Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva. (oficiální text distributora)

Botič

Upíři křest ohněm bratří Spierigů se bohužel nevydařil tak, jak jsem očekával. Z našeho režisérského dua se vyrýsovali celkem solidní podvodníčci co by chtěli být jako David Slade nebo Francis Lawrence. Jenže zabředávají do béčkových vod od kud nevede cesta zpět. Jak si vysvětlit zklamání deroucí se na povrch při závěrečných titulkách? Promakaná mytologie světa, kde jsou lidé v chovných stanicích coby nedobrovolní dárci krve má něco do sebe a v řadě scén se ukrývají zajímavé myšlenky, jenže až příliš často se dostává ke slovu Max Payne efekt - tj. líbivé napohled, ale nudné uvnitř. Spolu s nezajímavě natočenými akčními scénámi a vatou okolo. Největším problémem je fakt, že se Daybreakers nacházejí ve škále přibližně deseti již existujících filmů, takže se ke slovu hlásí filmy od Matrixu přes Minority Report a Potomky lidí až po Constantina a Já, legendu. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ale tvůrci nesázeli jen na vizuální stránku a vytasili se s zajímavějším příběhem, takhle načrtávají témata (viz. upírská genocida, bratrské vztahy, vyhladovění upírské rasy ), ale ty jsou ve výsledku nedořečeny ve jménu finálních krvavých jatek. Má to své momenty, ale podobná resuscitace žánru, která se konala v případech Úsvitu mrtvých nebo 30 Dní dlouhá noc se absolutně nekoná!!!!! Plus když už mělo režisérské duo na soundtracku song od Placebo, tak proč nemohl být použitý v závěrečné koláži, kterou by mohl vygradovat o stupínek víš, než jakou je ve skutečnosti? Jedno velké HALÓ škoda slov a promarněné šance... ()

Arachneuss

Daybreakers se hned na začátku vytasí s pravděpodobně nejlepší prologovou scénou uplynulého roku a ta bohužel zůstane do konce filmu nepřekonána, byť plamenné okovy či zdravotní vyjížďka k slunečnému jezeru se o její sesazení urputně snaží. Pokud ale přihlédnu k rozpočtu, tak určitě velmi silné tři. Krev je zde na denním pořádku, hlavní hrdina kouří jednu cigaretu za druhou, "fuckovací" momentky jsou naštěstí přítomny... zkrátka eRkový snímek podle mého gusta. Příběh sice není kdovíjak dechberoucí, ale vždyť ono je to vlastně úplně jedno, protože dokázat natočit za těch pár drobných takovouhle šílenou jízdu, která se zároveň striktně drží zákonitostí upírského žánru, to si zaslouží respekt. Edward Dalton > Edward Cullen ()

3DD!3

Chytlavý a promyšlený svět, který fungoval do nejmenších detailů. Zápletka, která se dívá na upírskou tématiku tak trochu z druhé strany. Skvělí herci. Dobrá akce. Zajímavé nápady. Ne jako ta kravina STMÍVÁNÍ :D. Pětka tomu utekla vážně jen o kousek. ()

Kaka

Silně neoriginální. Je vidět menší rozpočet, občasná vizuální béčkovitost a celkově chybí silná atmosféra. Pár krvavých záběrů a zajímavá myšlenka to nezachrání od silného podprůměru, celek totiž působí silně nevýrazně. Snad jen několik zajimavých režijních nápadů a kamerových kejklí, které se člověku vryjou do paměti a tím to hasne. Trochu málo na takové obsazení a podobně velké ambice. ()

akisha

Škoda, že to nenatočil někdo schopnější. Tady to vyloženě bije do očí, protože je zřetelně poznat, že tenhle film měl na mnohem víc. Vyskytne se pármomentů a dobrých scén (honička v autě, záběry na upíry žijící běžný život v nočním městě, plakát se strýčkem Samem), ale to jsou jen střípky toho, co si člověk po zhlédnutí pamatuje. A mělo to docela originální pointu, kterou by schopnější režisér dokázal určitě pozvednout nejmíň o třídu výš. Ethan ale hrál skvěle a Neill jakbysmet. (Kde je ten hodný Alan z Jurského parku?) Narozdíl od zmršené Legie plave Svítání v průměru, v rámci posledních "upířin" je to nadprůměr, s přihlédnutím ke svému potenciálu je to zatraceně promarněný námět. ()

Radko

Geneticky modifikovaná je nielen kukurica a pšenica. Najnovšie sa z filmových štúdií volá i po GMO krvi. Všetkých nás spasí, ak krv nám: krvilačným potvorám v tele skvasí. Infikuje sa novým mutantným vírom, zbohom veľké tak následne dá nenásytným upírom. Akýkoľvek film volajúci a vyžadujúci si technologické úpravy živých organizmov má jedno spoločné s plánmi oligarchov, radikálnych ekológov a mocných tohto sveta: redukovať početný stav ľudstva na nevyhnutné minimum. Presne takéhoto konceptu sa následne držia aj produkty zábavného priemyslu. Obohatené o akože originálny scenár, ktorému dominuje, ako inak "ludskosť". No jasné. V skutočnosti ide o jediné: nič, likviduj, páľ. Debilina ako vyšitá. ()

helljahve

Tak toto sa mi páčilo, dobrý príbeh, herecké výkony- hlavne Sam Neill. Jediné čo môžem vytknúť, že je film natočený skoro celý v takých tmavších farbách. Ale tý čo majú ČB televízory, tak im to môže byť jedno :-) ()

castor

I když mi místy chyběla atmosféra i pořádná akce, nepříliš nápaditý děj jede samospádem a do paměti se mi film jako celek vryje jen velmi obtížně, do prachu země ho zašlapávat nebudu. To možná udělají ti, kteří čekali pořádný restart upírských filmů. Já nečekal nic, a dostal nezajímavou story v paradoxně velmi zajímavém světě!! ()

Rex Mundi

Najmä v druhej polovici filmu ma neopúšťal pocit, že táto látka mala oveľa lepší potenciál, než z neho film a hlavne rozuzlenie vyťažilo. Veľké ambície, slabý a nedotiahnutý záver. Ale pozeralo sa to celkom slušne. Za iných okolností to mohol byť aj 4 hviezdičkový film. ()

D.Moore

Tři a půl hvězdy zaokrouhlím nahoru především za po čertech atraktivní nápad (inu, v jednoduchosti je síla), slušně propracovaný svět (na hodinu a půl dlouhý film tedy rozhodně slušně) a za Sama Neilla. Na Svítání se mi dívalo velice dobře, akce byla dostatečně akční, horor sice zavoněl jen párkrát, ale byl tam, myšlenka (či pointa, chcete-li) v závěru nechyběla a nebyla ani dvakrát marná... Slušné B.__P.S. A ta Dafoeova auta! ()

Spooner

Ten nápad je na svůj žánr opravdu originální a celé to pojetí upírského světa se mi velice líbilo. Bohužel byl do tohoto světa s nápady vklíněn ne moc chytrý a klišoidní příběh, který to celé posílá do béčkových vod. Ty jsou naštěstí ale ještě jakž takž příjemné, protože co zkazí scénář a místy i dost nespolehlivá režie, tak zachraňuje celkem slušný vizuál a hlavně solidní herci. Ethan Hawke a Willem Dafoe jsou sázkami na jistotu, vidět ale po dlouhé době Sam Neila ve formě je celkem příjemné. Celkově šlo z toho ale udělat mnohem víc, akce bylo málo a stupidností naopak hodně. 50% ()

JAn

Bratři Spierigové našli lék na Twilight. Po dlouhých letech konečně nějaká řádově kvalitní upířina, která svižně odsýpa a má i něco pod obalem. ()

petero

Daybreakers už v trailery ukázal všetky svoje tromfy, no vo filme to nepodtrhuje žiadne Placebo a tak tá pôsobivosť scén je tatam. Napriek tomu je to pokrok pre bratov Spierigovcov, v porovnaní s ICH debutom Undead, je toto pozerateľný film. Opäť kombinujú zbrane, tentokrát žiadna trojhlavňová brokovnica ale brokovnica s kušou. Tak ako i Undead, film má dobré nápady, len scenáristicky sú akosi nezúžitkované a režijne sa tiež výrazne nepredviedli. Béčkovosti sa nevyhnú keď v ich filme po zásahu šípu upíry vybuchujú ako rozbušky. ()

Davies182

Skoro plný počet - na tohle jsem měl jít do kina! Na internetových databázích mají očekávané filmy, které slíznou průměrné hodnocení, tu výhodu, že pak od nich člověk čeká neskutečnou slátaninu. Platilo to u prvních záporných reakcí na Iron Mana 2 a platí to i nyní. Na Svítání jsem se hned po skvělém traileru moc těšil, ale studená tříhvězdičková sprcha mě z nadšení spolehlivě probrala. Návštěvu kina jsem tedy nakonec vyloučil a film si sehnal až na Blu-ray. No a bráchové Spierigové mne velmi mile překvapili! Jednoznačně největším plusem je tu smrtící tempo, kdy film uteče jako čtyřicet minut akčního upírského seriálu. Když se nestřílí nebo neutíká, tak režiséři dokáží napínavě podat i filosofii a otázku nákazy / léku. Hawke s Dafoem jsou s kušemi k sežrání a Karvanové to bez podprsenky nesluší o nic méně... A to není všechno: ten film je navíc plný originálních nápadů co se týče scénáře a třeba kamery. Koukalo se mi na to prostě moc dobře (hrátky se sluníčkem mnohdy připomenou skvělé Sunshine), a už vyhledávám další "šedesátiprocentní polobrak, který se nedávno prohnal kinosály a já jej schválně minul". ()

gogo76

Filmu nemožno uprieť istú dávku originality, aspoň čo sa týka upírskych filmov z poslednej doby. Nejaká inšpirácia Matrixom tu je cítiť, ale nevadí to. Prvá polovica filmu, kde je zobrazený svet upírov je určite zaujímavá, škoda , že neskôr sa v pôsobivosti trocha povolilo a dôraz sa kládol skôr na akciu. Osobne by som rád videl nejakú rozšírenú verziu, to pomalšie tempo z úvodu i atmosféra filmu sedeli podstatne lepšie. Záver sa zvrtol trochu prirýchlo, ale vzhľadom k pre mňa nie príliš zaujímavej sérii Underworld, sa prikláňam k slabším štyrom. 70%. ()

pepo

Silu napadu dokonale prebija nevyuzity potencial. Prva pol hodina, ked sa zoznamujeme s pravidlami sveta je velmi fajn. Potom sa to vsak zlomi a po celkom originalnej nahanacke sa film rozpadne. Z potencialnej zanrovej udalosti sa tak stane iba lepsie becko so zaujimavymi, no strasne lacno riesenymi temami. Hawke v pohode, Dafoe dost mimo. 5/10 ()

Xmilden

Ajaj, myšlenka dobrá. Zpracování zajímavé, ale chybí mi tu podstatně více akce. Zoufale nevyužití jsou Odpadlíci, kteří díky svému netopýřímu vzhledu a síle by byli pro nějaké ty souboje jistě způsobilí. Oceňuji originalitu a celkově prostředí upířího světa, se kterým si tvůrci vyhráli. Na Zemi vládnou upíři a basta. Logika tady v žádném případě nedostává na frak, čehož jsem se obával nejvíce. Pro mě osobně představují Daybreakers obrovsky nevyužitý potenciál. 50% ()

Phobia

Až se nakazím epidemií krvesajné choroby, nebudu vulva a zajistím si budoucnost: založím lidskou farmu, kde budu chovat jedno nejmenované etnikum - takové perpetuum debile na zdroj lidské krve. Oni budou dělat pořád to samé - válet si špeky, vyřvávat a hlavně šukat (když budou hodní a plodní, třeba jim i nějaký ten forbes pořídím). Akorát budu potřebovat ještě pár bílých nebo radši žlutých otroků, aby svou prací udržovali množící se krevní konzervy naživu a tudíž schopné v určených intervalech cedit hemoglobin. Jo, já budu opulentně vyžraný upír v dokonalé psychické i fyzické kondici, nenechám si potravu vychcípat, abych zdegenerovala v nemyslící, vyhublé, agresivní monstrum, jako ti američtí vampýří dementi ve "Svítání". No, co by chtěl člověk po národu, který si zvolil za prezidenta George Bushe jr. - dvakrát! Upíří doba, to bude ráj! Tři roky života na noční směny mám úspěšně za sebou, pobyt na přímém slunci nesnáším už teď, chybí mi jen vyvinutější tesáky či řezáky a můžu zahájit svou kariéru Draculova pohrobka. A mimochodem, s tématem tohoto filmu se dalo jít více do hloubky, neškádlit jen žíly na povrchu, leč zaříznout pořádně i tepny, jít na dřeň, vysrknout morek z kostí... a nenechávat logické ažury. Pak bych neměla obvyklé dilema, že 3* je málo, 4* moc: 70% s notně odřenými špičáky (nehrát v tom Dafoe a Neill, desítku bych strhla). ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Kapitán Blood ve vesmíru

Kapitán Blood ve vesmíru

04.08.2009

Včera jsme tu měli piráty karibské, dnes se střežte pirátů vesmírných. Studio Warner Bros. se rozhodlo natočit novou verzi klasického dobrodružství z roku 1935. Captain Blood byl jedním z filmů,… (více)