Import/Export

• Rakousko Import/Export (více)
Rakousko, 2007, 135 min

Režie:

Ulrich Seidl

Ekateryna Rak, Paul Hofmann, Georg Friedrich, Susanne Lothar, Maria Hofstätter, Dirk Stermann, Brigitte Kren, Natalya Baranova, Michael Thomas, Thomas Nash (více)

Ve svém druhém hraném filmu objevuje Ulrich Seidl paralely mezi mladou Ukrajinkou, která najde práci v bohatém Rakousku, a mladým Rakušanem, který se svým otčímem odjíždí na Ukrajinu montovat automaty na bonbony do zchátralých městských čtvrtí. Jejich cesty se nikdy nezkříží a tvůrce ani nechce líčit příběh setkání, ale spíš mu jde o to konstatovat, že oba světy si nejsou příliš vzdálené. Jak na východě, tak na západě vidí autor stejně osamělé, stejně bezradné jedince. Pro Olgu je místo ve vídeňském geriatrickém zařízení šancí na únik před ubohostí existence doma, kde se potácela mezi bídně placeným zaměstnáním a nechutnými sexuálními službami přes počítač. Ve Vídni ale brzy zjišťuje, že bez občanství zůstane přes veškerou snahu jen opovrhovanou služkou, že osudu psance se nezbaví. Na rozdíl od Olgy, která má alespoň lidský cit a doufá, že se vrátí domů s penězi, aby se postarala o své dítě, je Paul se svým siláctvím, zastírajícím nedostatek sebedůvěry a vůle, typický produkt kapitalistického zbožnění úspěchu, jehož jako příslušník nejnižších vrstev periferie nemůže nikdy dosáhnout. Jediný zbytek sebeúcty se u něj projeví, když konečně opustí zpustlého a vulgárního otčíma, který byl dlouho jeho vzorem. (oficiální text distributora)

Perfo

Mladí to nemají lehké a staří už vůbec ne. Mladí se snaží přežít v nehostiném světě, kor když jsou z Ukrajiny a nemají zrovna na růžích ustláno. Staří to chtějí mít za sebou, bez ohledu na to, jestli se mají dobře, nebo špatně. Film má hodnotnou myšlenku, ale je hrozně nudný. ()

Horak

Originální a velmi naturalistická podívaná s několika velmi silnými momenty, ale něco tomu k dokonalosti chybělo. ()

ddf76

Drsnejsi nez Psi dny. Sice je to dobry snimek, ale srazi ho stopaz. Chtelo by to zkratit. Nektere scenky byly opravdu vtipne (viz. jak vyhrat konkurz na misto). Tento snimek, ale neni pro citlive povahy. Moje hodnoceni 70 %. ()

Everyone

Když vám upadnou "Komenského" růžové brýle mámení, tak uvidíte svět perspektivou Ulricha Seidla, který Vám filmem naservíruje studený, špatně stravitelný hlavní chod, jehož konzumace je ale kupodivu snadná. Na čas stolování si vyhraďte přes 2 hodiny, ale nakonec budete rádi, že jste ho sežvýkali až do konce, poněvadž byste přišli o tento rakousko-ukrajinský gastro zážitek. Za mě - nejlepší Seidl. ()

nmafan

Film, na němž mi více než cokoliv jiného vadilo, jak je neupřímný, prvoplánový. Všechna ta okatá bezútěšnost (zdůrazňovaná volbou exteriérů a počasí) nakonec působí spíš směšně a srdce diváka, tak zůstavá nedotčeno; alespoň já jsem to tak měl. A btw. - nevěřím, že Seidl v ponižování svých postav (a potažmo i herců) nenachází aspoň trochu potěšení... ()

markotter

Chleba je o dvou kůrkách na Východě i Západě a je dobré, že se film nevěnoval jenom tomu, jak je to krušné žití na Ukrajině, ale podíval se na to taky z druhý strany a to v jednom filmu. Možná se mi dějová linka s mladým Rakušanem a jeho vidloidním otčímem líbila o trochu víc, protože to, jak otčím balil ženský, to se jen tak nevidí :-) Návštěva sídliště Luník IX taky potěšila a rakouský gerontopark taky nebyl špatný. Člověk si při sledování tohohle filmu sakra začne vážit toho, co má. ()

Hank

Až na dřeň lidské martnosti, trapnosti a ubohosti. Opravdu až na kost, plné emoci, a to v obém provedení ale především v tom záporném. Svět jak ho málokdo chce vidět, ale jaký doopravdy je v té své primitivní ubohosti. ()

MyrnaAlec

Nudný polodokument , kde se není možné ani ztotožnit s žádnou z hlavních postav - obě jednají jako loutky. Kde je nějaká jiskra ? Unylá Ukrajinka si nechává všechno líbit a narcis Rakušan jen mlčky trpí při cestování se svým otčímem. ()

geo311

(Festival v Hořicích) Film měl jistě nějakou dokumentární hodnotu, ale .... ale jinak nic. Pár rakouských rádoby-intelektuálů vyrazilo do "cizokrajné" Ukrajiny, měli s sebou kameru a tak vznikl tento film. Předvedli nám něco ze své chlípnosti, pár (pro nás nepochopitelně debilních) dialogů v němčině a chudobu na Ukrajině. Aby byl film na "úrovni", vzali kameru také do starobince, kde filmovali ty nejtěžší případy (bez sebemenší úcty). ()

Pete

To je život, jak ho pozoruje trochu poťouchlý Rakušan Seidl, v prostředí těch nejchudších sídlišť Vídně, Košic i Ukrajiny. Sice ho zajímají zejména různé formy ponižování lidí, jeho pojetí je pak takový lehký bizár a těžká depese, ale líbí se mi, že rozhodně neuhýbá a nezavírá oči před skutečností, jaká opravdu je, i za cenu potrápení diváků. Vůbec mi nevadí absence "příběhu", nebo klasické vyprávěcí struktury, snad bych to jen krapet pokrátil. A ten dokumentární styl mě v dobrém smyslu připomněl Třeštíkové časosběry, speciálně ty, které se obdobně věnují lidem na kraji sociálního dna společnosti. Pokud je tam pro ně světýlko na konci tunelu, tak jen slabě mihotá a skomírá. A určitě to není jen o penězích, co potom mají říkat ty miliardy chudáků v Africe a Asii, že. Jakkoliv triviálně to zní, postavám v tomto filmu, ať už na východě či západě Evropy, se nedostává základních hodnot, které lidská bytost potřebuje k životu, soucitu, empatie, uznání, a především - lásky. ()

kedluben

nevím, nerozumím některým reakcím. seidl je opravdu "drsňák". tolik syrovosti jsem jen tak někde neviděl. o ni ale vůbec nejde. ten film nás měl drásat, nutit, pudit, vypudit.... co já vím. rozhodně nás neměl nechat chladnými. určitě za ním není touha šokovat, proboha. to není žádná mtv přeci. v tomhle kalkul není. Jenom snad mělo být poničeno naše černobílé vidění světa, nikde není ryzí ráj a naopak. nešlo o žádnou ekonomickou situaci tam ani onde, nešlo o zneužívání práce a imigrantů vůbec, nešlo o ponižování ani o pohled na smrt... šlo jenom a "pouze" o to, abychom se neutopili ve své bezbřehé nadutosti. no nic. ()

JessicaJet

Režisérova "dokumentárna kamera" zaznamenáva chudobu na oboch stranách. Morálnu či materiálnu...Napriek tomu, že Slovensko bolo vykreslené ukážkou najvykričanejšieho sídliska Lunik, aspoň to korešpondovalo so skutočnosťou (nie ako v "kasových trhákoch " ala Hostel). Pit aha smrdí pit smrť... ()

Davemix

Skvělej nezávislej film plný deprese, beznaděje a frustrace....po shlédnutí tohoto filmu určitě zjistíte, že se nemáte zas tak špatně....jde o velmi syrový pohled na život dvou hlavních hrdinů, kterým není co závidět - 80% ()

ProfiDivak

Od začiatku som hľadal prefíkaný zámer režiséra otráviť diváka, ale podozrenia sa nepotvrdili. Možno naša kinosála bola skôr výnimkou, ale depresiou netrpela, ovládala ju obstojná zábava v postmodernom duchu s hlbokým ponaučením ako bonus. ()

avantgardx

Tak z tohoto snímku by měl asi Arthur Schopenhauer radost. Mám ji ovšem i já, stejně tak jako ji mám i z dalších dvou majstrštyků mistra Seidla - Modelky a Psí Dny. Tento dokumentárně laděný film je těžkotonážní depka, která mnohým nebude po chuti, avšak mně velmi oslovuje. Asi by nebylo zrovna dvakrát dobré se přespříliš často utápět v negativních, leč i hmatatelně skutečných rysech povahy lidské mysli a života vůbec, avšak pokud bychom to udělali, nalezneme v tomto snímku mnoho pravdivého, až nepříjemně pravdivého, něčeho, co si člověk až nechce připustit, na druhou stranu vědomě probádat i temnější zákoutí lidské mysli určitě není na škodu. Myslím, že obvzláště k citlivějším, introvertnějším jedincům může tento snímek promlouvat. ()

Kerkk

čekal jsem něco mnohem lepšího. režisér opravdu objevuje ameriku: na ukrajině se žije v bídě, k nelegálním imigrantům se lidé chovají jako k lidem druhé kategorie, na umírání není pěkný pohled, někteří lidé ze západu se na východě chovají jako prasata, drsňák si na drsňáka jenom hraje; nevím co napsat, prostě mě to nezaujalo, přišlo mi to jako natočené pro nějaké snobské paničky, aby byly trochu v šoku. tak asi tak ()

Střední Evropa 2007 napoprvé

Střední Evropa 2007 napoprvé

03.09.2007

Asociace českých filmových klubů rozhodně nepatří mezi ty, kteří by setrvali na dlouhé časy v posvěcené nečinnosti, a tak pro příznivce netuctových filmů připravují další putovní přehlídku. Po… (více)