René

René

Dokumentární

Česko, 2008, 83 min

René je vězněm především sám sobě. Třeštíková ho z tohoto arestu občas vytáhla, jenže problém je v tom, že to v tu chvíli nebyl ten pravěj René Plášil, ale někdo, kým by chtěl být, kdyby se ovšem dokázal permanentně přemáhat. Nedokázal to.Takovej hloubavej šmejd to je. 70%(28.9.2010)

"René, ty jsi vážně pako!" Pozoruhodný dokument o člověku, kterého obvykle uvidíme jen krátce a zvenčí... a mezi sympaťáky ho nejspíš nezařadíme. René není hlupák, je pouhou černou ovcí, neschopnou zapojit se do jakéhokoliv společenského systému. Neustávající řeči o prohnilosti lidstva a podělaným životě v jeho podání místy vyznívají (spíše) úsměvně. Vězení mu nevadí, se svobodou neumí zacházet. Pointa s kamerou v závěru ho vystihuje nejlépe. René... René je prostě pako. 7/10(21.2.2010)

Kolik takových René potkáváme denně na ulici? Spoiler: Tak určitě za to, jakým byl jako mladík mohla rodina (otec který něj nestál, flegmatický matka)a šedivá doba ve které vyrůstal. Člověk by čekal, že se poprvé poučí a když ne poprvé, tak podruhé, ale žádný happyend se tu prostě nekoná. Byly chvíle, kdy mi ho bylo líto. Dostat 2.5 roku za vykradený auto anebo 11 měsíců za 3 ukradené lahve ferneta mi připadá jako dost silný kafe. Jde o to, že se stejně nepoučil a tou ukradenou kamerou na závěr filmu jenom ukázal jaký doopravdy je a že v podstatě může děkovat Třeštíkový, že z velké části díky ní začal psát, nespadnul do drog, že překousla to, že jí vykradl byt a stále s ním točila (ano, ukázal jí svý nitro, ale zároveň měl díky tomu obrovskou šanci, dokázat mnoha lidem, že ve vězení nemusí být jenom ztracené existence a že on sám je něco víc). Můžeme jenom hádat na jak hluboký dno by si bez ní dosáhnul.(19.7.2008)

"Konvence jsou na nic. I v literatuře. A morálka? Tu vynechávám, nechám jen syrovost, pravdu a trpkost. Pokrytci slovo morálka milují. Seru na ně, stejně jako oni na mě. Proč žádná část mýho zasranýho života nedopadla dobře? To neví nikdo. Ani Bůh. Bůh má volno a čte si porno. Jo, třeba to, co nafotila moje poslední holka". To jsou myšlenkové pochody nenapravitelného recidivisty Reného Plašila, který ani před kamerou nedokázal prezentovat náznak snahy stát se slušným člověkem. Autorce nelze upřít snahu a mozoly při práci na tomto dokumentu, ale dvacet let sledovat osudy zbytečného individua mi připadá jako energie vynaložená poněkud neúčelným směrem.(13.1.2016)

Před Helenou Třeštíkovou klobouk dolů, nikdo z nás si určitě nedokáže představit, kolik energie a času ji takový dokument asi musel stát. Málokdo s inteligencí Reného asi má odvahu takto žít a nikdo z nás "tzv. žijících normálně" nemá patent na to, aby to posuzoval. Kdo je z obou táborů "svobodnější" je relativní. Každopádně se nikam nedá utéct. Jakým způsobem může vězeň, který nepracuje, získat nezbytné 2 krabičky cigaret denně mi ovšem není jasné, neboť to je jeden z argumentů Reného, proč nelze žít skromně na svobodě z invalidního důchodu.(22.11.2008)

• - Helena Třeštíková vyhrála v anketě nejlepší dokument roku 1.místo na předávání Evropských filmových cen 2008. (ulikman)