Darjeeling s ručením omezeným

• USA The Darjeeling Limited (více)

Vše začíná předfilmem Hotel Chevalier, odehrávajícím se v prostorném hotelovém pokoji v centru Paříže. Nejmladší ze tří bratrů Whitmanových Jack (Jason Schwartzman) se tu tak trochu ukrývá před světem a před svou americkou přítelkyní (Natalie Portman). Ta ho vystopuje a navštíví. Nedá se ovšem říct, že by to bylo setkání nejšťastnější. Ale to jsme už v Indii a taky v jiném filmu, kde sledujeme obchodního cestujícího (Bill Murray), kterému se ani po ďábelsky rychlé a nebezpečné cestě motorovou tříkolkou nepodaří dohonit vlak společnosti Darjeeling Limited. V něm sedí Jack, jeho starší bratr Peter (Adrien Brody) a nejstarší ze sourozenců Francis (Owen Wilson). Právě Francis se pro ně rozhodl připravit dobrodružné putování s překvapivým cílem. Jejich životy totiž velmi poznamenalo úmrtí otce a následné zmizení jejich matky.

Režiséra Wese Andersona u nás diváci znají hlavně díky netradičním komediím Život pod vodou a Taková zvláštní rodinka. Anderson ve svých snímcích dokáže nastínit komický a zároveň i velmi melancholický pohled na život. Každá z jeho působivých komedií se týká lásky, rodiny, ale i toho, jaké je to být člověkem na nesprávném místě. I ve svém zatím posledním filmu řeší Anderson vztahy mezi bratry, jejich přítelkyněmi a vlastně vůbec světem okolo nich.

Anderson patří k několika málo autorům neotřelých komedií, kteří si získali přízeň nejen mezinárodního publika a kritiky, ale také hereckých hvězd, které se v jeho filmech objevují. Hlavní roli už tradičně získal Owen Wilson, Andersenův spolužák z filosofie. Toho diváci znají z komedíí (My dva a křen, Nesvatbovi) i akčních filmů (Armagedon, Za nepřátelskou linií). Adriena Brodyho znají čeští diváci především z oscarového dramatu Pianista, ale také z Vesnice nebo King Konga. Jason Schwartzman se našemu publiku představil ve filmech Mám rád Huckabees, Moje krásná čarodějka, Šňup a Marie Antoinetta. V jedné z menších rolí se objeví Bill Murray a Natalie Portman se (zřejmě úplně poprvé) ukáže v celé své kráse.

Darjeeling s ručením omezeným aspiruje na řadu prestižních filmových ocenění. Ostatně, svou cestu světovými kiny úspěšně zahájil na několika filmových festivalech, včetně toho benátského. Výborně se mu daří i v amerických a britských kinech. (oficiální text distributora)

Teabag

Vcelku povedená komedie, z níž mám ale neutuchající pocit, že za pár týdnů nebudu tušit, o čem byla... ()

Mo.

Early Wes Anderson. I pres nektere chybky nelze nemilovat, zvlaste pokud mate radi pozdejsi Andersonovi filmy. ()

rybitvi

Andersonův filmový rukopis je výrazný a rozeznatelný od kohokoliv jiného, i jeho Darjeeling nepostrádá poetiku, barevnou stylizaci a podivínskost postav, na kterou jsme již zvyklí, leč pro mě bohužel chybí větší dramatičnost. Film je silný v jednotlivostech, ale jako celek pokulhává. Darjeeling chutnal příjemně, nezklamal mě, ale jako druhý šálek bych si dal radši něco jiného. Z téhle chuťovky pro fajnšmejkry mi v paměti nejvíce utkvěl předfilm, výborný soundtrack a stylová modní kolekce zavazadel Luise Vuttona... ()

kapibara

Kdo má rád poetiku Wese Andersona, příjde si v tomhle filmu na své. Krásné, vtipné a milé vyprávění o duchovní (a nejen duchovní) cestě tří bratrů, kteří se snaží najít v Indii svou matku. Aby se jim to podařilo,musí nejdřív najít především vzájemnou cestu k sobě samým - a to je kolikrát velmi zábavné. Jo a v tomhle filmu může zabloudit i vlak! Doporučuju taky soundtrack :-) ()

Macik

Milý Wesi, po zhlédnutí filmu Život pod vodou jsi mě začal coby režisér zajímat. Tvůj humor byl skvělý, režie originální a celkově ze snímku čišila ta radost z filmařiny.. Tvůj nový počin The Darjeeling Limited jsem si proto nemohl nechat ujít. Ačkoliv teď po jeho závěrečných titulcích mohu s klidem na srdci říci, že jsem si ho klidně ujít nechat mohl. Čekal jsem holt od tebe opět absurdní podívanou, u které budu žasnout nad tvými invenčními nápady. Bohužel se tak nestalo a zfilmoval si až na pár pěkných momentů nehorázný kýč. Zklamal jsi mě, protože už teď vím, že mi z tohohle filmu nezůstane v hlavně ani jedna scéna. Chtěl jsem se smát, chtěl jsem se bavit a až asi na 2 momenty to bylo celé mdlého rozumu. Snažil jsem se ti přijít na chuť, ale dnes to bohužel nevyšlo. Loučí se člověk, co chtěl být tvým fanouškem a teď neví co od tebe čekat.. ()

AIMÉE

Darjeeling je především pro zastánce umění Wese Andersona a v jeho atypickém pohledu jak natočit ojedinělý příběh. Ti, kteří v tomto filmu nenajdou určitý druh "osvícení", ba dokonce budou spíše zklamáni, může naznačovat to, že ho zcela nepochopili, a tudíž si ho nemohli naplno užít. Je v něm zachyceno jakési filozofické poselství (Andersonovským skrytým způsobem), které má spoustu tváří, nejen oněch tří bratrů putujících indickým orientem. Opět satirická výprava a neobyčejné dobrodružství neobyčejných lidí, kteří hledají nepopsatelné a nacházejí osvětu, ale především sebe samu. Výlet Darjeelingem byl pro mě z Andersonových filmů nejprocítěnější, jelikož jsem se usmívala/slzela/smála/podivovala pravděpodobně nejčastěji. Nejde nezmínit hudební doprovod - který jeho snímkům vlepí ten správný vzorový punc. Postavy a herecké výkony propracované a výborně ztvrárněné (Brody, Schwartzman nepotřebují sáhodlouhý komentář, plus Murrayho cameo maxi zážitek v jeho mini roli). Unikátní kamerové záběry, obzvlášť ty bez střihu. Let's take a look at the itinerary.. Fuck the itinerary ! .. Let's make another agreement. Co závěrem? Originalita. ()

Alf

jako film mě to moc nenadchlo, zaujalo ale jako jiný pohled na Indii, než ten v Milionáři z chatrče.... ()

simply

Hodně vtipné a zároveń lehce melancholické, takové filmy mám ráda. Navíc skvělý soundtrack a záběry indie... ()

laepus

Film si jen tak klidně pluje, až najednou dopluje... Možná to zní jako slabé hodnocení, ale není to tak - čím dál jsem od shlédnutí filmu, tím kladněji jej hodnotím. Opravdu mi mnohé věci, které Anderson ve filmu ukazuje - zejména rodinné vztahy (jak mezi třemi bratry, tak i mezi samotnými Indy) jsou zde vykresleny tak přesně a neutrálně, že každý se zde najde, každý z nás není jen černý nebo bílý, každý dělá někdy chyby, každý v sobě je schopen občas najít něco hlubšího, každý z nás touží po něčem... proto dávám s klidem čtyři hvězdy, i když bych před pár dny dal asi jen tři... Indie je prostě země neomezených možností! ()

Oralfabet

Asi nejslabší Wesův kousek. Žádná z postav příliš nezaujala, žádná scéna se úplně nezapsala do paměti (i když věcí, co se mi líbily, bylo celkem dost). Pro Wesova fanouška ale pořád velice příjemně strávená hoďka a půl. 7/10 ()

Garch

Zvláštní. Filmy Wese Andersona jsou vždycky zvláštní, a divák musí být tak nějak správně naladěn, aby si je užil. U Darjeelingu jsem to vnímal asi nejvíc. ()

DavidBeko odpad!

Tak takyto hrozny filmy som už dávno nevidel aj keď Owen Wilson je dobry herec ale určite by som nepovedal že toto bola komedia. ()

Maslord

Asi jeden s najlepších filmov aké som videl v poslenej dobe, skutočne perfektný, skvelé herecké obsadenie a hlavne ich výkonnosť. Opis filmu skutočne dobropdružná drámo - komádia. Perfekt! ()

krvavamera

Trochu vyděšená komentáři na čsfd jsem měla z Darjeelingu obavy. Neopodstatněně. Jednoznačně nejlepší film, co jsem v poslední době vyděla. Jako Andersonem dosud nepolíbená, a tím pádem nezatěžující svůj úsudek srovnáváním s ostatní tvorbou tohoto tvůrce, jsem byla nadšená. Jako zjevení z čistého nebe. ()

Pawlisman

Ouch! Vizuálně atraktivní, pěkně natočené a dobrá muzika. vše. Kdo napsal scénář? Vtipné vůbec. Ale někomu se to možná může líbit. Mě to přijde mdlé, nudné až trapné. 4/10 ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona