Píše se rok 2019. Zemí se přehnala neznámá nákaza, která přeměnila naprostou většinu všech obyvatel v upíry. Lidé teď patří mezi ohrožený, podřadný druh. Jsou nuceni se ukrývat před upíry, kteří je usilovně udržují na pokraji vyhynutí, aby se měli čím živit. Edward Dalton (Ethan Hawke), vědec, který se odmítá živit lidskou krví, se snaží vytvořit umělou krevní náhradu, co by dokázala udržet upíry při životě. Času a naděje ale zbývá jen velice málo – než Ed potká Audrey (Claudia Karvan), lidskou ženu, která mu pomůže k překvapivému objevu. Vyzbrojen informací, za kterou by upíři i lidé byli ochotni zabíjet, je nucen pustit se do nebezpečného boje, který rozhodne o osudu lidstva. (oficiální text distributora)

MontyBrogan

Potešilo zopár originálnych prvkov v problematike upírov a hlavne vytvorenie nového sveta ako od Niccola. Ktorý je postapokalyptický nie v zmysle ruín všade okolo ale nových podmienok prameniacich z nového zla. Naopak nepotešila viditeľná lacnosť a Willem Dafoe, ktorý sa zjavne minul svojej postavy. ()

Jinny

Daybreakers neustojí logické propírání detailů, divák prostě musí přijmout tenhle techno-gotický svět, pro který si tvůrci plnými hrstmi půjčovali motivy z Interview s upírem (hlavní postava), Matrixu (lidské "stádečko") a hlavně z Blada (hóódně z celé koncepce tohohle upírského universa). Tím ovšem nechci říct, že by samotný námět nebyl originální, protože takhle daleko v lidsko-upířím duelu ještě nikdo nezašel. Mohl to být zajímavý horor se silným castingem. Děj se ovšem žene dopředu snad až příliš rychle, jsou v něm znatelné díry a veškerý vývoj postav spočívá v proměnění člověka v upíra a vice versa. Pánská část hereckého obsazení ovšem část z těchto vad vynahradí... ()

honajz

Film založený hlavně na atmosféře a "fungující" tak trochu jiné společnosti. Hodně mi to připomnělo tím paralelním světem Muže z vysokého zámku od P. K. Dicka. Ten akční konec se k tomu až tak moc nehodí, ale pro fanoušky žánru asi nutná věc. ()

rikitiki

Slušně temné a to nikoliv jen osvětlením (spíš tedy ztmavením) ve filmu, ale hlavně náladou snímku, která je dost bezútěšná. Nový nápad v upírském žánru se cení, tady jsou převrácené poměry, kdy upírů je většina, zatímco lidí už jen hrstka. Jenomže mě to nijak zvlášť nezaujalo a - jak to bývá - spíš než děj mi pak vrtala hlavou ta upíří pitomost, kdy si nezajistí dostatečné zásoby potravin a vůbec už nechápu, proč hledali nějakou náhražku lidské krve, když ji měli celou dobu - vždyť přece Edward se jako hodný upírek ničím jiným neživil. ()

Othello

Zajímavé i hezké scény na pozadí zajímavě vykresleného světa se tlučou s béčkovým příběhem, naprosto neuvěřitelně nijakými hereckými výkony a prakticky nulovou gradací. Rozhodně jsem se v kině neurazil tak jako moji spolusedící, ale nadšený jsem z toho nebyl. Protože stačilo jen trochu toho režisérského řemesla, kompletní výměna hudebního skladatele (nudnější soundtrack pohledat) a mohl z toho být skutečně film na úrovni finální scény. Za ten konečný a dobře natočený gorefest palec nahoru. ()

eraserhead666

Nápad velmi slušný, zápletka zajímavá, provedení ucházející, jen ta pointa to celé pokazila (a připravila film o mou čtvrtou hvězdičku). Ten film prakticky čím déle trvá, tím je horší. Ale na součansý moderní upírský film docela slušná práce. Těší mě, že i přes tu modernost se tvůrci drželi klasických propriet a nesnažili se zavádět různé novoty (jako chození upírů na denním světle, vegetariánství... A úplně nejvíce mě bavilo, že ač film upírský, je vlastně hodně o lidech. ()

SOLOM.

Australané se občas vytasí s opravdu zajímavým nápadem a některé jejich filmy jsou skutečně dobré. Do režisérského křesla sice usedla dvojice Němců, ale rozpočet pocházel od protinožců. To však nic nemění na tom, že nám Daybreakers nabídl netradiční námět, který určitě stojí za pozornost. Filmy s upíří tématikou mi nikterak nevadí, ale přece jenom u nich dávám přednost staré klasice. Pokud ovšem čekáte něco na způsob Bladea či snad Underworldu, tvůrci nás rychle vyvedou z omylu. A právě této skutečnosti si vážím asi nejvíce. I já sám jsem našel jisté zalíbení ve ztvárnění upířího světa, kde lidská populace už nemá skoro ani 5%. Všude panuje jistý řád, krev jen na příděly a navíc zde máme kromě klasických upírů i jakési hybridy, kteří kvůli nedostatku krve doslova „vycucávali“ sami sebe i další upíry. V jistých chvílích tak atmosféra nabere ty správné otáčky a ani co se týká akce, jsem se zde nedočkal zbytečné přehnanosti, které jinak bývá u podobně laděných filmů přehršel. Navíc mi byla hlavní postava docela sympatická a jeho postupné „očištění jsem si dokázal celkem užít bez zbytečných předsudků. Což samozřejmě zapříčinilo i slušné herecké obsazení. 60% ()

becki_tu

Temná vize upírského světa, kdy lidstvo je na pokraji vyhubení a světem zmítá krevní krize. Je zde několik paralel s reálnou současností, spousta zajímavých nápadů a sympatické herecké osazenstvo, které dohromady dělají ze Svítání poctivou áčkovou zábavu, líznutou hororem, thrillerem a nechybí ani trocha té akce. Opravdu příjemné překvapení z dílny bratrů Spierigů. ()

mm13

Béčkovo napísaný špičkový námet. Koľký krát a koľko krát ešte? Hviezdni herci tomu tým pádom skôr škodia, než pomáhajú, pretože umocňujú očakávania, ktoré ale zďaleka neboli naplnené. ()

JASON_X

Zajímavá vize blízkobudoucího světa, ve kterém je lidská rasa nahrazena rasou upíří. Nahrazena doslova - upíři žijí v bývalých lidských městech téměř stejně, jako v nich kdysi žili lidé - chodí do práce, koukají na televizi... Tedy je to vše samozřejmě trochu jinak - chodí do práce V NOCI, ve dne se ukrývají za zdmi zatemněných domů, nebo se pohybují sítí podzemních komunikací "subwalk" (pokud tedy nemají dost peněz na to, aby si nechali automobil předělat na jízdu v denním režimu). A místo hamburgerů nebo hotdogů si ve stáncích rychlého občerstvení dopřávají kávu s krví. Hodně povedené. Až potud za pět. Mezi upíry jsou pak také takoví, kteří svůj úděl považují ne za požehnání, nýbrž za prokletí a snaží se pomáhat zbytkům přeživších lidí ne proto, aby jim nedošly poslední zdroje obživy, nýbrž z humanismu... vlastně z vampýrismu? No... A pak se scénáristovi rozletí fantazie v trochu telenovelickém stylu a dojde dokonce i na "dojemný" meziupíří holocaust za zvuků cajdákovité hudby. Ale dá se to celkem vydržet. A otevřený konec nevylučuje další pokračování, které ale už doufám nebude. Leda by se ho chopil třeba Robert Rodriguez, to jooo... ()

Morholt

Upíři ovládli svět, ale oproti všem zaběhnutým představám nenadešel věk Satanových služebníků. Upíři se v zásadě chovají jako lidé až na to, že musí dodržovat klasické upírské zvyky. A tak jsou tu firmy přicházející na trh s autama pro denní používání, ve stáncích se do kávy neleje mléko, ale krev a lov zbylého lidstva na chov je výnosným byznysem. Jenže upír kdysi býval člověkem a tak mu spousta lidských vlastností zůstala, důsledkem čehož vampýrstvo dokázalo zlikvidovat světové zásoby krve. Hledá se náhražka. Na druhé straně stojí zbytky lidí s nedobrovolně proměněnými upíry, kteří bojují za zachování naší rasy. Perfektní nápad, slušné atmosférické zpracování vrcholící scénou ozbrojeneckých jatek a konečně i solidní herecké obsazení. Jasně že to mohlo být lepší, ale najde se jen málo filmů, o kterých by se to říci nedalo.70% ()

prome

Jenom 3*, protože místy bohužel až příliš hloupé a lekací scény mě vůbec nezapadaly do celé koncepce filmu. Nehodily se mi tam. Mohlo to dopadnout mnohem lépe, potenciál to mělo velký, jenže jako bych se díval na tři filmy. První horor, druhý konverzačka a třetí akční. Dohromady to může fungovat, jenže tady to moc dobře nedopadlo a je to místy otravné. Ve výsledku se člověk aspoň zabaví. ()

ScarPoul

Rovnaká post apo koninka v štýle Oblivion. Tá mala síce Cruisa, ale niesla sa v rovnakých intenciách. A myšlienka stavala na rovnakom princípe. Jedno malo áčkový rozpočet, druhé nie. Významovo a hodnotovo ich ale vidím na rovnakej úrovni. U obidvoch som sa dobre bavil, mali v sebe skrytých veľa pekných momentov a sympatických hlavných predstaviteľov. Plus oceňujem nový náhľad na tématiku upírov. V celom tom svinstve twilightov a upírskych akadémií a iných blbostí je táto krvavá rezanica pre mňa, ako fanúšika nesmrteľnej klasiky Draculu, neuveriteľné potešenie. Solídne natočené, bez hluchého miesto aj keď z niektorými prázdnymi dejovými odbočkami( dcéra), ktorý vo svojej snahe o komplexnosť udržuje jadro myšlienky, nestáva sa hlúpych( ak hneď príjmeme jeho pravidlá) a finálna pointa možno očakávateľná( nie ale mnou), ale veľmi dobre prezentovaná. Rovnaké guilty pleasure v žánri, akú má u mňa séria Underworld. ()

Lacike

Po dlhej dobe som čumel na film v TV, ale našťastie na filmovom kanále bez reklám. Je to taká upírska variácia na Matrix. Nápad je to skvelý a aj ten svet, v ktorom sú ľudia na pokraji vyhynutia a svet ovládli upíry, je načrtnutý funkčne. Bohužiaľ postavy a ich príbeh je ten najotrepanejší a príliš dobre podaný nie je. Takisto hlášky sú len trápne. Strašne rád by som videl nejaký lepšie napísaný príbeh z toho sveta. Ani akcia filmu nepridá. Ničím neohúri. Práve naopak. Triková stránka, prevedenie, chaotický strih, všetko to vyzerá jak tie trapošiny od Uwe Bolla. Celkovo to je ale vďaka tomu zaujímavému svetu pozerateľný priemer. 5/10. ()

Kdo natočí osmý díl Saw?

Kdo natočí osmý díl Saw?

15.07.2016

Kapitán Blood ve vesmíru

Kapitán Blood ve vesmíru

04.08.2009

Včera jsme tu měli piráty karibské, dnes se střežte pirátů vesmírných. Studio Warner Bros. se rozhodlo natočit novou verzi klasického dobrodružství z roku 1935. Captain Blood byl jedním z filmů,… (více)