Probuzení tmy

• USA The Seeker: The Dark Is Rising (více)

Will Stanton, nejmladší ze šesti bratrů, se s otcem, profesorem fyziky, matkou a malou sestrou Gwen nedávno přistěhoval z Ameriky do Anglie. Jako nejmladší z chlapců je terčem nejrůznějších vtípků svých bratrů, kteří si ho zrovna dobírají, že může oči nechat na hezké dívce ve školním autobusu – Maggie Barnesové. Rodina Stantonových dostává pozvání, aby o Vánocích přišla do sídla slečny Greythorneové na punč. Pozvánku předává slečnin společník a šofér Herriman. Na Vánoce přijíždí domů i bratr Max, student, a Will musí nakonec spát na půdě. A brzy nato se začnou dít podivné věci... Dva venkované – pan Dawson a starý George – předpovědí bouři a neklidné dny. V noci skutečně sněží. Will dostane jako dárek k narozeninám kožený pásek od bratra Stephena, který slouží v armádě, a jde koupit vánoční dárek pro Gwen. Je ale zatčen dvěma policisty, kteří tvrdí, že nákup nezaplatil. Podaří se mu dostat ven, na obloze se kupí výhrůžná hejna ptáků. Will pochopí, že se s ním něco podivného děje... Na návštěvě u slečny Greythorneové zajde do parku, kde spatří strašidelně vypadajícího jezdce. Brzy za ním přijde sama slečna Greythorneová, Merriman a oba venkované, aby mu sdělili, že patří – stejně jako oni – k Dávným. Je  prý Strážcem šesti znamení světla. Před tisíci lety svedlo světlo vítěznou bitvu s tmou, představovanou podivným jezdcem v kápi, teď se ale tma opět pokouší ovládnout svět. Moc světla je ukryta v šesti znameních. Pět z nich je hmotných –z kamene, bronzu, železa, dřeva a vody. Šesté je ale v nitru; snad v nitru duše? Víc mu Merriman nesdělí. Will, vyvolený Strážce, musí do pěti dnů všech šest znamení najít, jinak svět propadne zlu a pohltí ho temnota... A brzy se o tom Will přesvědčí: když si vymkne kotník a matka zavolá lékaře, přijde místo něho jezdec, který se dokáže proměnit v libovolnou osobu. Will pochopí, že nastal čas bojovat o znamení. Je mu sice divné, že Merriman hovořil, že je vyvolený „sedmý syn sedmého syna“ – a on se narodil jako šestý, matka mu ale se slzami v očích vypráví, že se narodil jako dvojče několik minut po Tomovi, který se ale brzy nato nevysvětlitelně ztratil a nikdo ho už nikdy nenašel... (TV Prima)

Šmoula

OMG!!! Tak žádná zběsilá fantasmagorická jízda se bohužel nekonala. Akorád nějakej malej pošuk běhal kolem baráku a hledal kamínky, aby si je připnul za páseček.... Nakonec kamínky našel, byl strašně moc rád a já mohl jít do meka, jinak bych asi z tý kokotiny zkolaboval. Ale to jsem to kritizování nějak vzal hopem, takže ještě musím dodat, že měl teda hledat po celým světě, ale zajímavý bylo, že se pořád pohyboval kolem baráku. Aby to nebylo málo, tak byl vybaven hustejma schopnostma, který využil tak maximálně na hraní s nožem. Takže celkové šlo prostě o stupiditu první kategorie a už se zase na nějak fantasy film "moooc teším"!!! ()

TomasKotlant

Ze začátku jsem nechápal, proč tu u toho filmu je tak nízké hodnocení. Rozvíjí se několik dějových linek, a ačkoliv je vše podáno dost naivně, dokázal mě film vtáhnout do děje. Nicméně s postupem času chrlil stále najivnější a najivnější obrazy toho samého. A když už se mi začalo zdát, že všechno do sebe začíná zapadat a přijde perfektní zakončení, přišel rychlý konec hodný telenovely a všechny ty rozvinuté dějové linky, které nabízely velkou možnost k vytvoření konce, který by to celé zachránil, byly nenávratně pryč. Zejména dějová linka s tou holkou, do které se zamiloval byla naprosto nevyužita a zmizela v propadlišti filmových dějin, načež do stejného místa zmizel i dojem z tohoto nadějného filmu. *** Ve zkratce: Super scéna s policajtama, tma, světlo, tma, tma, 7 + 7, 5 + 1. ()

Olík

Will je obyčejný třináctiletý chlapec, tedy až do doby než zjistí, že je dalším z řady rytířů světla bojujícím proti zlu představující temnotě (bu bu bu). Despektu hodná snaha vyždímat co se dá z celosvětového zájmu o dětskou fantasy se zaslouženým trestem v podobě nulového efektu. ()

Ombak▼Penari

Naprosto sterilní film bez špetky napětí či akce. Nijak oslnivý hlavní hrdina, neslaný a nemastný záporňák a vcelku nudní přátelé hlavního hrdiny, nudný a předvídatelný děj, navíc vylíčený poněkud zkratkovitě. Docela dobrá kamera, vánoční nádech filmu a pár slušných efektů jsou sice fajn, ale totální nudu během celého filmu nezachrání. Naprosto o ničem. ()

MickeyStuma

Příběh hodně připomínající ´Nekonečný příběh´ (místo nicoty je tu tma) za použití několika motivů z jiných snímků. Hlavní postava Will Stanton žije ve velmi hojné rodině, kde není zrovna nijak zvlášť oblíben stejně jako Kevin ve snímku ´Sám doma´. A co ten přijíždějící jezdec v temném lese? Neviděli jsme něco podobného už v ´Pánu prstenů´? A mohl bych pokračovat. Jako snímek určený pro TV by nebyl špatný, ale pro kina je bohužel až moc jednoduchý a poněkud vyčpělý. Ale budiž. Pro děti to snad je přínosné. ()

Yancl

Filmy tohohle typu, kdy '13-letý neohrožený klučina zachraňuje svět před zánikem', už sami o sobě napovídají ledaco. A i když je sám o sobě natočen podle knižní předlohy, občas nechtěně kopíruje své slavnější předchůdce(Potter, Eragon a v jisté spojitosti i Pána Prstenů). Celá tahle veselá porce(často nechtěně srandovní) by se dala přeci jen skousnout, nebýt nezdařilých hereckých výkonů a samotného zpracování filmu. Je sice působivé, že se autoři snažili vyhnout počítačovým efektům a dávali přednost reálné vizuální stránce, ale fantasy tohoto typy by si jistě zasloužilo o něco víc. Příběh je jakžtakž zvládnutý, ale ve výsledku nevzniklo z "Probuzení tmy" nic převratného, ba naopak - místy nudná záležitost. [42%] ()

MartX

No, co k tomu říct, je to obyčejný šedivý průměr, ktery většinu z nás neurazí a ani nepotěší. Můžu říct, že už jsem viděl horší a určitě je uvidim i v budoucnu. Nicméně je fakt, že místy jsou akční sekvence opravdu dobré. No ale pak přicvála na scénu nejstupidnější záporák. Řekne jak je namakaný, že je všechny zničí když mu nedají znamení a když mu skupina řekne, že ne. Tak s dalšími bludnými kecy odjede....uplně WTF? ()

alienemo odpad!

Absolútne zbytočná kravina. Plýtvanie peniazmi. Nudné, nezaujímave s otrasnými dialogmi a ešte horšími hereckými výkonmi medzi ktorými jednoznačne kráľuje Jazdec, Eccleston by o temnote nepresvedčil ani umierajúceho psa. ()

Black-star

Příběh nápad i pointa skvělé, bohužel už né podání a prodání natož herecké výkony. Celkově ale zajímavé a věřím tomu že akorát vhodné pro děti je to taková lehká fantasy pohádka. Bohužel mezi dnešní těžkou konkurencí stěží obstojí... ()

eMatt

Myslím že hodnocení hvězdička není dostatečné. Grafické zpracování je super, příběh se mi zdál takový ... nezdá se mi vše dost promyšlené je to jen taková procházka kdy víte co přijde. Hlavně když má Will telekynetické schopnosti proč například k sobě nepřitáhl tu kouli anebo štít anebo mohl něčím po jezdci hodit. Jinak nemám žádné výhrady, 3/5. ()

E lan

Obrovská nuda, podle ukázek jsem se na film v televizi (naštěstí) těšil, ale nakonec nebylo na co. Herecké výkony špatné, děj nula, triky pod psa a takhle by se dalo pokračovat u všech oblastí. A proč tedy jedna *? Nevím, ale rozhodně jsou mnohe, horší počiny... ()

j.linhi odpad!

Absolutní volovina, postrádající hlavu a patu. Škoda slov a 95 minut života v řiti! Zaplať bohu za toho jezdce kterej vam čas od času vlastně připomene o co v ty kravině jde. ()

rublik05 odpad!

Sám se divým, že Ian McShane šel do takové hrůzy, protože Probuzení do tmy by fungoval možná tak jako parodie na fantasy, rozhodně ale ne jako to, co nám tvůrci prezentují. Příběh slabý jak porcovaný čaj, nějakou hlubší myšlenku či obyčejnou smysluplnost aby člověk pohledal, obdobně jsou na tom víceméně všechny postavy, jejichž chování jde proti veškeré logice, navíc jsou extrémně nezajímavé, čemuž dopomohl i naprosto otřesný výběr herců. Samotný příběh působí jako vykrádačka všeho možného, sám nepřináší nic nového či již několikrát neviděného. Efekty jsou doslova tristní, stejně jako mizerná kamera a střih. Upřímně jsem se nemohl dočkat, až tahle hrůza konečně skončí. I těch 95 minut se zdálo jako věčnost. Takhle se dobrodružné fantasy opravdu nedělá. Jen další zbytečná ztráta času a peněz. 0/10. ()

Koonix

Začnem kladmi: vizuálna stránka filmu je jednoducho úžasná. Dá sa porovnávať zo snímkami 300 či Watchmen. A týmto som skladmi skončil. Zápletka je tak debilná, až mi z toho bolo na grcanie. Alexander Ludwig je tak otrasný herec že sa čudujem ako mohol vyhrať nejakú rolu. Režisérovi asi tiež zahrabalo, lebo keby som natočil toto, od hanby by som sa ďaľší rok na verejnosti. Ale on si bez problémov prišiel na premiéru. Dávam 2 za vizuálnu stránku, inak to stojí za hovno. Takže môj komentár chápte tak že keď vypnete zvuk tak sa dobre pobavíte. ()