Probuzení tmy

• USA The Seeker: The Dark Is Rising (více)

Will Stanton, nejmladší ze šesti bratrů, se s otcem, profesorem fyziky, matkou a malou sestrou Gwen nedávno přistěhoval z Ameriky do Anglie. Jako nejmladší z chlapců je terčem nejrůznějších vtípků svých bratrů, kteří si ho zrovna dobírají, že může oči nechat na hezké dívce ve školním autobusu – Maggie Barnesové. Rodina Stantonových dostává pozvání, aby o Vánocích přišla do sídla slečny Greythorneové na punč. Pozvánku předává slečnin společník a šofér Herriman. Na Vánoce přijíždí domů i bratr Max, student, a Will musí nakonec spát na půdě. A brzy nato se začnou dít podivné věci... Dva venkované – pan Dawson a starý George – předpovědí bouři a neklidné dny. V noci skutečně sněží. Will dostane jako dárek k narozeninám kožený pásek od bratra Stephena, který slouží v armádě, a jde koupit vánoční dárek pro Gwen. Je ale zatčen dvěma policisty, kteří tvrdí, že nákup nezaplatil. Podaří se mu dostat ven, na obloze se kupí výhrůžná hejna ptáků. Will pochopí, že se s ním něco podivného děje... Na návštěvě u slečny Greythorneové zajde do parku, kde spatří strašidelně vypadajícího jezdce. Brzy za ním přijde sama slečna Greythorneová, Merriman a oba venkované, aby mu sdělili, že patří – stejně jako oni – k Dávným. Je  prý Strážcem šesti znamení světla. Před tisíci lety svedlo světlo vítěznou bitvu s tmou, představovanou podivným jezdcem v kápi, teď se ale tma opět pokouší ovládnout svět. Moc světla je ukryta v šesti znameních. Pět z nich je hmotných –z kamene, bronzu, železa, dřeva a vody. Šesté je ale v nitru; snad v nitru duše? Víc mu Merriman nesdělí. Will, vyvolený Strážce, musí do pěti dnů všech šest znamení najít, jinak svět propadne zlu a pohltí ho temnota... A brzy se o tom Will přesvědčí: když si vymkne kotník a matka zavolá lékaře, přijde místo něho jezdec, který se dokáže proměnit v libovolnou osobu. Will pochopí, že nastal čas bojovat o znamení. Je mu sice divné, že Merriman hovořil, že je vyvolený „sedmý syn sedmého syna“ – a on se narodil jako šestý, matka mu ale se slzami v očích vypráví, že se narodil jako dvojče několik minut po Tomovi, který se ale brzy nato nevysvětlitelně ztratil a nikdo ho už nikdy nenašel... (TV Prima)

brasek odpad!

Detské fantasy... inak sa to hodnotiť nedá. Pôvodne som to ohodnotil ako odpad, ale verím tomu že pre deti do 10 rokov by to mohlo byť zaujímavé. Inak Jazdec ako Tma? Otrasné... výzorovo a aj jeho monológy. Film miestami sa pretaví z detskej fantasy na nudné a hlúpe dobrodružstvo, či vlastne nedobrodružstvo. 07/2019 Videné druhýkrát a znižujem hodnotenie na odpad. Toto je naozaj utrpenie najhrubšieho zrna! ()

kreion odpad!

tak toto je taký kus extrementu, že to v telke púšťajú až po polnoci-preistotu. Chcete stráviť 95 minút užitočnejšie? Pustite si redtube. ()

zodiak217

Wow...bol som naozaj prekvapený, keď som mal možnosť v televízií zhliadnuť tento film. Od začiatku si niesol svojskú atmosféru a stále niečím prekvapoval. Naviac námet boja svetla a tmy sa mi zdá veľmi originálny a spracovateľný na množstvo spôsobov. Obsadenie chlapca ako hlavného hrdinu, ktorý je najmladší a tzv. "vyvolený" taktiež pridalo na tajomne a dotváraní celkovej atmosféry. Miestami mi dokonca prebehli po tele zimomriavky aj výpravné scény boli robené veľmi dobre a zaujímavo. Tento film ma skutočne dostal, napriek tomu, že sa nejedná o žiadny "kinohit". Bolo to trochu fantasty, trochu reálne a to mám na filmoch skutočne rád. Každý má pravo trochu snívať a vypnúť z bežnej reality, dať priestor pre fantáziu. Tento film ma prekvapil a jednoznačne u mňa zabodoval i keď neokúzlil hereckými výkonmi ani hudbou. Možno som očakával iný koniec a nečakal som, že sa to skončí až takým happyend-om, kde sa podarí nielen vyhrať svetlu, ale aj zachrániť brata - dvojča hlavného hrdinu, no a zrazu strih a koniec. Možno som čakal trošku otvorený koniec, kedy sa dozvieme čo sa ďalej stane s Willom či mu ostanú schopnosti a zmení sa. To však nič nemení na tom, že aj tak je tento film naozaj dobrý a prekvapil ma. ()

BalbiJirka

Zajímavé téma, mě se to líbilo, člověk od toho nesmí tolik očekávat, ale přece jen ho to pobaví a místy je to velmi napínavé. Sice hned na začátku člověk ví, že světlo určitě zvítězí, ale i přesto je tam mnoho zajímavých momentů. ()

Ioanne

Nechyběly žádné náležitosti fantasy, bylo tu pár momentů, co měly atmosféru, ale to zpracování byla hrozná nuda. Celkově to působilo, jako kdyby někdo splácal oblíbené části a nápady z jiných filmů s tím, že si toho divák nevšimne. Ta hvězdička je za hlavího hrdinu, který byl ze všeho asi nejoriginálnější. ()

RolePlayer

Hodně slabá paralela na Harryho Pottera a jeho chrabrý hon za Viteály, navíc Christopher Eccleston jakoby z oka vypadl Voldemortovi. Za mě ne-e! ()

jjituska

I když jsem trochu věděla, do čeho jdu, řekla jsem si, že dám Probuzení tmy šanci. Trailer vypadal poměrně slibně. Ano - vypadal. To je všechno. Měl mě varovat už fakt, že jsem v celém kinosále byla sama. Snažím se být shovívavá, ale těch stupidit je na jeden film trošku moc. Pár světlých momentů, ale tím to hasne. Ještě bych se smířila s hlavním hrdinou, ten je i přes ten absurdní scénář poměrně sympatický, jenže pak už to je jenom horší. Jezdec jako ztělesnění zla?? Ale dejte pokoj! To už jsou strašidelnější ty havrani!..! Skupinku "Dávných", v čele s mentorujícím Ianem McShanem, bych odstřelila hned jak se tam objevili a v neposlední řadě ten scénář!!! (V první půl hodině se Will dozví, že šesté znamení je ukryto v lidské duši a v posledních pěti minutách filmu zjistí: "Wow - vždyť to jsem JÁ, to šestý znamení!!!" - v tu chvíli se člověk neubrání výbuchu smíchu). Knihu jsem nečetla, takže nevím, jestli má vůbec smysl zmiňovat, že Znamení, která ukrývají moc Světla, jsou roztroušena v průběhu tisíceletí jen v okruhu dvou kilometrů kolem jednoho Zapadákova nedaleko Londýna, kde čirou náhodou Hledač bydlí. A upřímně - já mít jeho moc, asi ji využiju jinak, než na podpalování mlýnů... Resumé: Jako vymejvárna mozku dobrý. Ale zkuste mi tu někdo po tomhle tvrdit, že Narnie je nejhorší fantasy všech dob. ()

Jardys88

Přesně po prvních 7 minutách mě tento film začal tak úděsně nudit a další hodina a půl byla čirým utrpením...Zajímavý příběh ale to tak asi vše....J. Jackson je jeden z nejnepříjemnějších mladých herců co sem kdy viděl....nehledě o celkovém dojmu z filmu, který vás hned na začátku navnadí školními skříňkami, kterými prochází paprsky slunce a hned vzápětí vás unudí k smrti. Shlédnutí celé hodiny a půl je opravdovým utrpením....marná a trapná snaha o fantasy... ()

numan

Ale no no. Přečetl jsem si všechny odsuzující komentáře na téhle stránce a přesto mi zvědavost nedala - a ejhle, viděl jsem příjemnou a jen mírně nablblou pohádku (k níž se jaksi nehodí žánrové škatule "Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy"), která mi docela zvedla náladu. Pokud taky pohádky rádi a Nekonečný příběh už jste párkrát viděli, myslím, že se nudit nebudete. Samozřejmě to není žádné veledílo, ale stokrát radši tohle, než mraky nadhodnocených rádobyinteligentních slátanin. ()

mikul odpad!

Jedna trapnější scéna za druhou, nesnesitelná hlavní postava a jedno velké utrpení, které jsem musel po 30 minutách vypnout. Před tímto filmem jsem viděl hvězdný prach a stmívání, tak sem měl trošku šoky.... ()

pirate

Rozhodně znám daleko lepší fantasy, protože zhruba hodinu filmu se nic moc záživného a zajímavého v rámci žánru fantasy neděje. Kupodivu i tak mě celý film bavil a udržel. Po té hodině se to začlo rozvíjet a efekty se trochu spravily a do konce filmu vše nabralo lepší směr. A na schopnostech chlapce není také nic nového. Lehkých 60% stačí. ()

Pythonator

Pozor, tma se probouzí. A má podobu nesympatického nedospělého prťavého Němčoura, o kterém se nám filmaři snaží namluvit, že by mohl jít do páru k úžasné dospělé roštěnce s tvářičkou Amelie Warner. Ha ha ha a ještě jednou ha. Srát tuhle dětskou erotiku do filmů, za to by se mělo zavírat. Zlatý Potracený Harold. ()

Bogano

Celý film jsem čekal až se začne něco dít, bohužel se tak nestalo. Zatímco "Dávní" jen postávají opodál a věří nesympatickému hlavnímu hrdinovi a jeho zvláštním schopnostem, tak hlavní záporák si po celý film vystačí jen s jízdou na koni a popisováním toho co všechno provede! Cestování časem je pak jen důkazem, že námět potenciál měl, ale nebyl využit ani v nejmenším (skoro vždy je "hrdina" zpátky dřív, než si divák uvědomí, že se časem cestovalo). Hvězdičku pak dávám za to, že mi popkorn vydržel přes půl filmu(utrpení trvá jen okolo 90minut) a taky mám rád sníh. ()

Prehistar_ odpad!

Na tenhle film se nedalo dívat a rozhodně to nebylo kvůli špatné kvalitě videa na megavideu. Už mě pomalu začínají štvát ty filmy typu "obyčejný kluk zjistí že je vyvolený". Prostě hrůza, strašné herecké výkonny, chabý scénář a naprosto trapné finále. Ztráta času. ()