Větší, silnější, rychlejší

(festivalový název)
  • USA Bigger Stronger Faster*
všechny plakáty

„Američané milují vítěze a nesnášejí poražené,“ říká generál Patton v ukázce použité v dynamickém dokumentárním vhledu do společnosti, jež se naivně pyšní superlativy. Na příkladu vlastních bratrů, kteří v touze podobat se Sylvesteru Stalloneovi či Arnoldu Schwarzeneggerovi podlehli dočasnému kouzlu steroidů, Christopher Bell kongeniálně ilustruje úskalí filozofie vítězství za každou cenu. Vizuálně našlapaný a skvěle sestříhaný dokument produkovaný tvůrci filmů Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11 nabízí originální směs notoricky známých popkulturních odkazů a intimního příběhu v komediálně-dramatickém ladění. Zpovědi členů amerického Kongresu, profesionálních atletů či lékařských expertů dokreslují s upřímností předestřený nelichotivý obraz „národa na steroidech“, nad kterým se vznášejí nevyřčené otázky: Co uděláte, když zjistíte, že všichni vaši hrdinové porušili pravidla? Zůstanete na straně hrdinů, nebo pravidel? [43. MFF KV 2008] (oficiální text distributora)

foundation

Dokument ktory sa snazi tvarit az prilis ,,objektivne,,. Kazdopadne nevtrdim ze bol zly. Prave naopak. Niekolko zaujimavych informacii sa tam rozhodne naslo a celkove spracovanie nebolo vobec na zahodenie. Urcite sa oplati pozriet aj tym ktorych bodybuilding nezaujima pretoze primarne to vobec nie je o nejakych napnutych svaloch. ()

Laborant

Tak od tohodle jsem čekal hodně velkou sračku a mile mě to překvapilo. Je to nejen pro lidi, kteří se zajímají o kulturistiku ale i pro laiky, kteří si chtějí udělat obrázek o americké veřejnosti. ()

Jenislávek

Objektivní pohled, které nic neidealizuje a z hlediska steroidů a dopingu ukazuje surovou pravdu. Rozhodně bych doporučil shlídnout. Je to vskutku zajímavy. Názor na problematiku si musi už udělat každé sám. ()

degster

Výborný pohľad do zložitej problematiky. Lebo nedopujú rovnako aj hudobníci a umelci? Chris Bell sa od prvej minúty ukázal byť viac ako jednoduchý meathead. ()

Mngwa

Dokument o velkých mužích s malýma kulkama. Docela mě nahnětl už ten začátek, kde vypravěč (Ch. Bell) mluví o svém otci, který se jim dle něj vždy věnoval a byl tam pro ně, ale prostě nebyl ten správný hrdina, protože nevypadal jako nasteroidovaná postava z komiksu. Blbečku, víš kolik je lidí, pro které by otec, který se jim věnuje a tráví s nimi čas byl ten největší hrdina, protože nic takového neměli? Bez ohledu na to, jestli vypadá nebo nevypadá jako incredible hulk. Ale ok, s nejvyšším vypětím všech sil jsem to setřepala a jelo se dál v očekávání, že to snad bude lepší. Nebylo. Měla jsem docela silný pocit, že se dokument snaží bagatelizovat možný vliv braní anabolických steroidů na zdraví. Spousta záběrů na sportovce a příznivce "being on the juice", když už se dal prostor opačné straně, tak to byl buď mamlas neschopný rozumně argumentovat nebo šlo o pochybný a ojedinělý případ, tj. sportovec s nádorem. Záměr? Hlavní myšlenka, která se jako červená nit táhla celým pořadem byla "stejně to beztak berou všichni a když už se to vynalezlo, tak ať se tím všichni cpou dle libosti". A že to může škodit zdraví? Prokázané to přece není a studie provést nelze, protože by to přece bylo neetické ... wtf? Tak buď to prokázané není a mělo by se to ověřit anebo se ví že to škodí zdraví, pak je opravdu na hraně etiky dělat studie ale nemělo by to pak být opravdu omezeno? Zbytečné úvahy ... prostě nejdůležitější je být největší a nejsilnější, nejlépe vypadat jako ten speciální vyšlechtěný býk s enormními svaly v půlce dokumentu. Podobnost s protagonisty dokumentu nejen konstitucí čistě náhodná? Připomínek by bylo více, ale nechci psát romány. Pro mě to bylo zklamání, dokumentární hodnota pochybná, objektivita prachbídná, nicméně jako ukázka specifického druhu amerického buranství a demence vynikající. Za to je asi ta jedna hvězdička. ()

gemi

Tři škaredí, brutálně endomorfní bratři se zamýšlejí nad tím, proč celý život sypou. Jejich bigotně katolická matka se jim to snaží rozmluvit s odůvodněním, že Bůh je chtěl mít škaredé, ale je to marné... Ovšem když bobulatý synek vyhraje soutěž, ve které zvedne přes tři metráky v benčpresu, tak si matka málem ucvrnkne štěstím. První třetina filmu vypadá jako reklama na steroidy, pak se to přece jenom zlomí a přijde i kritický pohled, ale končí to smířlivým konstatováním ve smyslu jsem Američan, takže sypu. Tohle je prostě americký způsob života. Ke druhému zhlédnutí mě přivedla zmínka Kamila Fily, kterého film natolik inspiroval, že sám začal sypat. Pokud ve mě film vyvolal nějaký pocit, tak je to především lítost nad jeho aktéry. Neumím si představit dospělého, psychicky vyrovnaného jedince, který by si po zhlédnutí řekl: "Jó, ty vole, tak tohle jsem vždycky chtěl, jdu do sypačky!" (Druhé zhlédnutí.) ()

Railman

Chris Bell není takový srandista jako Michael Moore. Nedokáže vyjet na Guantánamo kvůli bezplatné lékařské péči nebo vracet do obchoďáku náboje od postřelených lidí. Maximálně podá Arnoldovi ruku. Prvních pár minut je perfektních, skoro jako od Moora, ale pak to přejde na neustálé opakování toho, že steroidy nejsou špatné, ale že americký sen je špatný. ()

burnfly

zajimave tema zpracovane neuveritelne amaterskym zpusobem, tak kde odbdobne dokumenty dokazou z jedne relativne poznamky udelat deseminutovou zabavnou pasaz "co kdyby", tady se film ihned vraci do koleji, u kterych si misty rikate "kdyz to uz skonci" ()

godspeed

nejzajímavější na tom vyprávění bylo, že1 syn ze 3 (vychováni stejnými rodiči) si dokázal pokládat otázky, ptát se kolem, přemýšlet a natočit tento dokument. ti druzí si více či méně "koupili svět amerického snu" a žijí v něm do teď. čím to je???? ...jak říká ironicky jeden známý: náš současný svět nepotřebuje svobodné, přemýšlivé a šťastné lidi. kdo by potom utrácel peníze za všechny ty krámy? ()

Euchrid

Vypadá jak Moore-ův namakanější brácha. Chová se jako Moore-ův objektivnější brácha, což je občas sympatické tak moc, až to skoro zavání. Tématicky je to Moore-ova idnentita z jiné dimenze, když cvičí a zajímá se o to :-D Prostě je Bellova snaha o demýtizaci steroidů a Ameriky dokumentárně zábavná, vcelku chytrá a dost osobní. Všechno v dobrém smyslu slova. Jediné co tomu chybí, je vlastní a snad i originální forma. ()

Pakr

Amerika a v podstatě celý svět = jeden velký paradox. Co je správné a co ne...? Udělejte si obrázek sami...;) ()

3mates33

Veľmi silný dokument ktorý ukazuje ako to v skutočnosti všetko funguje v športe, a nie len tam..... proste musíte si to pozrieť ...:) ()

Godhaj

,,Train! Say your prayers! Eat your vitamins! Be true to yourself, to your country! Be a real American!“ Tento typ dokumentů mám rád. Nepřinášejí sice žádné nové pravdy, jen ukáží, že politika je prolhaná, reklama taky a vše je trochu jinak, než to na první pohled vypadá. Tento si bere na paškál situaci kolem steroidů, jejich demýtizaci, svět reklamy, farmaceutických firem, étos absolutního vítězství a z toho plynoucích obrovských očekávání od obyčejných lidí, kteří si nedokáží připustit neúspěch. Je to pěkně natočeno a sestříháno a popkulturní odkazy příjemně oživí trochu nudnou pasáž věnovanou rozhovorům s rodinnými příslušníky autora. Celkově je to zajímavé, přemýšlivé a sympaticky neutrální. ()

chlebo

Dokument prakticky o tom ako funguje nielen celá Amerika, ale aj celý svet - presadiť si svoje za každú cenu, jebať ostatných, jebať na to akým spôsobom, hlavne byť prvý. Mal by si to pozrieť každý mladý chalanko, ktorý začal cvičiť a ešte verí takým rečiam akože mu treba vela spať, správne žrať a tvrdo trénovať a bude najobrovskejší nielen v posilke, ale aj na svete. Bellov dokument môže jednoznačne mnohým (hlavne mladším a začínajúcim) otvoriť oči, pretože každému priamo chrstne do tváre ako to je a zbúra naivné ideály. Mne osobne sa síce dokument páčil, ale aj napriek tomu sa zdržujem hlasovania. ()

glide4ever

Že je sport prohnilý jsem věděl, ale když vidíte do jaké míry, tak je to smutný... (A bůh ví, kolik se toho ještě neví) ()

jafuska

nelíbilo se mi to, bylo to nudné, stereoidy jsou špatné, a nechápu jak je někdo může brát, nemůžu dát víc hvězdiček, protože to bylo o ničem a bezvýznamný film ()

PetrC.

Doping (steroidy, anabolika atd.) je zkrátka součástí naší dobové kultury a společnosti: fenoménu posedlosti po dokonalém vzhledu našeho těla. Vyplývá z něj a je ničím než pouhým zhmotněním toho, co jsme sami zasili. Ať se nám to libí nebo ne. Právě tento fenomén ale může být nakonec daleko nebezpečnější, než se zdá a jeví. A může také představovat mnohem závažnější problém než celý doping. V konjunkci s kulturním tlakem a zrychlujícím se tempem života totiž právě onen fenomén generuje všemožné (přirozené?) důsledky, z nichž doping je jen první v řadě. Pokud tedy problém dopingu chceme řešit, nabízí se logická otázka: jakpak by bylo možné účinně léčit jakoukoliv nemoc a její následky, když příčina je stále přítomna? Dávám velice solidní 3*. ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech