Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

goodnic

Jsem rád že to nebyl můj první Andersonův film, protože se mohlo snadno stát, že bych ho rychle odsoudil jako divnou blbost. Naštěstí jsem již viděl Moonrise Kingdom, takže jsem věděl co čekat a užil jsem si to, i když už ne tolik. Rozhodně se mi styl tohoto režiséra líbí a doufám, že se mi podaří zhlédnout i jeho ostatní filmy. ()

hero_bk

Asi tu budu jediný, komu se indická průvodčí ale vůbec nelíbila. Kromě toho ale příjemně oddychový film, ačkoli oproti následujícím Až vyjde měsíc a Grandhotel Budapešť méně vtipné a taky tak nějak méně Andersonovské. ()

Shitonit

Tak jsem asi úplně blbej ? To se prostě nedalo. Vydržel jsem do konce, čekal co z toho vyleze. Nevylezlo nic, než zdlouhavě nicotná rádoby barevná taškařice. 2 ks star za za Owena, ne že by se v tom kdoví jak předvedl, ale jinak ho mám docela rád. ()

Bonniesgun

Andersonovi filmy mi vždy dokážou zvednout náladu. „Darjeelingu“ (jak mu přátelsky říkám) se to povedlo stoprocentně! Smála jsem se na podivných místech a podivným věcem a přesto, že jsem předem pročetla tolik recenzí, kolik jen šlo, nachytala jsem se na úvodní pařížský filmeček jako školačka… Pokud je venku hnusně, vztahy vám nevychází a nevíte co by – pusťte si tohle! Muži alespoň kvůli nahé Natalii Portman (i když je nechutně hubená a v ponožkách) a holky už jen pro sexy Adriena Brodyho v růžovoučkých trenýrkách… Mhmmm… ()

Blotto

Tak nevím, co si o tom mám myslet. Je to dobrodružný film - není to dobrodružný film, je to komedie - není to komedie, je to drama nebo to drama není....Koukatelné to bylo, ale asi jsem to "nepochopil"... dnes to bude za 50% ()

stephano

Andersen je blázen....to nemusim nikomu moc vysvětlovat. V jeho filmech neni postava která by byla alespoň trochu normlání. Tenhle film je opět směska žánrů, kde ale drží nad vodou trojice hlavních protagonistů. Jinak moc milá podívaná se zvláštním humorem, který někdy je směšný někdy snad ani nemá být. Roznodně zajímavý točit takovýhle filmy. ()

Swayne

Príjemné pozeranie... miestami možno trochu nezáživné či až nudné, ale aj tak to stojí za to. Dokonalý tip ako stráviť pohodový večer pri filme. ()

Mr.Roman

Dosť netradičné, čo však nieje úplne na škodu. Zaujímavé charaktery a jednotlivé scény, avšak druhý krát by som si tento film asi nepustil. Drobné oživenie, aké tento film ponúka nezaškodí, no nebolo by oživením, keby sa opakovalo. ()

Toustovač

Film, který má námět, ale vlastně skoro nemá scénář:), takže je prázdný, nevýrazný a i přes nevelkou délku vlastně nudný. ()

Mincek

Vobec prvy film od Andersona, ktory som mal moznost vidiet. Vo finale nie som prilis spokojny, co ma na svedomi hlavne slaby scenar. Cakal som ovela kompaktnejsi pribeh a omnoho viac vtipnejsich situacii. Najvacsi vtip tohto filmu bola "sekundicka" s Natalie Portman...;) Preto len slabe 3* ()

Jara_II

Film bez výrazného příběhu, pomalu plynoucí, žijící si svým životem. Celý je to "jen" o náladě a atmosféře kterou dokresluje spousta barev, prostředí Indie a báječná hudba... absence pořádnýho příběhu mně ale i přes tu skvělou atmosféru vadí hodně.. ()

Blalle

Jsem trochu na rozpacích, jak film ohodnotit. Bezesporu výborně natočené, spousta absurdity, exotické prostředí atd. Celkově ale žádná myšlenka, příběh, názor. Tedy formální hříčka. Nezbývá než pochválit formu, pokárat obsah a zprůměrovat hodnocení. ()

nula87

Další z Andersonových zvláštních a barevných světů, který velmi dobře kombinuje tu absurdně komickou část s těmi závažnými, smutnými tématy. Zajímavé, nicméně jeho předchozí filmy jsou lepší, zaujaly mě více. Ale rozhodně takové zvláštní filmy mám rád, a na cokoliv od Andersona se znovu podívám moc rád. Ale víte co, raději to nikomu neříkejte...70% ()

MyrnaAlec

Nuda !!! O třech bratrech cestujících po Indii povětšinou vlakem. Při té příležitosti řeší své komunikační problémy. ()

nikidummie

Divím se, že Darjeeling má slabší hodnocení, ale je pravda, že styl Wes Andersona není pro všechny. Pro mně rozhodně je, stal se mým nejoblíbenějším filmem. Úžasná Indie, nádherné barvy a velice charismatické hlavní postavy. Bravissimo! :-D ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona