Martin Frič, klasik českého filmu (TV film)

Dokumentární / Životopisný

Česko, 2008, 53 min

• Matty

Nositelé cen za celoživotní přínos se dojímají nad osudem nejprofesionálnějšího z českých filmových profesionálů. Sice se dovíme, že si Frič odseděl pět měsíců ve vězení, že byl moc dobrým člověkem a svůj alkoholismus nedával na place znát, ale skutečně chceme tuto sortu informací slyšet o režisérovi více než osmdesáti mnohdy významných filmů? Těch pár nebulvárních, alespoň trochu hodnotných, byť nepřehledně řazených faktů by vystačilo tak na 20 minut i s otravně dlouhými filmově-hudebními ukázkami. Raději než toto zoufalství doporučuji Fričovu legendu od Jaroslava Sedláčka v srpnové Cinemě.(28.8.2008)

Nejsem přímo dokumentární typ, takže jsem si tohle pustila jako kulisu u vaření večeře a ejhle, vžila jsem se do toho tolik, že jsem i jídlo spálila .. a ukápla mi i slza, achjo ..(28.8.2008)

Solidně zpracovaný dokument o jednom z největších předválečných režisérů, navíc pro mne se spoustou nových a někdy i překvapivých nejen statistických inforamcí. Některé filmové záběry z natáčení, abych se přiznal jsem viděl úplně poprvé. Velký prostor zde dostal především film Císařův Pekař / Pekařův císař (jeden z jeho technicky nejnáročnějších a nejnákladnějších filmů podobně jako kdysi třeba Jánošík) ale také třeba manželka Jiřího Sováka, jejíž muž byl s Macem velký kamarád a to už někdy od 58' roku. Celkový dojem 60%.(26.8.2008)

Ne moc podařený dokument, jehož hlavní chybu spatřuji v nedostatku informací, na úkor ukázek z Fričových filmů. Velmi zajímavé byly záběry z natáčení filmu Císařův pekař, ale to je asi tak vše. Na druhou stranu - zcela neznalému divákovi to Friče alespoň trochu přiblíží.(29.8.2008)

Zcela kalsický televizní dokument, který nepřináší nic objevného ale ani nijak výrazně neurazí...(10.7.2008)

• Bebacek

Nějaké ty drby ze zákulisí, kýč sestříhaný ze záběrů z vybraných filmů, otřesná hudba dodávající tragický/komický podtext a obecně známé věci podávány se zarputilostí velkého objevu... Nic, co bychom předtím nevěděli.(27.8.2008)

• NinadeL

Za předpokladu, že bych se chtěla cosi o životě a díle Maka dozvědít, nemohla bych si vybrat hůře. Odešla bych totiž políbena "moudrem" o kafíčku, které každičké ráno vyvářel Mac své ženě Suzanne Marwille - a to by bylo asi tak všechno. No, a pak samozřejmě točil s tou Bohdalovou a Sovákem, jinak to byly saláty. A toto všechno nám pověděly osoby z "nejpovolanějších", například Sovákova vdova nebo Iva Janžurová. WTF? Důležité je, že Menzel zřejmě hodně čte a rád nám to poví.(22.10.2012)

Pro mně je záhadou, proč v dokumentu nepadlo ani slovo o Fričově práci pro televizi - i Medvěd, Námluvy (abych byl přesný, někde se tam mihnou), Obraz a Slzy, které svět nevidí patří mezi to nejlepší, co v ČST kdy vzniklo.(27.8.2008)

• bassator

43rd KVIFF 2008 - DOCUMENTARY FILMS - OUT OF COMPETITION - Dokumentární filmy - Mimo soutěž, AUDIENCE AWARD - Divácká cena deníku Právo (Divácká cena: 1234) - ???/???(28.8.2009)

Klasicky televizně nenápaditá poklona jednomu z nejlepších českých filmařů vůbec. Většinu času zabírá sestřih z Fričových nejznámějších filmů, který je prokládaný rozhovory s jinými umělci, či osobami jemu blízkými, a dobovými záběry z patřičných časů (např. srpen 1968). Největší výhrou jsou rozhovory s paní Annou Sovákovou, která dokument dokázala zpestřit informacemi, o kterých jsem nevěděl.(27.8.2008)

• Marthos

Životní a profesní dráha režiséra Martina (Maca) Friče, jedné z nejvýznamějších a nejvýraznějších osobností domácí kinematografie vůbec, stále nedošla své objektivní klasifikace, ba co víc, stále se zmítá v bludném kruhu slepé nevědomosti. Přesně takový je i Zelenkův televizní dokument, zinscenovaný vlastně jen proto, aby mapoval pouze jednu část Fričova života v návaznosti na nic. Naprostá minimalizace objektivních informací je nahrazena snůškou povrchních, bezpředmětných klepů a polopravd ryze bulvárního charakteru, umně předkládaných tzv. mluvícími hlavami. Relevance komentářů Bohdalové, Janžurové, Menzela, Vorlíčka, Sovákové a dalších, kteří s osobou Martina Friče nemají přímou souvislost, je nulová a v podstatě vytváří klasický vatový materiál chatrné konstrukce. Dokonce ani tam, kde by měl dokument ustoupit subjektivitě, se mu to nedaří a namísto toho se objevuje samolibá prázdnost, zastoupená zejména v osobě filmového publicisty Jaroslava Sedláčka. Inventář Fričovy filmografie má simulovat sled notoricky známých ukázek z notoricky známých filmů (proč se zabývat těmi méně známými, že) a rádobyvtipný sestřih dvou písniček. V závěru už dokument rezignuje na cokoli dalšího, čímž zcela otevřeně přiznává svůj veřejnoprávní odpadní status, jež může sdílet leda průměrně nevzdělaný jedinec. Marnost nad marnost a nic než marnost.(5.10.2008)

• Terminus

Nejhorší díl "Úsměvů" je kreativnější než tohle...(8.9.2008)

• Historik

Jednoznačné zklamání. Než tohle, netočte raději nic. K čemu nám jsou ukázky z Fričových filmů a několik otřepaných historek? Je smutné, že taková osobnost jako Martin Frič se ani po čtyřiceti letech od smrti nedočkala seriózního zhodnocení ať už formou televizního dokumentu nebo knihy. Nezbývá než dál čekat a doufat. A rychle zapomenout na tento dokument.(27.8.2008)

Dokument nabízí zajímavé nahlédnutí do života a díla velkého českého režiséra Martina Friče. Oceňuji poměrně poutavou formu se spoustou ukázek z jeho filmů. Myslím, že stopáž, která je necelou hodinu je také ideálně zvolená. Co mi trochu vadilo, byl závěr. Když už vše vypadalo na pěkné zakončení, film náhle pokračoval dál. Záhadou mi zůstává, proč rozhovor s Otakarem Vávrou byl v černobílém provedení, zatímco všechny ostatní rozhovory byly barevné. Tento dokument jsem viděl na Zlínském filmovém festivalu 2008.(29.6.2008)

• kinderman

Je ostuda, že se na ČT probrali s dokumentem o M.Fričovi až ke 40.výročí srpnových událostí. Nevadilo by to, kdyby se podle zahraničních vzorů (napadá mě třeba dvoudílný dokument Hitch: Alfred the Great) podařilo vytvořit komplexní portrét (vypravěč provádí životem, pamětníci přiblíží osobnost a filmoví odborníci styl, dílo a jeho přínos české kinematografii). Místo toho jsme svědky nahodilého slepence, v němž si těch pár pamětníků, kteří zbyli, nic moc zajímavého nepamatuje (až na manželku J.Sováka), filmovou vědu supluje publicista populárního magazínu a stopáž se natahuje nesmyslnými (rádoby emocionálními) klipy nastříhanými na písně z Fričových filmů.(30.8.2008)

• Vraccas

Martin Frič, silná osobnost české filmové scény. To se nám snaží velikáni české kinematografie (Vávra, Menzel) říci skrze příběhy z Fričova života, znovu, znovu, znovu a znovu. Nicméně dokumentární hodnota nulová. Jedná se spíše o režisérovu filmografii doplněnou vtipnými historkami. Zpracování a výběr scén celkem na úrovni. Nicméně volba struktury neštastná, co se vlastně o Fričovy dovíme?(22.7.2012)

Viděl jsem a smekám, v době plné totality a natočit tolik filmů s tolika dobrými herci filmové scény. Smekám, skoda jen že tolik pil, ale dá se to pochoit, ztráta milované manželky je velká a někdo to hold neunese.(5.9.2008)

Kaleidoskop střípků z vyprávění samotného Maca a lidí z okruhu filmu (Bohdalová, Sováková, ad.), ilustrovaný reprezentativním průřezem režisérovou bohatou filmovou tvorbou i záběry z natáčení filmů a doplněný dobovými záběry (1948, 1968).(22.7.2012)

Legenda českého filmu, jakou Frič bezpochyby byl, by si zasloužila mnohem komplexnější shrnutí svého díla a života než je v tomto dokumentu. Ovšem i tak sem spokojenej. I když snímek přeskakuje důležité etapy Fričova života a zabývá se spíše jeho koncem, tak má výhodu, že je velmi působivě natočen. Některá fakta, mně naprosto neznámá, potěšila a především líčení paní Sovákové bylo silné a působivé. Obsahově lehce průměrné, ale jinak výborné. [70%](28.7.2012)

• Dzonysek

Hvězdičku za snahu tvůrců pořadu....jinak bych tomu musel napálit odpad! hned z první a bez rozmyslu. Asi nejvíc mi utkvělo, že Bohdalka dokázala bejt natolik oprásklá, že si posílala Friče pro kafe, a ještě k tomu používala stejnou hlášku, kterou si o kávu dokázala říct Fričova manželka Suzanne Marwille. U Marwille možná roztomilé, u Bohdalky to bylo na tečku. Že bych se o Fričovi něco dozvěděl, se teda říct nedá. Padesát minut se dá strávit i líp, než sledováním tohohle.(12.4.2014)