Větší, silnější, rychlejší

(festivalový název)
  • USA Bigger Stronger Faster*
všechny plakáty

„Američané milují vítěze a nesnášejí poražené,“ říká generál Patton v ukázce použité v dynamickém dokumentárním vhledu do společnosti, jež se naivně pyšní superlativy. Na příkladu vlastních bratrů, kteří v touze podobat se Sylvesteru Stalloneovi či Arnoldu Schwarzeneggerovi podlehli dočasnému kouzlu steroidů, Christopher Bell kongeniálně ilustruje úskalí filozofie vítězství za každou cenu. Vizuálně našlapaný a skvěle sestříhaný dokument produkovaný tvůrci filmů Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11 nabízí originální směs notoricky známých popkulturních odkazů a intimního příběhu v komediálně-dramatickém ladění. Zpovědi členů amerického Kongresu, profesionálních atletů či lékařských expertů dokreslují s upřímností předestřený nelichotivý obraz „národa na steroidech“, nad kterým se vznášejí nevyřčené otázky: Co uděláte, když zjistíte, že všichni vaši hrdinové porušili pravidla? Zůstanete na straně hrdinů, nebo pravidel? [43. MFF KV 2008] (oficiální text distributora)

Le_Chuck

Ja by som nedával medzi Chrisa Bella a Michaela Moora až tak tučné rovnítko, aj keď k tomu film svojím pojatím a štýlom nabáda (Chris čo to evidentne obkukal). Zatiaľ čo Moore skáče od témy k téme a popularizuje, manipuluje (vyberte ti) to čo sa mu zachce, tak Bellov príbeh je predovšetkým osobná spoveď, je to jeho nesplnený sen, jeho rodiny, jeho blízkych. A o to viac je príbeh uveriteľnejší, úprimnejši a neposledne aj prekvapivo tématicky zaujímavý (nie len pre musculínov z okresnej činkárne). Trochu skepticizmu, nadhľadu a prižmúreného oka (predsa len debut) a u mňa bez výrazných výhrad. 80% ()

petero

Potešil Arnold, potešila Timea Majorová a konečne som si pozrel toho tupca Gregga Valentina čo sa ani o nejaké cvičenie nesnažil a rovno si do svalov napichal Sinthol. Dokument zaujímavý ale ja na takéto dokumenty nie som, viem si vytvoriť vlastný názor na vec. ()

Gimp

Film s tou nejpůsobivější expozicí, co jsem snad kdy viděl. Ta geniálně nastříhaná hudba ve scéně s Hulkem Hoganem a pak autor citující hlášky spolu s Arnoldem. Takhle moje dětství nevypadalo, ale to, jakým způsobem se dokážete během pěti minut vcítit do tří hlavních hrdinů je neskutečný. Pak už to ale trochu ztrácí koule a hlavně již Nathaliinou zmiňovanou přílišnou doslovností. Amerika je kolébkou pragmatismu a účel tam vždy bude světit prostředky. To spolu s jejich enormní touhou po splnění si amerického snu, kterého můžete dosáhnout i když kydáte hnůj - stačí když v tom budete nejlepší, vede k scrvknutí koulí a enormnímu nárůstu klitorisu (pochopitelně pouze v tom nepravděpodobném případě, že jste vlastníkem obojího)... ()

Shakers

Amerika nikdy neprehráva a steroidy sú cestou za víťazstvom. Zaujali ma obe strany mince tohoto šikovného dokumentu. Steroidy sú droga a malý by byť zakázané a na druhu stranu, keď chceš byť väčší, silnejší a rýchlejší prečo ich nebrať a neposunúť sa vyššie ? Za svojím cieľom ? Snom ? Veď sa na to neumiera. Celkom zaujímavý dokument, ale príliš dlhy, ktorý sa v závere už opakuje. 70% - 3* ()

sheen

Opravdu velmi zajímavě a hodně objektivně pojatý dokument o nebezpečí anabolických steroidů? Jsou ve skutečnosti to, za co je považuje vetšina lajků neznalé veřejnosti? zabíjí steroidy? ()

hippyman

film o velkých svalech má paradoxně jednu velkou slabinu - ve své (snad steroidy vyhoněné) stopáži... nicméně ústřední téma je i přesto velmi zajímavě konfrontováno z obou stran, k tomu prokládáno nadsazenými momenty, a dokument jako celek rozhodně stojí za shlédnutí. 80% ()

Cappuccino

Steroidy - ich klady/zápory, odvrátená strana "American dream", dopovacie excesy športovcov, pohľad na U.S. hviezdy z druhého kopca barikády a príbeh troch bratov Bellových. To všetko obsahuje tento nadmieru zaujímavý dokument, ktorému však ku koncu pomaly dochádza šťava, začína sa opakovať a prespríliš kombinovať techniku "ukáž z každého rožku trošku". Režisér dokument Chris Bell rozhodne nie je klasickým príkladom kritizujúceho a nespokojného američana. Naopak ponúka názor "toho", "toho" a "tých", konkrétne príklady, príčinu, priebeh a následky. Vy sami si môžte zvoliť či naozaj stojí za to byť LEN prvým, LEN najlepším, najväčším, najsilnejším a najrýchlejším. A keď sme už pritom. Čo si vlastne zvolíte? ()

Snorlax

V dokumentu je příliš mnoho hluchých míst, domácí video rodiny Bellových mě totiž až tak moc nezajímá. O třetinu zkrátit a bude z toho dobrý dokument. ()

teutates

Pôsobilo to na mňa skôr ako obhajoba a preferovanie tzv. "amerického sna", avšak tuna nejde iba o americký nacionalizmus, ktorý ako obyčajne nepozná hranic... Celkový rozsah a dôsledok danej problematiky zasahuje celú spoločnosť... "vyfabulované bludy" sú stavané do popredia a konšpiračné teórie, klamstva vychádzaju na povrch... Tento dokument podáva v celku objektívne informácie, oceňujem danú technickú stránku, tak ako známe tváre danej oblasti, hudobný podtext... Bigger, Stronger, Faster* ako dokument, ktorý by som zovšeobecnil a neťahal ho len medzi američanov („Američané milují vítěze a nesnášejí poražené,“) Celkové spoločenské dianie, masmédia, šport... to všetko podporuje daný chaos... Na záver asi len toľko hrdina zostane stále hrdinom takže Ramba, Arnieho... mi nik neväzme! Nebral by som to tak, že som bol oklamaný, pretože nevedomosť neospravedlňuje, však? 7/10 ()

bassator

43rd KVIFF 2008 - DOCUMENTARY FILMS IN COMPETITION - Soutěž Dokumentárních filmů, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - 1.47/196 ()

heyda

Určitě zajímavý dokument, ale nesmírně nudně zpracovaný. Navíc, abych řekl pravdu, tak netuším, o co se ve své podstatě snažil. Protože v jeden moment říká, že brát steroidy je přece normální a o chvíli později nám tvrdí, že je to podvádění a že se nám mimo jiné zcvrknou kulky. V tomto případě bych byl radši, kdyby bylo cílem dokumentu steroidy POUZE ospravedlnit a ukázat, že steroidy nelze srovnávat s kokainem apod. Takhle moc nechápu smysl. Navíc zpracování bylo na můj vkus až moc nudné a utahané. 45% ()

oLí

Když nepočítám přírodopisný a P dokumenty, tak tenhle je jeden z nej, co jsem kdy měl možnost vidět. Spousta zajímavých fakt a informací, nadmíru atraktivní zpracování, které nenudí ( hlavně prvních pět minut je nářez ) a já nemůžu hodnotit jinak. Šel jsem do toho s tím, že to bude dokument o steroidech, čínkách a posilovně mno a dočkal jsem se daleko komplexnějšího díla. A to jsem byl v posilovně 3x povinně se základkou, s čínkama se kamarádím asi jako Ind s hovězí roštěnou a místo abych holky nosil do postele v náručí, tak mě tam nosí ony. Ale tohle můžu doporučit každému, kdo si alespoň občas rád hlouběji zapřemýšlí a rozšíří všeobecný obzor. Skvělé. [10/10 říjen 2010] ()

Expendable

Abych řekl pravdu, nevěděl jsem do čeho jdu. Nevěděl jsem, že se bude jednat o dokument založený na rozboru dopingu, ale nakonec mě tento film hodně oslovil. Člověk aspon vidí, že všichni jeho hrdinové za svůj úspěch a za svoje svaly vděčí dopingu. Já už cvičím od svých 16ti let, nyní to je již 5 let a pořád se nemůžu dostat na úroven, kde byl Arnold v 15ti letech a ted už vím proč, chybí trocha steroidů :D Naštěstí jsem proti a nikdy bych do toho nešel. Pravda je, že se tím léčí leukémi a různé rakoviny, ale rozměry do kterých s nimi člověk doroste jsou až obludné. Překvapil mě Greg Valentino "Men who exploded", nečekal jsem, že bude schopný takhle komunikovat, myslel jsem si o něm, že je to žijící troska a jak se zdá je na tom docela dobře. Na zavěr si nemůžu odpostit hlášku Arnolda " Za všechen svůj úspěch a za svou rodinu vděčím jen a jen Americe". ()

Marek1991

Ďalšie potvrdenie umelosti americkej pseudokultúry, jej lživosti, ktoré by si mali pozrieť aj deti, aby nikdy takémuto životnému štýlu, ktorý kapitalizmus a komercia propagujú, nepodľahli. Steroidy sú droga, sú to umelé prípravky, dopujú sa tým už aj zvieratá a dostáva sa to do tiel aj nás ostatných ľudí, ktorí na povrch od toho dávame ruky preč. Nejedná sa o nič tendenčné, povedzte to príbuzným obetí a vaše tunajšie pseudohrdinstvo zanikne. Je to spracované americkým štýlom, aj ten humor je tam taký ich, priam ako od Moora. Slová Pattona by mali byť tým, čo by malo byť odstrašujúcim príkladom, niečím, k čomu by sa už nemalo vzhliadať ako k úžasnému, ale naopak zvrátenému. Je smutné, že profesionálny šport takto padol a to vtedy ešte nevedeli o Armstrongovom prípade s dopingom. Tento film vám ukáže ako športom neprídete ku zdraviu, ale k chorobám, teda vlastne sa to ani za šport, čo tu predvádzajú, považovať nedá. ()

F.man

Jsem rád, že se Chis Bell v rámci možnosti pokoušel o objektivnost a nešel do toho s předem hotovým názorem. Dočetl jsem se tady o podobnosti s Moorem. Blbost - Moor má vždy už názor hotový a točí tak aby ten opačný znemožnil. Ať už je správný nebo ne. U Chise Bella to bylo možná hlavně tím, že nemohl odsoudit vlastní rodinu, ale to už je jedno. Každopádně já jsem spokojem. Dokument mi ukázal téma, z druhé strany než jen mýtické mediální NE, ale do ničeho mě netlačil. Podal to navíc reálnou cestou plnou poutavých odkazů. Jo, spokojenost. In sports you should play fair. In war, you shouldn't play fair at all. ()

monsieurR

Jeden z nejlepších dokumentů o americké mentalitě. Často v poslední době přemýšlím o látkách v životě člověka a tento dokument nabízí další zajímavé postřehy. ()

themic

Jeden z těch lepších dokumentů o body buildingu a všem co ho obklopuje. Některý věci, který jsou ve filmu řečený nejsou špatný, náhodou docela zajímavý. ()

MartinezZ

20.3.2010 ~ Věříte stále na Ježíška? Věříte stále, že jsou lidé hodní, že "tohle" se vám stát nemůže či že tam někde na vás čeká princ na bílém koni nebo ta pravá? Nebo dokonce stále věříte, že pravda a láska zvítězí, politici to s námi myslí dobře, sportovci vítězí svojí pílí a vůlí a že vše, co je prezentováno jako špatné, je doopravdy špatné? Vy jste ale naivní. ~ BSF je zvláštní dokument. Je to dokument o tom, jak jsou (nejen) Američané od mala masírování vymyšlenými hrdiny a pečlivou prací vybudovanými hodnotami a ve skutečnosti je to naopak. Ve skutečnosti totiž všichni podvádí, lžou, kradou, dopují, drogují jen a pouze proto, aby byli větší, silnější a rychlejší. Protože chtějí, protože musí, protože se to od nich čeká, protože to dělají i ostatní a protože to dělali i ti, kdož byly jejich vzory. ~ A tak je nám nabídnut pohled do zákulisí, do politiky, do nezměrných vrstev bahna a svinstva. Potud dobré, dozvíme se pár perliček z minulosti a zjistíme, že o některých věcech rozhodují i ti, kteří o daných problémech vlastně nemají šajna. Problém tohoto dokumentu je jinde. ~ Problém je totiž v tom, že průměrný kopáč "za Telecom" o tomhle už dávno ví. Drtivá většina informací zde udaných totiž není nic zvláštního. Možná je to šok pro Američany, kteří jsou přeci tím nejlepším, nejsilnějším, nejupřímnějším a nejskvělejším národem na světě (moment, ono je i něco jiného než USA?). Nám, v českých luzích a hájích (většinou tedy těch hájích), tohle nemůže přijít nijak extrémně zvláštní. Politici žvaní, sportovci dopují, kde se nekrade, tam se podvádí a naopak. Prostě hnus. Navíc je celý příběh prezentován na třech individuích, kteří se jako malí zavalití chlapci rozhodli ukázat světu co v nich je tím, že se sebou půjdou mlátit do ringu. Nějak jim to úplně nevyšlo. Jeden tvrdě dřel, aby vypadal jak špatná postavička z komiksu, druzí dva tvrdě dopovali, aby vypadali taktéž. Výsledkem je, že tak vypadají, nemají z toho vůbec nic a navíc zjišťují, jak jim všichni celý život lhali. Ano, je to smutné, slabší povahy uroní slzu a postesknou si nad nespravedlností světa. My ostatní si můžeme jen po dokoukání říct: No a co jako? ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech