foto

Steve McQueen

  • nar. 24.3.1930
    Beech Grove, Indiana, USA
  • zem. 7.11.1980 (50 let)
    Juárez, Mexiko

Biografie

Když mu bylo půl roku, otec ho opustil a později tak učinila i jeho matka. Malý Steve vyrůstal na farmě v Missouri u svého strýce až do svých dvanácti let, kdy se odstěhoval za svou matkou do Los Angeles. Zde se připojil k pouličnímu gangu a začali s ním být velké potíže. Matka ho poslala do školy pro "neposlušné" chlapce Boys Republic. Steve se odtud pokoušel útéci, ale byl vždy chycen. Zde ho ale nakonec dokázali zkrotit. Připojil se k námořnictvu a později byl přijat do Actors Studia. Poprvé se objevil v malé roli Fidela ve filmu NĚKDO TAM NAHOŘE MĚ MÁ RÁD.

Velká hvězda se ze Steva stala díky slavnému westernu SEDM STATEČNÝCH, v němž ztělesnil Vina, jednoho z hrdinů bránících vesnici před nájezdy banditů. Mazaný kapitán Virgil Hilts, který se snaží uprchnout ze zajateckého tábora pro nejproblémovější spojenecké vojáky ve válečném snímku VELKÝ ÚTĚK. Arogantní inženýr Jack Holman, který se neustálé dostává do konfliktů na dělové lodi, plavící se po čínské Velké řece v dramatu THE SAND PEBBLES (nominace na Oscara 1967). Úspěšný obchodník Thomas Crown, jehož možný zločin vyšetřuje Faye Dunaway v kriminálním dramatu PŘÍPAD THOMASE CROWNA. Poctivý policista Frank Bullit pátrající na vlastní pěst v akční kriminálce BULLITŮV PŘÍPAD. Zkušený podvodník Boon Hogganbeck ve filmovém podobenství díla Williama Faulknera POBERTOVÉ. Vězeň Carter Doc McCoy splácející vyloupením banky laskavost ve filmu Sama Peckinpaha ÚTĚK. Patrně svou nejlepší roli vytvořil v roce 1973, když zobrazil na doživotí na Ďábelských ostrovech odsouzeného Henriho Charriera, který se vyznačuje obří touhou po svobodě ve filmu podle autobiografických pamětí MOTÝLEK. Racionální a nebojácný šéf hasičů Michael O'Hallorhan likvidující požár mrakodrapu v kultovním katastrofickém dramatu SKLENĚNÉ PEKLO.

King of cool nejčastěji hrával odvážné a tiché hrdiny, kteří se vrhají do nejrůznějších nebezpečí. McQueen se nikdy nenechal zastupovat kaskadérem a veškeré scény si odehrál sám, ať už se jednalo o skoky, pády nebo životu nebezpečné automobilové honičky. Rychlým kolům holdoval i v soukromém životě. V šedesátých letech byl nejlépe placeným hercem. Měl reputaci lakomce, přesto štědře finančně přispěl škole Boys Republic, bez které by se nikdy nestal tím, kým se stal (jak sám tvrdil). Steve McQueen je synonymem dobrodružných, kriminálních, napínavých snímků té nejvyšší úrovně, přesto se jedná i o jednoho z nejlepších charakterních herců vůbec. Nádor na plíci ukončil McQueenův život v pouhých padesáti letech.

Taxikář

Herecká filmografie

Producentská filmografie

Filmy

1966 Nevada Smith

Dokumentární

1971 On Any Sunday

Host

TV pořady

1981 The 53rd Annual Academy Awards (TV pořad) - a.z.
1967 The 39th Annual Academy Awards (TV pořad)

Fanoušci tvůrce

<< 1-20 >>
všichni fanoušci
(924)