Větší, silnější, rychlejší

(festivalový název)
  • USA Bigger Stronger Faster*
všechny plakáty

„Američané milují vítěze a nesnášejí poražené,“ říká generál Patton v ukázce použité v dynamickém dokumentárním vhledu do společnosti, jež se naivně pyšní superlativy. Na příkladu vlastních bratrů, kteří v touze podobat se Sylvesteru Stalloneovi či Arnoldu Schwarzeneggerovi podlehli dočasnému kouzlu steroidů, Christopher Bell kongeniálně ilustruje úskalí filozofie vítězství za každou cenu. Vizuálně našlapaný a skvěle sestříhaný dokument produkovaný tvůrci filmů Bowling for Columbine a Fahrenheit 9/11 nabízí originální směs notoricky známých popkulturních odkazů a intimního příběhu v komediálně-dramatickém ladění. Zpovědi členů amerického Kongresu, profesionálních atletů či lékařských expertů dokreslují s upřímností předestřený nelichotivý obraz „národa na steroidech“, nad kterým se vznášejí nevyřčené otázky: Co uděláte, když zjistíte, že všichni vaši hrdinové porušili pravidla? Zůstanete na straně hrdinů, nebo pravidel? [43. MFF KV 2008] (oficiální text distributora)

neoBlast

Hned na úvod: s dokumenty nemám moc velké zkušenosti, tak maximálně "provaření" Moore či Spurlock si u mě škrtli, a přitáhli mě spíše kvůli zábavností svých vymazlených dítek. Bigger, Stronger, Faster* nabízí hodně atraktivní téma a dle mého názoru jeho velmi nezaujaté podání (oproti např. již zmiňovanému Moorovi). Dokument není ani tak o anabolických steroidech, jako spíš o touze/snaze přibližovat se svému vzoru a také trochu o poznávání základu pravého "Američana". Což mu ale neubírá na zajímavosti a přijatelné srozumitelnosti. Ale ve skutečnosti, po jeho skončení mám spíše více otázek než odpovědí. A neměl by právě tohle správný dokument do dívákovy hlavy dostat? Jen ať si to sám rozebere a usmaží si palici... Edit: zvyšuji hodnocení, protože i po pár dnech nemůžu ten dokument dostat z hlavy. 90 % ()

Tomasso001

Svět je o penězích a tak na jednu stranu lidi berou co můžou aby se prosadili výkonama ve sportu a na druhou nesportovci jsou tlačení reklamou a potřebami velkých firem. V Americe je minimum lidí samo sebou a bojim se, že už to začíná i v Čechách. Neříkám, že by na sobě člověk neměl pracovat, ale měl by uznávat svůj fond a předpoklady, aby zůstal přirozený ()

marvan

Od analýzy hysterie kolem steroidů dospívá Bell krok po krůčku k analýze politických mechanismů založených na pokrytectví a demytizaci amerického snu jako účelové lži. ()

lennyd

Dokumentární filmy nemám rád (ještě lépe, nesnáším je, nudím se u nich - na tématu nesejde). Ale tento mne docela hodně zaujal - sice aktivní sporty jdou úplně mimo mně, ale přece jenom mi film dal mnoho myšlenek, ke kterým by člověk nijak nedospěl (proč úprava očních rohovek Tigera Woodse či kyslíková postel jednoho z účastníků Tour de France jsou legální, a steroidy kterými dosahují někteří stejného výsledku ne?), a nebo jen zamyšlení, proč je velký Arnold tak proti stereoidům. když vše co má získal pomocí nich. A proč je sport jediným odvětvím kde je doping vyloženě zakázán, a tak dále, a tak dále. Po prvních minutách jsem měl Chrise Bella jako dalšího nabubřelého blbečka, ale postupem filmu jsem k němu začal získávat docela respekt - ten kluk ví o čem mluví. I když v posledních minutách už trochu vařil z vody, stejně dávám palec nahoru! ()

Koocik

Naprosto reálný pohled na zneužití (nebo-li lépe řečeno „využití“) AS ve sportu, ale i mimo něj. Nejedná se o dokument typu, kde se buď upřednostňuje a nebo neupřednostňuje daná problematika, ale jsou zde zmíněny oba směry pohledu. Je zde tedy uvedeno spoustu věcí, které se mohou některým zdát až absurdní (např. i to, že profesionální sport je „nasypaný“ naprosto celý), ale v daném okamžiku se naskočí na opačný směr. V pozadí jde vidět myšlenka, která se netýká sportu samotného, ale toho, jak si s člověkem samotná společnost zahrává a jsme všichni lehce zmanipulovatelní. Napříč tomu je ale snímek až zbytečně dlouhý a řada scén by se dala vystřihnout a vůbec neuvádět. Chris Bell ale natočil něco, s čím jsem naprosto spokojen a hlavně na co jsem dlouhou dobu čekal. ()

VasaX

Zajímavý dokument, se snahou neutrálního pohledu, ale s pro poslední dobou natáčené americké dokumenty manipulativním zápachem. Každopádně každý rozumný člověk si v tom najde potřebné a důležité, a to je hlavní. ()

Brain-D

Především o steroidech a o američanech, kteří je berou. Amerika je dominantní stát a mnoho lidí se snaží být nejlepší a né jen tou přírodní cestou. Sáhnou až k drogám "Sterioidům" aby si splnili svůj Americký sen. Celkem zajímavý dokument plný mnoho informací o steroidech, z pohledu jedné rodiny, atletů, kulturistů a politiků. ()

Ichabod

* The side effects of being American - tak zní podtitul názvu co se sem asi nevešel :-)) Film neobjevuje nic moc nového. Že Arnie bral a Sly jakbysmet není žádné tajemství, i o amerických baseballistech jsem slyšel. Objeví se tu i pár opravdu profláklých tváří co se díky steroidům proskavili vlastní hloupostí (Valentino). Co tento dokumentární film pro mne dělalo zajímavým je rodinná linka tří bratrů, z nichž jeden se právě odhodlal natočit ho. Opravdu mne nešokuje falešnost vrcholových sportovců nebo Arnieho "když vytrváte a hrajete dle pravidel dokážete v USA cokoliv!". Ať chce Chris Bell sdělit cokoliv není nuda se na to dívat, ale na jeho hru "léky bere kde kdo, podpůrné prostředky také" nepřistoupím. Red Bull bude na dlouho jedinný prostředek co si dopřeji. Z Arnieho tam sice udělal idiota a popřít to nejde, ale ja ho mám pořád rád. Zajímavější je spíš sledovat tupé amíky co berou léky na cokoliv a přijde jim to normální a když se jich na to někdo zpětně zeptá, tak se tváří jak oběti komercializace léků. A už samotný sen - být Wrestlingovou hvězdou - jako Mad dog (Chrisův bratr) je prostě stupidita, protože to je dokonalý příklad jakým fakem je celý ten americký sen. ()

homerr

Zajímavé, znepokojivé, asi lehce manipulativní, možná šokující... Rozhodně to mohlo být kratší. Spousty zajímavých informací ze světa nejen profesionálního sportu. No, pořád budu tvrdit, že není nic lepšího, než si jen tak pro zábavu jít zahrát nějaký sport s kámošema a pak zajít na pivko. Profesionální sport je už dávno mrtev... ()

Kosmik 1

Dlouhý, přesto velice poutavý dokument bez hluchých míst. Amerika - země, kde druhý znamená být prvním poraženým. Neberte je, když je berou všichni. No prostě, názor si udělejte sami. 90% ()

BuryGol

Myslíte si snad, že kulturisti maj ty svaly z činek a zeleniny? Pravdivej dokument o tom, jak to chodí ve světě steroidů. ()

Karlos10

Velice povedený dokument o fenoménu jménem Steroidy. Mnoho faktů a mýtů o těchto látkách, o kulturistice a vlastně i o povaze lidí se dozvíte v tomto zajímavě podaném příběhu jednoho nadšence. A právě v tomto snímku jde krásně vidět hloupost nás lidí jak uvěříme všemu, co slyšíme v televizi nebo kdekoliv jinde. Povinnost pro každého nadšence do posilování a také pro ty, kteří sou tak hloupí a říkají něco o věcech, kterým ani z malé části nerozumí. 80% ()

Specs

Hlášky: Chris Bell: - "V kultuře, kde druhé místo znamená být první mezi poraženými, jsou skuteční hrdinové ti, kteří vyhrávají za každou cenu." & Chris Bell: - "Tohle je Amerika. Jsme nejlepší země na světě. Můžete nám říkat národ na steroidech. Ale co ty dlouhodobé vedlejší účinky? Pro mě a mé bratry nejsou steroidy problém. Jsou jenom dalším vedlejším účinkem toho, že jsme Američané." ()

joora1

V Americe?Tam je možné úplně všechno, proto mě tento film zase tolik nepřekvapuje, ale to neznamená, že se nejedná o kvalitní dokument.Právě naopak. ()

piserius

Hodně zajímavý dokument o steroidech. Pokud má někdo rád filmy typu Bowling for Columbine nebo Super Size Me, tak vřele doporučuji. ()

Testament

Po dlouhé době opravdu zajímavý dokument, akčně natočený, svižně ubíhající a s lidmi, jak se říká "od fochu".¨Je dobře, že vznikají podobné snímky, které rozebírají doping ve sportu. Nemohu si pomoct, aleaspoň je vidět, že s genetickými talenty to asi tak moc žhavé nebude. Účast Valentina, co má napíchaný synthol v pažích potěší a aspoň mě ujistil, že není zase takový magor, jak jsem si myslel... Občas uvedené paradoxy (viz. Arnold, co taky bral steroidy, Bush proti nim bojoval a současně ho obsadí jako odborníka na sport v Americe...). Zajímavý byl i osud jednoho svalovce, co hrál v Over the top, to mě dostalo... Jinak, doporučuji shlédnout a dávám "plnou palbu". ()

iXtr3m3

Perfektný dokument, ktorý snáď otvorí oči všetkým, ktorí si myslia že steroidy sú otázkou len kulturistiky. Pravda pre niekoho môže byť doslova až šokujúca. ()

Hanys_

Docela nuda. Na tu 3. hvězdičku to zvedá konec, který mě trošku dokázal zaujmout...Z dokumentu jsem se vlastně nedozvěděl vůbec nic nového... ()

farfalla

Zajímavý dokument nejenom o drogách. Chris Bell na svoji rodině ukazuje vůli Američanů vítězit za každou cenu. Vrací se i do minulosti, aby ukázal, jak se vztah společnosti k drogám vyvíjel a jak někteří lidé mění názor na ně podle potřeb. Ve sportu jsou podpůrné drogy zakázané, ale nejsou zakázané pro školáky, hudebníky, vojáky. Kdo rozhoduje o zákazech a povoleních? Je dopping vůbec nebezpečný pro zdraví uživatelů? Ve srovnání získavají informace jiný kontext. ()

Český herecký úspěch v Karlových Varech

Český herecký úspěch v Karlových Varech