Mé jméno je Nikdo

Moje meno je Nikto

My Name Is Nobody

Western / Komedie

Itálie / Francie / Západní Německo, 1973, 117 min

Westernová křeč. Ačkoliv film začíná úvodní sekvencí tak dlouhou a uměle natahovanou, až hraničí s parodií, v žádném případě není komedií. Tohle píšu hned zkraje, při plném vědomí i při vědomí faktu, že je všude okolo uváděn opak. Nejde o to, že by mi nepřipadal vtipný, nepřipadal mi vtipný záměrně a často. Nějaký ten „mimoděk“ vtípek sem tam obsahují i zcela vážné Leoneho spaghetti westerny, jejichž styl je zde buď hodně, hodně neumětelsky parodován, anebo obstojně napodobován. Ne všechny filmy, v nichž hraje Terence Hill jsou komedii, ne všechny filmy, v nichž hraje Henry Fonda jsou dobré. Dobrá, a to za jakýchkoliv podmínek, je hudba Ennia Morriconeho. A snad ještě pár starosvětsky leoneovských scén a závěrečné postesknutí nad dobou podléhající neustálým změnám. Ambice tvůrců příběhu o člověku, který si na náhrobek nechá vytesat „Nobody was faster than me“, byly neskromné, v tom bych viděl hlavní kámen úrazu a důvod nefunkčnosti Nikoho jako celku. 55% Zajímavé komentáře: Cervenak, ArdathBay(13.12.2008)

taká mensia pocta hrdinom divokého zapadu ktora ale predsa je len slabsia ako ostatne leoneho filmy ale aj tak to neni uplne rutinne len ma to neoslovilo tak ako jeho predchádzajúca tvorba(24.8.2007)

Na tento film mám priam nostalgické spomienky. Bol to asi môj prvý western s Hillom a dlhé roky som mal na stene prilepený biely plagát s deravou ponožkou. Po dlhej dobe sa už naň však pozerám inak. Asi najnetradičnejšie spojenie westernu a komédie už len z pohľadu dvojice Hill-Fonda, z pohľadu hudby a samozrejme režiséra. 70%.(12.11.2006)

Dokonalá podívaná v komediálně-westernovém stylu. Modrooký Terence Hill se touhle rolí prosadil i v tomto žánru a i když jeho seriálový Lucky Luke byl celkem podprůměrný, tak zde to je přesný opak! Morriconeho hudba bude navždy klasikou!(3.1.2015)

Musím říct, že začínám být stále víc alergický na připitomělý a stále stejný úsměv Terence Hilla. Nechápu proč šel Leone do spojení s tímto komediantem pro děti od 6 do 15 let. V inkriminované době jsem byl sice také jeho fanoušek, hlavně když se objevil ve dvojci s Budem Spencerem, ale vždy to byly spíš filmy odehrávající se mimo divoký západ, ten mu prostě nesvědčí. Snad až na jednu výjimku, Podivné dědictví.(11.7.2008)