René

René

Dokumentární

Česko, 2008, 83 min

Stejně jako v případě Marcely, měla i tentokrát Helena Třeštíková šťastnou ruku a v Reném našla postavu, která se pro časosběrný snímek hodí naprosto parádně. Mornální soudy nad Reném Plašilem nechám někomu jinému, a jelikož já hodnostím kvalitu snímku, tasím kalibr 4 hvězd za dobře propojené citáty z knížek, spád děje, autorčinu nezaujatost a samozřejmě výdrž sbírat materiál s takovou osobou. Fuck of People(11.6.2009)

René je určitě působivý film, z kterého čiší nezměrná trpělivost Třeštíkové k natáčení časosběrných dokumentů. V tomto případě sledovala notorického recidivistu Reného 20 let a osobně se nemálo namočila do jeho osudu, ať už tím, že jí René s kumpány vykradl byt či, že se jí podařilo zasadit se o vydání dvou Reného knih. Některé Reného myšlenky z fleku podepíšu a mám někdy sto chutí se podepsat i pod nihilismus, jenž ze snímku čpí. Sledujeme jeho vysedávání v báni na pozadí zásadních historických událostí posledních dvou dekád a my, kdo jsme trochu nasáklí existenciální zmateností se neubráníme otázce, jestli jsme vlastně s časem naložili lépe a smysluplněji. Z čeho mě ale jímá opravdu trochu hrůza je "voyerismus" dokumentaristů obecně. Třeštíkové si vážím, ale na premiéře jsem se prostě neubránil zahořklému dojmu z ovací pro režisérku a její crew, kytičky, pukrlata blablabla, ale co vlastně samotný hrdina, jehož i ty nejintimnější chvíle jsme sledovali ? Jaký byl vlastně vztah režisérky k němu ? Uvědomuje si zodpovědnost, kterou přímým ovlivňováním jeho osudů převzala ? K nejsilnějším okamžikům filmu určitě patřil právě monolog Reného o jejich vzájemném vztahu. Fuck of people voe!(13.7.2008)

Divácký zážitek jsem z toho měl. Ve smyslu, že jsem o tom filmu ještě dost dlouho přemýšlel, uvázlo mi to v hlavě. Ale René mi přišel jako extrémně neschopná osoba ve chvíli, kdy měl prostě cokoli udělat. Jakmile dostal byť jen trochu svobody nedokázal si s ní vůbec poradit a radši zase upadl do té vězeňské apatie. Je sice hezké, že ve vězení četl a měl určitý rozhled a literární talent. O to je ale horší že ho nevyužil. René mi prostě byl nesympatický. Film mne zajímal taky protože jsem se chtěl dozvědět něco o tom, jak to chodí v českých věznicích. Což jsem se moc nedozvěděl (já vím že to nebylo tématem, jen píšu proč jsem na to koukal). Dost depresivní podívaná.(11.5.2009)

Třeštíková je jednou z největších osobností světového dokumentu. Obdivuji ji pro její nekompromisní humanismus a soucit, který je v jejím dílem přítomen. René tak trochu nabourává černobílé vidění společnosti o zločincích. Při bližším zkoumání není René jen obyčejný gauner, ale i celkem zajímavý, občas sympatický a intelignetní člověk. Člověku je jasné jakou dráhu jeho život nabírá, ale přesto mu nelze nefandit, aby mu to alespoň tentokrát klaplo. To, že film není tak tragický jako Marcela, není jeho negtaivem. Režisérka nijak nepochybila a vyčítat Renému slabší dopad je nesmyslné.(23.11.2009)

Ať už se to paní režisérce líbí nebo ne, René Plášil ji do svého příběhu zatáhl mnohem více, než aby se pak mohla tvářit jen jako pozorovatelka. Jinak se tomu nedá nic moc vytknout. Na to, jak statický má dotyčný život, je to natočené a sestříhané velmi dobře a ani na moment to nenudí.(1.10.2008)

• - Helena Třeštíková vyhrála v anketě nejlepší dokument roku 1.místo na předávání Evropských filmových cen 2008. (ulikman)