Che Guevara

• Česko Che Guevara: Revoluce (více)

26. listopadu 1956. Fidel Castro se plaví na Kubu s osmdesáti povstalci. Jedním z nich je i Ernesto „Che“ Guevara, argentinský doktor, který sdílí s Castrem společný cíl – svrhnout zkorumpovanou diktaturu Fulgencia Batisty. Che se projeví jako nepostradatelný bojovník, rychle si osvojí umění partizánského boje. Jakmile se Che pustí do boje, s nadšením ho oslavují jeho velitelé i kubánský lid. Tento film zachycuje vzestup Che během kubánské revoluce, od doktora – přes velitele – k hrdinovi revoluce. (oficiální text distributora)

JOHN.NY

První část biografie argentinského doktora a kubánského revolucionáře Ernesta Guevary se ohromně podařila a předčila veškerá má očekávání. Snímek se nese v duchu tohoto krátkého rozhovoru, který v něm zaslechneme: "What is the most important quality for revolutionary to posses? - Love. A true revolutionary is guided by great feeling of love. Love of humanity, love of justice and truth." Che je zde vyobrazen jako milovník kubánského lidu, ačkoliv sám pocházel z Argentiny. Doposud jsou jeho vztahy s Castrem bezproblémové, což se v druhém díle změní a sám Castro dostane zajisté více prostoru. Jsem rád, že Soderbergh nenatočil dokument, nýbrž drama jak má být! Del Torovu výkonu se dá pouze zatleskat, protože dokázal na plátno přenést Guevarovo obrovské charisma, za což má můj obdiv. Už teď se nemůžu dočkat druhého dílu... ()

gumli

Dosť zaujímavý film,známa osoba,niekedy pôsobí ako polodokument.Ale starší Che Guevara bol lepší,aj keď kratší a čiernobiely.Celý film sa odohráva na Kube,Che ako spolubojovník Fidela Castra.Film stále preskakuje z minulosti do budúcnosti a naopak,niekedy to už ale vadí.Tiež sú tam čiernobiele vsuvky.Ale celkovo pôsobí film dosť povrchne,je tam veľa nezaujímavých scén.Asi je dosť ťažko natočiť o tejto kontroverznej postave dobrý film.Či bol Che Guevara naozaj hrdina,alebo nie,to už záleží na tom,ako ho kto vidí,pôsobí na každého ináč. ()

Cafú

No přiznejme si, že potenciál filmu o Che Guevarovi (v hl. roli s Del Torem) je opravdu veliký. Ale zde bohužel zůstává naprosto nevyužit. Život tohoto člověka je natolik dobrodružný a členitý, že by si zasloužil lepší zpracování než vytrhnutí jedné epizody z jeho života a tu spatlat do nezaživné a nicneříkající břečky, v které se bohužel topil i herecký potenciál Guevarova dvojníka Del Tora. Oba vyzařují neuvěřitelné charisma (ano, Che dokonce i po smrti) a oba jsou si velmi podobní. Módní pozérské překrývání časových rovin už je také trochu znakem toho, jak hodně zoufalí zřejmě byli Soderbergh a scénárista Peter Buchman. Dokumentární styl nebyl vůbec špatným nápadem, ale to by musely být partyzánské boje o ždibec zajímavější. Přes mnoho scénárstických klišé a zjednodušenin se dostáváme k nedbalé práci Soderberghově, který si nedokázal pohlídat ani komparz, kterýžto lítá ještě před výbuchem bomby apod. Kamera, střih ani hudba vás nijak neuchvátí. Těžko si vysvětlit tak odfláknutou práci. Snímek mnou jen tak proplul a zítra si na něj už nevzpomenu, tedy alespoň doufám...Vyzdvihnu snad jen Guevarovy zajímavé filosofické úvahy znějící v pozadí (ovšem také bych si dokázal představit, že by mohly mít ve filmu větší prostor) a naprosto odpovídající výkon Demiána Bichira v roli Fidela. ()

Joe321

Taková dokumentární podívaná. Styl se právě hodně podobá dokumentu, ale přišlo mi, že trošku ochudili záporné prvky revoluce. Del Toro je dobrý a docela jsem se vžil do jeho revolucionářského nadšení. To je asi největší plus filmu. Na člověka hodně dýchá taková ta vlastenecká (idealizovaná) atmosféra se vším všudy (viz. skvělá poslední scéna). Těšim se na druhý díl. -"Radši bych šel po vlastních, než jel do Havany v ukradeném autě. Odjezd. ... Neuvěřitelné." ()

MartinNDL

Sem tak trochu překvapenej, jakým stylem byl film natočenej. Perfektní hraní Del Tora sem čekal, ale minimalisticky, nedějově, neakčně natočenou oslavnou báseň ne. Che byl borec a skvělej revolucionář, ale možná (a to řikám z pozice levicovýho grázla, za kterýho mě ostatní mají) se dal vyreslit trochu víc složitějš. Supermanovskej profil není jako nástroj vyobrazení kontroverzního chlapíka ideální. Dlouhý a ukecaný film s minimem monologů a dialogů (ha) nutí k zamyšlení, ale taky lehce nudí. 4 stars sou maximum. ()

M.i.k.e

trošku jinak pojaté,než jsem čekal,místy nevyrovnané,ale jako celek povedené.DelToro v hlavní roli vynikající...70% ()

SallyZen

Není to špatně natočený, má to jasnou dějovou linii, ale stejně mě to absolutně nechytlo. Čekal jsem, že mě film o Chem chytne, ale teď bych spíše řekl, že to pro mě bylo nicneříkající a nezajímavé. Del Toro neni špatnej, ale celkově mě snímek moc nezaujal a pravděpodobně si ho znovu nepustím. 45% ()

Martin741

Toto Soderberghovi fakt nevyslo, strasne dlho trva, kym sa divak naladi na spravnu filmovu vlnu, ale aj potom je to len atake dialogovo ovatovane, dejovo je to prilis husty nejedly presoleny gulas. Ernesto Che Guevara - mama o nom dobre info z jednej encyklopedie, ale tuna je to slabota maximalna. No, co uz , tomuto sa mal Soderbergh vyhnut. Fakt ako, bieda a mizeria : 40 % ()

dezorz

Revoluciu aku taku nemusim. Verim, ze kazdu chvilu v nejakej post kolonialnej krajine prebieha revolucia (v mene najuslachiteljsich idealov) Verim, ze sa to deje od kedy byvale silne kolonialne krajiny stracaju silu a vplyv v koloniach. Viem, ze existuje vela genailneho umenia z revlucnych krajin. SIlne idealy vs realita tuzbi po moci - to je tema, ktora ponuka vela. Napriek tomu, vo filme revolucia vacsinou je gycovo sprofanovana, malokedy sa najde film bez skrupuli. A Che skrupule nema, nie je dielom genia, nie je genialne dilo ale S. sa naucil vela a vie, ako sa co nablizsie k umeleckym idelaom pribilizt a natocit relativne drahy film. To je dobre, ze v prehnitom kapitalisme sa stae najdu peniaze na nekomercny film o (ne)prehnitej revolucii. ()

MrPierc

O zmíněném revolucionáři nic nevím (znám pouze jeho obrázek a že pomáhal F. Castrovi). 1. část vypráví hlavně o formování Fidelovy armády a úloze CheGe v jeho tažení za dobytí země zpátky svému lidu. Ono se ani není co divit, že se vzbouřili, když USA si neoficiálně zabrala Kubu jako svůj píseček pro oddych (USA takto postupuje v každé válce - vždy vejde do konfliktu jako osvoboditel a vychází jako otrokář) a Kuba byla jen hřištěm pro vyžití USA obyvatelstva či námořnictva. B. D. Toro hrál dobře a vystihl ten správný charakter postavy (zvlášť řečnění v USA) - nejvíce mne ale zaujal herec, co hrál Fidela = měl totožnou gestikulaci i řeč = nesmírná energie projevu. Jsem zvědav, kam se bude ubírat 2. díl. ()

shyster

Nemůžu si pomoct, ale já se neskutečně nudil. A tom mám pomalé filmy rád. A o Beniciovi Del Torovi a Stevenovi Soderberghovi ani nemluvě. Ale když za celé 2 hodiny nám film nepřinese žádné výrazné momenty, tak co mám dělat. ()

Rocky88

Sodergergh místo scénáře zfilmoval deníček znuděného vojáka, který si psal jména každého rolníka, se kterým se Che setkal. Chápu, že to zde bylo pro vykreslení postavy (Che je naprosto výborný chlapík, který nemá jedinou chybu, jedinou vadu, a proto by měl být symbolem pro každého...tfuj), ale nemění to nic na faktu, že to byla hrozná nuda. Naprosto úmorné dvě hodiny. Navíc ochuzené o jakoukoliv myšlenku. Jediným světýlkem kvality je zde "překvapivě" Benicio Del Toro. ()

Topco

Del Torova herecká charizma rastie z scény na scénu pomalým, uveriteľným tempom. Hlavná "džungľová" línia je doprevádzaná silne dokumentárne poňatou líniou o Che-ovej politickej činnosti, ktorá má miestami dosť rušivý efekt. Ináč, čo sa týka technických parametrov, nepamätám si pasáž, ktorá by ma svojím prevedením nadchla. U mňa max. 7/10 ()

Gabbo

Velice zajímavý snímek, dokumentárního rázu s výborným Beniciem Del Toro. Bohužel zde Che Guevaru ukazuje jako toho hrdinu z trička. Je to naivní dobrák a má přesně vymezený prostor mezi dobrem a zlem. Pomalý úvod následuje dobře a akčně zobrazené dobývání města Santa Clara. Teším se na druhý díl. ()

Wormboy

Kvalita za a pred kamerou mi davali iste nadeje a ocakavania, ze aj zivotopisny film o cloveku, ktory je pre mna viacmenej nezaujimavy, mi bude mat co ponuknut a uputa moju pozornost. Team okolo Soderberga sa vsak chytil latky z mojho pohladu zo zleho konca. Guevaru je divakovi predstaveny ako hotovy revolucionar bez vykreslenia jeho zrodu a najma prerodu z kultivovaneho intelektuala. Pristup k teme je prilis strohy, bez vacsej dynamiky, co prinieslo uz po par minutach nevyhnutnu nudu. Vysledok je teda pre mna urcite sklamanim, pretoze tie dve hodiny som sa povacsine zufalo nudil a o osobe, vnutornej motivacii a ideologickom pozadi Che Guevaru som sa dozvedel zalostne malo. 2,5/5* ()

Andre3000

Není to typický film a ani jím neměl být. Po jeho shlédnutí vám bude připadat, že Benicio del toro skutečně je na všech těch vyobrazeních Cheho, až tak mi to přišlo skutečné. První část filmu v které se moc nebojovala byla trochu nudnější a prostřihy z dobry po revoluci mi přišly rušivé. Ale v druhé části se s bojem a akcí vše zlepšilo a najednou ty prostřihy byly žádané a poučné. Mě se to osbně velice líbilo, doporučuji. ()

Zajímavé premiéry v Cannes

Zajímavé premiéry v Cannes