Člen klanu nás přívádí do společenství Ku Klux Klanu, který vládne v jižních státech USA neomezenou pravomocí. Pravomocí zvanou lynč. V oblastech, kde lynčování je nepsaným zákonem. V jednom městě vyvolá znásilnění bílé ženy vlnu hněvu a krveprolití. Příběh o tom, jak se život může změnit v krvavou bitvu. (oficiální text distributora)

Chrustyn

Ne tak odvážné a precizní, jako "Hořící Mississippi", (srovnávám pouze z důvodu podobné zápletky) přesto slušný krimi thriller na téma rasismu a lidské důstojnosti. ()

Crocuta

SPOILERY. Jó, sweet home, Alabama. Nad očekávání dobrý snímek, syrově zachycující dobové poměry v jednom z jižanských okresů. Film se úspěšně vyhýbá černobílému vidění problematiky rasismu (byť některé postavy - např. Simpsonův mstitel - revolucionář působí dost schématicky) a daří se mu dané téma ukázat z různých zorných úhlů. (Skvěle se třeba podařilo zobrazit svatouškovské pokrytectví místních rádobykřesťanů). Vedle výborného Richarda Burtona, jehož postava skončí tak, jak zákonitě skončit musela, si absolutorium zaslouží Lee Marvin v roli šerifa, v jádru slušného chlapíka, který se úporně snaží (i za cenu hodně alibistických rozhodnutí) zachovat si neutralitu mezi znesvářenými stranami, ale nakonec je nucen jasně si zvolit, za koho bude v blížícím se konfliktu bojovat. "Člen klanu" nekončí žádným happyendem, ale to jenom přispívá k přesvědčivosti jeho vyznění. ()

J.Connor

Tak tohle vážně šlo. Mý oblíbený starý páky Burton a Marvin jedou svůj standard, což ovšem v jejich případě znamená zastínit všechny kolem. O.J. Simpsona znám jenom z Bláznivý střely, takže touhle rolí mě příjemně překvapil. Film sice nebyl tak profesionální jako Hořící Mississippi a ani mě to tak nedostalo, ale to je možná z části mojí diváckou okoralostí. Zkrátka kvalitní oldskůl, stojící rozhodně za vidění. ()

mm13

Trefa do čierneho, hodnotenie na IMDb nech je toho dôkazom! Tých pár melodramatických momentov bohato vyvažuje priamočiare násilie a nepatetický koniec, nechýba ani nejaký ten nadčasový, triezvy postreh, zďaleka sa nevzťahujúci iba k americkému juhu tých čias. O dvojke Lee Marvin a Richard Burton ani nehovoriac. ()

Morholt

Drsný film o věcech, které jsou na některých místech Jihu stále aktuální. Richard Burton jako člověk, který stojí oficiálně jako jediný na straně černochů a Lee Marvin v roli šerifa, jenž osciluje mezi právem a přáním rasistických venkovských křupanů, tvořili sehraný tandem a vtiskli tomuto již tak silnému filmu něco navíc. 85% ()

MrCreosote

Přínos Samuela Fullera (jeden ze scenáristů) je jasně znát. Levně natočená a přímočaře béčková zápletka plná krve, násilí a nadávek se prolíná s vyloženě antirasistickým a idealistickým vyzněním, tak jako v řadě dalších Fullerových filmů. Terence Young mu ale nezůstává nic dlužen, navíc obsazení obou hlavních herců je trefou do černého. Lee Marvin spravedlivé drňáky uměl vždycky, Richard Burton zase dává nový význam slovu "sošnost", protože do krajnosti uplatňuje svůj tradiční minimalistický výraz, až se skoro nehýbe. Já mu to jako obvykle sežral i s navijákem. ()

NinonL

Zajímalo by mě, kam se všichni ti ostří muži v dnešním sluníčkovém světě poděli. Nebo stále existují někde v podzemí? Poměrně dobrý a naturalistický film, přestože je mu už přes 40 let. Zub za zub, oko za oko, pomsta za pomstu. Oboustranná nenávist mezi rasami podněcovaná každým dalším zločinem. V ní se pohybuje nejistý šerif a spousta dalších lidí s různými motivacemi i charaktery. Konec opravdu sluníčkový není. ()

Freemind

Klasický příklad toho, jak může aktivistický náboj ubít formu a obsah celého filmu, resp. co se stane, když tvůrci rezignují na jakoukoliv snahu o poctivé řemeslo, soustředí se na chytlavém zobrazení tématu a chrstá kýbly krve pro dobrou věc. "Člen klanu" je béčkové exploitation s mizernými herci a stupidním scénářem, pokud vás tedy zajímá zrovna tato tématika, tak nemrhejte časem na kraviny a podívejte se na Hořící Mississippi ()

Rakosnicek77

Na jihu bylo tehdá opravdu husto. Pokud člověk neměl tu správnou barvu pleti, mohla se mu stát osudnou i obyčejná procházka. Nic ale není pouze černobílé a násilí plodilo vždycky jenom další násilí. A protože né všichni barevní byli ovce s hlavou dolů, tak to v konfrontaci s ku-klux-klanem, byla leckdy vyložená válka. V tomto filmu člověk poznává i důsledky sympatizovaní, ze strany "normálních" lidí a bezmozkové snahy o lynčování takových sympatizantů. Příběh o odvaze a zásadách, zlobě a hlouposti. ()

Vampireman

Klansman mě poněkud zklamal. Hlavně po režijní stránce netáhl, čímž nechci říci, že nudil, ale "hobloval na sucho". Atmosféru emocí neztrácel, ale děsivě jí ředil, pomalejší tempo tomu nesedlo. Zvedám palec pro jasně viditelné stopy Samuela Fullera (režiséra Steel Helmet, Pickup on South Street nebo Shock Corridor) ve scénáři - násilí je tady skutečně "luxusní" a bolí. Akorát scéna kde Richard Burton zničí půlku stanice je hloupá. Správnej tah má film až v samotném implicitním vyústění. Btw. je vtipný vidět hodnocení na imdb - 4.8 a odsuzování za jeden z nejhorších filmů. ()

YURAyura

8/10 Marvin dobry jako vzdy. Duchove s brokovnicenicemi spravne venkovsti. OJSimpson zly jak ho zname i z obrazovek televiznich novin. Pribeh podle skutecnych udalosti na pobliti. Zastupce serifa i se svou karierou svagra opravdu odpudivy. Krize zapalene proklate nizko. Mentalita mistnich lidi nepochopitelna - znasilneni belosky cernochem NotOO vs. znasilneni cernosky belochem OK. Od zacatku mi vrtalo hlavou, kdo by tedy mel byt celem klanu... Tak jsem to vyhodnotil na vsechny, co prisli poslouchat to pochybne flandacke kazani do kostela - to je hnus velebnosti. Na to, ze je mrtvych a nasili na americkem malomeste opravdu hodne jsou mistni asi uz dost zvykli, nejak mi hlava nebere, kdyby se neco podobneho udavalo kousek jinde, jak by toho byly plne noviny... ()

Skip

Sice to hercům moc nešlo při závěrečné přestřelce, takže vypadali chvílemi dost směšně, ale jinak je to velmi dobré drama se spoustou dobrých hereckých výkonů jak kladných tak záporných. Z některých těch lidí je tam člověku až blbě s tím jejich rasismem a pravou křesťanskou vírou. ()

kinderman

„Tohle město mi nahání husí kůži,“ praví v úvodu snímku jedna z ženských postav a následující děj jí dá plně za pravdu. Podle drsného, až brutálního scénáře, na němž se podílel i Sam Fuller, natočil T.Young film o rasismu, který je starším bratříčkem Parkerovy Hořící Mississippi. Závěrečná konfrontace s „dobrými občany, křesťany a vlastenci“ v bílých prostěradlech má očekávatelnou westernovou podobu, ale vzhledem k tomu, že se opírá o takové chlapy, jako jsou Lee Marvin a Richard Burton (a vzhledem k tomu, co vše se během filmu odehraje), je za ni divák téměř vděčný. ()

Martin741

"Tenhle okres se vymyka vsem pravidlum platnym ve Statech a ty se vymykas vsem pravidlum platnym v tomhle okrese" : Reziser Terence Young /Thunderball, Trojity kriz, Wait until dark/ natocil vybornu sondu -film do zivota bieleho a cierneho obyvatelstva kdesi na Juhu USA. Nechyba detektivna linia a problematika KKK, plus vyborni herci ako Lee Marvin /Caine Mutiny, Man who shoot Liberty Valance/ a Richard Burton /Kleopatra, Where Eagles Dare, neskor aj Medusa Touch 1978/. Zjavil sa tu aj David Huddlestone /jdi na to, Dva Vytecnici, Big Lebowski/. Zaverecna prestrelka je ciry masaker, vrele odporucam : 86 % ()

cubajz

tíživé drama o rasistickém americkém jihu, kde bývaly naprosto běžné lovy na černochy nebo znásilňování černošek a policie s tím nic nedělala. Ukazuje se, že Klan sahá do těch nejvyšších politických sfér a že bez sympatizování s jeho ideologií nemá vaše dítě nárok třeba se dostat na univerzitu atd. - prostě něco jako u nás za komunistů. Ve filmu je krásně vidět i americká posedlost zbraněmi, kdy má každý vidlák doma brokovnici, jen aby mohl "vyhnat ty smradlavý negry" - škoda jen trochu přemrštěně akčního finále, ztrácí se tím něco z realističnosti. ()

C0r0ner

Na závěr i solidně vyhrocené, ale po celou dobu bohužel téměř bez atmosféry, což je obrovská škoda, protože potenciál to mělo obrovský. To třeba takové Hořící Mississippi je úplně jiná liga, ale i tak je to kvalitní film. 80% ()

zette

Film ma vynikajici atmosferu a spousta zaberu pusobi velice autenticky ( nemyslim tim urcite bitku na nadrazi a strilecku v zaveru, jak vystrizene z jineho filmu, trapas ). Lee Marvin v roli serifa byl vynikajici, role sita na miru. Ale i ostatni herecke vykony nutno pochvalit. Vynikajici zaber byl, kdy cernoch utika od mista cinu a prebiha pred jedoucim vlakem, perfektni scena. Je ale fakt divne, ze po vrazdeni clenu klanu nikdo moc nesel... Clovek nekdy nemuze pochopit, ze se takove veci odehravaly ve druhe polovine 20. stoleti. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson