Kněžna Libuše

The Pagan Queen

Historický / Drama / Fantasy

USA / Česko, 2009, 99 min

• kiddo

Tak se zase hezky uklidníme, bobánci. Ač jasný podprůměr, na kterém je bolestně znát nedostatek peněz, má Libuše tu nepopiratelnou výhodu, že se z ní neoprudím nudou (Bathory), ani vzteky (Kytice), ani nudou a vzteky (Máj). Kněžna Libuše nemá talentovaného režiséra (pokud se nepočítá vzácná schopnost zakomponovávat flashbacky), schopného dramaturga, ani dobrý scénář (hopsající motivace, plynutí času patrné jen z předělovacích titulků), ale nepřítomnou hrou na uměleckost aspoň neuráží můj estetický cit a nenudí mě k smrti. Seznam wtf momentů: Královský rod vládnoucí ze šutru na palouku. Pojmenování Prahy. Orál. Muži jako zdroj zla. Vypelichaný sokol. Kámasútra. Křižácké brnění. Třívteřinové topení v misce s polívkou. Šipka a následné topení na mělčině. Environmentalismus v hlubokých středověkých lesích. PS zpruzelým vlastencům: „zlatý národní fond“ v podobě Jiráskových Starých pověstí českých je tak obsahově řídký a tak imaginativně chudý, že je to v evropském kontextu snad unikát. Většina legend se dá shrnout jednou větou, která v případě Libuše nemusí být ani rozvitá. Werner jistě patří na řetěz, ale ne za prznění, nýbrž za nepochopitelnou ochotu se něčím takovým zabývat. PPS anglickým puristům: jediná katastrofální čenglistická gymnastika zaznívá nepřekvapivě pouze z úst Kříže a Vašuta. Kdyby onen vysmívaný „maďarský Sandokan“ hrál cizince ve filmu odehrávajícím se v USA, většina z vás by nad tím, jak zvládá angličtinu, bledla závistí. I vy pokrytci :-*(19.10.2009)

• Jillen

Nejbrutálnější hovadina, jakou jsem kdy viděl, tady se někdo musí obracet v hrobě :D snad nejhorší na tom je, že se pod to podepsala i naše produkce spolu s hereckým obsazením :D(17.10.2009)

• Tom_Lachtan

mé dvoutisící hodnocení zde, co by to mělo být, říkal jsem si, co zvolit? Zvolil jsem Libuši ... Co o ní říct? Rozpočet na úrovni půl vysílacího dne čt24 je sakraže znát (když jsem se nudil, tak jsem spočítal přítomné pohřbu Knížete Kroka - 10 přihlížejících takticky měnících polohu, pět truchlících, dvě stráže, 1 mrtvola, což by možní stačilo na tv pohádku, ale ne na pseudohistorickej film). Dále tu máme dvojnásobné Yeah, které se směle řadí mezi Vašutovi nejlepší hlášky hned vedle jeho "kurvapiča, kurvapiča", taky jistého kohosi (bál jsem se v pozdějších fázích filmu zapnout mozek, tak pro jistou ani nevím, kdo to je), který si velmi rád hraje s ještěrkami, na které balí Kněžny (slyšíte vy scénařepsaví kreténi? KNĚŽNU, ne Královnu!!). O nějakých těch anachronismech ani nemá cenu se zmiňovat... Ale abych nebyl jen negativní, hudební podkres je hodně fajn a kdyby to možná (jen jeskyní šepoty ví proč) nešlo do kina, ale jen na placky, tak ty možná mohlo usilovat o * z milosti, je to sice odpad, ale o pár stupňů lepší, než třebas Arianin souboj. "Hadi, krtek, Sokol Stěhovavý!!" ____________ PS: děkuji Lovovi, za jeho skvělé titulky, které jsou neskutečně zábavné a navíc dávají dobrý zvuk i pitomým dialogům(22.3.2013)

Asi bych nenapsal nic lepšího než Gemini. Shoduju se prakticky ve všem, popis výrazu Přemysla při boji s Vlastou nevyjímaje. Amatérská fušeřina jakoby z oka vypadla filmům Eda Wooda. Je proklatě zábavné tipovat si, kterou Přemysl "zorá" nebo jaké ekologické poselství o těžebních limitech zase Kazi vyplodí. Skutečně nejvtipnější je ale fakt, že snaha vydolovat z legendy to, co se opravdu stát mohlo, vychází v případě Kněžny Libuše lépe než u hollywoodského Krále Artuše. Až na to, že Artuše točil alespoň zručný řemeslník.(15.7.2010)

• Magyar

Jak můžete, necitové, dávat Odpad! filmu, jenž Vás naplní Univerzální láskou?(20.10.2009)

• - Natáčení probíhalo kromě lokací v Praze i v Adršpachu, Uherském Hradišti, Brdech, v okolí Berounky a Dobříše. Pro obydlí byly využity slovanské skanzeny se zrekonstruovanými stavbami. (Zdroj: kinobox.cz, cs.wikipedia.org) (dinamit_1)

• - Snímek byl kritiky hodnocen veskrze negativně. Je srovnáván s nepovedeným domácím videem nebo italským soft-pornem 80. let 20. století. Je kritizován za smíšení historického filmu s ekologicko-feministickými poselstvími, levnou výpravou, špatnou kamerou, chabé herecké výkony či špatnou angličtinu některých herců. (Zdroj: cs.wikipedia.org) (dinamit_1)

• - Snímek podle všeho čerpá námět z divadelních her Franze Grillparzera, Clemense Brentana a próz Aloise Jiráska. (Zdroj: kinobox.cz) (dinamit_1)