Někdo tam dole mě má rád

Horor

Česko, 2008, 120 min

Robert Jíša

• PetrPan

Hluboký a oduševnělý zážitek srovnatelný se sledováním onanujícího tlouštíka za lískovým keřem. Onu křovinovou adventuru jsem ještě neviděl, tento dvouhodinový výstřik trapnosti bohužel ano. Levné triky či amatérské výkony účastníků natáčení jsem očekával, nikoliv však takovou přehlídku nanicovaté samoúčelné řezničiny okořeněné dětskou filozofií patrně lehce mentálně odlišného myslitele a teologa Vojkůvky: Bůh na nás sere a jsou na to důkazy! Křištálově čistý odpad. Viděno během Challenge tour 2015: 30 dnů se světovou kinematografií(15.4.2015)

No tak tohle pro mne bylo neuvěřitelné překvapení!! Osobně jsem jaksi asi "zaspal" a vůbec nic o filmu nevěděl a pořídil si ho naslepo v trafice. Český exploitation? Říkal jsem si ... "no to se podívejme" ... A podíval jsem se. Neuvěřitelné!! Česká republika se může poprvé chlubit čistým ryzým horrorovým subžánrem, dříve tolik nenáviděným a cenzorovaným, dnes tolik proklamovaným - exploitation, exploiter ... Samozřejmě jak bylo zmíněno už mnohokrát, jedná se o amatérský, průkopnický počin, ale o to více si jej cením a vážím... Ono s těmi nízkorozpočťáky to bývá dost složité a já osobně je moc nemusím, tento je jasně podobný například ve světě známým dílkům Torched (2004) a Defenceless: A Blood Symphony (2004)... Tím myslím trikovou, vzhledovou, atmosférickou stránku filmu. Ono někdy je to tak jako by amatérské, až je to tak syrové, že výsledek je vlastně produktivní a některé věci vypadají "až moc skutečně" ... někdy zase naopak. Jinak co se týče samotného exploitačního obsahu, film se jasně a evidentně inspirovat filmy jako jsou Irreversible (2002) a Hostel (2005). Co se týče samotného obsahu filmu, jeho filosofie a filosofování, pak snad nějak Vojkuvka vykradl Martyrs (2008) a zvolil jen jinou formu a to formu dialogu a názorného předvádění zvráceností ... Film si cením i kvůli hlubší filosofii, i když nic převratného neřeší, samotné mordy a brutality vhodně doplňuje a často vede alespoň průměrně uvažujícího a cítícího člověka k zamyšlení ... Gore samotné, násilnosti, přepadení rodiny a drastické výjevy, tomu skládám naprostý hold, protože tady není co řešit ... špičková maskérská práce, násilí téměř (ne úplně nakonec ...) OVER THE TOP. Vojkůvka by se měl trochu naučit něco o anatomii lidského těla a reakce na jeho destrukci. Tak například křik obětí jednotlivé scény vyloženě srážel, protože zařvat zde neuměl skoro nikdo, ruka se odřezává nožem zásadně mezi klouby a dlaní (ne někde 5 cm za klouby, to by nůž nikdy nepřeřízl) a ty gumové prsty mě také zamrzely ... Ale jinak asbolutní špička a vzhledem k výši rozpočtu prostě ČESKÁ exploitation špička!!! Vojkůvka má můj neutuchající obdiv a doufám ,že se s ním někdy v životě budu moci osobně setkat ... :-)) BRAVO!!!(16.4.2009)

V rámci českého hororu vysoký nadprůměr.Pravda je že herecké výkony jsou mizerný,ale to se dalo čekat.Myslím si ale že vzít to do ruky nějaký zkušenější režisér,samozdřejmě větším rozpočtem tak je z toho hororová pecka.Takhle je to ale pouze průměrný český filmˇ.Čtvrtá hvězda je za dobrej námět a za odvahu.(29.3.2015)

Pozoruhodné je, že i přes všechen ten všudypřítomný amatérismus je film mnohem lepší, než například Troškův Kameňák, či novácká Ulice. A čím? Asi to je tou upřímnou snahou všech zúčastněných, udělat něco, co tu ještě v naší filmografii schází. Například kameramanovi, ač byl technicky ne zrovna nejépe vybaven, nelze upřít snahu o zajímavé záběry, totéž platí o střihu. Samotný námět také není nejhorší. Být to o 30 minut kratší a tudíž dynamičtější, mohl to být i celkem dobrý film. Tahle bandička hororových nadšenců si jednak za to co ztvořili zaslouží uznání a také další šanci a větší rozpočet. Pak by mohlo vzniknout něco opravdu dobrého.(16.7.2009)

Docela příjemné překvapení. Faustovský příběh o člověku, který se upíše ďáblu, aby mohl pomstít svou znásilněnou a zavražděnou rodinu. Má to nějaký příběh i myšlenku, navíc je to naneštěstí dost realistické. Nevýhodou je, že to je tak debilně amatérské, hlavně po stránce herců a dialogů, a samozřejmě silná vykradenost. Přesto je docela hezké vidět, že Češi, ač amatéři, umí natočit takhle morbidní - a vůbec takhle kvalitní - film. Na amatérské horrory rozhodně nadprůměr, hezké vylíčení prostředí, atmosféry i psychologie, navíc úžasná scéna s "ďáblem". Mohlo by tomu prospět razantní zkrácení, lepší herci, kamera, která by při krvavých scénách neodbíhala někam nahoru a snad i lepší vyřešení Otova zmrzačení. Rozhodně to opravduje (zatím) nejkrvavější český film vůbec, a přitom kupodivu docela specificky český. Můžete se - krom docela nudného znásilnění - těšit na několik umučení spoutaných obětí různými nástroji a s docela velkou fantasií, ovčí zabíjačku, podřezání a rozřezání dívky, evidentně inspirované sérií Guinea Pig (to je provedené technicky úžasně, skutečně na úrovni nejlepších děl světové morbidity), zapálení dítěte, vymáčknutí oka a různé další lahůdky, zejm. v druhé půli filmu. Navíc, peklo je graficky opravdu graficky úžasné a ve srovnání třeba s Drag Me to Hell jednoznačně lepší. Pan Vojkůvka by si sice rozhodně měl přečíst napřed něco o theodiceji a pak o stylistice, ale je hezké vidět, že Čechy vůbec napadne naročit i samoúčelnou béčkovou morbiditu =) Klidně bych se ti mohl vychcat do huby a ty bys neudělal ani hovno...(26.8.2009)

• - Umělá krev byla vyrobena ze solamylu, červeného a hnědého potravinářského barviva a pšeničného sirupu. (Halloween9)

• - Režisér filmu dělal osvětlovače české hororové komedie Choking Hazard. (Halloween9)

• - Hlavní protagonista filmu Martin Frajt hrál v mládí v řadě dětských filmů, v jednom i s Janem Třískou. (Halloween9)