• slovenský

(festivalový název)

Horor / Drama / Thriller

USA, 1976, 98 min

„Modlím sa, aby ste našla Ježiša.“ Tam, kde sa Kingova knižná prvotina topila v mori pseudo dokumentárnej žurnalistiky (mňa strašne nudila, kebyže knižky hodnotím rovnakým spôsobom ako filmy, čo odmietam, dal by som Kingovmu knižnému debutu ledva 40%), tam perfekcionistický Brian De Palma víťazí brilantnou technickou stránkou (kamera, hudba, strih, efekty, jeho milované „rozdelenie plátna“), kvalitným hereckým obsadením (obidve Whiteové boli nominované na Oscara) a výborným budovaním napínavej atmosféry (do prasknutia nervov predlžovaná scéna „pohľad na vedro s prasačou krvou“), ktorá vrcholí totálnou deštrukciou. Z čajového stredoškolského príbehu dokázal režisér vyťažiť niekoľko pôsobivých, ale i vtipných a dojemných scén. Viac v mojej recenzii na Studna.net: http://www.studna.net/reviews/955/(28.10.2007)

Od samotného začátku ve sprchách, až po fenomenální finále, tenhle film nemá chybu. Atmosféra by se dala v mnoha scénách krájet a výkony dvou hlavních hereček byly zkrátka geniální. Brian De Palma už tenkrát ukázal, že je s ním potřeba počítat… Zkrátka a dobře, ke Carrie jsem přistupoval jako k filmu, který je svým způsobem kultovní (kdo nezná onu legendární scénu s krví? I když jsem snímek viděl až teď, vždy jsem věděl, že se jedná o narážku na tento film) a film mi svůj kultovní status potvrdil. Bez sebemenšího zaváhání 100 %.(17.5.2012)

Cariie dvoch tvárí .... v scéene na plese pôsobí najpresvedčivejšie. Prvá polovica filmu je typicky Kingovsky pomalá a nazanačujúca dej ... a záver ? Ten tiež ....(8.1.2010)

Žití s rodiči může vážně škodit Vám i lidem ve Vašem okolí.(26.5.2013)

Režijně naprosto bravurní. De Palmův styl je maximálně progresivní a účelný. Člověk si tak připadá chvílemi doslova jak na horské dráze. Začne to fenomenálně natočenou scénou ve sprchách, pokračuje to několika hluchými scénami (pouze hudba, obraz) a končí to rozdělením obrazu na několik sektorů a zrychlené hlasy jednotlivých herců. Ulítlé, ovšem nesmírně odvážné. Několik scénáristických kliček je těžko pochopitelných (jestli vůbec), nicméně děj jako takový je poměrně jednoduchý. Na jeho relativní plochosti a přímočarosti však o to více vyniknou režijní schopnosti hlavního tvůrce. Sissy Spacek není nikterak hrůzostrašná a ani závěrečná scéna mě nepřiměla zakrýt si oči - i když působivá je, to bez debat. Existuje však několik výrazně lepších adaptací Kingových knih, které jen lehce nadprůměrnou Carrie bez problémů zastiňují.(30.1.2007)