Krvavý stát

Red State

Drama / Thriller / Akční / Horor

USA, 2011, 97 min (Director's cut: 85 min)

Škoda toho vyměknutí v samotném závěru...(13.10.2011)

Tento film mohl být výjimečný v mnoha ohledech, ale utopil se ve zbytečné snaze o kontroverzi a nerozhodnosti, jaký žánr bude vlastně reprezentovat. Tři kamarádi ze školy objeví na netu inzerát, ve kterém zralá žena nabízí sex. Neváhají ani minutu, a protože dotyčná bydlí nedaleko, rozjedou se za ní, aby konečně smočili. Z přívěsu vyleze nevzhledná ženská s lahví piva v ruce, ale klukům se přesto líbí. Každý normální by se otočil a odešel by, ale oni něco málo vypijí piva s uspávadlem a po probuzení zjistí, že padli do spárů náboženských fanatiků, které vede šílený pastor nenávidějící tento zkažený svět a se svými přívrženci ho hodlá napravovat po svém. V prvé řadě, co mně na filmu vadilo, byly jeho sáhodlouhé a v podstatě dokola se opakující dialogy řešící jen v menších obměnách stále stejný problém, který divák už dávno pochopil, ale režisér pro jistotu dialogy nekrátil a několikrát zopakoval o co v příští scéně asi tak půjde. Zpočátku realistické vyznění dramatické situace, do které se kluci dostali, vezme za své od chvíle, kdy se do celé záležitosti vloží ozbrojená jednotka vládních agentů vedená Johnem Goodmanem. Film se i nadále snažil podsouvat, jak je syrově realistický, ale to už dávno neplatilo, ale přesto obléhání kaple bylo zvládnuto velmi dobře. Líbilo se mně, jak bylo nakládáno s hlavními postavami a nebylo možné odhadnout, v jaké chvíli zmizí ze scény. Naopak jednání některých postav, bylo místy krajně nelogické, a když se například jednomu z kluků podařilo utéct a dostat se ke zbrani, tak místo, aby šílence postřílel, dal se nepravděpodobně na útěk. Hororový příznivce příliš uspokojený nebude, protože scénám mučení není věnován velký prostor, ale zato se "fuckuje" v každé druhé větě, a stejně tak je zde únavná přehršle náboženských keců. Rovněž po herecké stránce bych nevznesl žádné námitky. Nejvíc ale překvapí, že tento film režíroval Kevin Smith a to není režisér pro tento druh filmu tak úplně ten pravý. Na výsledku je znát značná rozpolcenost díla, kdy vlastně ani nebylo záměrem natočit horor, ale spíše film, o kterém se bude delší dobu mluvit. A do jaké míry se to podařilo, to už si musí každý posoudit sám. Smith se za nic stydět nemusí, ale přesto film není snadné pro jeho kontroverzní přesah vstřebat, ale nakonec jsem ho vstřebal. 70%(30.10.2011)

Tento, zcela nesmithovský, film začíná jako poměrně temný, ryze béčkový exploatační skoro-horror, přesně takový, které se Tarantino snažil pozdvihnout ve svém Grindhousu. Žánr se však záhy zlomí, atmosféra strachu kompletně vymizí a nastává akce - na první pohled naprosto nezajímavá akce, ale když už se zdá, že se z Red State stává šedivý propadák, začne na film doléhat citelný opar satiry, jenž trefně kritizuje fanatické náboženství, terorismus a způsob, jakým je policie nucena se s těmito problémy vypořádávat. Tento absurdní a skrytě zábavný rozměr filmu alespoň zčásti nahrazuje jinak obyčejný děj a nijaké postavy. Na této vlně Smith nakonec graduje až do Coenovského finále, takže řeknu budiž, ale příště radši Clerks 3, prosím... 5/10(13.10.2011)

To se takhle těšíte na sex, jste nadržení, a než se nadějete, dá vám číča, v níž chcete smočit, a která je mimochodem věkově tak trochu možná i za zenitem, vypít pivo, po kterém jako zázrakem usnete a probudíte se v sídle jisté sekty, která má s vaší osobou nepěkné plány... Kevin Smith, jehož filmy mě vždy dokázaly zaujmout, tentokrát přišel s podivným filmem, který by sice mohl být hororem, ale na to je zde příliš mnoho dalších nápadů, které z toho dělají ve výsledku vlastně hodně originální mišmaš něčeho, co snad ani nejde nějak stručně označit. Ale ono je to jedno, protože to funguje tak dobře, jak by mě ani ve snu nenapadlo. Zapnul jsem televizi, začal koukat na film, a oči jsem z obrazovky spustil teprve po závěrečné scéně. A celou dobu jsem si říkal, co to kurva je. Je to jiné, je to crazy, je to absolutní úlet, který ale má charizma a koule. A fakt nemůžu jinak, než hodnotit nejvyšším počtem hvězd, protože tohle si o to přímo říká. A myslím, že tenhle film jen tak z hlavy nevytěsním a bude to jedna z mých soukromých kultovek. Kevin Smith opět boduje, a to je fajn.(9.1.2017)

Přesně mezi třemi a čtyřmi hvězdami. Jisté je, že zklamaní budou fanoušci Kevina Smitha i slasherů - ani jednomu se výsledek nepodobá. To ale neznamená, že jde o špatný film. Každopádně je "jiný", na čemž si zakládá. To na druhou stranu neznamená, že je dobrý. Zatím zaokrouhluju nahoru, ale nechávám si pomyslná dvířka ke změně pootevřená.(27.10.2011)

• - Kevin Smith odmítl drahou propagační kampaň, která by ve výsledku stála tolik, co samotný film, možná víc. Distribuční práva prodal sám sobě za 20 amerických dolarů. Odmítl účast snímku na filmových festivalech, promítal jej osobně během tour po Spojených státech, prostřednictvím společnosti Lionsgate jej uvolnil pouze do omezené projekce v kinech a na internetu byl za poplatek streamován. (Olafa)

• - Jedná se o Smithův snímek s nejnižším rozpočtem od filmu Hledám Amy (1997). (Vlado666)

• - Film nemá žádnou hudbu. Celý soundtrack se skládá z písní zpívaných přímo ve filmu. (montana_cz)