Garth Marenghi: Nemocnice na kraji světa

• Velká Británie Garth Marenghi's Darkplace (více)

Epizody(6)

Šestidílná série Garth Marenghi: Nemocnice na kraji světa, která vznikla v roce 2004 pro britský Channel 4, je autorským počinem dvojice přátel z cambridgeských studií Mathewa Holnesse a Richarda Ayoadeho, jehož nedlouho poté celosvětově proslavila role svérázného Mosse v seriálu Ajťáci (2006–2010). Televizní podoba námětu, podobně jako u řady dalších britcomů, vychází z divadelní předlohy, oceněné prestižní cenou Perrier. Série pracuje s konceptem fikce uvnitř fikce. Jejím protagonistou je smyšlený autor desítek hororových románů Garth Marenghi, který v 80. letech napsal, produkoval a režíroval hororový seriál o nemocnici, kde dochází k nadpřirozeným úkazům a v němž se skromností sobě vlastní zároveň ztvárnil i hlavní roli. Dílo natolik radikální, myšlenkově nebezpečné a zatraceně bláznivé, že jej televize odmítla odvysílat. Nyní se však televizní hlavouni zahanbeně připlazili zpět a diváci tak mají konečně možnost zhlédnout všech šest dochovaných epizod, obohacených o rozhovory s autorem a dalšími klíčovými postavami seriálu. Z této základní premisy, využívající legendy o brakovém spisovateli, Holness s Ayoadem rozvíjejí sofistikovanou parodii a zároveň láskyplnou poctu brakové produkci, opěvující lacinost a žánrová klišé filmových i literárních škvárů 80. let. Série současně tematizuje dobový šovinismus, nesoudnost autorů i drzou svobodu pokleslé kultury. V jednotlivých epizodách, pietně natočených na 16mm film v dobovém televizním formátu 4:3, se vedle Richarda Ayoadeho a Matthewa Holnesse objevuje doslova výkvět britské komedie: Alice Loweová, Julian Barratt, Noel Fielding, Stephen Merchant či Graham Linehan. Série, která se mezi milovníky osmdesátkového filmového braku zaslouženě stala kultem, předznamenala současnou vlnu retrostylizace, reprezentovanou například seriálem Stranger Things (2016) či novým filmovým zpracováním Kingova opus magnum To (2017). (Česká televize)

CrazmydRed

„Jsem Garth Marenghi – autor, splétač snů, vizionář, plus herec. Vstupujete do světa mé imaginace. Vstupujete do mého Darkplace.“ POZOR: Darkplace je silne návykový! Mizerné herecké výkony, otrasné špeciálne efekty a ešte otrasnejšie strihy, lacné kostými a kývajúce sa umelé kulisy ... toto všetko robí Darkplace ozajstným zážitkom, na ktorý sa tak rýchlo nezabúda. Jeden z ďalších originálnych "sitcomov", ktorý mohol byť vyrobený iba v "my sweet" Británii :) 101% ()

melisos

Absurdita na variaci shitovských filmových krimi-hororových seriálů z 80. let a to zasraně moc povedená . Pro mě je hvězda Dr. Sanchez (Matt Berry ) . Je to sice jen šestidílná (pro GB sitcomy typická) edice , ale stojí za zhlédnutí . Je to , to co mě baví . Originální a ujeté v dobrém slova smyslu. Geniální scény , které by jste snad nemohli , ani vymyslet , kdyby jste byli na tripu a do toho vložené monology hlavních postav , které osvětlují , jak mistrovsky chtěli zachytit nebo zobrazit myšlenku scény . Ayoade , zde ukázal , že má fakt talent na to bavit lidi . ()

jasme

miluju osmdesátkový béčka a je dobře že se nepřestaly točit ani po roce 2000. jenom je tam na můj vkus dost málo zpomalenejch záběrů. ()

cubiczech

Neskutečné britské veledílo, které v člověku probudí neskutečnou orgasmickou radost a smích po celou dobu trvání... musíte si všímat detailů, protože to, jak víme, tvoří celek, obzvlášť v tomhle případě. ()

Pureboy

Z 5.epizody - Dean Learner (Richard Ayoade): He had a very ambitious script. I said: "Garth, this is a very ambitious script for the money we've got. Seeing as we've got no money, it's extremely ambitious." We were filming it in my garage. I had a big garage, but still it was ambitious to film a TV show in a garage. Nízkonákladový seriál Darkplace hledá krásu a vtip tam, kde ji ještě nikdo nehledal, a to právě v konceptu udělat vše co nejlaciněji, laxně. Darplace nabízí vtip ve "špatném" střihu, "naivních efektech", posunutém zvuku, v umělém hereckém projevu...to vše je zabaleno do absurdních hororových příběhů, s ještě absurdnějšími scénkami (agresivní letající dudy, roztříštěné mluvící tělo, jízda na motorkách provedná na kolech se zvukem motorky). Jako nízkonákladový brak se ovšem seriál pouze tváří, ve skutečnosti je totiž vidět že tvůrci mají vše promyšlené do každého detailu. Je to druh seriálu dělaný s jasným cílem a s plným srdcem. Dokonale nedokonalé. Propočítaný koncept 6. epizod (více epizod by bylo kontraproduktivní) stačí na to, aby bylo jasné, že se ovšem celý svět obrátil proti tvůrcům a tento skvělý seriál dál nemohl pokračovat v natáčení, aby skončil v archivu, odkud nám jej milý Garth Marenghi vytahuje. ()

contreras

Hotovo, zamiloval jsem se na první pohled. Tohle je přesně ta bizardnost u které se chci pobavit. Je pravdou, že první díl je opravdu silný a ty ostatní na něj už nemají.. Důvod proč to sledovat je jako obvykle ten, že takový úlet se prostě každý den du ruky člověku nedostane.10/10 ()

Fixa

Richard Ayoade je bůh! Takto napsat, zrežírovat a ještě sehrát roli neherce - klobouk dolů ! Udělal to geniálně. Když si někdo myslí, že je seriál trapný - tak to přece tvůrce zamýšlel. Když si někdo myslí, že je to úžasný, tak super. Podle mě se úplně vyhnul, jakémukoliv hodnocení. Já osobně, se všech 6 dílů skvěle bavil a podívám se na to klidně znova. Teď stručný popis. Bojím se přirovnávat, aby mě fanoušci (mezi,které se počítám) Červeného Trpaslíka neukamenovali, ale postava Gartha Marendhiho, mi silně připomíná episody s Eso Rimmerem (v trochu jiném prostředí, samozřejmě).Hrdina, kterého volají, když neví kudy kam. Hrdina, o kterého se může každý opřít. Hrdina, navenek drsný, ale uvnitř plný emocí. Naprosto skvělá slátanina humusů a toho nejhoršího z hororů. Nepopírám - seriál se nebude líbit všem. Ale o to tu nejde! Hlavně, že se líbil mě :-). Pohled stranou - show začíná... ()

Astu.

Vrchol nevkusu, výsměch horroru a žánrovým klišé, záměrně céčkovej háv a uberfunny wtf momenty. Mystifikační rozhovory s tvůrcem a herci, utahování si ze všech a ze všeho. Už vím, že když se někdo začne měnit v brokolici, má AIDS. Britcom v té nejbizardnější podobě. 8/10 ()

Drslw

Nádherná štylizácia! Keby som tých hercov nepoznal, nikdy by som neuveril, že to nebolo natočené v 80-tych rokoch... ()

Koloman_R

Od (takmer) dokonalých príbehov, cez dokonalých hercov, scenár a vražednú kompozíciu obrazu, až po pocit vlastnej nadradenosti nad plebsom, holdujúcom bežným seriálom. Neznášam nafúkané a priznané elitárstvo, ale milovať tento seriál naozaj znamená byť členom VIP klubu. Masterpiece. Krutosť. Štýl. Prečo ešte nemám vyrobené tričko? ()

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

Fresh Film Fest 2010 o krok blíž!

11.08.2010