Probuzení tmy

• USA The Seeker: The Dark Is Rising (více)

Will Stanton, nejmladší ze šesti bratrů, se s otcem, profesorem fyziky, matkou a malou sestrou Gwen nedávno přistěhoval z Ameriky do Anglie. Jako nejmladší z chlapců je terčem nejrůznějších vtípků svých bratrů, kteří si ho zrovna dobírají, že může oči nechat na hezké dívce ve školním autobusu – Maggie Barnesové. Rodina Stantonových dostává pozvání, aby o Vánocích přišla do sídla slečny Greythorneové na punč. Pozvánku předává slečnin společník a šofér Herriman. Na Vánoce přijíždí domů i bratr Max, student, a Will musí nakonec spát na půdě. A brzy nato se začnou dít podivné věci... Dva venkované – pan Dawson a starý George – předpovědí bouři a neklidné dny. V noci skutečně sněží. Will dostane jako dárek k narozeninám kožený pásek od bratra Stephena, který slouží v armádě, a jde koupit vánoční dárek pro Gwen. Je ale zatčen dvěma policisty, kteří tvrdí, že nákup nezaplatil. Podaří se mu dostat ven, na obloze se kupí výhrůžná hejna ptáků. Will pochopí, že se s ním něco podivného děje... Na návštěvě u slečny Greythorneové zajde do parku, kde spatří strašidelně vypadajícího jezdce. Brzy za ním přijde sama slečna Greythorneová, Merriman a oba venkované, aby mu sdělili, že patří – stejně jako oni – k Dávným. Je  prý Strážcem šesti znamení světla. Před tisíci lety svedlo světlo vítěznou bitvu s tmou, představovanou podivným jezdcem v kápi, teď se ale tma opět pokouší ovládnout svět. Moc světla je ukryta v šesti znameních. Pět z nich je hmotných –z kamene, bronzu, železa, dřeva a vody. Šesté je ale v nitru; snad v nitru duše? Víc mu Merriman nesdělí. Will, vyvolený Strážce, musí do pěti dnů všech šest znamení najít, jinak svět propadne zlu a pohltí ho temnota... A brzy se o tom Will přesvědčí: když si vymkne kotník a matka zavolá lékaře, přijde místo něho jezdec, který se dokáže proměnit v libovolnou osobu. Will pochopí, že nastal čas bojovat o znamení. Je mu sice divné, že Merriman hovořil, že je vyvolený „sedmý syn sedmého syna“ – a on se narodil jako šestý, matka mu ale se slzami v očích vypráví, že se narodil jako dvojče několik minut po Tomovi, který se ale brzy nato nevysvětlitelně ztratil a nikdo ho už nikdy nenašel... (TV Prima)

maverick10

Au, toto boli. Vsechno spatne. Tady si hrajeme na pisecku, kterej uz pred nama objevilo spoustu lidi a ani nevime jak si na tom pisecku vlastne mame hrat. Osvedcene babovicky jsme ukradli a ani to nam nepomuze si poradne hrat. Je tu skratka moc injekcnich strikacek a psich hovinek. ()

SallyZen odpad!

Celou tuhle šaškárnu dokonala ohromně vtipná scéna, kdy 14letý klučina říká černému jezdci --> "Já se smrti nebojím". To mě velice rozesmálo. Jinak samozřejmě ten film mi přišel spíše jako "upadnutí do tmy". Splácanina blbostí a slabých herců, která nějak výrazně nenaštve,ale už vůbec nepotěší. A protože u mě tedy nevyvolala žádné pořádné emoce, výsledek je celkem jasný. 10% ()

cariada

Ani nevím proč jsem si tohle stahoval. Nevěděl jsem o tom vůbec nic o to víc, jsem byl zklamám, když jsem zjistil, že je to film pro děti, kde hlavní hrdina je malý kluk. Naštěstí se to pak docela slušně rozjede a podívaná je to i pro mě. ()

Dannysek4U

Tak dalsi ctrnactiletej smrkac dostal sanci bejt vyvolenej a zachranit svet a zas bekdo neodolal a musel to natocit. Bohuzel. NIcmene zustava fakt, ze deti a stejne stari si v jeho pocinani urcite najdou neco, co se jim zalibi - byt je to vykradenina vseho moznyho, navic postavena na karlikovskym principu jdeme od adepta k adeptovi (od artefaktu ka artefaktu), aby nakonec zustal jen jeden (v tomhle pripade vsechny) a neco se stalo. Skoda jen ty vizaze, ktera pripomina spatnej televizni film, naprosto nemoznyho zaporaka, monstrozni klisovitosti (bez niz ale detskou fantasy nenatocite), pravekejch efektu a vseho ostatniho, co je na tomhle blaticku spatny. NIcmene s navrativsim se pohledem ditete za 50% ()

pakobylka

Síly Světla a síly Tmy, černí ptáci ... Trochu to připomíná "Noční hlídku" a navazující "Denní hlídku" Timura Bekmambetova, kde "Jiní" mají schopnost vcházet do "Soumraku", což je taky (kromě jiného) určitá forma cestování časem. "Probuzení tmy" je určené podstatně mladším divákům, takže je laděné daleko víc pohádkově - ale upřímně řečeno, jeho zpracování je poněkud laciné a nepromyšlené, takže přes veškerou snahu mu víc jak 2* přidělit nemůžu. ()

c.tucker

Fakt výkon hodný odvahy, takhle zrušit docela slušnou knižní předlohu. Netočil to náhodou ten slepej režisér Val z Woody Allenovského Hollywood Ending, no moc bych se tomu nedivil, nebýt v titulkách napsáno něco jiného. Přece jen mě na tom nejvíce pobavily permanentně zpomalené záběry na jezdce na bílem koni, asi to byl Martin a vezl nám 11. listopadu hodně sněhu. ()

sator

Dle mého názoru dobrý dětský (rodinný) film... ...Já mám zachránit svět?!,,,vždyť ani neumím zbalit holku... ()

Sabrewulf odpad!

Slátanina bez hlavy a paty, kde je každá akce přeplněná ubíjejícími zpomalovačkami. Kategorie opruz + nedokoukáno. ()

COF_666 odpad!

Jestli tam byla nějaká pozitivní věc tak sem jí neviděl. Nic, nuda, šeď a ještě k tomu otravnej hlavní hrdina. ()

t_gon

Sedmý syn, sedmého syna, který je povětšinu času celého filmu vlastně šestý, má zachránit celičký svět před temným jezdcem, kterýžto neumí ani svého oře kočírovat. Načež aby vypadal jako že opravdu drsně, tak se každou chvíli přivalí z husté hmly, udělá dvě otočky (zda to byl záměr či opravdu neschopnost utáhnout otěže, se lze jen dohadovat) zabrblá na 4 důchodce, ochránce našeho hledače, že je silnější než všichni dohromady, ale skope je dokulata až později, protože tma je nejlepší. Mno takže asi tak. Famózní děj, excelentní triky, neskutečně výteční herci… ehm CO? Bullshit jak prase a pokud si chce někdo narazit držku, poškodit rohovky popřípadě udělat mozku pořádnou centrifugu, nechť se zastaví u masochistů, jež Natalie dobře avizuje! ()

Ryuuhei

O tomto filmu ani pořádně nevím, co si myslet. Je celkově takový divný. Divně rychle odsýpající děj, divná kamera a vůbec. Rozhodně jde o aspoň trochu zajímavé dílo, ale jinak těžko říct. Taková zplácanina, kde hlavní roli hrály až trochu kýčovité zvláštní efekty a hlavně neustálé zpomalování záběrů. ()

Tomasso001

Je to podprůměrný film, který vyvolal velké očekávání masivní reklamou a o to víc zklamal. Nijak výrazné herecké výkony, dějově proč ne, ale je to podané takovým neslaným nemastným způsobem. Nikde sem se snad nezasmál tolik jako tady u komentářů, asi hodně lidí litovalo peněz za lístek do kina. Já to smrknul doma tak nejsem tak přísnej:-) Souhlasim s vykradenim snad všech známějších fantasy filmů. Přesto když si vzpomenu jakým filmům jsem tu dal odpad, nebo jednu hvězdu, tady musim dát 2. I jenom proto, že mám fantasy rád a každý pokus se cení, jen se nechytat toho špatného a brát si ponaučení z takovýchto kousků. ()

Raven0

No né, další malej teenager zachraňuje svět pomocí svých superschopností! A tentokrát trapněji a nudněji než kdy dříve! Pokud se chcete dozvědět, jaké to je prodělat lobotomii, vřele doporučuji. ()

lennyd

Když Will Stanton dovrší svůj třináctý rok, začíná se kolem něj dít spousta nevysvětlitelných věcí. Brzy ale zjišťuje, že je sedmým synem sedmého otce, a jako takový je vyvolený v boji světla proti tmě. Musí ale nejdříve najít 6 znamení, které mu dají sílu na rozhodující boj s Temným jezdcem. Ten má ale v rukávě jedno tajné eso - Willovo dvojče, které zemřelo brzy po narození ... Co o Probuzení tmy napsat, kromě toho, že nestojí za nic. Fantasy, která nepřináší ani zbla napětí (nebo je tu snad někdo, kdo nevěděl jak to dopadne?), při kterém se více nudíte než bavíte, a kde si jakékoliv invence a nápady zrovna vzaly dovolenou. Herecké obsazení film z podprůměru také nevytrhne - navíc Willovi "rádci" mi celý film docela lezli krkem. Komu tedy film doporučit? Jak píše Lima - agentům CIA jako nový druh mučení nebo rodičům, kteří se chtějí na hodku a půl zbavit svých dětí (za předpokladu, že jsou děti mladší dvou let - pak jim asi na tento film hoděj bobek).. ()

honz

Jako nenáročná oddechová fantasy podívaná je to docela v pohodě, i když řada motivů je převzatá z kultovních fantasy a sci-fi filmů. Jinak podle mě to nebyla zas taková nuda, jak se většinou píše, ve filmu je dobrá kamera a semtam i napínavé scény (není jich, pravda, mnoho). Navzdory všem negativním kritikám dávám 3* - pro mě jde o slušný průměr. ()

anli

Román Susan Cooperové,který má 5.svazků je velmi oblíbený po celém světě.Já ho nečetl a po shlédnutí tohohle filmu nevím,jestli k tomu někdy dojde.Netuším tak,jaká knižní předloha ve srovnání s filmem je.A nevím taky,na kolik se tvůrci knihy drželi a jakou část série film obsahuje.Takže tu hodnotím jen film jako takový.No a ten mě moc nenadchl,vlastně vůbec nenadchl.Připadlo mi to jako podívana pro malé děti,protože to nemohlo zaujmout nikoho nad 10 let.Scénář je bez nápadu,chybí spousta prvků,ktere drží fantasy pohromadě(vysvětlování,patřičně silný hlavní hrdina,patřičně husté zlo,atmosféra atd.)a stejně tak režie je naprosto sterilní.Zpomalený kůň a ptáci opravdu k vizualizaci nestačí.Dále je tu jedno z nejhorších použití časové smyčky,co jsem kdy viděl a nebojím se to nazvat"časový fujtajbl".Efekty jsou na průměrné,spíš televizní úrovni a ostatní složky filmu také.Jen herci se snaží,ale to bohužel nestačí.Jak mám rád fantasy,tohle je spíš fantasy-tragédie a proto nemohu dát víc než 30% za herce a kameru.Jen díky nim to nebylo ještě horší.No a malé děti si mohou s klidem 20% přidat. ()

blackJag

Myslel jsem, že po první Narnii a Eragonovi už v kině na horší fantasy nelze narazit... Šeredně jsem se spletl! Probuzení tmy je otřesný pokus o vytěžení současné popularity žánru, přičemž schopnosti zainteresovoných končí někde v rovině tvůrců papundeklových pohádek z nedělního dopoledne na ČT1. Film je přehlídka samoúčelných zpomalovaček, hloupého scénáře a prachmizerných hereckých výkonů. Protagonisté si pletou tajemno s trapnem a to vůbec nejhorší je zarputile koncentrováno v postavě hlavního záporáka, který je kombinací Ondřeje Havelky (aniž bych ho chtěl nějak urazit) a parodie na Ralpha Fiennese - ultra trapas. V době po Pánovi prstenů a jeho Nazgůlech vypadá tento "padouch" na koni jako klaun na poníkovi. 20% ()