Někdo tam dole mě má rád

Horor

Česko, 2008, 120 min

Robert Jíša

• veronikav

Zvláštní :-) Smíšené pocity :-) Konečně český horor ? No -nevím -začátek -zvědavost -potom jen hnusné...(20.11.2009)

Klobúk dolu. Čakal som všeličo. Amatérsku, nezáživnú prechádzku nekonečne, nechutne, krvavými a brutálnymi predstavami Romana Vojkuvka. Ale na moje prekvapenie som dostal ozaj premyslený film, ktorý nie je len obyčajnou vyvraždovačkou. "Někdo tam dole mě má rád" má všetko čo by mal dobrý film mať. Má skvelé triky(ktoré sú najväčším kladom filmu), solídnych (ne)hercov a predovšetkým dej, ktorý je v tomto prípade dokonale premyslený a vycibrený do posledného puntíku. Teraz čo to k amatérčine. Dosť ludí reaguje na to, že je amatérčinu z filmu cítiť na míle ďaleko. Je to amatérsky film, tak kto čakal, že to bude profesionálne? Jasné i mne zo začiatku vadili strojené dialógy, ale ako povedala postava Ota vo filme "na všetko či človek zvykne, či už chce, alebo musí". Ja som po 15min nevnímal, že niečo také by mi vadilo, ale kto nechce.. nezvykne si. Teraz späť k samotnému filmu. Bál som sa ako bude natočená scéna so znásilnením. No moje počudovanie, bola lepšia než v "normálnych filmoch". Film hral divákovi na nervy, predovšetkým pri scény s kočíkom mi nebolo všetko jedno. U mňa je to na 70% a pochvala patrí všetkým, ktorý sa na tomto exploitatione podieľali. Držím palce do ďalších projektov.(7.4.2009)

Kdybych to měl brát jako normální film nedostane více jak 2*, ale je třeba podotknout že je to film nezávislý, a také že je to jeden z mála povedených českých horrorů. Vybroušený scénář však kazí chvílemi vážně špatné herecké výkony Příkad: SPOILER Ke konci filmu, když hlavní hrdina který musel čelit největším lidským hrůzám stoji před člověkem co mu znásilnil a zabil ženu a dceru řekne vcelku vesele:"Teď tě zabiju." Což mě vážně pobavilo...Jinak nádherný přesah, který si autor uvědomil, či neuvědomil...ale prostě tam je 4/5 kdyby si dal trochu pozor na to herectví bylo by 5(18.5.2010)

• PetrPan

Hluboký a oduševnělý zážitek srovnatelný se sledováním onanujícího tlouštíka za lískovým keřem. Onu křovinovou adventuru jsem ještě neviděl, tento dvouhodinový výstřik trapnosti bohužel ano. Levné triky či amatérské výkony účastníků natáčení jsem očekával, nikoliv však takovou přehlídku nanicovaté samoúčelné řezničiny okořeněné dětskou filozofií patrně lehce mentálně odlišného myslitele a teologa Vojkůvky: Bůh na nás sere a jsou na to důkazy! Křištálově čistý odpad. Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií(15.4.2015)

V české (nejen hororové) kotlině něco nevídaného. Očekával jsem kvalitu, ale že bude Někdo tam dole mě má rád žánrově – formou a částečně i obsahem – natolik uvědomělé, jsem nepředpokládal ani v těch nejdivočejších snech. Kamera, střih, hudba i casting (herecké výkony patří do jiné sféry, ale o tom dále) dotvářejí precizně vystavěný horor, v němž sice kvůli nedostatečnému zázemí (přes nějž se leckdo nedokáže přenést) občas na něco nezbylo, ale z každé scény je dostatečně cítit alespoň to, jak si ji autor představoval. V druhé polovině by se ale přeci jen hodil dramaturg, aby hororová linka nebyla s poselstvím a zpochybňováním víry přišita horkou jehlou i kočírovanější herci (např. postava ďábla je napsána s přehledem tak, aby působila klidně a náhlým projevem silné emoce budila znepokojení, jeho představitel však přes zjevnou snahu žádný Al Pacino není). Zkazky o „amatéřině“ neberu vážně, protože je pronášejí lidé, kteří sledují obraz namísto toho, co se ukrývá za ním. Kdyby každý tuzemský tvůrce měl alespoň z poloviny takovou představu a jasno v tom co dělá jako Roman Vojkůvka, hned by bylo o dobrých pár počinů na světě víc. 7/10(29.4.2009)

• - Hlavní protagonista filmu Martin Frajt hrál v mládí v řadě dětských filmů, v jednom i s Janem Třískou. (Halloween9)

• - Maskér Pavel Vaněk má s maskami velké zkušenosti. Věnuje se jim už od 11 let. (Halloween9)

• - Natáčelo se v Novém Jičíně. (Halloween9)