Zapomenuté transporty do Estonska

Česko, 2007, 85 min

Lukáš Přibyl

Lukáš Přibyl

Jakub Šimůnek

Záslužnou práci L.Přibyla musím hodnotit nejvyšší známkou (čert vem vzdychání po originalitě, čekal snad někdo surrealistické animované vsuvky?) v tomto díle navíc uložen mikropříběh tragické lásky brněnské Židovky a lagerkomandanta, který by se jinak (po smrti pamětnic) ztratil jako ona příslovečná slza v dešti.(1.11.2010)

Poctivá dokumentaristická práce, při které se autor věnoval sedm let shánění archivních materiálů a natáčení rozhovorů. To se pak dá čekat, že z toho něco nesflikuje dohromady za víkend, ale celé to bude mít nějaký tvar, hlavu i patu. Příběh skupinky čtyřiceti šesti přeživších dívek z tisícihlavého transportu je vyprávěn pěkně chronologicky od prvního transportu až po osvobození. A protože archivního materiálu je opravdu celkem dost, nejsou to jen televizně působící mluvící hlavy. Film silný nejen tématem, ale i jeho podáním.(29.10.2008)

Zatiaľ najsilnejší zážitok zo štvorice cyklu. Sila žien, ktoré to VŠETKO zvládli a ešte si dokázali zachovať v daných podmienkach nadhľad a zmysel pre súdržnosť je neuveriteľná. Klobúk dolu dámy, ste obdivuhodné. A vtisli ste nám slzy do očí.(10.12.2010)

Zajímavý dokument o tématu, o kterém nikdy nebude řečeno dost, natožpak vše... Vlastně jediné, co mě vadilo, byl hudební podkres ve formě bubínků, který opravdu rušil a nějakej dement, kterej pořád vzdychal..(23.7.2008)

Část holocaoustu, o kterém se toho opravdu moc nevědělo a neví. Tím, že jsou předkládaná fakta (alespoň pro mne) téměř nová a také tím, že je podávají výhradně přímí účastníci, získává dokument na síle.(29.12.2012)