Plamen a Citron

• Dánsko Flammen & Citronen (více)

Kodaň, 1944. Dánsko je okupováno nacistickým Německem. Plamen a Citrón jsou dva bojovníci hnutí odporu pověření likvidací dánských informátorů Gestapa. Později přijímají rozkaz od svého velitele zabíjet také Němce. Ale když je Plamen pověřen zabít svou milenku Ketty, záhadnou stockholmskou kurýrku, začíná pochybovat o svém úkolu a snaží se zjistit, kdo Ketty ve skutečnosti je. V boji za svobodu jsou najednou všechny strany šedé a pomalu přestává být jasné, kdo je přítel a kdo protivník. Natočeno podle pravdivých událostí. (lenuse)

kubilov

Když nacisté 9. 4. 1940 „dobili“ Kodaň, okamžitě začala vznikat protinacistická odbojová buňka, na jejíž vrchol se během několika let vypracovali nekompromisní a výrazně levicově orientovaní agenti Plamen a Citron, kteří velmi významně pomohli k narušení plánů hlavního pohlavára a šéfa dánské odnože gestapa, Karla Heinze Hoffmana, a i k pozdějšímu pádu nacistické moci v Dánsku. Výtečný film, jakých je o protinacistickém odboji (kdekoliv) jako šafránu, tedy.. těch skutečně kvalitních. Zde navíc hlavní dvojka Thure Lindhart a Mads Mikkelsen vyloženě válí, jinak se jejich představení popsat nedá. ()

LuckyK

Docela strhující pohled na dánský odboj, který to dělal dost netradičně a pokud opravdu v takovém stylu, tak se naši s Heydrichem mohou jít klouzat. Opravdu se s tím nemazali, alespoň ve filmu. Výborná hudba, psychologie postav, jen se mi nějak nezdá, že by unikali tak dlouho, když bezstarostně nechávali po sobě stopy všude, vůbec se neschovávali, žádné silniční kontroly. Našince potěší záběry od nás, především z Nové Louky v Jizerkách. ()

jack_scott

Vynikajicí drame komornějšího typu s historickým podkladem na úrovni - i tak by se dal snímek charakterizovat. Čekal jsem od snímku kde co,ale překvapoval mne dlouho, a vždy jen příjemně. Hlavně scénář byl poměrně neotřelý, líbí se mi že snímek se ničeho nebojí... Vzhledem k místu původu je prostřředí velmi exotické, však kdo se v česku vyzná v dané problematice dánského odboje... Jinak se mi kromě hereckých výkonů velmi líbil i efektní konec, díky čemuž se pro mne snímek stal skutečně jedním z nejlepších snímků v této kategorii,co jsem kdy viděl. 95% a *****. ()

Phex

Film s debilním názvem, kterému jsem původně chtěl dát jen 3 hvězdičky pro zdlouhavost a ukecanost. Pak mě došlo, že tyto dva jinde otravné atributy v tomto snímku pomáhají celkovému dojmu. Vše se oběma hrdinům, dánským odbojářům, totiž postupně rozpadá, ztrácí se jistoty, věří se čím dál více pouze dojmům a taky špatným lidem - jedno ale zůstává - přesvědčení, že s nepřáteli (Gestapo, Abwehr) se nemá vyjednávat, ale rovnou jim palice plombovat olovem. ()

maraHCV

Film který rozhodně nenudí a Mads Mikkelsen je v něm největší tahoun!Škoda že skvělý Christian Berkel nedostal větší prostor! ()

DonBraso

Vítejte Dánský odboji.Plamen a Citron jezdí autem všude včas,střílí většinou naprosto přesně a mají prostě svůj styl.Zajdou si občas do hospůdky pro nějaký rady od velitele a zas hurá do auta na další misi.Je to bohužel těžká rutina,která filmovýho diváka spíše rozpoloží v kulku.Stopáž by byla hodna zkrácena o dobrých 30minut,protože nějaký dramatický orgie se tedy nekonají vůbec.Člověk dostane spíše informativní záležitost jak to šlo v dobách v Dánsku.Jednu chvílí se začíná hrát i na city a trochu místama menších afér ve vnitru organizací,což má být nejspíš menší žoviální napětí a člověka to má utáhnout v dalších pár minut,ale vcelku to vyšumí po 5minutách,kdy zas jedem do Stockholmu tedy do Lucerny na pokec ke kulátému stolu.Trochu se dívím,proč je zastoupeno tolik států,když lokací ve filmu je žalostně málo,což určitě nepřidá.Mikkelsen drží face jako vždycky a ani hrát nemusí,on to charisma prodá všude,což určitě zná i Stine Stengeda,která už s ním hrála v Setkání v Praze.Ano Mads zná Prahu jako svý boty už:) Chvilku vyšetřování mě sice zabavilo,začátek super,ale jak jsem psal,nic nového pod sluncem a určitě ne tak silný film jak jsem čekal.Na druhou stranu ty Němci museli hodně chlastal pivo,když o Plamenu později věděli jak vypadal,ale on mezi nima přímo byl jak ryba ve vodě. ()

solisoli

Skutočný príbeh, akosi nie moc pôsobil skutočne. Dej sa odohráva v Kodani roku 1944, v čase okupácie nacistami. Odbojári Plameň a Citrón si vražili cez deň bez povšimnutia okoloidúcich, koho sa im zachcelo. Nevadilo keď išlo aj o omyl a doplatili nevinní. Táto fraška nabrala na obrátkach, keď na nich bola vypísaná odmena a Citrón sa voľne pohyboval po kaviarňach, hoteloch a dokonca aj v útrobách samotného Wehrmachtu. Druhý statočný hrdina Plameň vbehol do obchodu pod hrozbou zabitia, vyraboval ho, pretože potreboval svojej družke a dcére spraviť hostinu. Teraz majú za to postavené pomníky, tak to vykreslil scenár a réžia. Okrem toho slabá kamera a mnoho prázdnych scén. ()

aannemer

Dvě hodiny neskonalé nudy, které jen nepatrně oživily hlášky německých vojáků v češtině na konci filmu. Intošácké onanie zde hodnotících mi jsou opravdu záhadou. Jednu hvězdu ze sympatie k Mads Mikkelsenovi, jinak fakt nedoporučuju. ()

BarGoldstein

Dobrý, zajímavé téma i bezva zpracování. Jenom mě zarazilo, kde Dánové nabrali to rusácký přesvědčení, že diváci jsou poloviční imbecilové, když jim předkládají k uvěření scénu, kde si jednoho zrzavýho a jednoho brejlatýho prasečkáře přijede vyzvednout půldruhé divize elektrikářů, který se z nich roztřesou strachy, když první 4 picne brejloun na schodech a pak si tam málem netroufnou jít. ()

frenkie

Filmy s tématikou odboje mám hodně rád(holandská Černá kniha nebo francouzké Agentky neměli chybu). Tento dánský film patří rozhodně mezi kvalitní příspěvky do tohoto žánru. Hodně jsem hlavním hrdinům fandil, ale tak nějak jsem tušil, že nedopadnou zrovna dobře. Ve filmu je skutečně hodně dialogů, ale neřekl bych, že ke škodě filmu. Oba hlavní herci odvedli dobrou práci, což hlavně u M.Mikkelsena nemůže překvapit, on už dávno patří mezi evropskou špičku. Nedalo mi to, abych se nezamyslel nad tím, proč současní čeští filmoví tvůrci nejsou s to natočit takový snímek o našem odboji za druhé světové války. Dosud natočená díla jsou buď již poněkud stará a příliš černobílá, nebo prostě špatná. Že by nedostatek invence, nebo peněz? Možná obojí. Takže za 4*. ()

JimJam

Výborné odbojářské drama které naší kinematografii chybí. Trochu však bylo zamlčeno, že Dánsko mělo ze všech okupovaných zemí nejmírnější režim, jinde by si asi hlavní hrdinové takové jednání nemohli tak dloho dovolovat a pracovat bez odhalení. Mads Mikkelsen byl tradičně skvělý, Thure Lindhardt byl pro mě neznámý, ale odvedl vynikající výkon. ()

surprise

Je zajimavé, že mi ještě nemáme film o Mašínech, ale o dánských odbojářích, kteří možná zabíjeli i nevinné, film natočit pomáháme. Uslyšíte i češtinu a to na vteřinu a spíše nechtěně. Podstatné je však, že film se povedl. Má spád, napětí, psychologii postav, kontroverzní téma dle skutečné události. Chválím a doporučuji. ()

Legi36

Jeden z mála válečných filmu co mně dostal!!Temná realistická podívaná pod pokličku dánského odboje. Dva popravčí odboje zjišťují, že ne všichni odsouzení jsou škůdci státu. Velmi pomalý děj a temné počasí dodává depresivní nádech během celého filmu. Beznaděj, vidina nekončící války. Herci hráli všichni velmi civilně bez přehrávání a to velmi utvrzovalo ve skutečnosti příběhu. Poprvé se mi stalo,že se mi líbil film od severských sousedu!! ()

Mates Hradecky

Westernový příběh dle skutečné události z prostředí dánského odboje.Jeden si říká Plamen /dle barvy vlasů-celý Vašek Neckář za mlada/ a druhý Citron /přezdívka nejasná-Vietnamec to není,snad podle jaterní cirhózy/. Čistí ulice města od kolaborantů a zrádců a brousí si zuby na vysokou-démonického šéfa gestapa s účesem ála Karel Hála.Vše vygraduje v závěrečném souboji ve stylu-my jdeme do finále a za všechno vážně dík...možná přijde i kouzelník ! ()

Mark1983 odpad!

Tyhle ty nudné válečné-neválečné filmy, kterými chtějí dnešní filmaři zapůsobit na mě působí jako fraška. I když tehdy též existovaly určité odboje či povstání proti fašismu, ale tehdy ti lidé to celé kompletní dění prožívali zcela jinak. Byl tam strach, nepopsatelné utrpení, válka se vším všudy, boje na život a na smrt. Ale tyhle ty dnešní válečné filmy jsou nemasné a neslané, jako by se filmaři pokoušeli válečný stav bagatelizovat. Když se dnes nějaký OPRAVDU válečný film povede tak to je zázrak, protože když filmaři sází hlavně na psychologii tak to pak ve filmu vypadá jako by se tenkrát takřka nic nedělo, a proto se mi tahle filmařská kreativita nelíbí. ()

Chicharron

Popravdě je to slabé jak čaj... Dánové se asi doslechli, že se Norové chystají natočit Max Manuse a tak museli taky přispět se svou "troškou do mlýna", aby veřejnost neznala Dánsko jen díky účasti v SS divizi Viking a Nordland... To co se odehrává ve filmu je ovšem jedna velká bída a norskému velkofilmu to nesahá ani po kotníky (71% proboha za co?). Odbojáři pobíhají po Kodani a blízkém okolí, za dne jen tak bez tlumičů střílí po "zrádcích národa", nechávají naživu spoustu svědků a někdy plánovaných cílů, protože se nechají zatáhnout do konverzace a vraždu si rozmyslí. Zejména zrzavá kštice týpka, kterému říkají "Flammen" musí být velmi dobrým poznávacím znamením pro všechny svědky a skvělým vodítkem pro Gestapo, ale proč si nezajít na pivko do hospody plné německých vojáků, že? No jestli je toto podle skutečné události, tak to dopadlo jak to dopadnout muselo, protože tak tupé odbojáře v jiných filmech o protinacistickém odboji najdete stěží... ()

Rupmen

Dánské filmy mám rád. Tady se ale ukazuje, že i Dánové dokáží natočit strašnou slátaninu. Nikdo není dokonalý. Haj hou. ()

V lednu k filmům i přednáška a výstava

V lednu k filmům i přednáška a výstava