Někdo tam dole mě má rád

Horor

Česko, 2008, 120 min

Robert Jíša

• Ruut

Samozřejmě amaterismus čiší z každého záběru filmu a zázrak se nekoná. Přesto je tento film celkem zajímavý a nedělalo mi potíž dokoukat jej až do konce. Škoda jen že to nejlepší ze sebe tvůrčí tým dostal už v první hodině - zobrazení zoufalství nemohoucího muže, znásilnění, vražda žehličkou. Přesto o mnoho lepší než jiný a daleko dražší tuzemský "horor" Zahradník.(5.4.2009)

No tak tohle pro mne bylo neuvěřitelné překvapení!! Osobně jsem jaksi asi "zaspal" a vůbec nic o filmu nevěděl a pořídil si ho naslepo v trafice. Český exploitation? Říkal jsem si ... "no to se podívejme" ... A podíval jsem se. Neuvěřitelné!! Česká republika se může poprvé chlubit čistým ryzým horrorovým subžánrem, dříve tolik nenáviděným a cenzorovaným, dnes tolik proklamovaným - exploitation, exploiter ... Samozřejmě jak bylo zmíněno už mnohokrát, jedná se o amatérský, průkopnický počin, ale o to více si jej cením a vážím... Ono s těmi nízkorozpočťáky to bývá dost složité a já osobně je moc nemusím, tento je jasně podobný například ve světě známým dílkům Torched (2004) a Defenceless: A Blood Symphony (2004)... Tím myslím trikovou, vzhledovou, atmosférickou stránku filmu. Ono někdy je to tak jako by amatérské, až je to tak syrové, že výsledek je vlastně produktivní a některé věci vypadají "až moc skutečně" ... někdy zase naopak. Jinak co se týče samotného exploitačního obsahu, film se jasně a evidentně inspirovat filmy jako jsou Irreversible (2002) a Hostel (2005). Co se týče samotného obsahu filmu, jeho filosofie a filosofování, pak snad nějak Vojkuvka vykradl Martyrs (2008) a zvolil jen jinou formu a to formu dialogu a názorného předvádění zvráceností ... Film si cením i kvůli hlubší filosofii, i když nic převratného neřeší, samotné mordy a brutality vhodně doplňuje a často vede alespoň průměrně uvažujícího a cítícího člověka k zamyšlení ... Gore samotné, násilnosti, přepadení rodiny a drastické výjevy, tomu skládám naprostý hold, protože tady není co řešit ... špičková maskérská práce, násilí téměř (ne úplně nakonec ...) OVER THE TOP. Vojkůvka by se měl trochu naučit něco o anatomii lidského těla a reakce na jeho destrukci. Tak například křik obětí jednotlivé scény vyloženě srážel, protože zařvat zde neuměl skoro nikdo, ruka se odřezává nožem zásadně mezi klouby a dlaní (ne někde 5 cm za klouby, to by nůž nikdy nepřeřízl) a ty gumové prsty mě také zamrzely ... Ale jinak asbolutní špička a vzhledem k výši rozpočtu prostě ČESKÁ exploitation špička!!! Vojkůvka má můj neutuchající obdiv a doufám ,že se s ním někdy v životě budu moci osobně setkat ... :-)) BRAVO!!!(16.4.2009)

• demented

Zhruba do polovice je to viac než slušné, ale len čo sa na scéne zjaví Satanáš, je to jeden Fail za druhým. Pokiaľ samozrejme nebolo zámerom tvorcov vyvolávať u divákov nekontrolovateľne výbuchy smiechu, nechápavé krútenie hlavou, či klopkanie si na čelo (predpokladám, že tie filozofické kecy a hlbokomyselné dialógy boli myslené vážne). Čo sa týka hereckého osadenstva, Otovi najlepšie sedela poloha nemého kvadraplegika, ale akonáhle otvoril hubu, šiel jeho herecký kredit nekompromisne dole. No a Max? Povedzme len, že ten nech sa radšej drží svojho kopyta, ktorým je pravdepodobne hlásenie príchodu a odchodu vlakov na železničnej stanici. Ostatní sú celkom v pohode, čo ale nie je dané ani tak ich hereckým majstrovstvom ako skôr faktom, že na obrazovke neoxidujú dostatočne dlho, aby začali liezť na nervy.(16.5.2010)

Zvláštní je, že ačkoli je tento film o tři roky starší než jeho bratříček Total detox, na první pohled vypadá daleko lépe a profesionálněji. Obitus odpustí, ale pořád je to velká amatéřina a je to cítit z téměř každého záběru. Hlavní problém bych viděl u (ne)herců - kromě Barbory Mottlové, které to mimochodem velice slušelo, to byla naprosto prkenná polena. I když někdy sympatická (František Ringo Čech, teda pardon, Max). Dialogy uvěřitelné a reálné, to je velké plus, ale k čemu to je, když postavám moc nejdou přes pusu? Levné gore bylo prima, což o to, Vojkůvka bude stejnej úchylák jako já, za to tleskám, ale druhá polovina zbytečně dlouhé stopáže se stejně vlekla. Ač to čistě za sebe považuju za zbytečné, pokus zakomponovat myšlenkové poselství do exploitation filmu je zajímavý nápad, ale šlo by to udělat lépe, než abych jen celou druhou hodinu čekal na konec. Nic proti hlubším hororům - ale když už mám minimální rozpočet a naprosté neherce, staral bych se spíš o pořádně krvavou jízdu, než abych koukal na dva strejce, co naučeně odříkávají repliky.(27.5.2013)

• anderson

Debilita na hranici odpadu. Ale je možné, že zasa budem označený za idiota. :-) Lebo vyjadrujem SVOJ názor. (3.4.2009)(3.4.2009)