Mé jméno je Nikdo

Moje meno je Nikto

My Name Is Nobody

Western / Komedie

Itálie / Francie / Západní Německo, 1973, 117 min

Nepříliš vtipná, ale zatraceně vymazlená leonovská westernová komedie s Morriconeho mistrovskou hudbou. Úvodní přestřelka v holičství patří k těm nejlepším, jaké Leone natočil, zato závěrečná scéna 1 proti 150 je bohužel nedotažená.(20.1.2008)

Dřív jsem tenhle film neměl moc rád. Když jsem to viděl poprvé, docela jsem se nudil, protože jsem pořád čekal na tu přestřelku, která je v traileru, a ve filmu mě celkem zklamala. Jenže jednoho dne jsem měl blbou náladu, pustil jsem si film - a fungovalo to! Pomalé scény mi už nepřišly tak pomalé, já si zvykl na zvláštní melancholickou atmosféru konce Západu, umocněnou nádhernou Morriconeho hudbou, i na Jacka v podání Henryho Fondy, který mi vprve přišel, že se do role moc nehodí, takže jsem si tento film zamiloval a ještě mi to spravilo náladu. 90%(17.1.2010)

Místo nádražní stanice holičství, pouť s domem hrůzy, tikající hodiny a nájezdy Divoké bandy Valkýr pod taktovkou mistra Morriconeho, náhrobní kámen Sama Peckinpaha, parodické scénky, Leoneho námět a spousta hluchých míst v posledním westernu Henryho Fondy. Řekl by někdo, že se tohle všechno vleze do jednoho filmu a bude to konzistentní? Nejspíš Nikdo..(15.1.2010)

Od klasického Leoneho to má dosť ďaleko, komediálnosť je síce fajn, ale podkopáva "zodpovednosť" filmu. Zábavka, ktorá však aj po toľkých rokoch poteší (mňa hlavne vďaka Fondovi)...(22.11.2006)

Jednoducho ten film milujem. Je to scenáristicky roztrieštené, takže ide vlastne len o sériu Hillových skečov a Fondových nostalgických pripomienok klasických leonoviek. Lenže každá z tých scén je nabitá nápadmi a funguje dokonale (súťaž v pití a strieľaní je scéna, ktorú občas predvádzam priateľom :-). Je vidieť, že producent Leone viac než len nazeral režisérovi cez plece - hlavne úvodná prestrelka v holičstve je geniálne natočená a vyrovná sa ktorejkoľvek prestrelke zo slávnejších leonoviek. K tomu Ennio Morricone vo vrcholnej forme, striedajúci klasiku s odľahčenou polohou (ústredný Niktov motív je jednou z vôbec najpríjemnejších a najradostnejších filmových skladieb vôbec). No proste paráda.(22.3.2007)