeny téměř všechny důležité postavy (vyjma McQueena, na kterého si jako na hlavní hvězdu večera musíme ještě chvíli počkat), jsou utvořeny páry, které následně mohou být rozdělovány a spojovány i načrtnuty subsvěty (zejména bohatí vs. chudí, později také civilisté a hasiči), jejichž střetávání bude zajišťovat dynamiku filmu. Na projekt vycházející ambiciózně ze dvou knižních předloh a dirigovaný dvojicí vyhraněných osobností (Guillermin režíroval herce a staral se, aby všechno drželo pohromadě, Allen si jako producent ošéfoval akční a trikové scény) je Skleněné peklo uspokojivě konzistentní, byť mu během poslední hodiny trochu dochází kyslík. Scény napínavé bez ohledu na to, nakolik (ne)sympatická postava se nachází v ohrožení, prozrazují hitchcockovskou školu. Stejně tak vedení naši pozornosti k možným zdrojům budoucího neštěstí (příčinu požáru vidíme jako první bez přítomnosti jakékoli postavy). Nenápadně, ale důmyslně film pracuje s barevností jednotlivých scén – od chladně modrých a zelených odstínů se přechází k „hřejivým“ barvám ohně, jež vizuálnímu stránce postupně začne dominovat. Přes rozdrobení děje do mnoha individuálních dramat, ne vždy nejelegantněji integrovaná do jádra vyprávění, neztrácíme ze zřetele, že oheň se šíří po celém mrakodrapu a v ohrožení jsou desítky lidí. Nejbezbrannější jsou v konzervativním duchu katastrofických filmů přirozeně ženy a děti, zatímco mužští hrdinové zosobňují vedle chamtivosti a zbabělosti zejména neohroženost, tvrdou fyzickou práci a hrdinství. Na vině jsou prohnilí jednotlivci, nikoli systém a není problému, který by se nedal vyřešit návrat k tradičním ctnostem, což Američané po destabilizujících 60. letech a aféře Watergate potřebovali slyšet. Princip je jednoduchý, cíl jasný, prostředky okázalé, zábava zaručena. 80% Zajímavé komentáře: tron, choze, genetique, Rex Mundi, Ony, agathon ()

H34D 

všechny recenze uživatele

Jaká ironie, že zrovna když člověk postaví natolik monumentální dílo jako třeba loď, kterou prý nedokáže potopit ani bůh, či elegantní prosklený mrakodrap takřka dotýkající se nebes, tak se při první příležitosti hned něco doslova posere... Naštěstí zde máme charizmatické duo odvážných hrdinů ve složení Newman-McQueen, kteří se nebojí použít své mužné paže a nasadit životy pro pořádnou porci diváckého napětí. Skleněné peklo je Katastrofický film s velkým "K", na docela uvěřitelné zápletce vystavuje úzkostný, ale neúnavný boj o přežití proti ohni, ze kterého není úniku. Na jednu stranu nejen, že se nevyhýbá, ale vlastně i přímo zakládá klasická katastrofická klišé, ovšem na stranu druhou nepůsobí vůbec násilně a jaksi k tomuto filmu patří. Oceňuji komplexní pojetí, ale možná bych uvítal více technických detailů. PS: Opravdu zvládne helikoptéra unést výtah plný lidí? 8/10 ()

B!shop 

všechny recenze uživatele

Allen byl na katastroficky filmy machr, respektive natocil dva vrcholy zanru, tenhle a Dobrodruzstvi Poseidonu, ktery se mi sice libilo vic, ale i tak je tohle parada. Film ma v podstate jen dva problemy. Neco se zacne dit az po 45 minutach a zhruba v tyhle dobe se teprve objevi na scene McQueen, takze by filmu nejaky zkraceni urcite prospelo. Druhej problem jsou neustaly venkovni zabery na mrakodrap, kdy chvily hori jedno okno, pak je znova zaber a okno zacne horet jinde, za chvily znova a okna, co horeli, jsou jako novy a nehori a zas zacne nekde jinde a tak furt dokola, coz pusobilo docela divne. Jinak triky jsou az na neco malo vyjimek obstojny i dneska a navic se film muze oprit o skvelyho Newmana. McQueen spatnej neni, ale je tu misty dost upozadenej a nijak zvlast skvele nehraje. Jedinej, kdo me rozciloval, byl Astaire, kterej vypadal jak teplej dedek a prislo mi, ze by tam nejradsi zacal tancovat. A za to dostane jeste nominaci. Celkove slabsich 5*. ()

Galerie (63)

Zajímavosti (44)

  • Během natáčení došlo na jedné scéně ke skutečnému požáru a Steve McQueen (O'Halloran) ho pomohl skutečnému hasiči zlikvidovat. Jeden z hasičů, který McQueena nepoznal, herci řekl: „Moje žena tomu neuvěří.“ McQueen na to odpověděl: „Ani moje.“ (džanik)
  • Těsně před začátkem požáru na 81. patře se objevuje muž, který říká staršímu páru, že obchodní kanceláře dosahují pouze do 80. patra a patra 81-120 jsou výhradně rezidenční. Nedlouho poté, co dorazí O'Halloran (Steve McQueen), požádá Jernigana (O.J. Simpson) o seznam obchodních nájemců z pater 81-85, na což Jernigan odpovídá: „Většina se ještě nenastěhovala a ti, kteří ano, tady večer nejsou.“ Jak ale řekl muž dříve, na těchto podlažích se nenacházejí obchodní nájemci, ale jen byty. (vojacekr)
  • Exteriéry se točily na hotelu Hyatt Regency v San Franciscu, kterému se matnou kresbou „přidalo“ dalších padesát pater. Použily se také miniatury. (džanik)

Související novinky

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson

11.04.2024

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve středu 10. dubna v nevadském Las Vegas bývalý profesionální hráč amerického fotbalu, úspěšný herec a později jedna z nejkontroverznějších osob americké kultury a… (více)

Reklama

Reklama