Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva. (oficiální text distributora)

darkrobyk

,,Být člověkem ve světě upírů je asi tak bezpečné, jako dovádět s pětidolarovou děvkou..." Sam Neill je pan herec a W.Dafoe rovněž, zdárně jim pak sekunduje E.Hawke. Pro milovníky upířích filmů velmi příjemné. Jsem rád, že se nejedná o bezduchou mlátičku ve stylu Bladea, i když na masakr také dojde. Hammerovské horrory zlaté éry jsou už minulostí, a tak při zakusování stříkají gejzíry krve, jak je dnešní divák zvyklý. Hlavním motivem je však něco zcela jiného: otázky nesmrtelnosti, výlučnosti, likvidující epidemie, hladomoru...vše, co už dávno zajímá sci-fi příběhy. A pokud se podíváme na neustálé hrozby např. chřipkových epidemií nebo kolik lidí umírá hlady, pak film neklade otázky z příliš vzdálené budoucnosti. Poetické záběry krajiny, stromů, západů a východů slunce jsou v kontrastu k chladné a neosobní architektuře, studené, jako jsou těla upírů. Atmosféru podporuje hudba i dobrá kamera, konec je neotřelý, v rámci upířích filmů nezvyklý. S bouřkou za oknem je prožití filmu o stupeň lepší... ()

Ampi

Není to špatná vize upířího světa, docela umně provedana. Několik originalních napádů k tomu navíc. Pár much to mělo, ale co se dá dělat. Dobré a silné herecké obsazení a pár dobrých hlášek!;-) ()

Shakers

Michael Spierig a Peter Spierig natočili dosť dobrý Predestination, s ktorého som bol odpálený, tak som sa rozhodol, že zasurfujem na ich vlnu a zveziem sa s nimi ešte raz. No a tento krát to zas tak super nebolo. Ľúbil sa mi príbeh, herci, spracovanie a tmavý filter filmu, ale inak ma to moc nevzalo. Možno preto, že som čakal zase nejaký ťažký výser s divákom. Po filme som zistil, že som akurát tak vysral sám zo sebou. Ale inak je to lepšie ako Twajlajt. 70% - 3* ()

Jhershaw

Zápory: Závěrečné "nevysvětlené zjevení". Logické/faktické nesmysly (UV záření neprochází sklem, ha ha!). Občasné wtf momenty. Klady: Nenudí, některé fajn nápady a vychytávky. ()

playboxguest

Nežili, byli dva Edwardové, oba upíři a jednomu zapoměly narůst koule... Tenhle příběh je ale o tom druhém a je tak svižný, že skončí, sotva se rozkoukáte. Solidní story, která sice nepřichází s ničím extra novým, ale o to lépe se na ní kouká. ()

Madsbender

Niekde medzi 2 a 4*. Základná premisa skvelá - zrejme som videl prvý film, v ktorom sa hľadal liek na kapitalizmus. Úvodných 20 minút som sa pri sledovaní vizuálne nesmierne vyštylizovaného nočného mesta, v ktorom sa miesil chladný dizajnérsky futurizmus s bezútešnou dystopiou presne podľa môjho gusta, rozplýval od rozkoše. Ethan Hawke ako charizmatický elegantný upír - ďalší bod k dobru. Lenže s prvou dennou scénou sa aká-taká atmosféra rozplýva, logika scenára dostáva trhliny a efekty sa rýchlo opozerajú, pričom tie digitálne začnú pôsobiť príliš umelo a bijú do očí. Herecký ansámbl sprvu sľubuje špičkový zážitok, ale v dostatočnej miere funguje len Hawkeho postava a u Neilla časť z osobnej charizmy. Preveľká škoda, že tak dobre načatá myšlienka zostáva nerozvinutá len v základnej polohe a film sa postupne transformuje v béčko. Keď sa spätne obzriem, vlastne aj paralely s modernou civilizáciou a jej problémami, konzumom a farmaceutickými spoločnosťami sú ošetrené mainstreamovými formulkami a jasnou čitateľnosťou, aby sa film mohol tváriť inteligentne a divák nazdávať, ako je inteligentný, keď v ňom nejakú tú myšlienku objavil. Originalita (do istej miery) sa tomu uprieť nedá, ale kvôli chatrnému scenáru, divnému strihu a efektom dennej akcie s ťažkým srdcom dávam 3*; k percentuálnemu hodnoteniu sa neviem odhodlať. Možno by bolo zaujímavejšie, keby sa toho chytila dvojica ako Jarmusch-Godard a natočili to ako postmodernistické upírske podobenstvo, ktoré by sa nespoliehalo na explicitné gore, ale rozvíjanie myšlienok. To by som však asi chcel veľa. ()

Ruut

Takový cool trailer, takové skvělé scény s vozem tahnoucím okovy, výborný nápad a perfektní rozjezd ... á pak totální nuda zakončená nájezdem na seriál !!! WTF ?! ()

Mi Nü-Chai

V současném upířím suchu mi nelze jinak, než Daybreakers mírně nadhodnotit; přes všechny výtky, které bych na jeho hlavu mohla snést, ať již je to až dokonalá předvídatelnost či klišovitost hodného upíra, který nechce pít lidskou krev, nemohu jim upřít styl a výtečný prvotní nápad na upíří společnost, plíživě se rozkládající pod hrozbou nedostatku potravy. A celkem se mi zamlouvalo, že tu kdekdo kouřil, jen bych ráda věděla, kde berou nemrtví dech nutný k potáhnutí. ()

ninon

Na vizuální podobě postavený film, se slabým scénářem (co tam se občas dělo) a nefungujícími hláškami (chudák Dafoe). Chápala jsem, že se autoři snažili přijít s něčím originálním na půdě trendy tématu o upírech a měla to být v prvé řadě zábava. Na tu to ale mělo málo akce a na něco vážnějšího zase špatně vykreslené postavy. O uspěchaném konci ani nemluvě. Jestli tam mělo být i nějaké poselství, tak bylo hooodně hluboko. Každopádně mě při sledování napadla jedna taková otázka. Řešilo se už někdy v upírském filmu, proč jsou ženy-upírky neplodné? ()

HAL

Snahu o nějaký "Matrixovský" přesah jsem tu neviděl skutečně žádnou, je to jen přímočaré, trochu chytřejší, béčko postavené na výborném nápadu. Jistě, ten nápad a svět, který je na něm vybudovaný, by se určitě dal rozvést víc a třeba i nějak logicky detailně rozebrat onen "lék" a vůbec podrobnosti o nákaze, jenže... k čemu? Pak by z toho byl úplně jiný film, a dost možná ve výsledku mnohem dementněji působící. Žánrové archeotypy jsou jasně dané z mnoha jiných upírskách filmů, Daybreakers k nim tím lékem navíc přidává jeden prvek, lehce ironickou tečku. Spíš než Matrix mi to připomíná jak Bladea, tak třeba Equilibrium (které je tedy imho horší než tohle). Příběh nemá kdoví jak dobrý, ale bavilo mě to, bavilo mě prostředí, ty postavy v něm, i tak trochu minimalistické akční scény mě potěšily. A to říkám i přesto že miluju klasické gotické upířiny... které už jsou dnes zřejmě definitvně mrtvé. 7/10 ()

2-Xtreme

Moja alergia na upírov sa vyliečila podobne ako tu vo filme. Po pozretí oboch sérií True Blood som sa stal imúnnym a tak dávam bledým tváram viac šancí než tomu bolo predtým. Daybreakers je celkom slušné upírie postapo a myslím si, že aj nedocenené. Je pravda, že podobných dejových línií sme už videli a určite vidieť budeme, ale Daybreakers je iný. Oceňujem ten fiktívny svet čo dokázali bratia Spierigovci vytvoriť, no neodpustím si do nich rypnúť. Atmosféru vybudovať vedeli, to áno, ale pracovanie s jej gradovaním im vôbec nevychádzalo a tak pár sľubných scén, ktoré na to mali... zostali nevyužité a krásne vyšumeli. Ten, kto dokáže trochu vypnúť si, ale Svitanie užije do poslednej kvapky. ()

mzss1

|59%| SVÍTÁNÍ je dle mého názoru neškodná, béčková, upírská a trochu netypická upírská jednohubka. Má pár slušných nápadů, zajímavé pojetí a život mezi upíry. Mohl z toho být ale lepší film. Nevím, kde přesně byla chyba, asi to chtělo větší náboj, tempo, snad i scénář nebo nevím, nějaké napětí – postrádal jsem toho víc. Přesto jsem to bez problému dodíval do konce, nenudilo mě to, krvavost zde nebyla tak výrazná, pár minizvratů tu bylo. Ethan Hawke to sehrál solidně jako vždy, stejně jako Willem Dafoe. Režie je kvalitní, jen víc jak lepší průměr to ocenit nemůžu. ()

kingik

Nevěřil bych, že by se ještě v upírské tematice dalo vymyslet něco originálního. A tento film je jasným důkazem, že když se chce, tak to jde, a pohrávání si s upírskými zaběhanými schématy se zde sympaticky obrací naruby. Je rok 2019. Světu vládnou upíři. Masivní úbytek lidské populace způsobil, že zásoby krve se rapidně tenčí. Upírům hrozí vyhladovění, jehož následky mají podobu hnusné mutace. Ethan Hawke hraje hodného upíra, který byl přeměněn před mnoha lety svým bratrem proti své vůli a lidskou krev odmítá pít. Je současně hematologem, který vede výzkum na vyvinutí krevní náhražky, která je stále v nedohlednu. Jednou se setká se skupinkou lidí vedenou Claudií Karvan a Willem Dafoem, kteří našli způsob, jak se přeměnit zpět z upíra na člověka. Paktování upírů s lidmi je ovšem zakázané, a upírský ředitel mocné korporace Sam Neill, to tak nehodlá nechat. Vize světa v budoucnosti ovládaného upíry je poměrně zajímavý a současně originální nápad. Invence filmu nechybí a film disponuje nejen skvělými herci, ale také působivým vizuálem, neméně působivou akční složkou, bombastickými krvavými efekty a nápad s kávou dochucenou krví, byl rovněž super. Od bratrů Spierigů jsem dosud neviděl žádný film, ale talent mají. Nějaká výtka by se našla stran chování upírů v určitých situacích nebo přeměna z upíra na člověka byla z kategorie absurdních, ale v obehraném tématu je tento film studnicí originality. ()

Payushka

Svítání by se částečně dalo označit i jako splatter. Horor, který klade důraz na naturalistické záběry plné krve, mozku a vnitřností. Pokud máte slabší žaludek, možná raději zůstaňte doma. Pokud máte rádi filmy s hlubší myšlenkou, ani Svítání nezkoušejte. Pokud chcete překvapivý závěr, máte také bohužel smůlu. Jinak je to ovšem nářez. Vyberte si. ()

dr.horrible

Dosť mi to pripomenulo jedno staršie céčko: The Breed (v češtine vyšlo na videu pod názvom X-Wamp). Zatiaľčo v The Breed sa ale tvorcovia rozhodli natočiť normálny,nsmrteľne vážny film,nčím sa napokon degradovali na post ešte nižší, ako keby si priznali, že na to nemajú a uspokojili sa s tým, že točia sračku; bratia Spierigovci si viditeľne toho vedomí boli, natočili potenciálne prevratné sci-fi (horor) bez akýchkoľvek ambícií a vyšlo im z toho to jediné, čo vlastne mohlo: Béčko. Nechcem sa moc zamýšľať nad tým, ako by to dopadlo v rukách skúsenejších tvorcov, a čo ak a čo keby. Skúsim to teda brať z tej lepšej stránky a iba potichu konštatovať, že na béčko to bolo pomerne originálne. Ale sklamaný som. ()

Sobis87

Po průjmovém Undead jsem od bratří Spierigových moc nečekal, jejich druhý film je však k mému překvapení o několik úrovní výš, což sice v porovnání s otřesným debutem ještě nemusí nutně znamenat úplnou výhru, ale označení „dobrý film“ si Daybreakers rozhodně zaslouží. Dobrý, bohužel ne vynikající, což vzhledem k velmi atraktivnímu námětu zamrzí, neboť by se z něho dalo vytřískat o poznání více, než Spierigové ve finále nabízejí. Celý ten nápad se světem, kterému vládnou upíři a lidé jsou až „ti druzí“, se mi velmi zamlouvá, vykreslení fikčního světa je opojné a vzhledem k nízkému rozpočtu pozoruhodně efektní (zde se nepochybně projevila zkušenost tvůrců na poli nezávislé tvorby), akce přes určitou chaotičnost nepostrádá spád a brutalita taktéž nechybí. Vzhledem ke slibnému námětu ale tvůrci bohužel jedou na půl plynu, divák po skvělé a atmosférické první třetině čeká hlubší ponor do atraktivního fikčního světa, ale místo toho film ve své druhé polovině sklouzne na pole prostého béčka a některá témata, jako je mutace vlivem nedostatku krve, trestuhodně odbude. Závěrečná pointa sice není vůbec špatná, ale fakt, že tvůrci druhou polovinu filmu v kontrastu k té první celkem odflákli, opravdu zamrzí. Linie s dcerou záporáka nakonec vyzní do ztracena, zajímavá postava Willema Dafoe by si zasloužila více prostoru a konec se jeví být poněkud uspěchaným. Slabší momenty se dají přežít díky luxusnímu hereckému obsazení v čele se zmíněným Dafoem, Ethanem Hawkem a Samem Neillem, líbivému vizuálu a celkové atmosféře. Ve výsledku tedy solidní ozvláštněná žánrovka, avšak té pachuti z promarněného potenciálu se nějak nemohu zbavit. Škoda. 70% ()

IQ Tiqe

Na první pokus mě Daybreakers po prvních minutách odradili, asi po roce mě naopak začátek "okouzlil" svou atmosférou a napětím. Ten dojem se ale s časem a přibývající krví (zhruba od půlky) vytrácel do šedi průměru, kdy už na mě nijak nepůsobil a jen jsem čekal, co přijde. Závěr musím ocenit - myšlenka na lék byla chytrá. # příběh 6 | hudba 5 | humor 0 | akce 5 | napětí 5 | pustil bych si znovu 5 ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Kapitán Blood ve vesmíru

Kapitán Blood ve vesmíru

04.08.2009

Včera jsme tu měli piráty karibské, dnes se střežte pirátů vesmírných. Studio Warner Bros. se rozhodlo natočit novou verzi klasického dobrodružství z roku 1935. Captain Blood byl jedním z filmů,… (více)