Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva. (oficiální text distributora)

peetriss

Výborný nápad, bohužel trestuhodně nevyužitý... Bratři Spierigové dokázali napsat scénář, který je sice v základní konstrukci obstojný, ale selhává v detailech. Co by režiséři Spierigové začali film nadějně, s mrazivě vylíčenou upírově-postapokalytickou atmosférou, bohužel postupem času začíná Svítání stále víc strádat ve vlastní pasti příběhového vakua, ze kterého se ne a ne pohnout dál. Když už se mu to konečně v závěru povede, film se zvrhává v laciné splatterově podané finále bez špetky invence. Přesto si aspoň průměrnou úroveň film zachovává, především díky kvalitnímu obsazení, dobré kameře i výborné práci specialistů na efekty. ()

TERRORDROME

Raz v noci som videl Svitanie. Nezačalo mi hrabať, tak sa volal ten film na ktorý som náhodou narazil. Malo to byť o upíroch a ten názov nebezpečne pripomínal istú menštruačnú ságu o trblietavých debilčekoch, nakoniec som však zistil že sa jedná o zrejme najzaujímavejší film s tematikou krvných notorikov od čias Blejda. Ono to zas teoreticky nie je také ťažké keďže upírske filmy tradične oscilujú medzi lacnými akčnými debilinami na videu a neznesiteľne pičoidnými emo trhákmi v kine. Už samotný fakt že konečne pozerám film o upíroch čo nie je hneď spakruky sračka, mu vynáša plusové body. Má to zaujímavú story kde krv chľastajúca menšina prevládla nad klasickým sapiensovitým typom človeka, ale aj napriek svojmu pocitu nadradenosti a dokonalosti sa ženú do záhuby takisto ako ich predchodcovia. Vykynoženie ľudí totiž logicky vyústilo v počínajúci upírsky hladomor. Vyhladnutý upír začína nepríjemne degenerovať v šialené santusácke monštrum vrhajúce sa aj na príslušníkov vlastného druhu. Práve toto je najlepší nápad celého filmu. Scéna kde takýto "Nosferatu mutant" prepadne šokovaného hlavného hrdinu, upíra, u neho doma bola parádne intenzívna a znepokojujúca. Vo svete upírov začína pomaly prepukať panika a výtržnosti spojené s rabovaním krvných stánkov vydesenými občanmi. k týmto silným scénam by som pripojil ešte aj verejnú popravu tlupy "mutantov" slnkom. Vravel som si že super, ale v druhej polovici to začína zlyhávať a predostrené myšlienky sa rozplizávajú v klišovitom boji proti skostnatenej vládnucej moci s prebytkom zachraňovania hrdinov odzadu v poslednej chvíli. Nie je z toho hovno, ale ten prerod originality v rutinu značne zamrzí. Takisto aj spôsob "liečenia" upírskej diagnózy sa tak trochu zmietal medzi pozoruhodným a blboidným. Svitanie má k dobru aj obsadenie - melancholický Ethan Hawke, rebelský Willem Dafoe a slizký Sam Neill to dokážu presvedčivo ťahať. Finálne hodnotenie je veľmi nerozhodné, na jednej strane niektoré až famózne momenty ( plus pár gore chuťoviek ) a na druhej pocit odfláknutosti potenciálnej upírskej odysey. Povdal by som že niečo medzi. ()

Tomin88

Škoda promarněného potenciálu! Originální zápletka skýtala mnohé možnosti, které podle mého byli režisérským duem splněny jen na polovinu. Už dlouho jsem neměl u sledování filmu pocit takové rozporuplnosti jako tady. Výborné scény (návštěva chudokrevného doma, krvavý bufet) jsou střídány scénami jako z jiného filmu, který je o řád horší(závěrečný masakr komanda jakoby vypadl z nějakého céčkového slasheru). U herců (kromě Willema Dafoe, který si hraje na supercool borce) nemám připomínky. Hlavně Sam Neill potvrdil, že je výborný herec, jen více takovýhle rolí. Škoda, film mohl být něčím více než jen důstojným nástupcem Underworldu! ()

MkSallam

Na papíře lahodně originální nápad, bohužel přetavený do podoby nesmyslného, chybami, oslími můstky, hloupostmi a kardinálními blbostmi prolezlého, scénáře. Bolí to o to víc že ten nápad by v podání někoho zkušeného mohl mít něco do sebe. V podání bratrů Spierigovců ale děj vůbec nefunguje, svět je vykreslen zcela hloupě a kdyby existoval, nevydržel by v téhle podobě ani dva týdny, nemluvě o tom že každého průměrně myslícího člověka by napadla hromada řešení a vylepšení. Akce špatná, sterilně natočená a sestříhaná, v celém filmu jsou jen DVA povedené efektní záběry (padající auto, zpomalený celek finálního inferna) a přestřelky s šipkama působí jak lokální airsoftová přestřelka několika kamarádů. Je fajn být "v poli", ale koukat na to ve filmu za 25 mega nechcete.... ()

Zombi

Trailer sliboval temnou upírskou akci a ultimátního Dafoe s kuší, to vše tu sice je, ale naředěné tak na 40%. Svět ovládaný upíry je vykreslen pěkně, atmosféra je správně temná, je to slušně krvavé a herci nejsou špatní, ale nějakou velkou akci nečekejte, pár potyček tu sice je, ale není to nic extra, navíc hlavní hrdina je především vědec a tak se této akce většinou neúčastní, nebo jen jako pasivní objekt, který před ní utíká. Film je to spíše pomalejší, trošku mi připomněl Equilibrium, i svým jakoby chladem. Největší problém je ve scénáři a vlastně vůbec v celé myšlence přeměny na upíry atd. nebudu prozrazovat, ale zkrátka základní myšlenka na které je film postaven mi přišla, i ve světě ovládaném upíry, jako kravina a shazuje celý film. ()

Dallas

Daybreakers. Fim, ktorý rieši viacero témat, než aby sa zameral na jednu prepracovanú líniu. Film, ktorý mi pripomenul v niektorých scénach iné (lepšie) filmy. Film, ktorý si vďaka peknému vizuálu a režijnému štýlu drží slušnú atmosféru a nenudí ani chvíľu. Film, ktorý chce byť akčným fantasy o upíroch a zároveň atmosferickým "nákazovým" sci-fi. Film, ktorému sa to darí len polovične. Film, ktorý má kvalitné obsadenie, ktoré to ale môže ukázať len kde tu. Film s perfektnou výťahovou scénou. Film, ktorý si pozriem znovu, ale nie v najbližšej dobe. Film, ktorému dávam 3 a pol *. 65% ()

Yaan

Pustil jsem si film. Vypadal slibně: skvělé masky, decentní efekty, vybalancované podsvětlení i atmosféra, velice zajímavý námět. Opravdu jsem nechápal, proč snímek nezískal větší ohlas. Nechápal jsem stále, i když se děj dal do pohybu. (Krásná první konfrontace hlavních postav - ten strach na obou stranách.) Chápat jsem začal přibližně v momentu kdy se na scéně objevil "Chuck Norris" - Už když se ozval ten hlas odněkud z kořenu toho stromu, říkal jsem si, že přidávat postavu "prošedivělého kladného mazáka" bylo v tomhle filmu opravdu hodně méně než nutné. Následoval veleakční přejezd mostíku z traverz, a pak už to šlo celé do kopru... Z toho neustálého mezidruhového měnění tam, a málem zase zpátky, mi šla hlava kolem (nebo možná šla kolem spíš aby se podívala na něco zajímavějšího než na obrazovku...) Opravdu monumentální příklad totální devastace hodnotného začátku v čase. ()

sona123

Z tohoto filmu mám velmi rozporuplné dojmy - na jedné straně mne to hrozně nudilo, dialogy byly hloupé, děj předvídatelný, akční scény málo akční a celé to bylo nemastné neslané, ale na té druhé - bylo to apokalyptické, vizuálně jedinečné, myšlenka přesahová a to ztvárnění světa, kde konec je jistý a hrozivý a zároveň nic není jisté a ke změně stačí málo, ta myšlenka, že ne vše musí být nevratné, ta mi doslovně nedala spát - měla jsem pak sny, kde mi film běžel dál a já se budila s hrůzou, abych se opět do toho čirého zoufalství a strachu (ale i naděje) propadla znovu, a tak se to za noc i ráno opakovalo asi 4x. Kvůli tomu bych byla ochotná vynést film vynést do nebeských výšin (rozhýbat mé nevědomí do neznámých končin, vyjevit mé děsy a moci je prožít, to se víc než jen cení), ale nechci mást, při sledování jsem měla mockrát chuť to vypnout. Nechám to tedy na nicneříkajícím průměru tří hvězdiček. ()

Movie Gourmet

Film, který je docela i našlapaný mými oblíbenými hvězdami - Ethan Hawke, Willem Dafoe, Sam Neill ale bohužel nedosahuje příliš vysoké kvality. Sice není zas až tak moc špatný, ale řekl bych že je spíš lehce podprůměrný až průměrný. Verdikt: 2 1/2* a 60-70 %. ()

Cement73

V skutočnosti je to film na 3,5 hviezdy, ale fakt, že neprináša nič nové mu určite nepomáha. Určite však sa oplatí sa mrknúť na mračnú upírsku atmosféru. ()

krusty2

Co tomu chyba? Troska iny viac prekvapujuci koniec inac chlapcom Spierigovym gratulujem ku kultovemu filmu ala Dark City, Equalibrum popripade Matrix. Tesim sa s cim pridu dalej dufam ze im vyjde ten Captain Blood. ()

Žižina

No, ocekavala jsem trochu vice. Film by mohl byt delsi a rozhodne vice akce by taky nebylo na skodu. Celkove mi prisel cely ten pribeh trochu odflaknuty a ani zname tvare to nezachranily. Takze rozhodne zklamani. ()

Domec

Zajímavé zpravování o upířím světě, kdy dochází krev a lidská rasa se stává ohroženým, ale žádaným druhem. Pouhých 5% z celé populace tvoří přeživší, kteří se za pomoci upíra-vědátora snaží najít nebo spíše zrealizovat přěměnu upírů zpátky na lidi. Daybreakers je pro mě velmi příjemným překvapením. Konečně se objevil film kde nadválu tvoří upíři a lidé jako menšina musí bojovat o přežití... ()

Eristt

Tak slibné a zároveň tak neskonale a neuvěřitelně pokažené všechno, co pokazit šlo. Akce strašná. Děj strašný. Konec strašný. Pointa přímo debilní. Hororová složka filmu byla k smíchu. Škoda, trailer vypadal tak nadějně... ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Kapitán Blood ve vesmíru

Kapitán Blood ve vesmíru

04.08.2009

Včera jsme tu měli piráty karibské, dnes se střežte pirátů vesmírných. Studio Warner Bros. se rozhodlo natočit novou verzi klasického dobrodružství z roku 1935. Captain Blood byl jedním z filmů,… (více)