Za dávných časů vládl zemi české kníže Krok, který měl tři dcery obdařené nadpřirozenými schopnostmi. Nejstarší Kazi měla schopnosti léčitelky, Teta dokázala promlouvat s duchy a nejmladší Libuše viděla do budoucnosti. Po smrti otce převzala vládu na jeho přání právě nejmladší dcera Libuše. Ačkoliv byla Libuše moudrá a spravedlivá vládkyně, muži jí pohrdali. Libuše se tedy rozhodla provdat za Přemysla Oráče ze Stadic, aby s jeho pomocí dosáhla uznání mezi svými podřízenými. Společně se usídlí na hradě Libušín, odkud Libuše předpověděla i založení a slávu města Prahy, které se později stalo sídlem královského rodu Přemyslovců. Po smrti Libuše přebírá vládu její manžel Přemysl, s končícím matriarchátem však stoupá nespokojenost žen, které nakonec vyvolají Dívčí válku. Příběh kněžny Libuše je tentokrát nahlížen nejen z pohledu Jiráskových Starých pověstí českých, ale opírá se i o divadelní hry Franze Grillparzera a Clemense Brentana. (oficiální text distributora)

Dadel

Rád bych, podobně jako u filmů Eda Wooda, zdůraznil, že zde nehvězdičkuji kvalitu, ale atraktivitu filmu. Zábava je to vcelku slušná (film nejvíce ze všeho připomíná pornofilm bez porna) a doufám, že Constantin Werner zfilmuje s podobně nízkým rozpočtem ještě pár českých pověstí. Jednu hvězdičku strhávám za to, že film není konzistentně zábavný od začátku do konce. ()

Radko

Zatuchnutá legenda staromilcov, v podobe spisovateľa - páprdu Aloisa Jiráska, málokoho dnes zaujíma. Kľudne nech sa postaví film Ľudmila literárne nepodstatnej romantickej záležitosti nielen na hlavu, ale aj na riť. Alebo nech aj legendu úplne prevráti a vyvráti. Čo aj, a veľmi správne urobil. Škoda len, že peňazí bolo málo. Lacná výprava z tohto trčí ako slama. Legenda o kňažke- veštici, kombinuje environmentálny rozmer bojujúci s developerským. Mužský dobyvačný a panujúci rozmer s žensky mysticko predpovedateľským a vizionárskym. Potrebu prirodzenej pudovej lásky s prirodzene uhladeným, rodovo rovným partnerom. ()

Rousse

Je mi opravdu velkou záhadou, možná ještě větší než všechny staré pověsti české dohromady, jaké museli mít amíci pohnutí mysli, když si řekli: "Natočíme staré pověsti české." Notabene, když ani neví, kde to Československo leží? Už vidím, jak se Constantin Werner probudil o půlnoci za úplňku a říká si "Natočím velký film, jehož sláva hvězd se dotýká..." Bohužel - film má klasickou stopáž, takže velký rozsahem není a svým přínosem a obsahem velký není už vůbec. A že by se jeho sláva hvězd dotýkala? Otázka do debaty:-) Celý klan pod vedením Libuše čítal zhruba 20 osob, Líba vládla ze šutru a do toho jí remcali neskuteční "komici" s vážnou tváří Vašut a Kříž. Mimochodem Vašutovo věčné "čengliš" Yeeaaah mě opravdu bavilo:-) Když už jsem u toho - právě tihle dva konůpci mě tam vadili ze všeho nejvíc... Co ale musím pochválit, tak jsou určitě exteriéry a scenérie, kde se točilo - krásné lesy a z geologického úhlu pohledu celkem radost pohledět. Takže ve výsledku se u mě Pagan Queen té jedné hvězdy opravdu dotýká.... ()

Morholt

Kněžna je točená s takovym nešikovnym nadšením, že si mě zkrátka získala. Ačkoliv je tu špatně všechno, na co si jen vzpomenete, tak si tu každej najde nějakou scénku, která mu v paměti zapustí kořeny. Třeba souboj Vlasty s Přémou byl totální masakr a Vašutovo "Yeah!" by určitě zlidovělo, pokud by se Kněžna Libuše vysílala stejně často, jako komedie dvojice Svěrák-Smoljak. Líba si prostě černý čísla nezaslouží a ač je to z mýho pohledu tak na 30%, tak jí dam plnej počet, ať jí to hodnocení trošku stoupne. ()

hous.enka

Takže hned úvodem: Libuše nerovná se Jirásek. Jirásek je jen jedním z několika (i když přiznávám, že je nejznámější a tedy lidový) autorů, kteří o starých českých bájích psali. To, že se první část, která vypráví o tom, jak Libuše potkala Přemysla Oráče (kterému nestačí sex jednou za měsí - divný :D), postupně zvrhne ve válku feministických lesbiček, je už o něčem jiném. Ano, je to parádní úlet, ale hodnocení "odpad" si to nezaslouží. Režisér zpracovává českou pověst po svém a každý takový pokus by měl být oceněn. Ale upřímně - do kina bych na to nešla. Je to jeden z těch filmů, co musíte vidět kolektivně, jinak je to dost otrava :-) ()

• Režisér filmu Constantin Werner v rozhovoru řekl: "Jestli se domníváte, že nemám právo natočit film s tematikou Čech, tak to vám musím objasnit. Část mojí rodiny byli česko-němečtí průmyslníci z Ústí nad Labem. Historie Čech a jejich pověsti jsou tudíž i součástí mého kulturního dědictví." (Zdroj: art.ihned.cz) (dinamit_1)
  • Původní název filmu zněl Koruna Vyšehradu, později autoři změnili název na Pohanská královna. (Zdroj: cs.wikipedia.org) (dinamit_1)
  • Snímek podle všeho čerpá námět z divadelních her Franze Grillparzera, Clemense Brentana a próz Aloise Jiráska. (Zdroj: kinobox.cz) (dinamit_1)

Časové pásmo bylo změněno