Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

-Marc-

U příběhu tří bratrů jsem se opravdu bavil a velice se mi líbil. A i když se tam Bill Murray jenom mihnul byl velice zábavný (jako vždy). Owen Wilson odvedl příjemný výkon je tady docela (pro něj) v netradiční roli a povedla se mu jí zvládnout. Režisér Wes Anderson má jedinečný styl točení, který se mi líbí. Toto byl jeho první film který jsem viděl a už teď vím že se podívám i na další. ()

tragos

Od prvních záběrů mě Darjeeling hřál u srdce, udivoval a lákal nevtíravostí, bavil scénáristickými nápady, svojí praštěností a někdy i humorem, aby se na závěr s prvními tóny Elysejských polí dostavil pocit absolutního blaha. Darjeeling vřele doporučuji všem, kteří mají rádi roadmovie a tak trochu jiné filmy a dodávám, že jak mě Život pod vodou zklamal, tak mě Darjeeling nadchnul. S přivřenýma očima za pět. ()

KHkomiks

Originální scénář a režie. Anderson má svůj styl a při tom zůstává, nenechá se ovlivnit a je proto nezávislým a skvělým režisérem. Při darjeelingu s ručením omezeným jsem se skvěle bavil - Nikdy nevíte, co se asi stane. ()

Heroine

Nepopírám že tam bylo pár vtipných okamžiků, ale jinak mi to přijde jako strašně nudný film. A není nudný jenom tím, že tam není žádná akce. Chybí tam i něco jako smysl, podtext, nebo nějaký výraznější dojem, který by mne dokázal zabavit. Takhle mne film stále drží v nudné realitě, a já si můžu s nadhledem přemýšlet o jednotlivých scénách, což u filmů fakt nesnáším. Je tím pádem pro mne nevýrazný, a tedy nezapamatovatelný. Ale pro Adriena Brodyho to byla zatím asi nejlepší role, a Owen Wilson byl taky hodně dobrý. Jinak slabý průměr. ()

GOREGASM

Mám já to ale štěstí, že neproplouvám osobitými vesmíry Wese Andersona nepoznamenán a že mi jeho pojetí hořkosladkých komedií vždy vykouzlí náladičku, která si svou nakažlivostí nezadá s jedinečností a estetickou vytříbeností tohoto osobitého tvůrce. Darjeeling možná není tak hořce vtipný a bizarní jako jeho předchozí kusy, dokonalá forma (tradičně omamné skloubení kamery a hudby) a naprosto přirození herci (bráchové Wilson, Brody, Schwartzman válí) dělají z Darjeelingu nádherný emocionální zážitek po Andersonovsku. Přestože se střídají vážnější okamžiky s těmi úsměvnými, nonstop jsem cítil, jaká pohoda musela na place panovat a na plátně je tento dojem, ostatně jako ve všech Wesových filmech, vytlačen více než zřetelně. Podobné filmy jsou opravdovým balzámem na uspěchaným životem zdevastovanou duši ;-). 100% ()

korok

Viz můj komentář u Hotelu Chevalier. Kdybych viděl pouze tento prequel o nic bych nepřišel. Vlastně ano. O tu krásnou indickou stewardku ve vlaku. To je ale na hodinu a půl setsakra málo, abych se netěšil na to, až už konečně film skončí. ()

KNTRFKT

Anderson se timhle cajdákem u mě už nadobro zakopal. Točení rádoby intelektuálních artovinek (místo "arto" může být s klidem dosazeno "pičo") je evidentně jeho koníček, nicméně koníček totálně zbytečný. Sice je to plné výmluvných gest s harním si na něco extra, ale ve výsledku je to jen podivná jízda vlakem s nanejvýš podivnými nesmysly, z nichž nejzajímavější byl zřejmě nechráněný styk s Indkou na hajzlech, což je, řečeno v kostce, vcelku ubohý. Samozřejmě si našinec říká, že jak to ten Wes zas vymyslel, jenže pak si čichnete k lepidlu a hned máte jasno. ()

Kulda24

Zbožňuji filmy Wese Andersona a Darjeeling považuji jako nejlepší ze všech. Zpomalovačky fungují skvěle a trio herců je zkrátka sehrané jak švýcarské hodinky. Ve filmu jsem si všímal veškerých drobností a odkazů a je tam toho opravdu hodně. Nazval bych to filmařskou pochutinou. 99% ()

martiňák

Mistrovský film z dílny Wese Andersona, který je jeho zcela typickým dílem, a tak potěší zejména jeho fanoušky, ostatní diváky zřejmě moc neosloví. Film opět, v jiných dílech neviděným, originální způsobem, líčí pochroumané rodinné a mezilidské vztahy. Líčí je však s neobvyklou lehkostí a humorem, navíc zobrazuje příběh zasazený do atraktivního prostředí podpořený mimořádně zdařilými výkony všech herců. Uznávám, že ne každému to musí sednout, ale můj subjektivní pohled na svět se (a stále mě to překvapuje) zcela shoduje s viděním W.A., a tak sledování jeho filmů je pro mě vždy výjimečným zážitkem. Ale abych jenom nechválil, neodpustím si jednu výtku - zhruba 10 minutovou část z kláštera, s matkou hlavních hrdinů, mohli radši tvůrci vynechat, do filmu mi vyloženě nepasuje. Ovšem coby skvělému celku mu vůbec neubírá. ()

darkreider

Veľmi zvláštne. Ani neviem, či sa mi to páčilo, alebo nie. Ale nenudilo ma to, to viem isto. Rád som znovu videl Adriena Brodyho a keby mal Bill Murray väčšiu úlohu, pridám o hviezdu viac. ()

Yancl

Tenhle počin mě ve výsledku nezaujal téměř ničím. Táhlý a nudný děj se nedá přehlédnout a doslova nulová vtipná stránka celého filmu byla až katastrofální. Snad jediným pozitivem je duo A. Brody a O. Wilson a občas krásné obrázky tamní krajiny. [31%] ()

Yojimbo

Po Takové zvláštní rodince a Životu pod vodou mě čekalo zklamání, když se osobitý rukopis Wese Andersona změnil v nicneříkající a neúsměvnou podívanou, která jen tu a tam potěší záblesky dřívější poetiky a snivosti. Jeho obvyklé téma hledání sebe sama a náprava rodinných vztahů se sice nezměnilo, ale tentokrát to zkrátka nedrží pohromadě. ()

shereen

Silena, temer nekoukatelna a nudna blbost. Mozna me to iritovalo jeste vic tou parodii na Indii, kde jsem parkrat byla a predstava hezke, frivolni pruvodci ve vlaku mi prijde proste absurdni. Chapu, ze nejde o cestopisny dokument, ale tohle bylo proste moc. ()

towstit

Velmi zvlastny film. Posobil na mna smutno, ale zaroven ani neviem preco. Ma fajn atmosferu a skveleho owena wilsona. Ale priznavam ze je to ako pozerat do steny a pritom sa nenudit. ()

ozeki

Typická Andersonovská motanda, které nepomohlo ani docela slibné obsazení. Scénář stojí za starou belu, a tak kluci, ač by asi rádi, nemají co hrát. K tomu všemu nejsem žádný znalec ani obdivovatel indických kulturních tradic, takže mi celý film řekl tolik co Brejlovo písmo hluchoněmému. Prostě nuda... ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona