Plamen a Citron

• Dánsko Flammen & Citronen (více)

Kodaň, 1944. Dánsko je okupováno nacistickým Německem. Plamen a Citrón jsou dva bojovníci hnutí odporu pověření likvidací dánských informátorů Gestapa. Později přijímají rozkaz od svého velitele zabíjet také Němce. Ale když je Plamen pověřen zabít svou milenku Ketty, záhadnou stockholmskou kurýrku, začíná pochybovat o svém úkolu a snaží se zjistit, kdo Ketty ve skutečnosti je. V boji za svobodu jsou najednou všechny strany šedé a pomalu přestává být jasné, kdo je přítel a kdo protivník. Natočeno podle pravdivých událostí. (lenuse)

ZkuKol

Kronika dánských odbojářů natočená v ČR. Mikkelsen je naprosto nekompromisní a film je prostě jeho. Příběh je zajímavý, zábavný a spletitý, výprava poctivá a kamera dynamická. Akční scény jsou přehledné a mají koule. Ole s producenty jakoby se báli střihat a tak tato přehlídka jednotlivých akcí moc lineárně nesedí, gradace je vždy v rámci epizody, nikoliv celku a ač je občas používána skvěle postmodrní zkratka, často se buď zbytečně popisně vysvětluje, nebo jsou tu vysloveně zbytečné scény. Mít to 100 minut a silnější linearitu a gradaci děje, máme evropský velkofilm se vším všudy:-( Plamen a Citron zabíjejí nácky v Kodani a okolí tak dlouho, až zjistí, že se nejen ucho utrhává, ale že si ani nemůžou být jisti, že vždy byli na té správné straně... 70% ()

DavidS.

Druhá světová válka, odboj, otázky viny a neviny, kolaborace a hrdinství a především tenká hranice, která je odděluje... Tentokrát v dánském vydání, které nabízí zajímavé herce, dobové reálie, ale bohužel také nezáživné a zdlouhavé podání samotného příběhu...Nabízí se srovnání zejména s Verhoevenem a jeho Černou knihou, která však byla mnohem vydařenější a podmanivější... ()

leon_id

Velmi sebevedome valecne drama, ktere vypravi o danske odbojove skupine v cele s vybornym Mads Mikkelsenem. Stejne jako tohle komando operovalo ve valecne zone, cely snimek na me pusobi syrove a bez zadnych okazalych gest. Nikdo tu neni zbytecne idealizovan, takze si kazdy muze sam udelat nazor na pocinani hlavnich hrdinu, na ktere se da divat z mnoha pohledu. Cele filmove zpracovani tehle danskych "bratri Masinu" na me pusobi velmi prijemnym dojmem a jiste se k nemu jeste nekdy v budoucnu vratim 70% ()

Evonichna

Po dlouhé době zase film, který mne nadchl. I když trvá přes dvě hodiny, nenudil mne a bavila jsem se od první minuty. To, že příběh je podle skutečné události, celý děj jenom podtrhává a dává mu větší váhu. Herecká dovednost Mikkelsena i Lindharta byla k nepřehlédnutelná. ()

The_Second

Po stránce režie, hereckých výkonů a hudby se jedná o téměř bezchybný počin, ale na kolena to sráží scénář a hlavně délka filmu, zkrácení o půl hodiny by jedině pomohlo. ()

F.W.Colqhoun

Vidět Micka Hucknalla střílet nácky není nijak překvapivé - co čekat od někoho, kdo zpívá v Simply Red? Přestože mě trochu odrazoval zdánlivě silly název (o dánském odboji nemám ánung), vášeň pro severský film nade mnou u pokladny zvítězila a jsem rád. Když pominu Pancharty, které mají s nácky společné jen kostýmy, od Černé knihy jsem asi neviděl lepší druhoválečnej film. Celé mi to trochu připomnělo Strachovu vynikající Operaci Silver A. Dokonce jsem jak podezření, jestli nápad trochu polidštit český odboj nepochází odtud. Až po shlédnutí jsem zjistil, že český dvoudílný projekt je o rok starší... "Válka mi nevadí. Alespoň bylo co dělat. Dnes už je všechno takové šedé..." zazní z úst jedné z klíčových postav a to je to, co mne na filmu zaujalo nejvíc. Němčouři jsou chytří jako opice, národní socialismus se jim zdá naivní, špičky dánského odboje s nimi kšeftují, rozkazy přicházejí u Anglie a už ve čtyřiařtyřicátém se diskutuje o tom, jak a s čí účastí budou po válce probíhat školní přednášky. Zobrazení zmatku válečného stavu, kdy jsou člověku nakonec bližší Ti, proti kterým se bojuje, se myslím povedlo fantasticky. Strašidelné je pozorovat, jak může teroristický přístup dávat smysl. Válečný film jako noir. Sladké. Jak konstatovali mnozí, vychvalovat tradičně vynikajícího Mikkelsena nemá smysl, ale minimalistický Thure Lindhardt ho * ehm * přestřílel. A co Karel? Dobrý. Ve kterém dalším filmu hrají dva Bondovští záporáci? ()

kolemjdouc

Reálné obrázky z války kterou tam nikdo nechtěl.A Mata Hari rolí Ketty.Tohle není film na který jen tak zapomenete.Je bez nějakých přepálených scén.Vynikající kamery,exteriéry a výkony herců Mikkelsena Lindherta byly velice působivé.Škoda že severské tvorby je stále málo.Míň jak šafránu... ()

Mantis

Dobrý válečný film, kde není vše černé a bílé. Některé scény opravdu stoji za zamýšlení (např. Flammen a šéf gestapa). Za zmínku stoji i to, že se ve filmu mihne i česká věta (téměř na konci, scéna s náklaďákem): "To je dobrý". ()

vander19

Výborný snímok natočený škandinavskovskou precíznosťou a pritom s výborným hereckým osadením. Je to skôr partizánsky film ako vojnový. Mňa ako fanúšika oslovil, aj keď je otázne koľko z toho bolo čerpané z reálu a koľko si scenáristi vymysleli. Trochu inak ako som bol zvyknutý som v tomto filme vnímal Madsa Mikkelsena. On mi prišiel ako tak mierne vystresovaný (tak niet sa čomu čudovať, aké mal povolanie), pritom mi vždy príde ako kľudas čo vytiahne nôž a narobí masaker ako mäsiar na bitúnku. ()

janesX

Ja si myslím, že keby toto videli obaja skutoční hlavní aktéri, asi by sa poriadne chytali za hlavy. A myslím si ešte, že ani režisér, ani scenárista (vlastne je to jedna osoba) nemajú o vojne ani len páru a spraviť z tejto témy gangsterku (či čo to bolo), kde odbojári sa správajú jak neviditeľní, je až trestuhodné. Film má technicky dobrú úroveň a mohlo by sa zdať, že pod tri sa ísť nedá.. ale dá sa ísť aj pod tri. 42,5%. ()

sona123

Bylo to opravdu dlouhé a zamotané. Téma zajímavé, navíc mám vždycky ráda, když na konci, pokud je to podle skutečné události, napíší, jak všechno dopadlo dál, jak kdo žil, nebo nežil...Přišlo mi to trochu třeba jako Želary - autor sežene peníze a má možnost natočit dílo zobrazující kus dějin. A tak, ve snaze si skutečně užít svých "5" minut slávy, ztrácí nadhled a točí a točí a zatím se mu vše - myšlenky, emoce, napětí, zápletka - rozpustí v desítkách minut navíc. A to je škoda, hodnotila bych jinak určitě výš. ()

Mikino00

Dánové si chtěli natočit válečný film o svých hrdinech ve velkém, hollywoodském stylu, no a dopadlo to hrozně. Je to samé střílení a v podstatě tam nic moc vysvětleno není. ()

kubyno

Nevím, ten příběh mi připadal hlavně ve druhé půlce trochu divný, ale to bylo asi tou zamotaností. Délka mi asi nijak nevadila, snímek byl poutavý celou dobu. Dánská atmosféra funguje suprově, ale film stojí na Madsovi a Thurem - to je opravdu parádní dvojka. Hudba pěkná, takže zase jeden pěkný severský zážitek. ()

ddf76

Ze Mikkelsen umi vyborne zahrat sve role, to je nosenim drivi do lesa :). Skvele mu sekunduje Lindhardt v roli Plamene. Cast filmu se natacela v Praze (veta Tak dobry zazni od fotografa na konci filmu). Christian Berkel je vyborny nemecky herec, ale posledni dobe hraje samy nacky. P.S Posledni cast filmu je vyborna, jak Mikkelsen pali do nacku. Pokud nekdo ma rad tyto filmy z valky, doporucuji film Armada stinu http://www.csfd.cz/film/32549-armada-stinu-armee-des-ombres-l/ . ()

ypres.bass

Kam můžeme zajít ? Kdo je přítel a kdo ne? Je spojenec spojený s námi nebo s někým jiným? Čí smrt může být ku prospěchu? Může být něčí smrt ku prospěchu? ()

modista

Charakteristika němců nebyla dobře vykreslena, Abwehr a Gestapo nebyli žádní jelimani aby dopustili nechat hodovat celou tlupu odbojářů v hospodě a vymýšlet svoje akce.. právě tak rusovlasý Plamen by s tou zrzavou palicí dlouho na svobodě nepobyl - opět tendence dělat z němců blbce a to ať už jde o Dány nebo Amíky. ()

Všežrout

Z části v Čechách natočené okupační drama, které bohužel sráží velká míra nekonspirativního jednání účastníků dánského odboje. Vzhledem k tomu, jakým způsobem Plamen a Citrón páchají odbojovou činnost, by musely být všechny německé represivní složky při jejich odhalování neschopné jako Švejk na srbské frontě. O reálných skutečnostech viz http://en.wikipedia.org/wiki/Jorgen_Haagen_Schmith a http://en.wikipedia.org/wiki/Bent_Faurschou-Hviid ()

rounen

Vyníkající Drama, plné zvratů, z období konce 2. světové války... děj se odehrává v Dánsku v Kodani... natočeno to bylo výborně, pro mě jeden z nejlepších filmů od Madsena.... ()

V lednu k filmům i přednáška a výstava

V lednu k filmům i přednáška a výstava