Che Guevara

• Česko Che Guevara: Revoluce (více)

26. listopadu 1956. Fidel Castro se plaví na Kubu s osmdesáti povstalci. Jedním z nich je i Ernesto „Che“ Guevara, argentinský doktor, který sdílí s Castrem společný cíl – svrhnout zkorumpovanou diktaturu Fulgencia Batisty. Che se projeví jako nepostradatelný bojovník, rychle si osvojí umění partizánského boje. Jakmile se Che pustí do boje, s nadšením ho oslavují jeho velitelé i kubánský lid. Tento film zachycuje vzestup Che během kubánské revoluce, od doktora – přes velitele – k hrdinovi revoluce. (oficiální text distributora)

insurgentes

Čtyři hvězdičky dávám za film a jednu přidávám za poselství. Atmosféra filmu byla vynikající, a že to nebyl typický akčňák tomu přičítám jen k dobru. Ona ta revoluce ve skutečnosti byly dlouhé měsíce strádání v džungli a pak pár hodin nějakýho fightu, takže je dobře, že i film to odráží podobně. Samozřejmě, postava Ernesta Guevary byla rozporuplná, ale ze všech revolucionářů on byl největší srdcař, a i když potom ta kubánská revoluce na sebe nabalila všechny revoluční neduhy (zejména kult, totalitářství a paranoiu), to, zač Guevara bojoval, mělo hlavu a patu, a ustál to na všech frontách, s puškou v džungli a pak i na půdě zednářského OSN. Jedno stupidní klišé tu ale je, a to hned na plakátu k filmu. Na fotce, pořízené při tryzně za křižník La Coubre, měl Che Guevara na baretu dva zkřížené meče. Nějaký zmrdský levičák je pak vyměnil za rudou hvězdu, a takto zbastlený portrét potom dobil celý svět a v hlavách vohnoutů zakořenil představu, že Che byl nějaký bolševik. Che nebyl bolševik, naopak poměrně rychle odhalil, co je to za ksindl, že rusáci a amíci si můžou podat ruce, a do konce života z nima už pak nechtěl nic mít. ()

rozbris

Obyčejný argentinský lékař, který se stal symbolem revoluce. Ze začátku mi Che: Part One připadalo jako dokument o jeho začlenění a jeho vzestup v partizánském oddíle Hnutí 26. července. Ale dobytí města Santa Clasa bylo velmi perfetně provedeno, bez jakékoliv chybičky. Připadal mi jako velmi vzdělaný, chytrý, moudrý a čestný muž po jehož boku bych asi taky život položil. Určitě se v blízké době podívám na další film o tomto muži Che: Part Two. ()

Tipek_14

Nie zlé, ale ani skvelé. Dobré. Za 3*. Kým sa revolúcia nedostala do mesta, dosť som sa nudil. V meste to už bola iná káva. Malo to aj svoj smer aj gradáciu. Dovtedy som sa strácal v „lese“ a prejavoch z OSN. Benicio je jediný skvelý, ma skutočne charizmu a pôsobí ľudsky – revolucionár, doktor. Čakal som však viac. ()

Tjaden

Výborný životopisný snímek - navzdory některým zdejším ohlasům jsem se nenudil ani minutu. Záběry z džungle a bojů se střídají s černobílými "dokumentárními" vložkami, ve kterých nám Che odhaluje svoje životní postoje a cíle. Film navíc některým osvětlí, koho vlastně nosí na tričku :-). ()

medlo

Čakal som, že to nebude také nudné. Prvé 3/4 filmu však boli o tom istom. Chodili po pralese, sem tam strieľali a medzi to kecy z New Yorku. Posledná polhodina bola zaujímavejšia vďaka bojom v meste. Ale celkovo to nezachránilo dojem z celého filmu. A dve hodiny boli až príliš, kľudne stačilo 90 minút. Tiež som čakal, že sa dozviem niečo viac o revolúcii. Keďže sme však sledovali len Che Guevaru, informácií z ostatných častí Kuby bolo dosť málo. ()

DavidS.

Kdyby si Steven Soderbergh obléknul tričko s notoricky známou podobiznou Che, mělo by to stejnou výpovědní hodnotu jako celé jeho filmové snažení, které nepřináší žádný zajímavý a nový úhel pohledu... Vidíme jen oživlou ikonu, která kašle, kouří, je vlídná a pronáší v džungli i na půdě OSN své proslovy v podání minimálně hodně fyzicky věrného Del Tora...Schématické, útržkovité, nekompaktní...Nudný a téměř zbytečný životopisný fim. ()

Nassau

Del Toro je výborný herec, ale ani on v mých očích film nespasil. Možná jsem na to neměl náladu, možná jsem byl unavený, ale film mi přišel neskutečně nudný! Každých 10 minut na mě šlo spaní a vydržel jsem pouze silou vůle. Každopádně od druhého dílu mě to odradilo dostatečně... ()

HiddenDragon

Nevim, co jsem cekal, ale pres dve hodiny nudy s doutnikem v hube asi ne. Neni to vylozene spatny film, ale chybi tomu jakakoliv gradace, filosoficke nalehani na divaka, cokoliv co by me nejak zasahlo. Je tu par momentu v dialozich, ktere mi trochu vnukly myslenky, co je spravne, co ne. Ale spis jsem si to konstruoval sam. Film sam o sobe moc k vytvoreni jakehokoliv nazoru nesvadi. Je tezce popisny. V prvnich 2/3nach se jedna defacto o pif paf v dzungli a obcasne setkani a poplacani s comrades a vesnicany. Zbytek pak tvori bitka ve mestech a film konci na ceste do Havany. A to divaka jeste ceka Part 2! Vubec jsem treba nepochopil vyznamnost Guevary. Prijde mi, ze film jeho postavu zamerne rozmichava v guerille. Ze on neni revoluce, ze to jsou hlavne Kubanci. Je to hezke, to ano, ale proste nebylo z Beniciovy postavy citit jakekoli vyjimecne charisma. Proste velitel, vzdelany a da se rict zasadovy. Ale ze by to stacilo k tomu "kultu" ktery kolem nej podle meho pocitu vznikl, to proste nechapu. Spis asi zapracovala lidova tvorivost, protoze lidi chteji k nekomu vzhlizet, mit hrdinu. Zde ale pusobil jako obycejny vojak, navic s astmatem. A co se tyce vypraveni, hodne mi vadila absence jakekoliv mapy, na ktere by rezie ukazovala postup, kde se bojuje, co se obsazuje. Celkove mi prijde, ze si film uzije jen naprosty fanda Guevarovy knihy a navic clovek s geografii Kuby v hlave. Pro laika je to velmi nezazivny snimek bez pointy a vetsiho dramatu. ()

BlackTom

Uchádzajúce, no predsa-len trochu sklamanie. Soderbergh môže Guevaru skutočne obdivovať, to mu neberiem, je však z toho cítiť, že to nie je latinoamerický, ale americký režisér, takže do toho nedáva a nemôže dávať taký cit ako Brazílčan Salles pri Motocyklových denníkoch. Benicio Del Toro berie svoju postavu vážne, jeho prejavu a mimike nič nechýba, s typickou cigarou je len na krôčik od skutočného Che. Potešili ma čiernobiele pasáže z konferencie OSN v New Yorku, ako aj nezameniteľné zapálenie sa pre vec, no ako hovorím, niečo tomu chýba. Teším sa na Guerrillu, bolívijská džungla je pre mňa atraktívnejšou súčasťou života tohto hrdinu. ()

ElChe26

Vřele doporučuji přečíst všem, kdo se chystají shlédnout nebo již shlédli film, pár stránek o Che Guevarovi, které leckoho obohatí o pár poznatků a snad pomohou utvořit si ucelenější obraz o Che Guevarovi. Studie je přístupná zde: www.ransdorf.com/knihy/Che2008/Che2008.pdf ()

B4TM4N

Pokud je to opravdu podle skutečnosti, tak byl Che skutečně revolucionář-sympaťák. Žádnej bordel kolem jako ti amatéři dneska, jenom čistá myšlenka, bejby. ()

Scytale

Pres mé velké očekávání je film spíše jen sekvencí mikropříběhů ze života guerillových partyzánů. Benicio del Toro je výborný herec, ale tady vlastně neměl ani co hrát. ()

Sten-li

Ukázka partyzánského boje dle skutečného dění v polovině 20.let na Kubě. Del Toro zosobnil Che Guevaru dokonale. Vytknul bych jen občasnou nepřehlednost postav, ale to považuju v tomto případě za detail. Povedená práce nepostrádající autenticitu. ()

wosho

Dokumentárně natočený film o jednom muži, co chtěl změnit svět, je bohužel přes své klady příliš nudným. Soderbergh ho podle mě zbytečně pojal mixem dokumentu a uměleckého filmu. Pasáže z cesty Che Guervary do OSN jsou asi nejvíce zdařilé-mají atmosféru a zajímavě titulní postavu zobrazují. Bohužel ale většina filmu se odehrává na Kubě, v jejích pralesech a v horách. Tam mohl Sodebergh natočit raelistické viznění partyzánského boje hrstky idealistů, proti vojenské přesile.Což se mu moc nedaří. Akční scény, byť je jich pomálu, jsou dobře natočené. Ale celkově většině této části filmu schází atmosféra-taková ta dokonalá atmosféra džugle z Predátora. Život partyzánu zde vypadá idilicky, jako dovolená. Scházi zde napěti, drama, strach z dopadení a rychlé a nemilosrdné popravy vojáky. Navíc je zde Che zobrazen silně lidsky, otesaně, chybí mu drsnější část-ta částečně vyjde najevo jen při popravě zběhů a posměšném zostudění zbabělců. Škoda. Che měl život, který by vydal jistě za monumentální, dramatický film vhodný pro velkého filmaře a herce (del Toro je zde dokonalý, přesně uhrál svou složitou postavu). A i když obě tak důležité části tato biografie má, moc se nevydařila. ()

vorenus

Takové zajímavé téma může posrat jenom Steven!Benicio je výbornej, ale tak rozvleklej film nemůže zachránit.Mám strach se pustit do dvojky. ()

Paity

Předně chci říci, že naprosto odmítám gloriolu postavy Ernesa Guevary. Pro mě jde o komunistického vraha. Nic na tom nemění ani fakt, že pomohl svrhnout na Kubě jiného vraha. Tím, že byl film i pod patronací USA, neskouznul k nějakému nostalgickému vzpomínání, což je dobře. Navíc Benicio Del Toro se hlavní role zhostil naprosto dokonale. ()

F.W.Colqhoun

Středoevropské publikum, zmatené provinčním mediálním démonizováním komunistické Kuby, trčí tváří v tvář nekritické agitce Revoluce v údivu. Pochopení, že Velký bratr za humny je prostě velký bez ohledu na odstín, je pro středoevropského diváka, žijícím v iluzi bipolárního světa dobra a zla, prostě skoro mimo možnosti pochopení, o degustaci nemluvě. Komentáře na IMDb napovídají, že jsme to en bloc zvládli hůř, než divák americký. Bože. Soderbergh krom filmařského mistrovství, kterého je pro Hollywood škoda (což došlo ostatně po nějakých třiceti filmech i jemu) nadále udivuje i schopností zlanařit pro své nekomerční záměry prachy a lidi, kteří se většinou na jednom plátně nepotkají. Těšení na dvojku. ()

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes