Sedmý syn

• slovenský

Siedmy syn

Fantasy / Dobrodružný

Velká Británie / USA / Kanada / Čína, 2014, 103 min

Já jsem se prostě a jednoduše bavila. Ale předesílám, že fantasy obecně nemám moc ráda, tudíž na tom filmu bude asi něco špatně :)(7.1.2015)

Ano. Rozhodne áno. Moje áno dávam tomu, že to mohlo byť rozhodne lepšie. Začiatok sa síce tvári ako drsný fantasy film v štýle filmu Solomon Kane, lenže niekde v polke (alebo ešte pred polkou) ako keby si scenáristi (alebo spisovateľ?) zmyslel, že musí pridať trošku humoru (ktorý sa okrem pár Bridgesových hášok nepodaril), romantiky (zívačka, ale pohlaď na Aliciu Vikanderovú stojí za to, v knihe len ťažko) a vlastne nech sa celkovo upustí trochu pári s temnejších tónov (aby to nebolo zbytočne temné lebo to nezarobí), ale na druhú stranu aby to zas nevyzeralo ako Narnia. A Siedmy syn siedmeho syna je niekde uprostred medzi spomínaným Solomonom a Narniou. Nechcem to zas kritizovať lebo pozerať sa to dá, jednoduchosť a predvídateľnosť príbehu mi nevadí, ale keby radšej natočili plnohodnotnú Dark Fantasy bolo by lepšie lebo ako celok sa to trochu rozpadá. S pribúdajúci minútami sa snáď napätie úplne vytratilo a záverečné finále je len obyčajná fajtovačka bez nejakých lepších nápadov. Škoda. Siedmy syn mohol byt dobrý kúsok, keby to možno zobral zručnejší režisér, lebo kostými, masky, výprava, hudba a povedzme aj efekty a herci celkom ušli. P.S: Julianne Moore ako Malkin je zaujímavý hlavný záporák, ale keby sa volala Crosby alebo Ovechkin, určite je to iná káva. 65% - 3*(12.1.2015)

• choze

Po dvaceti minutách jsem to zabalil. Něco tak odbytého jsem už dlouho neviděl.(22.4.2015)

Mistr Gregory je lovec duchů. Jeho specialitou je lov čarodějnic. Jít k němu do služby je pořádný risk. Muž s image Čáryfuka má poměrně nabitý program a na nudu a zevlování nezbývá čas. Mladíci se u něj střídají a pravidelně umírají, ale on čeká na toho posledního v pořadí. Vyvoleným má být Tom Ward, Sedmý syn, který jediný dokáže ovládnout magický kámen, který zastaví královnu čarodějnic, kterou Gregory v mládí miloval. Má s ní ještě nevyřízené účty. A pomsta zhrzené čarodějnice bude ukrutná. Tak jak to samozřejmě u čarodějnic bývá zvykem. No, nebudeme si nic nakecávat. Scénář má do propracovanosti hodně daleko. Nechci jej označit přímo za odbytý, to rozhodně ne, ale pokud patříte k divákům, kteří ke každé scéně potřebují logické vysvětlení, snad abyste tenhle fantasy výlet ani nepodnikali. Scénář se jednoznačně spoléhal na kreativitu režiséra. A ruský režisér Sergej Bodrov má dispozice točit fantasy s hororovými prvky. Už je to dlouho, co se v USA prezentoval nějakou režijní prací. A nyní dostal druhou příležitost v trikově náročném opusu, v němž měl k ruce také kvalitní herecké obsazení. Jak už jsem zmínil, některé motivy ve filmu nejsou scenáristicky dotažené. Není známo, proč se Gregory v minulosti vykašlal na královnu čarodějnic, matku Malkinu, když ji tak miloval. A vzal si jinou ženu. Záhadou zůstane i nevyjasněný vztah mezi čarodějnickými sestrami. Málo srozumitelně je podáno i to, proč je Sedmý syn takovou hrozbou pro čarodějnici. I dialogy nepatří nijak k silným stránkám filmu. Předností filmu je dynamika a obří porce CGI triků, která na scénu posílá monstra a příšery všech kategorií, které mají značný invenční rozměr. Příšer, duchů, draků a já nevím, čeho všeho, je takové množství, že jsem brzy sral na málo duchaplný scénář a plně jsem akceptoval, co mně hravá režie nabídla. V tom směru mně chyběl jen kapánek temnější rozměr filmu a překvapivější finále. Režisér mě překvapil ještě v jedné věci, a sice nechal rozkvést herečky pozvolna spořící si na důchod. V případě Julianne Moore nemám s jejím zralým sexappealem problémy. Její čarodějnice je vlastně fajn paní v nejlepších letech. Věkově spřízněná Olivia Williams, tak z té už bych sex symbol fakt nedělal. Mladší dvě herečky - Antje Traue a Alicia Vikander - své outfity využily naplno. Alicia Vikander však taková kráska, jak o ní panuje, není. A hrála úplně na hovno. Ben Barnes je herec, u něhož nemám jedinou roli, v níž by měl charisma. Snad poprvé něco takového zde vykazoval. Jeff Bridges je na svůj věk neobyčejně vitální. Nepříliš originální image zaplašil svými hereckými schopnostmi. Tenhle film funguje jako dokonalá oddechovka. Na diváka se řítí jedna triková vlna za druhou, takže vizuální smysly jsou neustále v pohotovosti. Sexy fantasy snímek s podmanivou hudbou, režií i čarodějnicí, s přemírou nápaditých monster, který splnil, co měl. Být finále důrazněji a komplexněji vedené, zvažoval bych určitě plný počet. 80%(5.2.2016)

• arachneuss

What the fuck se záhadným střihem a CGI horším jak v případě Hobita. Hledá se scénář.(14.6.2015)