Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

Zverkinus

Film, ktorý sa veľmi dobre pozerá, napriek tomu však neviem, čo môže v konečnom dôsledku ako celok poskytnúť. Určite krásne scenérie, perfektný výber hudby,slušné obsadenie a aj niekoľko vtipných scén. Len akosi mi na konci chýbalo niečo, čo by vo mne ostalo aj po filme. No možno to bol zámer. Netlačiť zbytočne silné a filozofické scény a myšlienky a proste si s bratmi užiť ich cestu po Indii. Pre tých, ktorí majú radi cestovateľskú tematiku, to môže byť príjemne strávených 80 min. ()

Tichoza

Dobrej nápad s krátkým předfilmem, pár dobrejch fórků, ale zase na druhou stranu, nic moc. Zmatenej konec a cestou z kina jsem lehce litoval. ()

yueh

Tak tohle se fakt Andersonovi nepovedlo. Po Životě pod vodou jsem byl zvědavý na jeho nový počin, kdy Život pod vodu mi opravdu hodně sedl, ale ikdyž je vidět, že Darjeeling je natočené v podobném stylu, nějak mi to nesedlo, a to hlavně asi scenář. Ve finále se tam dohromady nic nestalo, dialogy mi přišly zbytečné, nevtipné, a vůbec celý film mi přijde tak nějak zbytečný. Ztráta času. ()

Miloško

Farebný film,pekné indické prostredie.Ale nudný dej,nudný herci,a hlavne žiadna komédia.Keď si to W.Anderson myslí,tak to je jeho vec,ja sa jeho ďalšej tvorbe budem radšej vyhýbať.(DVD,09.09.2008) ()

Chladek

Nádherný a po všech stranách dokonalý snímek. Ostatně jak je u Andersona zvykem. Brilantní herecké ztvárnění hlavně teda u A. Brodyho. Anderson si zde až provokativně zahrává s kamerou, ať už jde o hloubku ostrosti, nebo o ohniskovou vzdálenost, nebo o zpomalené záběry. Skvělou hudbou podtrhuje dojemné i emotivní scény. Svým vypravováním dokáže podat tragickou událost tak, že se zasmějeme, ale přitom cítíme smutek. Wes Anderson je vynikající filmový vypravěč. ()

michaux

Nádherne "modrožltý film", ktorý nieje pre každého diváka - dokonca ani pre otrlého a ostrieľaného klubovca. Wes Anderson má svojský spôsob vyjadrovania a zobrazenia - veľmi špecifickú rétoriku, podporenú dokonalou vizualitou. Spleť žánrov v tomto filme nedáva šancu divákovi, ktorý očakáva, že vlak Darjeeling Limited pocestuje iba jedným smerom - do komédie, alebo road movie či aspoň kvalitnej drámy... Nič z toho nieje hlavnou náplňou filmu, mieša sa to všetko jedno cez druhé a výsledok čaká iba na toho, kto sa chytí ako hladná ryba na háčik a nechá sa uniesť rozprávkou, ktorú mu rozpráva veľmi podivínsky režisér. Film je skvelou metaforou životnej dráhy človeka, jeho hľadaním naslepo a dokonca ponúkne riešenie na všetky otázky života a vesmíru - a to s nadhľadom, pochopením a hlavne recesiou. Jedno z najlepších rozprávaní obrazom - dokonalá vnútrozáberová montáž, presne vystavaná dynamika a spád. Pritom sa nejedná sa o žiadnu adrenalínovú šialenosť, aj komika je menej nápadná, vyplýva hlavne z obrazových vzťahov - je to viac snímok filmársky, než divácky. Kto hľadá osvietenie a cestu Indiou, môže si prečítať Siddhárthu, kto má však zmysel pre humor, nech rozhodne nasadne na Darjeeling Limited... môže ho čakať niekoľko príjemných prekvapení. Aj ja s prekvapením dávam 5 hviezdičiek. Zaslúžene. ()

ibex

Nuda, nuda, nuda. Pro mě obrovské zklamání. U tohohle filmu jsem se snad jedinkrát nezasmál a pokud nějaká situace už téměř spěla ke komičnosti a člověk už se pomalu začínal usmívat, byl najednou střihem vržen zpátky do nudného tlachání. ()

vikcistic

Filmecek, kterymu jsem premyslel dat 4 nebo 3 hvezdicky.....protoze bych mu dal presne 70 procent....4 jsou moc a 3 malo....ale je to film, ktery se dlouho zapamatuje, protoze je originalni a nejenom lokacemi, kde byl natocen....film je prodchnut planovanou melancholii a pohodou.... P.S. Az na Brodyho, ktery se do filmu, podle me, nehodil svoji strnulosti a neprirozenosti ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona