Někdo tam dole mě má rád

Horor

Česko, 2008, 120 min

Robert Jíša

• Subjektiv

Toporné herecké výkony velmi srážejí koukatelnost této záležitosti, která přitom ve volbě svého tématu a částečně ani jeho přerodu do scénáře není úpně hloupá, na druhou stranu ani nijak novátorská. SPOILERY. Námitky proti víře opírající se o přítomnost zla ve světě jsou snad ještě starší než křesťanství, v exploatačních filmech se s nimi ale asi běžně nesetkáme (nejsem ovšem znalý žánru, takže...). Vysvětlení, že svět je sice opuštěn bohem, ale zůstavá v něm ďábel, považuji osobně za vcelku zajímavé (ve smyslu "svět glosující"), ačkoliv bych nevěřil, že na něm lze vystavět světonázor, který by někdo považoval za pravdivý. Toto vysvětlení pak nahrává rozuzlení, ve kterém se říká, že člověk musí být sám sobě i druhým bohem, poněvadž nad ním již nic není. Tím vznáší pomyslný, a dost možná i jen mnou domnělý, otazník nad to, jestli se film chce vozit po ateismu či křesťanství. Ostatně fakt, že bůh sice Otovi nepomáhá, ale když boha opustí, stává se z něj mstící se bestie, která úplně nakonec dospívá k závěru, že může všechno a za boha (všemocného) se prohlašuje, takovému nejednoznačnému výkladu nahrává. I morální dilema pomsty na jedné a nepotrestaného zločinu na druhé straně má něco do sebe. KONEC SPOILERU. Je asi zřejmé, že označit tento film za myšlenkově prázdný, bych si netroufl. Na druhou stranu si myslím, že takové výživné téma šlo uchopit ve větší (ba snad i mnohem) šíři a hloubce. Toužil bych po složitějším přerodu Otově, po tom, aby tento přerod více komplikovala teologie, kterou určitě musel do určité míry ovládat. Možná ona vícemenší přímočarost tak strašnou vadou ani není, ale nesedí mi. Stejně tak i povětšinou strašní herci. Silné **.(14.6.2009)

• Ruut

Samozřejmě amaterismus čiší z každého záběru filmu a zázrak se nekoná. Přesto je tento film celkem zajímavý a nedělalo mi potíž dokoukat jej až do konce. Škoda jen že to nejlepší ze sebe tvůrčí tým dostal už v první hodině - zobrazení zoufalství nemohoucího muže, znásilnění, vražda žehličkou. Přesto o mnoho lepší než jiný a daleko dražší tuzemský "horor" Zahradník.(5.4.2009)

• Smok

Nebudem rozoberať klady a zápory filmu, ja som z neho nijak uchvátený nebol, je to silná amatérčina a určite by si zaslúžil väčší rozpočet a aspoň nejakých hercov a nie amatérov, ktorí prednášali svoje repliky, akoby čítali daňové priznanie. Taktiež ma nijak extra neoslovilo filozofické pohrávanie sa o zmysle dobra a zla a otázka opustenosti ľudstva Bohom. Takéto kvázi filozofovanie ani do exploitation hororu nepatrí. Ale v každom prípade za pozornosť stojí z toho pohľadu, že sa mi každý deň nepodarí vidieť film tohto razenia natočený v susednej krajine.(23.10.2009)

Pozoruhodné je, že i přes všechen ten všudypřítomný amatérismus je film mnohem lepší, než například Troškův Kameňák, či novácká Ulice. A čím? Asi to je tou upřímnou snahou všech zúčastněných, udělat něco, co tu ještě v naší filmografii schází. Například kameramanovi, ač byl technicky ne zrovna nejépe vybaven, nelze upřít snahu o zajímavé záběry, totéž platí o střihu. Samotný námět také není nejhorší. Být to o 30 minut kratší a tudíž dynamičtější, mohl to být i celkem dobrý film. Tahle bandička hororových nadšenců si jednak za to co ztvořili zaslouží uznání a také další šanci a větší rozpočet. Pak by mohlo vzniknout něco opravdu dobrého.(16.7.2009)

Vzhledem k mistnim podminkam,to neni spatne natoceno.dabel rad kofolu a radegast!;)Pomineme-li herecke vykony tak se jedna o slusne exploitation po cesku!Jen tak dal...:)(22.4.2009)